Raksts

Bauskas kliedziens


Datums:
15. septembris, 2009


Autori

Ilona Kronberga


Foto: Daniel Y. Go

Bauskā trūka policijas spējas kopīgi mērķtiecīgi rīkoties. Trūka savlaicīgas situācijas izvērtēšanas, kopīgas rīcības plānošanas, savlaicīgas lēmumu pieņemšanas. Tāpēc arī Alfai bija jābrauc uz Bausku kā uz ugunsgrēku.

Kā strāvas sitiens no patīkamajām domām par atgriešanos mājās 1.septembrī mani izrāva lidmašīnas blakussēdētāja avīzē nejauši ievērotais virsraksts „Bauskā policijas vienība pārtrauc masu nekārtības.” Skopās informācijas druskas laikrakstā tā arī neizkliedēja jautājumu, kas tad Bauskā īsti bija noticis?

Par to, ka baušķenieki ieņēmuši aktīvu pozīciju jautājumā par slimnīcas reorganizāciju, bija dzirdēts daudzkārt. Dažādi viedokļi bija gan politiķiem, gan iedzīvotājiem un, saprotams, tie tika pausti medijos, arī portālā www.bauskasdzive.lv[1]. Baušķenieki portāla forumā bija izveidojuši pat atsevišķu vietni, kur, neslēpjot emocijas, tika apspriests notiekošais. Sociālā situācija Bauskā tiešām ir sarežģīta, jo jau krietnu laiku katastrofāli trūkst darba vietu — ražošanas nav, bet valsts un pašvaldības iestādes samazina darbinieku skaitu. Ilgus gadus daudzi baušķenieki brauca strādāt uz Rīgu, bet vienīgā sabiedriskā transporta — autobusa — biļetes izmaksas Ls 5,20 dienā daudziem vairs nav pa kabatai. Slimnīca pilsētā ir liels darba devējs, un nu arī tā — zem jautājuma zīmes. Cilvēkiem bija vairāk jautājumu nekā saņemto atbilžu, un tādēļ situācija Bauskā pēdējās augusta nedēļās faktiski bija kā ar degvielu aplietā namiņā, kur vismazākā dzirkstele varēja radīt eksploziju.

Kurš pielaida uguni Bauskai?

Mēģināšu dienu pa dienai, stundu pa stundai, minūti pa minūtei rekonstruēt augusta beigu notikumus Bauskā.

27.augusts

Laikraksta „Bauskas dzīve portālā” tiek apspriesta Bauskas slimnīcas optimizācija. Viedokļi visdažādākie, līdz foruma diskusiju dalībnieks ar segvārdu Slimnīca pulksten. 22.15 ievieto komentāru, kas apkopo dažādās foruma diskusijās izskanējušu ideju:

Forumā ir izskanējusi doma 31. augustā plkst. 10 bloķēt Mēmeles tiltu, protestējot pret Bauskas slimnīcas slēgšanu. Laika nav daudz, šis pasākums ir jānoorganizē. Tauta, esam taču beidzot vienoti un cīnāmies kopā par mūsu slimnīcu!

Šis komentārs viennozīmīgi uzskatāms par aicinājumu uz pavisam konkrētu akciju, taču vēl nav pamata satraukumam par plānojamās akcijas iespējamo nelikumību vai jebkādu plānojamu vardarbību.

28.augusts

Kaislības pieņemas spēkā, www.bauskasdzive.lv forumā parādoties, iespējams, arī jauniem dalībniekiem. Aktīvākie sarunu dalībnieki ir atkal Slimnīca, kā arī ParUnPret un „……”:

Tiem, kas netic rezultātam, iesaku padomāt. Ja izdodas nobloķēt tiltu, tad visas “fūres” un pārējais transports (izņemot ātro palīdzību, ugunsdzēsējus un pārējos neatliekamos dienestus) izveidos nenormālo “korķi”. Tas jau būs starptautiska mēroga tracis. Būs spiesti domāt gan Dombrovskis, gan Rozentāle, gan Zeltiņš. Pietiek būt aitu baram. Cīnīsimies par sevi, saviem bērniem un vecākiem. Uz tikšanos 31.08.09. plkst. 10.00.

