Raksts

Ar spēlēm pret agresiju


Datums:
24. oktobris, 2006


Autori

Inese Rebaine
Rasma Rozenberga


Foto: Foto - N. Mežiņš © AFI

Nelabvēlīga sociālā vide, vardarbība ģimenē, policijas uzraudzība - tā ir realitāte, ar ko saskārušies daudzi sociālās riska grupas jaunieši, nepilngadīgie likumpārkāpēji un bērni no nelabvēlīgām ģimenēm, ar ko strādā Tukuma Jauniešu sociālā centra darbinieki.

Lai šiem bērniem un jauniešiem dotu iespēju brīvo laiku pavadīt radošā un pozitīvā vidē, motivētu un veicinātu viņu sociālo integrāciju, Tukuma pilsētas dome ar Eiropas Sociālā fonda finansiālu atbalstu īstenojusi vairāku pasākumu kopumu. Šajos pasākumos jaunieši 11 mēnešu garumā bija iesaistīti regulārās nodarbībās un aktivitātēs, tostarp sociālpsiholoģiskos treniņos, kur mācījās savaldīt dusmas un agresiju, kā arī pilnveidot saskarsmes un paškontroles prasmes.

Pēc gandrīz gadu ilgušā projekta tā vadītāja Sanita Veiriņa novērojusi pozitīvus rezultātus darbā ar sociālās riska grupas jauniešiem un uzskata, ka mērķis – jauniešu sociālās integrācijas veicināšana – ir sasniegts vismaz par 90 procentiem. Sanita Veiriņa atzīst, ka pusaudži un bērni, kas piedalījās nodarbībās, labāk kontrolē savu uzvedību, koncentrējas uz dažādiem uzdevumiem un spēj runāt par savām izjūtām, kas līdz šim viņiem nenācās viegli.

Īsa informācija par projektu:

Projekta nosaukums:
Sociālās integrācijas veicināšana jauniešiem ar zemām pamatprasmēm

Projekta iesniedzējs:
Tukuma pilsētas dome

Projekta mērķauditorija:
Jaunieši ar zemām pamatprasmēm

Projekta finansējums:
Ls 12 999

Aktivitāte, kuras ietvaros projekts ieguvis atbalstu:
Motivācijas programmas sociālās atstumtības riska grupām

Aktivitāti administrējošā institūcija:
Sabiedrības integrācijas fonds

Vairāk par projektu

Sanita Veiriņa stāsta, ka jauniešiem bijis grūti savaldīt savas emocijas un kontrolēt uzvedību, viņi kāvušies pat par limonādes pudeli, taču psiholoģiskajās grupu nodarbībās viņi mācījās iepazīt un saprast savas emocijas, kā arī izpaust tās bez agresijas. Veicot praktiskus uzdevumus, jaunieši analizēja savu reakciju un mācījās rast pieņemamu veidu dusmu izpaušanai un stresa situācijās problēmas izrunāt nevis ļaut vaļu agresijai. Tukuma probācijas dienesta vadītāja Alda Revina stāsta, ka praktiskie piemēri grupā mudinājuši jauniešus vairāk aizdomāties un analizēt situācijas arī ārpus projekta nodarbību laika, un, atkal tiekoties, tās savstarpēji pārrunāt.

Nodarbību vadītāji uzsver, ka šī projekta mērķgrupas jauniešiem, kas lielākoties ikdienā sastopas ar nelabvēlīgu klimatu un pat vardarbību ģimenē, bija svarīgi attīstīt spēju labāk izprast savas emocijas un savlaicīgi ‘atpazīt’ dusmas, lai tās pieņemamākā veidā ‘novadītu’. Nodarbību vadītāji jauniešus mudināja meklēt pozitīvo sevī un pateikt par sevi ko labu, kā arī uztvert valsts iestādes nevis kā nosodītājus, bet gan kā vietu, kur var meklēt un saņemt palīdzību. Alda Revina ar gandarījumu atzīst, ka arī pēc projekta beigām jaunieši ienāk šajā iestādē ar jautājumiem par dažādām dzīves sfērām.

Dienas centrā satiktie jaunieši kā interesantākās atceras datorstundas un dusmu menedžmentu, protams, arī braucienus ar divriteņiem. Jaunieši ar atzinību novērtēja attieksmi pret sevi kā līdzvērtīgiem, iesaistot aktivitātēs bez nosodīšanas un pēc brīvprātības principa. “Man patika, ka ekskursijās skolotājs pret mums izturējās ļoti forši,” saka viens no projekta dalībniekiem.

Visas nodarbības bija brīvprātīgas, taču bērniem tika doti arī mazi „papildus stimuli”, sākot ar skaistiem sertifikātiem par nodarbību apmeklēšanu un beidzot ar cepumiem un konfektēm. Bērni projekta pasākumos kopumā iesaistījušies aktīvi, kaut arī ne visi pabeiguši nodarbības. Liela interese bijusi, piemēram, par datorkursiem, uz tiem daži ņēmuši līdz arī māsas un brāļus. Savukārt daļa nodarbību bija vērstas uz savstarpējās komunikācijas attīstīšanu, un bērni tika iesaistīti dažādās speciālistu vadītās komandu spēlēs. Projekta ietvaros jaunieši tikās arī ar policijas darbiniekiem – šādus pasākumus Sanita Veiriņa nolēma iekļaut programmā ar mērķi parādīt, ka policija dara svarīgu darbu un nav tikai bieds.

Alda Revina arī atzīst, ka būtiska ir bijusi sadarbība starp projektā iesaistītajiem cilvēkiem un organizācijām. Projekta grupa, kurā ietilpa gan Jauniešu Centra vadītāja, gan dažādu nodarbību vadītāji, gan policijas darbinieki, regulāri tikās un apsprieda rezultātus un pieredzi, dalījās informācijā un idejās. Tā kā Tukums ir neliela pilsēta, izdevies projektā īstenot individuālāku un personīgāku pieeju, nekā tas būtu bijis kādā lielākā pilsētā, uzskata projekta autori.

Sanita Veiriņa un Alda Revina atzīst, ka projekta dalībnieki ir pozitīvi novērtējuši aktīvos pasākumus un joprojām nāk uz dienas centru un interesējas: “Kad atkal būs kāds jauns projekts?”

Eksperta komentārs:

Māra Sīmane, “Pārskata par tautas attīstību 2002/2003. Cilvēkdrošība” galvenā redaktore: Dusmu un agresiju savaldīšanas, saskarsmes un paškontroles prasmes vajadzīgas mums visiem, ne tikai sociālā riska grupu jauniešiem. Tomēr, tieši no spējas adekvāti reaģēt vārīgās situācijās būs atkarīgs jauniešu iespējas gūt darbu, atrast dzīves vietu un uzturēt attiecības ar ģimeni. Sociālo rehabilitāciju centri un probāciju dienesti tikai nesen sākuši mācīt jauniešiem tikt galā ar emocijām. Nepieciešama pieredzes apmaiņa starp nodarbību vadītājiem un klientiem par to, kas īsti darbojas un kas nedarbojas. Tukuma pieredze arī noderētu sociāliem dienestiem pilsētās, kur „visi viens otru pazīst”. Vēlams būtu popularizēt informāciju par dusmu un agresiju savaldīšanu arī jauniešu ģimenēs, darba devēju un visu pārējo vidū, kam skolās šīs prasmes nemācīja.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!