Raksts

Bāzes jaudas


Datums:
12. februāris, 2008


Autori

Jānis Brizga


Šodien biju Ekonomikas Ministrijā, kas prezentēja savu jaunāko ziņojumu par bāzes jaudām. Šī ziņojuma pamatideja ir izvērtēt Latvijā gaidāmo elektroenerģijas jaudu deficītu un piedāvāt optimālu risinājumu.

Šo ziņojumu Ekonomikas Ministrija gatavo jau vairāk kā gadu un, jau no pašiem aizsākumiem, tas ir pamatā vērsts uz jaunas gāzes stacijas izbūvi (Rīgas TEC II 2. bloks) un ogļu kondensācijas (siltums netiek izmantots) stacijas izbūvi Kurzemē (Ventspilī vai Liepājā).

Šoreiz ne par to, vai Latvijai jābūvē ogļu, gāzes vai biomasas stacija, vai varbūt labāk ir decentralizēts nelielu biomasas koģenerācijas staciju tīkls pa visu valsti. Jautājums ir par to, kā valstij nodrošināt vajadzīgās jaudas, īpaši pie nosacījuma, ja Latvija ir apņēmusies ievērot brīvā tirgus un konkurences principus, kas ierobežo valsts lomu biznesā.

Ekonomikas ministrija izvērtēšanai piedāvā četrus variantus:

Brīvā tirgus neredzamā roka – tirgus pats visu noregulēs un ja uzņēmēji jutīs, ka ir pieprasījums, mēs bez enerģijas nepaliksim;
Obligātais valsts iepirkums (pretstats pirmajam, jo izslēdz konkurenci) – valsts garantē, ka tiks iepirkta visa saražotā elektrība, līdzīgi kā atjaunojamajiem energoresursiem pašlaik.
Garantētais jaudu iepirkums – līdzīgi kā iepriekšējais, tikai valsts pērk jaudas;
Valsts piedalās jaunas stacijas celtniecībā (vismaz sākuma stadijā) tādejādi nodrošinot gan garantijas, gan kontroli.

Vēlējos prasīt jūsu skatījumu – kura no izvēlēm jums liktos vispieņemamākā un kāpēc?


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!