Diskusiju dalībnieki inga22 un nini vērš foruma dalībnieku uzmanību, ka tagad nu jau skaidri laikā un vietā nozīmētā akcija būtu tomēr jāpiesaka policijā un pašvaldībā:

nini: Nu tad, lūdzu, konkrēti ir jāsarunā laiku, jāpiesakās Domē un policijā, lai nav pārpratumu. Un tas jāizdara šodien līdz pl. 17, pēdējā darbadiena šonedēļ!

Līdz ar šiem komentāriem ir pilnīgi skaidrs, ka cilvēki ļoti labi apzinājās, kas tiek plānots, kādas tam var būt sekas un kas būtu jādara, lai plānotais pasākums iegūtu nepieciešamo leģitimitāti.

Taču, piemēram, Pele 16.30 forumā raksta: 🙂 es uzskatu, ka nav jēgas, nedz policijai sniegt info., nedz domei. kad izdomāja slēgt slimnīcu, arī mūsu viedokli neviens par to neprasīja!!! Kā nekā vara tak piederot tautai, tad tautai jāapvieno spēki un jācīnās!!!

Iespējams, šis komentārs bija liktenīgs tiem baušķeniekiem, kam trūka izpratnes, ko nozīmē piedalīties nesankcionētā pasākumā, jo minētā argumentācija varēja „nostrādāt” tīri cilvēciski.

29.augusts

Ne šajā dienā, ne arī vēlāk neviens vairs neapspriež pasākuma likumību, norises laiku vai vietu, bet foruma sarunu dalībnieki jau vienojas par pasākuma formātu.

Pele 12:28 un 12:35: sākam 10.00. Pārējie piebiedrojas, kad var. Bērni, vecāki, visi, kas kustas. Ar ratiņiem, kruķiem krēsliem, avīzēm, uz kā sēdēt, un, galvenais, paņemiet ūdeni un pārtiku bērniem.

medicīnas darbinieki varētu nākt darba tērpos un tiešām ar kādu validolu vai nitroglicerīna tableti, jo visādi jau var būt.

Šajā brīdī, domājams, kļūst pilnīgi skaidrs, ka pasākums notiks, tas būs nesankcionēts, varētu sanākt vismaz četrdesmit protestētāji, arī sievietes, bērni, vecāka gadagājuma cilvēki, un pasākuma noskaņojums varētu būt visai kareivīgs.

Tagad būtu ļoti interesanti noskaidrot, vai policijas rīcībā bija ziņas par šāda pasākuma organizēšanu. Šo jautājumu uzdevu Bauskas policijas pārvaldes priekšniekam Dzintaram Lenbergam[2], un viņš atbildēja apstiprinoši. Pirmās ziņas par ļaužu gatavoto pasākumu viņš esot personīgi izlasījis laikraksta Bauskas dzīve interneta mājas lapā piektdien, 28.augustā. Vēlāk to, ka policijai bija pietiekama informācija par gatavojamo pasākumu, man apstiprināja arī Drošības policija un Valsts policijas Jelgavas reģionālās pārvaldes darbinieki.

No pirmās atbildes loģiski izriet jautājums, ko policija darīja, lai iecerētās nekārtības nepieļautu? Esmu uzzinājusi, ka Valsts policijas vadība bija uzdevusi Bauskas kolēģiem gatavoties 31.augustā plānotajiem notikumiem — veikt plānotās akcijas vietas novērošanu un par jebkurām situācijas izmaiņām ziņot Valsts policijas vadībai, kā arī savlaicīgi pieņemt lēmumus uz vietas adekvāti apstākļiem, lai nepieļautu tiesību normu pārkāpumus.

Taču jautāts par rīcības plāniem, kādiem provizoriski vajadzēja būt izstrādātiem 31. augustā, un zināmās situācijas prognozēm, Lenbergs norāda, ka jautājums pārrunāts 31.augusta rīta sanāksmē, bet plašāks plānošanas darbs nav noticis. Savukārt Sergejs Pašukovs, kurš Valsts policijas Bauskas iecirkņa priekšnieks ir kopš 1.septembra, norāda, ka jau 27.augustā viņi ar kolēģiem sprieduši, ka būtu nepieciešams darbības plāns, kā rīkoties dažādos notikumu attīstības gadījumos, jo situācija bijusi stratēģiski bīstama. Tomēr gala rezultātā izlemts rīkoties saskaņā ar situāciju un pieņemt lēmumus uz vietas.

