Raksts

Eiro-vilšanās


Datums:
23. novembris, 2009


Autori

Eldars Mamedovs


Piektdien divi žurnālisti no beļģu avīzes man pavaicāja uz Briseles ielas, vai esmu kādreiz dzirdējis par cilvēku vārdā Hermans Fan Rompujs (Herman Van Rompuy).

Šī epizode spilgti ilustrē mūsdienu Eiropas Savienības realitāti: valstu vadītāji kārtējo reizi parādīja apbrīnojamu spēju saglabāt savas varas un ietekmes robežas, vienojoties par zema profila politiķiem Eiropas padomes prezidenta un Augstā pārstāvja ārpolitikā amatiem. Ir grūti iedomāties, ka tieši Fan Rompujs vai Katrina Eštona (Catherine Ashton), un nevis Merkela, Sarkozī un Brauns (drīz Kamerons), būs tie adresāti, kuriem zvanīs Obama, Medvedevs vai Hū. Eiropas politikas smagsvari padomes prezidenta amatā vēlējās redzēt efektīvu menedžeru, kas būtu labs samitu priekšsēdētājs un konsensu veidotājs. Savukārt, no Eštonas ir sagaidāma ne tik daudz kopīgas ES ārpolitikas vadība, cik dalībvalstu ārpolitiku koordinēšana ar jaunveidojamā ES ārlietu dienesta palīdzību. Izskatās, ka Fan Rompuja un Eštonas galvenais uzdevums būs neaizēnot Eiropas politikas galvenās zvaigznes.

Neapšaubu Fan Rompuja un Eštonas kompetenci un uzticību Eiropas ideāliem, taču diezgan nomācošs ir iespaids, ka Eiropā atkal vienojās par zemāko kopsaucēju. Ir politiķi ar daudz iespaidīgāku biogrāfiju, ar morālo un politisko autoritāti, kas piespiestu rēķināties ar viņiem gan ES, gan citu valstu līderiem. Personīgi biju iesaistījies kampaņā par bijušās Īrijas prezidentes un ANO cilvēktiesību komisāres Merijas Robinsones nozīmēšanu. Izcili kandidāti būtu bijuši arī Spānijas eks-premjers Felipe Gonsaless un Nobeļa miera prēmijas laureāts soms Martti Ahtisāari. Savukārt, nožēlojami, ka Joška Fišers, kas bija izcils Vācijas ārlietu ministrs, pat netika minēts starp augstā pārstāvja amata kandidātiem.

Un tomēr rezultāts varētu būt arī sliktāks. Riskēšu izklausīties nepatriotisks, bet personīgi esmu priecīgs, ka Vaira Vīķe-Freiberga netika nozīmēta padomes prezidentes amatam. Viņa nebija slikta Latvijas prezidente, taču viņai acīmredzami trūkst kvalifikāciju lielam amatam Eiropā. Vai kāds ir dzirdējis viņas viedokļus par tādiem jautājumiem, kā klimata izmaiņas, Eiropas ekonomikas konkurētspēja un sociālais modelis, starptautiskās migrācijas, enerģijas drošība, terorisms, cīņa pret nabadzību? Ar padomju totalitārisma nosodījumiem prestiža amatiem nepietiek. Bez tam, Vīķes-Freibergas nozīmēšana mazinātu perspektīvas iegūt ietekmīgu portfeli Latvijas īstajai eiro-zvaigznei – komisāram Andrim Piebalgam.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!