Raksts

Aizliegt kaitīgās ietekmes!


Datums:
25. septembris, 2009


Autori

Eldars Mamedovs


Eiropas Parlaments pagājušo nedēļ pieņēma rezolūciju, kurā pauž bažas par Lietuvas parlamentā apstiprinātajiem grozījumiem likumā par nepilngadīgo aizsardzību pret publiskas informācijas kaitīgo ietekmi.

«Kaitīgo ietekmju» saraksts iekļauj sevī «homoseksuālo, biseksuālo un poligāmo attiecību propagandu». Ja likums stāsies spēkā (kas ir paredzēts 2010.gada 1.martā), tas ļaus aizliegt jebkuru ar homoseksualitāti un biseksualitāti saistītu informāciju publiskajā telpā, it īpaši jau skolās.

Aizbildinoties ar rūpēm par nepilngadīgo aizsardzību, Lietuvas parlaments veicina homofobiju. Jauniešiem ir vajadzīga nevis izolācija no tik plaši un neprecīzi definētām «kaitīgām ietekmēm», bet informācija un izglītība brīvības un iecietības garā.

Jaunievēlētais Eiropas Parlaments iebilda pret homofobiju, ar pārliecinošu vairākumu pieņemot rezolūciju. 4 no 7 Latvijas deputātiem, kas piedalījās balsojumā, atbalstīja rezolūciju. Tie ir kreiso frakciju pārstāvji – Aleksandrs Mirskis (sociāl-demokrāti), Tatjana Ždanoka (zaļie) un Alfrēds Rubiks (apvienotie kreisie), kā arī liberāļu frakciju pārstāvošais Ivars Godmanis.

Savukārt, Inese Vaidere, Krišjānis Kariņš (abi pārstāv Eiropas Tautas partijas frakciju – EPP) un Roberts Zīle (Eiropas konservatīvie un reformisti) nobalsoja pret rezolūciju. Sandra Kalniete (EPP) balsojumā nepiedalījās.

Vaideres un Zīles balsojums nevienu nepārsteidz. Šo politiķu dziļi noraidošā attieksme pret jebkādu minoritāšu, vienalga, etnisko vai seksuālo, tiesībām, ir labi zināma. Iepriekšējā sasaukuma parlamentā viņi balsoja arī pret ES pretdiskriminācijas direktīvu un pret homofobiju nosodošu rezolūciju. Toties Kariņa piesliešanās šai kompānijai tieši šajā jautājumā gan izraisa izbrīnu. Latvijas kontekstā Jaunais Laiks skaitījās relatīvi sociāli progresīva, tātad homoseksuāļiem mazāk naidīga, partija. Grūti saprast Kariņa kunga motivāciju, vēl jo vairāk tāpēc ka EPP frakcijai bija brīvs balsojums, un daudzi tās pārstāvji atbalstīja rezolūciju, piemēram, franču, ziemeļvalstu un dažu citu valstu labējie centristi.

Šis balsojums rada jautājumu, kuram ir tiešais sakars ar Latvijas politiku. Ja divi no trijiem EP deputātiem, kuri pārstāv Jauno Laiku un Pilsonisko Savienību – topošās «demokrātiskās apvienības» kodolu – nenosoda represīvo Lietuvas likumu, vai ir garantijas, ka šī apvienība Latvijā respektēs un veicinās geju, lesbiešu un biseksuāļu tiesības un cīnīsies par visa veida diskriminācijas izskaušanu, saskaņā ar Eiropas vērtībām?


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!