Diena, kad viena pilsēta bija visa valsts

31.augusts

Plkst. 7:00—10:00

Portālā www.bauskasdzive.lv rosība sākas jau agrā rītā — ļaudis apspriežas par pasākuma mērķi, dalības formām

Tincis plkst. 7:07: Ne jau Rozentāles demisija ir galvenais šai akcijai. No tā jau nekas labāks nebūs. Arī Dombrovska demisija neko neatrisinās. Manā izpratnē akcijas mērķis ir, lai mūs sadzird pārējās Eiropas valstis, kurām ir nepieciešama maģistrāle Via Baltica. Mūsu korumpētie ministri nav pat pirkstu pakustinājuši pēc parakstu nodošanas tā saucamajam prezidentam. Mums jāstāv tik ilgi, lai izveidotos sastrēgums vismaz līdz Ķekavas apvedceļam. Tas nav nemaz tik tālu, ja rēķina, ka fūres vien jau aizņem vietu. Uz tikšanos!!!

Plkst.7:49 pamostas arī Pele, pavēstot, ka tikko par gaidāmo akciju ziņojis Latvijas televīzijas 7.kanāls.

Plkst. 9:12 XXX apjautājas, vai visi ir gatavi.

Plkst..9:43 Pele ziņo, ka uz tiltu tikko aizbraukušas trīs policijas ekipāžas.

Plkst. 9:47 un 9:54 nezinītis ieminas, ka neļaus jau bloķēt tiltu, nereāli!

un skaidrs, ka neļaus, jo pasākums nav sankcionēts un kurš tad vispār ļaus slēgt tik svarīgu ceļu, neesiet naivi!

Bet ir par vēlu. Viss jau notiek.

Dzintars Lenbergs:

„31.augusta rītā, pulksten 9:45 uz Mēmeles tiltu tika nosūtītas vairākas policijas ekipāžas, lai saprastu — cilvēki ir atnākuši vai nav. Bija pulcējušies kādi desmit protestētāji, tomēr cilvēki visai strauji nāca klāt, un pūlis veidojās ātri.

Sergejs Pašukovs:

„Ierodoties Ceļu policijas ekipāžām uz Mēmeles tilta pirms desmitiem no rīta, tika ziņots, ka sanākušo cilvēku ir ļoti maz. Kāpēc netika dots rīkojums atbrīvot tiltu, kamēr cilvēku bija vēl maz un tas bija izdarāms visai vienkārši, man atbildes nav. Rīkojums novest 7—10 cilvēkus no tilta būtu izpildāms uzreiz kā novēršot vienkāršu ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu par gājēju atrašanos uz ceļa braucamās daļas.”

Tomēr vienkāršākais darbs — neļaut vispār cilvēkiem lielā daudzumā sākt pulcēties vienkopus uz tilta brauktuves — kaut kādu nezināmu iemeslu dēļ netika izpildīts. Tāpēc notikumi attīstījās tālāk.

10:00 – 14.50

Plkst. 10:00 Valsts policijas vadībai jau tiek ziņots, ka tilts pār Mēmeli pilnībā nobloķēts, jo uz tilta atrodas jau 150 cilvēki.

Ap plkst. 11:00 satiksme tiek novadīta pār Mūsas tiltu, taču dažas minūtes pēc tam aptuveni 30 cilvēku nobloķē arī to.

Cilvēki pieprasa pārtraukt Bauskas slimnīcas reorganizāciju, vēlas tikties ar veselības ministri vai ministru prezidentu.

