Raksts

Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu un partiju šķirotavas


Datums:
28. maijs, 2024


Portāls LSM.lv un Providus šogad izveidoja divas šķirotavas, lai palīdzētu vēlētājiem izvēlēties, par ko balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Viena ir kandidātu šķirotava, kur lietotājs var noskaidrot, kā politiskās nostājas sakrīt ar konkrētiem kandidātiem, un otra – partiju šķirotava, kur var noskaidrot viedokļu sakritību ar kandidējošām partijām.

Kandidātu šķirotava pieejama: šeit.

Partiju šķirotava pieejama: šeit.

 

2024. gada Eiropas Parlamenta Kandidātu šķirotava ļauj vēlētājam salīdzināt savas politiskās nostājas ar Latvijas politisko partiju Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātiem. Aizpildot anketu, lietotājam ir iespēja atrast kandidātus, ar kuriem viedokļi sakrīt visvairāk un vismazāk.

Kandidātu šķirotavas apgalvojumi tika formulēti kā izvēle starp diviem poliem piecu punktu skalā, piemēram, vai kandidāts sociālo vērtību jautājumā ir konservatīvs vai liberāls. Lēmums šādi formulēt apgalvojumus tika pieņemts tādēļ, lai iegūtu pēc iespējas atšķirīgus vērtību pozicionējumus, kā arī parādītos atšķirības starp vienā sarakstā kandidējošajiem kandidātiem.

Providus rīkoja fokusgrupas ar kandidātiem un citiem partiju pārstāvjiem, kā arī nevalstisko organizāciju pārstāvjiem par apgalvojumu formulējumu. Pēc fokusgrupām Providus apgalvojumus precizēja, pievienoja dažus jaunus apgalvojumus, kā arī izņēma no anketas piecus apgalvojumus par darba principiem Eiropas Parlamentā (jo tie būtu bijuši bez atsevišķa skaidrojuma pārāk sarežģīti gan kandidātiem, gan vēlētājiem). Tādējādi, rediģētais apgalvojumu saraksts iekļāva 22 apgalvojumus.

Portāls LSM.lv deva iespēju uz anketu atbildēt visiem partiju kandidātiem Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Balstoties uz sākotnējām kandidātu atbildēm (no 7 atšķirīgiem sarakstiem), Providus izvēlējās anketas gala versijā neiekļaut divus apgalvojumus tādēļ, ka viens no jautājumiem bija pārāk līdzīgs citam jautājumam, bet atbildes uz vienu citu jautājumu bija pārāk vienveidīgas. Tādejādi gala anketā tika iekļauti 20 apgalvojumi.

Pēc anketas izpildes lietotājam ir iespējams apskatīt rezultātus, kur redzams, ar kuru kandidātu viņam vislabāk sakrīt politiskās nostājas.  Tas ir redzams procentuālā sadalījumā par lietotāja un kandidāta atbilžu sakritību: “Pilnībā sakrīt”, “Daļēji sakrīt”, “Pretrunas nav lielas”, “Pretrunas ir radikālas”. Piemēram, 35% pilnībā sakrīt (kandidāts un lietotājs izvēlējušies vienu un to pašu vērtību), 15% daļēji sakrīt (nesakritība par vienu pozīciju, piemēram, kandidāts izvēlējies vērtību 5, bet vēlētājs – 4), 10% pretrunas nav lielas (nobīde pa divām pozīcijām) un 40% pretrunas ir radikālas (nobīde pa trim vai četrām pozīcijām).

Tāpat lietotājam uzrādās tas, vai kandidāts un pats lietotājs ir eirooptimists vai eiroskeptiķis.

Pēc anketas aizpildīšanas ir iespējams apskatīt atsevišķi visu to kandidātu atbildes, kuri anketu jau ir aizpildījuši (šāda iespēja tiek piedāvāta visiem EP 2024.gada vēlēšanās Latvijā kandidējošajiem kandidātiem).

