Raksts

Dienas interneta versijas delfizācija — nožēlojami, Uplejas un Miķelsones kundze!


Datums:
09. maijs, 2009


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji!Cik var spriest, laikraksts Diena, kā ir atzīmējis mans kolēģis Juris Kaža, ir nolēmis, ka tā interneta vietne būs portāls, kurā nav nekādu problēmu, ja notiek "delfizācija." Jau kādu brīdi portālā darbojas jēdziens "tautas balss", kur, šķietami, absolūti jebkurš var rakstīt absolūti jebko. Tas, protams, reizēm nozīmē, ka "tautas balss" kļūst aizspriedumaina, lai neteiktu radikāla vai ultranacionālistiska. Piemērs ir censonis no marginālājiem latviešu ultranacionālistiem Ainis Sproģis. Divas reizes A. Sproģis "tautas balsī" ir rakstījis nepieklājīgus (maigi teikts) tekstus, tajā skaitā vakar par "pidargājienu," kāds nākamnedēļ paredzēts Vērmaņdārzā. Pēc kāda brītiņa, "tautas balss" organizētāji attiecīgos A. Sproģa ierakstus ir dzēsuši, jo "pēc redakcijas domām, autors ir pārkāpis blogotāja noteikumus."

Cik cēli. Bet mazāk jauki ir tas, ka nevienam “tautas balss” organizētājam (un sauksim personas vārdā — Dienas interneta portālu vada Sanita Upleja, un “tautas balsi” — Māra Miķelsone) acīmredzot nav ienācis prātā, ka A. Sproģa pārdomu virsraksts joprojām gozējas visā portāla plašumā, piedevām portālā ir atstātas arī lasītāju reakcijas uz to, ko jaunietis ir sacepis. Tajā skaitā no paša censoņa: “Daudzi jau šeit laikam vēlētos, lai par izvirtuļu amorālā dzīvesveida popularizēšanas apspriešanu un nosodīšanu likti cietumā.” Un “Vai Jūsuprāt rupjība ir tā, ka es šo izvirtuļu gājienu saucu par pidargājienu, nevis par geju un lesbiešu “draudzības” dienām?” Un no kāda cita anonīmiķa (vismaz pats A. Sproģis nav slēpies): “Rītdien kāds cits, ar pseidonīmu “Kaku kulstītājs Kārlis” uzrakstīs “blogu” ar virsrsakstu “FUCK ME IN THE ASS”.” Un tas viss, lūk, atbilst Dienas svētulīgi apgalvotajam, ka laikraksts ir pievienojies programmai “Internets bez naida” un dikti vēlas, lai visi portāla lietotāji būtu pieklājīgi un nerupji. Rezultāts ir acīmredzams. Apsveicu Uplejas un Miķelsones kundzi. Nedomāju, ka viņas ir homofobes, bet zināt jau nevar. Varbūt ir.

Un atkārtoju jautājumu, kādu uzdevu vakar. Brīdī, kad portālā kāds uzrakstīs virsrakstu par “nigeriem” vai “līkdeguņiem” vai “pederastiem žīdiem”, vai “mērkaķiem no Āfrikas” — vai arī to visu Uplejas un Miķelsones kundze bez sirdēstiem atstās portālā, lai visi to var aplūkot atkal un atkal un atkal un atkal un arī tad, ja viņas nolems, ka pats blogs neatbilst redakcijas “principiem”? Var jau teikt, ka vārda brīvība ļauj publicēt materiālus visvisādus, un tādā gadījumā ir nudien jāuzstāj, ka Dienas interneta portāls būs vieta, kur visi var publicēt absolūti visu ko. Tajā skaitā rupji un nepieklājīgi izteikties par absolūti jebkuru cilvēku absolūti jebkurā kontekstā. Vien tad Dienai vajadzētu tomēr atteikties no jēdziena “Internets bez naida.” Pieļauju, ka arī Uplejas un Miķelsones kundze zina, ka vārda brīvība tomēr nav absolūts jēdziens. Ja, piemēram, portālā kāds uzceps rakstiņu, ka Latvijas valdību vajag gāzt, lai Latvija atkal varētu pievienoties Krievijai, tad droši vien sanāks saruna ar Drošības policiju. Ja kas, tad viņdien kāda cita homofobiska sacerējuma komentu daļā kāds piedraudēja, ka nākamnedēļ Draudzības dienu pasākumu varētu apmētāt ar “īstām granātām.” Bet laikam Dienas interneta portāla veidotājas tas neuztrauc. Žēl.

Jauku visiem dienu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!