Zemgales Valsts policijas reģionālās pārvaldes Kārtības policijas priekšnieks Andris Gromoļevs, kurš šajā laikā atradās uz Mūsas tilta, stāsta:

„Sākums bija vienkāršs ceļu satiksmes pārkāpums, kuru varēja atrisināt ar vienkāršiem ikdienā lietojamiem līdzekļiem — novest cilvēkus malā, sastādīt administratīvos protokolus, izskaidrot situāciju. Taču acīmredzams bija viens — Bauskas policija pieļāva nesankcionētā pasākuma attīstību. 11:20 Mūsas tilts jau bija reāli slēgts. Tur uz ceļa braucamās daļas atradās kādi 20—40 jaunieši, kuri bija noskaņoti diezgan agresīvi. Mēģināju viņiem izskaidrot, ka šis ir nesankcionēts pasākums un brauktuve ir jāatbrīvo. Skaidroju, ka, ja viņi nepakļausies manām — policijas darbinieka — likumīgajām prasībām, tas jau būs otrs pārkāpums, un tādā gadījumā policijas darbiniekiem būs tiesības lietot fizisku spēku, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību. Pēc šiem paskaidrojumiem demonstranti kļuva vēl agresīvāki, un daži no tiem policijas darbiniekiem piedraudēja ar fizisku izrēķināšanos. Uz Mūsas tilta atradās tikai kādi četri policijas darbinieki, kaut arī kopā kārtības nodrošināšanai uz Mūsas tilta bija nepieciešami vismaz 15 policisti.”

Notikuma vietā plkst. 10:30 ierodas Bauskas novada Domes priekšsēdētājs Valdis Veips, bet plkst. 11:00 — arī Bauskas slimnīcas direktors Uģis Zeltiņš.

Plkst. 11:48 www.bauskasdzive.lv forumā cilvēks ar segvārdu biju protesta akcijā raksta: Tiešām tracis sanāca liels, nu ir abi tilti ciet:) pat policija sāk trakot.

Plkst. 12:05 Sise: No autoostas nekursē neviens autobuss, biļetes var nodot atpakaļ……

Plkst. 12:22 kkk: Mūsas tilts ar ciet!!

Plkst. 12:27 @@@ ierosina: Ar pāris stundu pastāvēšanu nekas neatrisināsies. Cilvēkiem ir jāpamainās — vieni, kuri stāvēja un aizgāja mājās, to vietā jāiet citiem. Ja paliks tikai daži cilvēki, tos izdzenās, un viss būs beidzies. Jo vairāk cilvēku, jo labāk. Prieks, ka spējāt vienoties, — tad izturiet līdz galam!!!

:)) atzīst: njaaa… haoss pilsētā ir pamatīgs.

Dzintars Lenbergs:

„Es lielāko daļu laika atrados uz Mēmeles tilta. Trīs stundas es mēģināju atbrīvot braucamo daļu, lai mašīnas varētu uzsākt kustību. Es mēģināju pārliecināt cilvēkus, lai viņi dodas turpināt mītiņu pie Domes ēkas, kur ir laukums”.

Andris Gromoļevs:

„Pirms 12:00 ieradās policijas papildspēki no Jelgavas policijas. Šajā laikā Bauskas policijas pārvaldes priekšnieks Dzintars Lenbergs ar megafona palīdzību mēģināja runāt ar demonstrantiem, pārliecinot viņus, ka jāizklīst, jo mītiņš nav sankcionēts. Taču tas nedeva nekādus rezultātus — cilvēki negrasījās doties prom”.

Šajā brīdī ap Bausku jau izveidojušies lieli satiksmes sastrēgumi. Tālbraucēji šoferi kavē kravu piegādes, cauri pūlim netiek nekāds transports, izņemot dažas ātrās medicīniskās palīdzības mašīnas. Bloķētā Mēmeles tilta dēļ sastrēgums Rīgas virzienā sniedzas līdz Iecavai, bet no otras ceļa puses — līdz pat Lietuvas robežai un vēl aiz tās. Lietuvas tiesību aizsardzības iestādes jau izsaka bažas par situāciju Bauskā, bet daži tālbraucēji šoferi netālu no Mēmeles tilta pulcējas bariņos un pauž savu neapmierinātību klātesošajiem policijas darbiniekiem, solot — ja policisti netiks galā ar situāciju, šoferi paši ar savām metodēm ķersies klāt tilta atbrīvošanai.

