Raksts

Atzinums par Korupcijas novēršanas un apkarošanas pamatnostādņu 2015.–2020.gadam īstenošanas 2015.–2018.gadā starpposma novērtējumu


Datums:
23. februāris, 2020


Autori

Iveta KažokaLīga Stafecka


Domnīca PROVIDUS 2020.gada 21.februārī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam ir nosūtījusi atzinumu par Informatīvo ziņojumu "Par Korupcijas novēršanas un apkarošanas pamatnostādņu 2015.–2020.gadam īstenošanas 2015.–2018.gadā starpposma novērtējumu" (VSS-99)

Atzinumā PROVIDUS aicina KNAB lūdz precizēt novērtējumu attiecībā uz daudziem no pamatnostādnēs iekļautajiem rezultatīvajiem rādītājiem, norādot uz nepietiekamu informāciju, kas ļautu tos uzskatīt par izpildītiem.

Tāpat, PROVIDUS atzinumā ierosina atsevišķi uzskaitīt visus uzdevumus, kuri pēc formas varētu tik uzskatīti par izpildītiem vai daļēji izpildītiem, taču pēc būtības to izpilde un turpmākā virzība ir atkarīga no Saeimas, piemēram, par Saeimas deputātu ētikas kodeksiem, interešu konfliktu deklarēšanu, amatpersonu pienākumu ziņot par korupciju, lobēšanas regulējumu un citi.

Ņemot vērā to, ka par daudziem no Pamatnostādnēs ietvertajiem rezultatīvajiem rādītājiem KNAB atzīst, ka tā rīcībā nav salīdzināmu datu, lai spriestu par progresu vai tā trūkumu, kā arī to, ka daudzi no Pamatnostādnēs ietvertajiem rādītājiem ir izmērāmi tikai ar sabiedriskās domas aptaujas palīdzību, svarīgi, lai 2020.gadā tāda tiktu veikta savādāk arī gala novērtējumā nebūs iespējams noteikt, vai īstenotajai pretkorupcijas politikai ir vai nav rezultāts. Pēdējā sabiedriskās domas aptauja par sabiedrības pieredzi saskarsmē ar korupciju veikta 2016.gadā.

Pilns atzinuma teksts pieejams šeitpdf.

Atzinums par Korupcijas novēršanas un apkarošanas pamatnostādņu 2015.–2020.gadam īstenošanas 2015.–2018.gadā starpposma novērtējumu ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par atzinuma saturu atbild domnīca PROVIDUS.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!