“ES partiju šķirotava – VoteMatchEU” ir starptautiski veidota 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanu partiju šķirotava. Tā ļauj vēlētājam ne tikai noskaidrot, ar kuru Latvijas politiskās partijas pieteikto sarakstu viņam visvairāk sakrīt politiskās nostājas ES aktuālos jautājumos, bet arī dod iespēju salīdzināt savas nostājas ar partijām citās ES valstīs.  Šis ir trešais anketas izlaidums: pirmā anketa VoteMatch Europe bija pieejama EP vēlēšanās 2014.gadā. Autortiesības uz šo anketu pieder organizācijai  “ProDemos – House for Democracy and the Rule of Law.” Vote Match modelis un licences turētājs ir StemWijzer, kas ir partiju salīdzināšanas anketas, kas pirmo reizi tika iedarbināta Nīderlandē 1989.gadā.

Darbs pie VoteMatch Europe šķirotavas sākās, kad  2023.gada rudenī un 2024.gada sākumā starptautiskie partneri izveidoja sarakstu ar aptuveni 60 kopīgiem apgalvojumiem, no kuriem pēc tam atlasīja 25 tādus, kas būtu uzdodami partijām visās ES dalībvalstīm. Šo apgalvojumu kopums aptver plašu politiku loku jomās, par kurām lemj Eiropas Parlaments vai kas saistīti ar Eiropas Parlamenta darbu. Šie apgalvojumi tika balstīti pētniecībā par nākamā perioda Eiropas Parlamentam svarīgiem jautājumiem un šo jautājumu nozīmīgumu vairākumā ES dalībvalstu.

Providus darbs pie  anketas  “ES partiju šķirotava – VoteMatchEU” tika finansēts kā viena no aktivitātēm projektā “Risinājumi labākai Latvijas pārvaldībai”, kuru finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par anketas saturu atbild biedrība “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”.

Providus rīkoja fokusgrupas ar kandidātiem un citiem partiju pārstāvjiem, kā arī nevalstisko organizāciju pārstāvjiem par apgalvojumu formulējumu, pēc kurām, balstoties uz fokusgrupu dalībnieku ieteikumiem, tika pielaboti dažu jautājumu skaidrojumi.

Portāls LSM.lv deva iespēju uz anketu atbildēt visām Eiropas Parlamentam kandidējošām partijām. Balstoties uz sākotnēji sešu partiju atbildēm uz apgalvojumiem, Providus izvēlējās 20 apgalvojumus, kas tika iekļauti anketas gala versijā, kas būs redzama Latvijas lietotājam. Atmesti tika pieci apgalvojumi, kur partiju atbildes bija pārāk vienveidīgas un kuri Latvijas vēlētājam nav kritiski svarīgi.

Aizpildot anketu, uz katru no apgalvojumiem tiek doti pieci atbilžu varianti: “pilnībā piekrītu”, “drīzāk piekrītu”, “nezinu/nevaru izšķirties”, “drīzāk nepiekrītu”, “pilnībā nepiekrītu”.

Lietotājam aizpildot anketu, balstoties uz savām politiskajām nostājām, viņš sākotnēji iegūst rezultātus par savas valsts partiju. Latvijā šie rezultāti parādās portālā LSM.lv. Gluži kā kandidātu šķirotavā, lietotājs tos redz kā procentuālu sadalījumu starp lietotāja un partijas atbilžu sakritību: “Pilnībā sakrīt”, “Daļēji sakrīt”, “Pretrunas nav lielas”, “Pretrunas ir radikālas”.

Pēc anketas aizpildīšanas ir iespējams apskatīt atsevišķi visu to partiju atbildes, kuras anketu jau ir aizpildījuši (šāda iespēja tiek piedāvāta visiem EP 2024.gada vēlēšanās Latvijā kandidējošajiem sarakstiem).

 

Lietotājs tiek arī aicināts sekot saitei uz “VoteMatch EU” mājaslapu, lai ieraudzītu savu uzskatu saderību ar citu Eiropas Savienības valstu partijām. Tur sakritības noteikšanai tiek izmantots cits algoritms.

 

     

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!