Andris Gromoļevs: „Sākumā mēs domājām, ka tiksim galā paši, proti, Bauskas un Jelgavas policisti. Tomēr, redzot, spēku samērus starp pūli un policistiem, kuru bija būtiski mazāk, radās šaubas. Nebija pārliecības arī tāpēc, ka sākotnējās Bauskas policijas darbībās nebija vērojama ne mērķtiecība, ne saskaņotība. Nebija zināms, cik lielā mērā klāt esošie policisti ir profesionāli sagatavoti pūļa izkliedēšanai, nebija uz vietas arī nepieciešamā ekipējuma — apģērba — gadījumam, ja no pūļa uz policistiem tiktu raidīts kāds akmens vai citi priekšmeti. Bija liela iespējamība, ka policisti var gūt fiziskas traumas. Būsim godīgi, neviens cilvēks, tajā skaitā policists, nevēlas gūt ievainojumus, jo visus gaida mājās. Bažas bija arī par pūļa iespējamo reakciju, bet mērķis bija novērst pārkāpumus ar pēc iespējas mazākiem zaudējumiem. Skaidrs bija viens — uz vietas esošie policisti nebija paši gatavi pūļa izkliedēšanai, bet sarunas nevedās kā vajadzīgs, patiesībā tās bija bez rezultātiem.”

Tikmēr plkst. 12:54 www.bauskasdzive.lv forumā PT raksta: Varbūt kāds zina, kādu rezultātu vēlas sasniegt tieši šodien?? Pie kādiem nosacījumiem izklīdīs?

Plkst. 13:23 piu: Policists uzlika sodu Ls 30 sarkanajam golfam, kurš stāv uz tilta. Sanākušie cilvēki solidarizējās un sameta auto īpašniekam soda summu.
Cilvēki plūst uz tiltu arvien vairāk.

Plkst. 13:36 PT: Esmu tuvu Bauskas šosejai un redzēju, ka uz Bauskas pusi lielā ātrumā aizlidoja eskorts ar ugunīm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

13:52 No Rīga: OMEGA ir ceļā uz Bausku. Tikai neļaujaties provokācijām!

14:03 PIU: No Rīgas redzēti braucam 6 policijas busi, kaut kad tagad vajadzētu būt klāt”

14:04 X: nepadodieties! MALAČI!

Tiek pieņemts lēmums izsaukt speciāli apmācītu Kārtības policijas vienību Alfa no Rīgas, lai beidzot varētu kontrolēt situāciju, kas nebija izdevies jau četras stundas. Ap plkst. 14:00 ierodas izsauktā vienība un, lai sagatavotos tilta atbrīvošanai, izkāpj no transportlīdzekļiem kādus 500 metrus no notikuma vietas. Sākumā demonstranti tiek nofilmēti, pēc tam sastādīts darba plāns. Ir Valsts policijas vadības rīkojums doties pie demonstrantiem bez jebkādiem speciāliem līdzekļiem, jo sevišķi vairogiem. Tomēr policisti šaubās par šādas pieejas lietderību[3]. Daudziem no viņiem vēl atmiņā šā gada 13.janvāra baisie notikumi Vecrīgā, tāpēc neviens negrib gūt ne fiziskas, ne psiholoģiskas traumas. Acīmredzot tāpēc daži no policistiem paņēma līdzi gumijas stekus, gāzes baloniņus, un viens no viņiem — arī ieroci, kas paredzēts gāzes patronu izšaušanai[4], kaut arī tas bija pretrunā vadības noteiktajam[5]. Tā tomēr drošāk.

Alfas policists[6]: „Bija doma, ka, iespējams, būs pietiekami, ja Alfas vīri vien parādīsies demonstrantiem, nostāsies to priekšā un lūgs izklīst. Vienība nostājās, trīs reizes lūdza klātesošajiem atbrīvot tiltu un doties mājās. Iestājās klusums, neviens nepiekāpās. Izskatījās, ka risinājuma nav. Visi stāv, un nekas nenotiek. Pēc brīža pūlis sāka skandēt: „Rozentāli! Dombrovski!” Sadevāmies elkoņos un, veidojot ķīli, sākām atspiest demonstrantus uz tilta ietvēm. Tas arī viss.”

Tā plkst. 14:30 atjaunojas satiksmes kustība pa Mēmeles tiltu, uz kura aizvien kopā ar demonstrantiem atrodas Jelgavas un Alfas policisti. Bet plkst. 14:50 satiksme atjaunojas arī pa Mūsas tiltu, uz kura stāvošos ir pašķīrusi pati Bauskas policija. Ap plkst. 17:00 cilvēki no tiltiem sāk izklīst.

