Raksts

Braila raksts skolas somā


Datums:
14. novembris, 2006


Autori

Ilze Ramāne
Inese Rebaine


Foto: Foto - I. Kundziņa © AFI

Šis projekts ir tikai mazs solītis ceļā uz to, lai vājredzīgie bērni un jaunieši varētu pilnvērtīgi integrēties sabiedrībā. Skolēniem tas atvieglos dzīvi – vienīgais, kas nepieciešams, ir dators un printeris, kur var izdrukāt tekstu braila rakstā.

Ieejot SIA Rubuls&Co birojā Mārupes pagasta Dālijās, uzreiz redzams, ka visapkārt rit darbs – vairāki jaunieši strādā pie datoriem, ievadot tekstus elektroniskā datubāzē, savukārt mazliet tālāk kāds puisis braila rakstā drukātā tekstā meklē kļūdas. Meitene viņam blakus skaļi lasa šo tekstu no grāmatas, nosaucot pieturzīmes pārbaudīšanai. Elektroniskā bibliotēka ir SIA Rubuls&Co izstrādātā projekta rezultāts, kas palīdzēs daudziem neredzīgiem bērniem un jauniešiem mācībās.

Īsa informācija par projektu:

Projekta nosaukums:
Mācību literatūras latviešu valodā elektroniskās bibliotēkas izstrāde jauniešu ar speciālām vajadzībām mācību procesa un profesionālās orientācijas pilnveidošanai

Projekta iesniedzējs:
SIA „Rubuls & Co”

Projekta mērķauditorija:
Jaunieši – redzes invalīdi (vājredzīgie un neredzīgie), kuri dzīvo un mācās Latvijā un ārzemēs

Projekta finansējums:
Ls 49 966

Aktivitāte, kuras ietvaros projekts atbalstīts:
Jauniešu ar speciālām vajadzībām integrēšana izglītības sistēmā

Aktivitāti administrējošā institūcija:
Profesionālās izglītības attīstības aģentūra

Vairāk par projektu

Elektroniskajā bibliotēkā paredzēts ievadīt gan mācību grāmatas no pirmās līdz divpadsmitajai klasei, gan arī latviešu un ārzemju oriģinālliteratūras darbus. Šādā veidā gan mācību grāmatas, gan daiļliteratūra būs pieejama kuplākam skaitam skolēnu. „Mūsu elektroniskā bibliotēka ir pirmā Latvijā ar šāda veida iespējām. Ir prieks, ka jau tagad ir interese par mūsu projektu. Jāsaka arī, ka pēc tās ir nepieciešamība,” saka uzņēmuma komercdirektors un projektu vadītājs Jānis Rubuls. Stāstot par topošo elektronisko bibliotēku, viņš atzīst, ka tās izveidē bijušas zināmas grūtības, jo Latvijā vēl līdz šim brīdim nav vienotas braila raksta sistēmas. Jānis rāda deviņdesmito gadu sākumā izdotu burtnīcas veidā iesietu grāmatiņu, ar kuras palīdzību iespējams apgūt braila rakstu. “Šo grāmatiņu izdevām, balstīdamies uz braila raksta pratēju pierakstiem, ko viņi vienkārši nodeva tālāk. Šajā kontekstā tas, ko darām tagad, ir minimums. Visā pasaulē pieejamas tastatūras braila rakstā, vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem atvieglota dzīve, cik vien tas iespējams,” stāsta Jānis Rubuls.

Reģistrējoties elektroniskajā bibliotēkā, tās lietotājs ne tikai piekļūst bibliotēkā esošajai literatūrai, bet arī iegūst savu elektroniskā pasta kastīti datņu glabātuvi, savu forumu ziņu apmaiņai un pļāpu lapu. Savukārt skolotāji jau tagadvar veidot savas mācību stundas, uzdevumus un testus, kuru izpilde tiek novērtēta elektroniski.Jānis Rubuls ar lepnumu stāsta, ka ar laiku šai programmai paredzēts pievienot arī balss pasta nosūtīšanas un saņemšanas iespēju, kā arī elektroniskajā bibliotēkā ievietot ar īpašu datorprogrammu veidotus grāmatu audiofailus. Salīdzinot izmaksas ar, piemēram, aktiera algošanu un skaņu studijas īri, lai ierakstītu literāru sacerējumu vai mācību grāmatu, izmaksu un laika patēriņa ziņā uzvar audiofails.

