Raksts

Eiropartijas


Datums:
11. marts, 2008


Autori

Iveta Kažoka


[u]Uzmanību! Blogs tiek ik pa laikam papildināts![/u]

Dažbrīd man nākas piekrist, ka žurnālisti spēj no mušas izpūst ziloni. Vismaz tā notika pēc šodienas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdes. Ziņu aģentūras LETA žurnāliste uzskatīja, ka galvenā šīs sēdes “ziņa” ir rezumējama šādi: Eiropas līmeņa partijas varēs pretendēt uz ES finansējumu. Tas nekas, ka sēdes laikā vairākkārt tika atkārtots, ka tādas tiesības šīm partijām ir jau šobrīd – tās paredz 2003.gadā regula, kas Latvijas tiesībās ir spēkā automātiski, bez atsevišķa Saeimas deputātu lēmuma.

Iespējams, ka sava daļa atbildības par radīto (pilnīgi nevajadzīgo) histēriju ir jāuzņemās man, jo nebiju savos formulējumos pārāk precīza. Lai novērstu pārpratumus, sagatavoju nelielu FAQ apkopojumu par Eiropas līmeņa partijām. Varbūt kādam noder.

  1. Kas ir Eiropas līmeņa partijas (=Eiropas politiskā partija = Eiropartija)?

    Tā ir partija, kas darbojas vismaz vienā ceturtajā daļā Eiropas Savienības dalībvalstu. Proti, to veido daudzas nacionāla līmeņa partijas, kas atbilst regulā 2004/2003 noteiktajiem kritērijiem (šīs partijas ir vai nu ievēlētas parlamentā vai pašvaldībās, vai ieguvušas vismaz 3% atbalstu Eiropas Parlamenta vēlēšanās). Eiropartijas biedri var būt gan privātpersonas, gan juridiskas personas (spilgtākais piemērs – nacionāla līmeņa politiskās partijas).

  2. Vai Latvijā ir kāda Eiropartija?

    Nē! ES kopumā ir tikai apmēram 10 Eiropartijas (Īsi apraksti ir atrodami šeit).Taču daudzas Latvijas partijas ir eiropartiju biedri. Daži piemēri:

    1) European People’s Party. Apvieno 72 nacionāla līmeņa partijas. Latvijas biedri: Tautas partija, Jaunais Laiks;

    2) Party of European Socialists. Apvieno 33 partijas. No Latvijas: LSDSP.

    3) Alliance for Europe of the Nations. No Latvijas: TB/LNNK

  3. Vai Latvijā ir iespējams reģistrēt Eiropartiju?

    Nezinu. Godīgi sakot, man šķiet, ka nevar – politisko partiju likumdošana ir orientēta uz vietējiem apstākļiem un partijas nevar par biedriem uzņemt citas partijas. UR neprastu šādus veidojumus piereģistrēt. Vai to vajadzētu mainīt? Droši vien.

  4. Vai Eiropartijas saņem ES finansējumu?

    Jā. Līdz 2008.gada 1.janvārim – līdz 75% no to kopējiem izdevumiem, pēc 2008.gada 1.janvāra (stājās spēkā regulas grozījumi) – līdz 85% no to izdevumiem.

  5. Vai Eiropas partijas var ar savu finansējumu “dalīties” ar to biedriem (nacionāla līmeņa partijām)?

    Izpētot regulas, jāsecina, ka tomēr nevar. Regula ļoti skaidri pasaka, ka “The funding of political parties at European level from the general budget of the European Union or from any other source may not be used for the direct or indirect funding of other political parties, and in particular national parties or candidates.” (Eiropartijas nedrīkst ES finansējumu izmantot, lai tieši vai netieši finansētu nacionāla līmeņa partijas).

    Praksē gan man ir grūti novērtēt, kā tas ir iespējams. Sasakaņā ar jaunajiem regulas grozījumiem, Eiropartijām tiek piešķirts finansējums tai skaitā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu kampaņu veikšanai. Ap 10 miljoniem eiro. Kā Eiropartija var veikt priekšvēlēšanu kampaņu, izvairoties no tiešas vai netiešas aģitācijas par kādu nacionāla līmeņa partiju – tā man ir mīkla. Tā kā es domāju, ka problēma pastāv – tās Latvijas partijas, kas ir iesaistījušās Eiropartijās, varētu būt Eiropas Parlamenta vēlēšanās nedaudz labākā situācijā nekā pārējās.

  6. Vai partijas, kuru “jumta organizācijas” nesaņem ES finansējumu, ir šo sadales principu apstrīdējušas tiesā?

    Jā. Eiropas Pirmās instances tiesa jau ir pateikusi, ka (vismaz līdz 2008.gada 1.janvāra grozījumiem) ar sistēmu viss ir kārtībā, neskatoties uz to, ka daži no tās iegūst un citi – zaudē. Skat. spriedums lietā T-40/04 (var meklēt caur šo numuru šeit: http://curia.europa.eu/jurisp/cgi-bin/form.pl?lang=en). Par jaunajiem grozījumiem (kas piešķir finansējumu eiropartijai konkrēti kampaņas veikšanai) tiesas spriedumu šobrīd nav.

  7. Kā varētu izskatīties Eiropartiju organizēta kampaņa 2009.gada Eiropas parlamenta vēlēšanās?

    Ļoti labs video sižets par šo jautājumu ir atrodams futureofeurope mājas lapā. Jau šobrīd eiropartijas gatavojas 2009.gada kampaņai. Sižetā tiek runāts par: (1) sociālistu partijas jauniešu organizāciju. Tas, ko šī organizācija dara jau šobrīd: pulcina uz semināriem sociāldemokrātu jauniešus no dažādām ES dalībvalstīm, lai diskutētu par pasākumiem, kopīgu programmu 2009.gada kampaņai; (2) Eiropas Tautas partiju; (3) 2009.gada kampaņas iecerēm – Internetā (youtube); (4) idejas, kā palielināt eiropartiju lomu (piemēram, ļaujot EP vēlēšanās daļu no deputātiem ievēlēt no transeiropas sarakstiem; (5) ideja par eiropartiju, kas nav saistīta ne ar vienu dalībvalsti – Newropeans.

    Visticamāk, ka galvenais jautājums, ap kuru eiropartijas veiks savu kampaņu – kandidāts Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatam (saskaņā ar Lisabonas līgumu to ievēlēs Eiropas parlaments). Vēlētāji, t.sk. Latvijā tiks aicināti balsot par tām partijām, kas atbalsta konkrētu kandidātu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!