Pasākuma laikā tika aizturēti pieci cilvēki par sapulču, gājienu un piketu norises kārtības pārkāpšanu un par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieka likumīgajam rīkojumam vai prasībai, kad viņš izpilda sabiedriskās kārtības sargāšanas vai dienesta pienākumus[7].

Ar pēckara kulaku vicināšanu — par maz

Domāju — labi, ka neviens necieta, kaut blīkšķis Bauskā bija tik liels, ka Rīgā no ieilgušā ziemas miega pamodās pat tiesībsargs.[8] Tomēr paliek daudz neatbildētu jautājumu.

Pirmkārt, vai tiešām policija bija darījusi visu iespējamo? Atbilde nav viennozīmīga, jo te nodalīti jāvērtē katras policistu grupas un pat atsevišķu policistu rīcība [9]. Arī paši policisti nav vienās domās.

„Uzskatu, ka mēs būtu tikuši galā saviem spēkiem, un es no Rīgas palīdzību nesaucu. Biju jau gandrīz vienojies ar cilvēkiem, ka visi dosies uz laukumu pie Domes. Vienkārši tas būtu prasījis mazliet vairāk laika,” domā Dzintars Lenbergs. Taču jautāts, cik laika vēl būtu bijis vajadzīgs, jo sastrēgumos sēdošie kļuva arvienu nervozāki, bijušais Bauskas policistu priekšnieks vien teic, ka tas varējis ieilgt vēl kādas dažas stundas, bet tad gan cilvēki būtu paši izklīduši. Tomēr bezgalīgajā rindā sēdošajiem laiks ritēja gausāk nekā Lenbergam, un problēmu, kas nevarēja gaidīt vēl nezināmu laika periodu, kļuva arvienu vairāk.

Cerams, Valsts policijas vadība situāciju izvērtēs daudz labāk par mani. Šajā gadījumā noteikti neatbalstu apgalvojumu, ka visi policisti uzreiz slikti tikai tāpēc, ka notikuma vietā ieradās vienība Alfa. Te smaga izvēle bija gan Valsts policijas priekšniekam, gan Bauskas policijas priekšniekam. Drīzāk ikviens no viņiem darīja to, ko šajā situācijā uzskatīja par labāko. Citādi vērtējama policijas spēja kopīgi mērķtiecīgi rīkoties. Šādas rīcības trūka. Trūka savlaicīgas situācijas izvērtēšanas, kopīgas rīcības plānošanas, savlaicīgas lēmumu pieņemšanas. Tāpēc jau Alfai bija jābrauc uz Bausku kā uz ugunsgrēku. Ja visi priekšdarbi būtu izdarīti, nesankcionēto ļaužu pulcēšanos uz abu tiltu braucamās daļas Bauskā 31.augustā varēja izbeigt jau no paša rīta, vispār nepieļaujot šādas pulcēšanās sākšanos.

Otrkārt, ikvienam, kurš līdzīgi kā Bauskā izsaka aicinājumus uz jelkādam darbībām, ir jāņem vērā, ka šis ir ļoti atbildīgs solis. Jo sevišķi tad, ja piesaucam demokrātiskas vērtības, ir jāatceras, ka ikviena cilvēka tiesības beidzas tur, kur sākas otra cilvēka tiesības. Demokrātijā nav tiesību bez pienākumiem[10]. Izvērtējot notikušo, Bauskas Valsts policijas iecirkņa priekšnieks Sergejs Pašukovs saka: „Cilvēki saprot, ka notikušajam ir sekas. Katram cilvēkam bija iespējas pieteikt un organizēt mītiņu, bet neviens negribēja uzņemties atbildību!”

