Raksts

Āzi par dārznieku


Datums:
12. maijs, 2010


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Atkal jau Saeimā veidojas pietiekami bīstama situācija, un šoreiz jau atkal tā saistās ar amatpersonu vēlēšanām. Kā zināms, drīz beigsies pilnvaru termiņš Satversmes tiesas tiesnesim Jurim Jelāginam, un nu nāksies piemeklēt viņa pēcteci. Saeimā izvirzītas divas kandidātes. Vienotība likusi priekšā Silviju Meieri, viņa ir Satversmes tiesas konsultante un cilvēka tiesību eksperte Latvijas universitātē. Savukārt "Tautas" partija ir piedāvājusi Vinetu Muižnieci. Kura nav cilvēka tiesību eksperte vai Satversmes tiesas konsultante.

Toties Vineta Muižniece ir pārpārēm Latvijas politkorumpētās vides censone. Viņa ir bijusi 7., 8. un 9. Saeimā, tajā skaitā kādu brīdi pabija tieslietu ministre, ir bijusi Saeimas priekšsēdētāja biedre, savas partijas frakcijas vadītāja, kā arī Saeimas Juridisko lietu komisijas priekšsēdētāja. Tieši šim pēdējam postenim vērts pievērst mazliet uzmanības, jo tajā V. Muižniece ļoti ilgi marinēja Valsts prezidenta paģērētos Satversmes grozījumus un nepārtraukti apgalvoja, ka vainīgi pie šīs tūļāšanās ir pilnīgi visi pēc kārtas, it īpaši Solvita Āboltiņa un “Jaunais laiks,” bet ne viņa pati. Prezidenta piedāvātos grozījumus, tā Muižniece mums stāstīja jau krietni sen, vienkārši nav laika apspriest pienācīgi. Toties, kad nāca brīdis komisijai balsot par to, vai Saeimai dot tiesības atlaist pašai sevi, komisija nobalsoja nē, bet Muižniece tūdaļ paziņoja, ka tas jau nenozīmē, ka Saeima nevar balsot un balsot jā. Divkosība “Tautas” partijai un Muižniecei ir visnotaļ raksturīga. Starp citu, tā pati Juridiskā komisija viņdien nolēma neizpaust atbalstu ne vienai, ne otrai kandidātei. Ne īpaši raksturīgā, bet šajā gadījumā visnotaļ “saprotamu” iemeslu dēļ, tā nolēma neko nenolemt un visu jautājumu atstāt Saeimas rokās.

“Saprotami” tas ir tāpēc, ka Satversmes tiesas tiesnesi Saeima vēlēs aizklātā balsojumā, un te nu kārtējo reizi veidojas bīstama situācija. Pieļauju, pati stāsta varone noteikti apzvērētos, ka Satversmes tiesneses amatā viņa nekādus podus negāzīs un savas partijas intereses neturēs augstāk par pārējām, bet, pirmkārt, nekādu garantiju tur nav un, otrkārt, jautājums arī būs par to, kā tas izskatīsies. Pēc 12 gadiem likumdevējā tā pārsviesties uz tieslietu sistēmu? Piedevām apstākļos, kad “Tautas” partijai ir un visticamāk vēl ilgi būs pietiekami konkrēti jautājumi, kuri tādējādi vai citādi nonāk ST redzes lokā? Nu, nē. Saprotu, protams, ka ar visu A+S2 ņemšanos “Tautas” partijas inteliģentākie aktīvisti droši vien saprot, ka rudenī izredzes ir labākajā gadījumā nenoteiktas, un tāpēc svarīgākajiem “savējiem” vērts piemeklēt siltas vietiņas jau tā laicīgi. Piedevām, ne jau Muižniece Satversmes tiesā būtu viena, viens nav cīnītājs u.tml. Taču te kārtējo reizi tiek piedāvāta “savējo” būšana pret pieredzi. Jau vienreiz šīs Saeimas laikā valsts konstitucionālajā tiesā ir iebīdīti “savējie,” kuriem par konstitucionālām lietām ir visnotaļ maz sajēgas. Baidos, ka konjunktūras pēc “gudrās galvas” taisās to pašu darīt vēlreiz. Saku vēlreiz — Vineta Muižniece ir pārpārpārpārpārpārpārpārpārpārpārēm politikāne. Ja viņai un viņas kolēģiem sabiedrībā vairs uzticas tikai divi vai trīs procenti iedzīvotāju, tad kas liek domāt, ka viņa ir pelnījusi tik nopietnu amatu? Kas liek domāt, ka tur viņa piepeši kļūtu uzticamāka? Nekas.

Jauku visiem dienu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!