Raksts

“Es tevi vēlētos satikt uz ielas un vienkārši nosist”


Datums:
09. janvāris, 2008


Autori

Viktors Makarovs


Šodien, beidzot, sāku blogot. Ieilgušo neizlēmības periodu izbeidza nāves draudi pret manu draugu Eldaru Mamedovu. Otrdien politika.lv publicēja viņa rakstu par islamismu Pakistānā (šeit). Viens no pirmajiem komentāriem nāca no kāda saniknota islama piekrītēja un saturēja šādu teikumu: "es tevi vēlētos satikt uz ielas un vienkārši nosist”. Es negribu zaudēt savu draugu, un es negribu zaudēt savu vārda brīvību. Manuprāt, arī viens nāves drauds ir pietiekami nopietna lieta. Tāpēc man rodas jautājums: vai mēs Latvijā esam gatavi aizstāvēt savu vārda brīvību pret šantāžu? Vai vēlamies aizstāvēt vārda brīvību pret atsevišķu grupu pārspīlētām prasībām "netikt aizvainotām"? Es baidos, ka atbildes uz šiem jautājumiem ir: "nē" un "nē".

Mēs esam pieraduši uz šīm lietām skatīties “no malas”. Kad Nīderlandē nogalināja Teo Van Gogu (uzņēma filmu, kurā kritizēja Korāna vārdā veikto vardarbību pret sievietēm) tas bija tālu un vispār “viņu” problēmas. Kad dāņu avīzes redaktoram un zīmētājam par nevainīgo “Muhameda karikatūru” publikācijas draudēja ar fizisku izrēķināšanos – tas bija tuvāk, bet tomēr “viņu” problēmas. Ja nemaldos, tad neviena no Latvijas avīzēm neatbalstīja kolēģus un vārda brīvības principu, pārpublicējot karikatūras. Temats tika uzskatīts par priekš Latvijas “neaktuālu”. Tagad kāds līdzpilsonis ir gatavs “vienkārši nosist” uz MŪSU ielām. Man liekas, ka temats kļūst taustāmi aktuāls arī šajā valstī.

Es gribu, lai Latvijā būtu iespējams kritizēt jebkuru reliģisku, ideoloģisku, politisku utt. grupējumu, tā līderus, prāviešus, grāmatas un rīcību. Es gribu, lai jebkuram šajā valstī būtu tiesības paust viedokļus par okupācijas faktu vai mītu. Es gribu, lai Latvijā TV programma netiktu ar cenzūras palīdzību pielagota Krievijas politiskajam kalendāram. Un vēl es gribu, lai cilvēki pēc savas vārda brīvības izmantošanas varētu brīvi staigāt pa ielām. Šobrīd šīs brīvības ir zem jautājuma zīmes.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!