Treškārt, vajadzētu ar „citām acīm” izvērtēt riska objektus ikvienā no jaunajiem policijas reģioniem un saprast, kāda rīcība būtu nepieciešama, ja kāds šos objektus izmantotu nepiemērotā nolūkā. Te es domāju ne tikai tiltus vai ceļus, bet arī, piemēram, gāzes vai naftas vadus, ūdens apgādes sistēmas, siltumcentrāles. Te nav runa par nopietniem terora draudiem, bet par, iespējams, sīkiem, tomēr ne mazāk nepatīkamiem gadījumiem, kas varētu rasties sociālās spriedzes rezultātā. Labāk būt tiem gataviem. Ne mazāk svarīgi ir apmācīt policijas darbiniekus rīcībai šādās situācijās, lai viņi nebaidītos un prastu sarunāties ar cilvēkiem vai pūli. Spēka demonstrēšana neveicina savstarpēju uzticēšanos, un vislabāk problēmas var risināt tieši sarunu ceļā. Policistam vienmēr pastāvēs risks, ka piesaukto politiķu vietā ar pūli nāksies runāt tieši viņam.

Pēc kara kulakus vairs nav ko vicināt. Jāizdara secinājumi un jādzīvo tālāk. Saprotams, ka nekāda krimināla Bauskas lietā var arī nebūt[11]. Cilvēki vēlas atbildes uz jautājumiem, bet vismazāk uz viņiem iedarbojas draudi. It sevišķi varas draudi. Ja tie būtu iedarbīgi, tad jau šodien likumpārkāpumu vairs nebūtu. Jo, cik gan vēsturē nav draudēts! Un kas tad ir panākts? Nekas. Valsts nevar ilgstoši un veiksmīgi pastāvēt, ja tās vara balstās uz kailu, rupju spēku, nevis tautas pārliecību. Savukārt pārliecība var rasties tikai tad, ja notiek saruna, komunikācija un ja cilvēki mēģina viens otru uzklausīt un pārliecināt. Domāju, konkrētajā gadījumā pietiktu ar mazumiņu — ar izrunāšanos. Ļaudis uz tilta meklēja kādu, kam viņi spētu noticēt. Viņi bija gatavi dzirdēt. Iespējams, pietiktu kaut vai ar nedaudz piemelotu, bet vismaz cerību, kurai gribas ticēt atkal un atkal. Cerēt, ka viss būs labi.

_______________________

[1] http://www.bauskasdzive.lv/forum/posts.html?offset=9&fid=31&tid=1556 ; autores piebilde: šis ir links uz visām šajā publikācijā pieminētajām diskusijām no portāla www.bauskasdzive.lv , sadaļā „Forums”;

[2] Autores piezīme: Dz.Lenbergam 31.08.2009 bija pēdējā darba diena Bauskas rajona policijas pārvaldes priekšnieka amatā, jo no 1.septembra Bauskas policija tika reorganizēta un bija plānots, ka Dz.Lenbergs darbu pēc atvaļinājuma turpinās Bauskas policijā, bet citā amatā;

[3] Autores piezīme: publikācijas sagatavošanā izmantota intervija ar vienu no Alfas policistiem, kura vārds netiks atklāts;

[4] http://www.youtube.com/watch?v=1sD_mV7uEFA&feature=related

[5] http://www.nra.lv/zinas/29100-policija-samelojas-par-bauska-notikuso.htm

[6] Autores piezīme: publikācijas sagatavošanā izmantota intervija ar vienu no Alfas policistiem, kura vārds netiks atklāts;

[7] Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss: 174.3.1 un 175. pants;

[8] http://www.delfi.lv/news/national/politics/article.php?id=26573953

[9] http://www.youtube.com/watch?v=OtSCHKOHOHo&NR=1

[10] Sarakste 1.septembrī www.bauskasdzive.lv Forumā, niks „M”, 10:49 – „Es arī esmu pret slimnīcas slēgšanu, bet diemžēl no vakardienas nekāda labuma nebija, vienīgi cieta nevainīgi cilvēki. Nu pie kā ir vainīgi tie cilvēki, kas vakar netika pāri tiltam. Man arī vakar vajadzēja 9 mēnešus vecu bērniņu vest steidzami uz Rīgu pie ārsta un vēl temperatūra viņam pie 40 grādiem. Dabujām braukt caur Jelgavu – tā jau bērniņam nogurdinošs ceļš. Nu pie kā mēs bijām vainīgi???”

[11] Laura Dzērve „Šaubās vai sākt kriminālprocesu par piketu ir samērīgi”, Diena, 2009.gada 8.septembris;


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!