Raksts

Ekspertu ierosinājumi partiju darbības pilnveidošanai


Datums:
27. novembris, 2014


Autori

Prezidenta izveidota ekspertu darba grupa


Foto: Thomas Hawk

Kā panākt, lai Latvijas iedzīvotāji vairāk uzticas politiskajām partijām, savukārt partijas uzņemas lielāku atbildību vēlētāju priekšā? Publicēti prezidenta izveidotās darba grupas priekšlikumi.

Valsts prezidenta izveidotā ekspertu grupa pārvaldības pilnveidei publicējusi ierosinājumus partiju darbības pilnveidošanai Latvijā. Ziņojumā iekļautas idejas, kā panākt, lai iedzīvotāji vairāk uzticas politiskajām partijām, savukārt partijas uzņemas lielāku atbildību vēlētāju priekšā,un kā ar partiju starpniecību varētu stiprināt demokrātisko vērtību autoritāti politiskajā sistēmā.

Ekspertu grupa piedāvā galvenokārt tādus priekšlikumus, kuri ir ietērpjami konkrētu normatīvā regulējuma grozījumu formā, jo tikai šādus priekšlikumus var ieviest ar konkrētiem lēmumiem. Ierosinājumi sniegti par uzlabojumiem partiju finansēšanā un pilsoņu ietekmes iespējās, kā arī par partiju mainīgumu un kosolidāciju. Tomēr eksperti atzīst, ka partiju sistēmu nevar pilnveidot ar likumu grozījumiem vien.

To lielā mērā sekmēs arī, no vienas puses, sabiedrība, izvirzot partijām aizvien augstākas prasības, un, no otras puses, pašas partijas, savā darbībā aizvien plašāk pārņemot labās prakses paraugus.

Jāapzinās, ka visas minētās Latvijas partiju sistēmas problēmas ir saistītas arī (vai pat galvenokārt) ar dziļākiem kultūras (piemēram, nosliece uzticēties vai neuzticēties), sociālajiem (piemēram, brīvais, politiskajai līdzdalībai atlicināmais laiks), ekonomiskajiem (piemēram, brīvi finanšu līdzekļi, kurus var ziedot sabiedriskām aktivitātēm) un strukturālajiem (piemēram, Latvijas politikā acīmredzamā etnolingvistiskā šķirtne) faktoriem.

Šis ir trešais ekspertu grupas pārvaldības pilnvedei ziņojums – agrāk ierosinājumi sniegti par ministru kabineta darba pilnveidošanas un pašvaldību sistēmas pilnveidošanas iespējām. Darba grupā darbojas PROVIDUS pētnieks Valts Kalniņš.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!