Raksts

Cīkstēšanās


Datums:
06. augusts, 2008


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Šodien Saeimā notikusi liela cīkstēšanās, un zināmā mērā, manuprāt, var teikt, ka daļa taisnības pieder abām pusēm. Kā zināms, parlamenta frakciju padome šorīt nolēma, ka laikā pēc Valsts prezidenta uzrunas nekādu debašu nebūs. Tā rezultātā opozīcijas deputāti i savāca parakstus, lai sasauktu papildus sēdi, lai piespiestu likumprojekta izstrādāšanu par tautas tiesībām atlaist Saeimu, i boikotēja Valsts prezidenta uzrunu tāpēc, ka bija nolemts, ka debates nenotiks.

No vienas puses var jautāt, kāpēc nedebatēt? Valdošās koalīcijas spīdekļi it kā raizējas par precedentu. Dakteris, kurš ir kļuvis par Saeimas spīkeru, uzskata, ka nevajagot radīt apstākļus, kuros debates notiek pēc jebkuras uzrunas, jo Saeimā uzstājas arī ārvalstu viesi. Bet kāpēc ne? “Tautas” partijas frakcijas vadītājs Kučinskis uzskata, ja debatēs šoreiz, tad opozīcija vēlēsies debatēt arī pēc Valsts prezidenta uzrunas 18. novembrī un “visus nozākāt.” Kāpēc ne? Būtu bijis ļoti labi, ja būtu bijušas debates pēc bijušās Valsts prezidentes atvadu uzrunas pagājušā gada vasarā. Tāpat būtu ļoti labi, ja pašreizējais prezidents pēc savas uzrunas, kurā viņš pilnīgi pamatoti deputātiem pārmeta bezdarbību, varētu dzirdēt, kas deputātiem par to ir sakāms. Bet nē.

No otras puses, pašreizējā Saeimā politiskā “kultūra” ir tāda, ka neko īpašu no debatēm šodien mēs droši vien arī nesagaidītu. Opozīcijas pārstāvji noteikti teiktu, ka likums ir jāizstrādā un pašreizējā Saeima ir jāpadzen ar lielu bomi. Koalīcijas pārstāvji noteikti teiktu, ka princips jau labs, bet nav nepieciešams steigties, un vispār, kā to jau ir atļāvušās paziņot vairākas no šīm “gudrajām galvām”, nekādas īpašas kļūdas Saeimas darbā nav bijušas, un tāpēc runāt par tās atlaišanu ir nejēdzīgi. U.tml. Vai jebko citu kā ironisku grimasi var izsaukt Godmaņa atzīšanās vakar, ka viņš jau ir pajautājis koalīcijas partijām, vai viņam gadījumā vajadzētu atkāpties no amata pēc tam, kad 600 tūkstoši Latvijas pilsoņu par politkorumpēto sistēmu, kuras galvgalī viņš atrodas, pauda nepatiku, bet tās viņam ir teikušas, ka nevajag vis? Vienalga, diez vai Saeimā tiktu dzirdēts kaut kas īpaši jauns, it sevišķi ņemot vērā to, ka valdošās “elites” pārstāvju viengabalainums balsojumos tomēr nav nekur pazudis, un arī tie deputāti, kuri izliekas, ka viņiem joprojām ir sirdsapziņa, nekādus opozīcijas manevrus šajā jautājumā nepieļaus. Valdošie darīs visu iespējamo, lai stieptu gumiju un katrā gadījumā nepieļautu situāciju, kurā viņus pašus var padzīt pirms 2010. gadā paredzētajām vēlēšanām, jo jādomā, ka visnotaļ daudzi no viņiem saprot, ka 10. Saeimas sanākšanas diena būs pirmā diena, kad viņi parlamentā vairs nebūs. Un paldies Dievam par to.

Un vēl pēdējā piezīme par minēto dakteri-spīkeru. Ziņots, ka viens iemesls, kāpēc dakteris-spīkers varētu gribēt ar šodienas sēdi tikt galā tā pa fikso ir tāds, ka viņam šodien esot plānota dežūra Ventspils slimnīcā. Aicinu lasītājus atrast kaut vienu citu valsti Eiropas Savienībā, kurā valsts otra augstākā amatpersona no darba brīvajā laikā haltūrē citur (vai šī cilvēka gadījumā no medicīnas darba brīvajā laikā haltūrē politikā). Var saprast daktera-spīkera vēlmi nezaudēt kvalifikācijas, jo ja nu reiz ir viena banda, kura nākamajā piegājienā ir pelnījusi izskaušanu no valsts politiskās dzīves, tad tā ir viņa pārstāvētā Ventspils interešu bīdīšanas grupa, taču patlaban vēl ir 9. Saeima, un Saeimas vadītājam vienlaikus darīt arī citu darbu — nu, diez kas nav.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!