Raksts

E-pakalpojumi Latvijā — vai dieniņ!


Datums:
18. marts, 2010


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Salasījies avīzē bargus brīdinājumus no Valsts ieņēmumu dienesta, ka ļaudis, kuri neiesniegs savas nodokļu deklarācijas par 2009. gadu līdz 1. aprīlim, taps bargi sodīti, nolēmu šogad pirmo reizi pamēģināt VID Elektronisko deklarēšanas sistēmu (EDS). Jā, tā ir tā pati sistēma, no kuras persona vai personas vārdā Neo pirms kāda brītiņa nospēra lielu kaudzi datu, bet gribas taču ticēt, ka laikā kopš tam VID attiecīgo caurumu ir aizlīmējis ciet un tāpēc es savus datus varēšu iesniegt droši un bez problēmām.

Tomēr gluži vienkārši tas acīmredzot nebūs. Pirmkārt, pirms kļūt par EDS lietotāju, man ir jāaizpilda vairāki dokumenti, tie jāizdrukā un pēc tam fiziski jāiesniedz manā VID daļā. Tā nav problēma, lai gan kaut kāds velniņš man ausī čukst, ka modernā valstī ar modernu ieņēmumu dienestu ar modernu datorsistēmu ar modernu deklarāciju iekārtu šādus dokumentus droši vien varētu iesniegt arī elektroniski. Ja vien būtu elektroniskais paraksts, par kuru, baidos, nekādas īpašas sajēgas pie mums joprojām nav. Taču būšu optimists. Dzīvoju Latgales priekšpilsētā un attiecīgā VID nodaļa atrodas Lomonosova ielā — aptuveni trīs mājas tālāk no Latvijas universitātes Sociālo zinātņu fakultātes, kurā divreiz nedēļā lasu lekcijas. Varēšu aiziet. Taču vai dieniņ, kas tie ir par dokumentiem! Vienā no tiem ir rakstīts lūk, kas:

“Valsts ieņēmumu dienests, turpmāk saukts VID, __________ personā, kurš(a) darbojas uz VID ģenerāldirektora 2009. gada __. ___ rīkojuma Nr. __ pamata, no vienas puses, un ______ (fiziskās personas vārds, uzvārds personas kods vai juridiskās personas vai iestādes nosaukums, NMR kods vai EORI numurs)…”

Nu, labi. Pieņemsim, ka es zinu savu fiziskās personas vārdu, uzvārdu un personas kodu. Taču kā man zināt, kura ir tā laimīgā persona, kura pērn no VID ģenerāldirektora ir guvusi autorizāciju ar mani slēgt līgumu? Laikam arī tas būs jāuzzina VID nodaļā, kur ceru, ka man to kāds pastāstīs.

Taču uzmanīgu mani dara vēl lūk, kas. Lietoju Firefox pārlūkprogrammu un brīdī, kad es uzklikšķināju uz EDS demo versijas, pārlūkprogramma paziņoja lūk, ko:

“Šis savienojums nav uzticams

Jūs lūdzāt Firefox droši pieslēgties edsdemo.vid.gov.lv, taču mēs nevaram apstiprināt šī savienojuma drošību. Visbiežāk, kad Jūs mēģināt nodrošināt drošu savienojumu, attiecīgā vietne prezentēs uzticamu identifikāciju, lai pierādītu, ka Jūs dodaties pareizajā virzienā. Taču šīs vietnes identitāti nav iespējams identificēt.”

Ņemot vērā visu lielo epopeju ap Neo un acīmredzot brīvi plūstošiem datiem, šāds paziņojums no pārlūkprogrammas mani dara nemierīgu. Laikam jau maz ticams, ka gadījumā, ja es Firefox būtu pateicis tas nekas, brauksim vien uz priekšu, es būtu nonācis kāda hakera gūstā, taču pilnīgi droši mēs tomēr elektroniskajā vidē nevaram justies.

Kaut kad drīz aizčāpošu uz VID nodaļu Lomonosova ielā, un pieļauju, ka tur man visu paskaidros. Ceru, ka varēšu kļūt par elektronisku klientu, jo, kā esmu rakstījis citreiz, katru gadu man tur ir jāpavada divas līdz trīs stundas, ar roku pārkopējot informāciju no datora par maniem daudzajiem tulkošanas klientiem. Tas ir tik elpu aizraujošs absurds mūsdienu elektroniskajā laikmetā, ka galva griežas. Cik noprotu, ar EDS sistēmas palīdzību man tas vairs nebūs jādara. Bet tāpēc lūgums lasītājiem: Vai kāds jau tagad lieto EDS sistēmu? Kāda ir Jūsu pieredze ar to? Paldies jau iepriekš!

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!