Elektroniskās bibliotēkas projekts aizsācies 2004.gadā, taču dažādu birokrātisku un finansiālu šķēršļu dēļ projekts iekavējies un vēl nav pabeigts, lai gan pieejams visiem interesentiem testa versijā vietnē www.i-centrs.lv. Runājot par birokrātiskajām grūtībām, ar ko nācies sastapties projekta rakstīšanas laikā, Jānis Rubuls pauž neizpratni par to, kāpēc projekti tiek skatīti un vērtēti pēc to formas, ne satura – īpaši, domājot par elektroniskās bibliotēkas projektu, kurš padarītu daudz vieglāku mācību procesu ne tikai projekta sadarbības partnerim Strazdumuižas internātvidusskolai, bet arī citiem vājredzīgajiem un neredzīgajiem bērniem un jauniešiem, arī tiem, kuri mācās ārzemēs.

Strazdumuižas internātvidusskolā mācās vājredzīgi un neredzīgi bērni. Skolas direktors Ojārs Lamass elektroniskās bibliotēkas projektu vērtē kā fantastisku un ļoti derīgu, jo tas daudziem bērniem un pedagogiem atvieglos mācību procesu. „Nenoliedzami skolēniem tas atvieglos dzīvi – vienīgais, kas nepieciešams, ir dators un printeris. Manuprāt, šis projekts ir vienkārši brīnišķīgs, un esmu priecīgs, ka beidzot arī Latvijā kaut kas šajā jomā ir sācis kustēties uz priekšu. Līdz šim it nekā tāda pie mums nav bijis,” saka skolas direktors un izsaucas: „Tas taču ir kolosāli, ka skolēniem nav jānēsā līdzi smagas grāmatas un tā vietā var lietot datoru!”

Elektroniskās bibliotēkas projekta autors Jānis Rubuls uzsver, ka “šis projekts ir tikai mazs solītis ceļā uz to, lai vājredzīgie bērni un jaunieši varētu pilnvērtīgi integrēties sabiedrībā. Lai to panāktu, izglītībai ir ļoti liela nozīme, un mūsu projekts ir ar to saistīts visciešākajā veidā.” Jānis Rubuls ar pārliecību saka, ka, šo darbu darot, ne brīdi nav radušās īpašas pārdomas par to, vai un kāpēc tas būtu vajadzīgs: “Ir jādara, un viss!”

Eksperta komentārs:

Ieva Morica, Amerikas partnerattiecību fonda direktore:
Esam pieraduši, ka cilvēku ar īpašām vajadzībām integrācija sabiedrībā parasti ir nevalstisko organizāciju rūpju lokā. SIA Rubuls & Co projekts braila raksta elektroniskās bibliotēkas izveidošanai ir pozitīvs piemērs tam, ka arī uzņēmēji var dot savu artavu integrācijas veicināšanā.
Pirms vairākiem gadiem uzzināju par kādu angļu valodas profesoru ASV, kas, būdams vājredzīgs, saviem studentiem rakstu darbus lūdza iesniegt disketēs, pēc tam tos izdrukāja braila rakstā, lai varētu ar tiem iepazīties. Toreiz nodomāju, ka Latvijai līdz šādu iespēju radīšanai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir vēl tāls ceļš ejams. Tādēļ varam priecāties, ka beidzot arī pie mums sāk izmantot modernās tehnoloģijas reālai neredzīgo un vājredzīgo cilvēku integrācijai sabiedrībā. Pārmaiņas ir uzsāktas, pateicoties privātai iniciatīvai un Eiropas Sociālā fonda atbalstam, bet pēc būtības šī ir tā joma, kur lielāks atbalsts būtu jāuzņemas tieši valsts institūcijām.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!