Raksts

Anta, osta, bonusi un hokejs — tik greizi, tik greizi


Datums:
08. septembris, 2009


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Tik daudz, tik daudz šorīt no tā, kas apliecina visu to, kas mūsu valsts politekonokorumpētajā pārvaldes sistēmā iet greizi, greizi.

Raugi, 80 Saeimas deputātu iebildumi nav iemesls “Tautas” partijas šefam Segliņam atteikties no Antas Rugātes kandidatūras amatam Saeimas prezidijā. Gadījumā, ja deputāti nemainīs attieksmi par to, kas presē aprakstīts, kā A. Rugātes “nešpetnais” raksturs, TP turpmāk visos balsojumos rīkosies pavisam brīvi. Kāpēc Anta Rugāte, tikai Anta Rugāte un vienīgi Anta Rugāte? To TP nav paskaidrojusi, un taisnība ir tiem, kuri saka, ka partija patlaban uzvedas kā gražīgs bērns, kuram mamma veikalā nepērk kāroto konfekti. Kārtējais pierādījums tam, ka TP valsts neinteresē nemaz. Interesē tikai partijas šauri zīmētās intereses.

Lūk, Rīgas domes buldozers sapriecājies, ka nu dota “zaļā gaisma” Rīgas brīvostas attīstībai ar pilnu klapi un ar pilnu “gāzi grīdā” filozofiju, jo nu reiz esot novākti visi nevajadzīgie “administratīvie šķēršļi.” Te der atcerēties divas lietas. Pirmkārt, šie “administratīvie šķēršļi” cita starpā iekļauj arī Satversmes tiesas atzinumu par to, ka brīvostas attīstības plāni ir izstrādāti bez nepieciešamās vides ietekmes analīzes. Protams, tas buldozeram ir pilnīgi pie vienas pakaļas — leģendāri kļuvuši viņa atzinumi par “putniņiem” un “muļķiem un stulbeņiem,” kuri viņus aizsargā. Tiesa, aizvakar buldozers solīja, ka brīvostā arī pēc grandiozās attīstības varēšot dzīvot “putni un cita veida visdažādākie zvēri.” Taču tas mūs noved pie otra jautājuma, proti — šo “visdažādāko zvēru” starpā ir arī cilvēki. Un problēma ar šiem “zvēriem” bija kā uz delnas redzama tad, kad brīvostā draudēja uzsprāgt acetona ciānhidrīna konteiners.

Savukārt te mums ir atzinums no Valsts kontroles, ka par spīti visāda veida bonusu un citu materiālu stimulu aizliegšanai, valsts iestādes tomēr pērn pamanījušās šādos labumos izdāļāt veselu miljonu latu un vairāk. Premjerministrs šorīt televīzijā teica, ka vainīgie tikšot sodīti. Ņemot vērā to, ka “dāsnumu” šajā gadījumā iazrādījušas astoņas valdības ministrijas, jācer, ka viņam ir taisnība, jo lielo zivju ķeršana mūsu valsts nelikumību jomā nekad nav bijusi īpaši veiksmīga.

Tad vēl stāsts par Dinamo hokeja klubu. Šodien Dienā tā šefs atklātā tekstā paziņo, ka plāns vienmēr ir bijis komandu pārdot valstij. “Saprotu, ka daudziem 10 miljoni eiro liekas nenormāli liela nauda, bet tautai un sevišķi valstsvīriem jāsaprot, ka sportam noteikti jāatvēl nauda” — tā viņš skaidrojis, vēl piebilstot, ka citādi valstij nākšoties daudz vairāk maksāt par medicīnu, noziedzības apkarošanu utt. Man personīgi nav īsti skaidrs, kā šīs lietas līmējas kopā — vai no tā izriet, ka bez finansējuma, neveseli vai noziedzīgi kļūs hokeja spēlētāji? To nu nezinu, bet Dinamo dzīvi uzsāka kā privāta instance, akcionāru vidū ir arī kādreizējais “stabilitātes garants” Kalvītis un kādreizējais prezidents Ulmanis. Un ir pilnīgi skaidrs, ka krīzes apstākļos valstij hokeja klubs nu reiz ir vajadzīgs apmēram tikpat daudz, kā vetārsta Veldres reiz izlolotais sapnis par ceremoniālu zirgu gvardi bruņoto spēku vajadzībām. Te atkal ir redzama ierastā šeptēšanās. Iepriekš minētais buldozers ir solījis, ka Dinamo varot rēķināties ar naudu no Rīgas brīvostas — tas nekas, ka tai ar likumu ir aizliegts kaut ko sponsorēt, jo sponsorēšana, lūk, tikšot pārkvalificēta kā “reklamēšana.” Acis tiek mestas arī citu uzņēmumu virzienā. Galvenais akcionārs stāstījis, ka, piemēram, savu artavu varētu piemest “trīs četri lielie valsts uzņēmumi — tādi kā Latvenergo, Lattelecom, Latvijas dzelzceļš, Latvijas valsts meži. (..) Ko tādiem uzņēmumiem nozīmētu katram 3 miljoni? Ir stulbi šo naudu vienkārši noēst.” It kā minētajiem uzņēmumiem nebūtu nekā cita, ko ar šo naudu darīt. Piemēram, ziņots, ka Latvenergo šoziem plāno 100 tūkstošiem ģimeņu katrai uzdāvināt elektrību 37 latu vērtībā. Un kāda sakritība! Tur sanāk … 3,7 miljoni latu. Palīdzēt trūcīgām ģimenēm vai sponsorēt hokeja klubu. Hmm. Ļoti sarežģīta izvēle.

Dzīvojam tālāk. Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!