Raksts

Atzinums par likumprojektu „Teritorijas attīstības plānošanas likums” (2)


Datums:
11. maijs, 2010


Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai

Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS (turpmāk – PROVIDUS) izskatīja 2010.gada 27.aprīļa likumprojekta “Teritorijas attīstības plānošanas likums” redakciju.

PROVIDUS pārstāvis nepiedalījās likumprojekta saskaņošanas sēdēs, jo diemžēl nebija saņēmis paziņojumu, kad tās ir paredzētas. Arī uzlaboto likumprojekta redakciju un ar to saistītos dokumentus PROVIDUS saņēma pēc personiskas iniciatīvas vēršoties ar lūgumu par to atsūtīšanu.

Ņemot vērā, ka PROVIDUS pārstāvis nepiedalījās saskaņošanas sēdēs, uzturam šā gada 16.februāra atzinumā izteiktos un saskaņošanas sēdē neatbalstītos priekšlikumus, jo tie palīdzēs efektivizēt paredzēto regulējumu.

Īpaši vēršu uzmanību uz apstākli, ja detālplānojumu apstiprina ar administratīvo aktu, tad būs ārkārtīgi svarīgi atrast kompromisu starp sabiedrības un atsevišķu indivīdu interesēm. Pretējā gadījumā nebūs gadījumi, kad kāda skartā persona nepārsūdzēs šo administratīvo aktu par detālplānojumu. Plānošanas un būvniecības process būs smagnējs, no tiesiskā viedokļa pārmērīgi riskants un būvniecības stadijā investīciju ieguldīšana nebūs droša. Lai to novērstu šajā gadījumā būtu jāizmanto alternatīvās strīdu novēršanas/risināšanas metodes (samierināšana, mediācija). Teritorijas plānošanas jomā šim nolūkam šādas metodes izmanto Somijā, Nīderlandē, Vācijā un citās valstīs. Likumprojektā būtu jāietver pamatprincips par šo metožu izmantošanu, jo citi normatīvie akti šo jautājumu pagaidām neregulē. Savukārt detalizētāku regulējumu varētu ietvert Ministru kabineta noteikumos.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!