Raksts

Debates — “Vai globalizācija ir beigusies?”


Datums:
01. novembris, 2021


Latvijas Pilsoniskā alianse un Sabiedriskās politikas centrs “Providus” ar Eiropas Parlamenta atbalstu 2021.gada 29.oktobrī rīkoja debates: “Vai globalizācija ir beigusies?”.

Vēl ne tik sen globalizācijas tendences šķita neapstādināmas: aizvien ciešāka ekonomiskā sadarbība, plašākas pārvietošanās iespējas veda pie tā, ka valstu un reģionu robežu nozīme samazinājās. Šķita, ka pasaule ir ceļā uz pilnīgu integrāciju – ekonomiski, politiski, kultūras ziņā. Taču 21.gadsimtā ir skaidri redzams arī pretējs process: valstu un reģionu tiekšanās pēc pašpietiekamības, autonomijas, aizvien stingrāk sargātām robežām.

Par šiem jautājumiem debatēja Žaneta Ozoliņa, Latvijas Universitātes Politikas zinātnes nodaļas profesore, Inna Šteinbuka, Latvijas Universitātes profesore, maģistra studiju programmas “Eiropas Studijas” direktore, Kārlis Bukovskis, Latvijas Ārpolitikas institūta direktora vietnieks un pētnieks, un Miks Muižarājs, Attīstības sadarbības eksperts. Debates moderēja sabiedriskās politikas centra “Providus” direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka.

Šīs bija piektās debates sešu debašu ciklā par Eiropas nākotni. Debašu tēmas apzināti skar 30–50 gadu tālu nākotni, lai jau šobrīd mēģinātu prognozēt pasaules galvenās tendences un to diktētās izmaiņas kā Latvijai, tā visai Eiropai. Debates rīkotas pēc Oksfordas debašu principa, diviem dalībniekiem pārstāvot viedokli, ka mākslīgais intelekts 30 gadu laikā padarīs pasauli nepazīstamu, otriem diviem dalībniekiem – pret šo tēzi iebilstot. Debašu dalībnieki ne obligāti pārstāv paši savu viedokli.

Debates organizētas projekta “Gatavošanās konferencei par Eiropas nākotni” ietvaros. Konference par Eiropas nākotni ir pilsoņu vadītu debašu un diskusiju virkne, kas sniedz cilvēkiem no visas Eiropas iespēju dalīties ar idejām, veidojot mūsu kopējo nākotni.

Pasākums rīkots projekta “Gatavošanās konferencei par Eiropas nākotni” ietvaros, kuru finansē Eiropas Savienība. Tas atspoguļo tikai autora viedokli, un Eiropas Parlaments nav atbildīgs par jebkādu tajā iekļautās informācijas izmantošanu. Pasākumu līdzfinansē Frīdriha Eberta fonds.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!