Pakalpojuma nepieciešamības pamatojums: Ne Latvijā, ne kādā citā no Baltijas valstīm nav veikts padziļināts pētījums par cietušo kompensācijas regulējumu. Tai pat laikā cietušo kompensācijas ir noteikta kā viena no Stokholmas programmas, ko Eiropadome pieņēma 2009. gada decembrī,[1] prioritātēm. Līdz ar to ir būtiski, lai pastāvošais kompensēšanas mehānisms darbotos pilnvērtīgi, efektīvi un atbilstoši cietušo vajadzībām.
Dažādās Eiropas Savienības dalībvalstīs cietušo kompensācijas mehānismi ir izveidoti dažādi. Un katram no šiem mehānismiem ir savas stiprās un vājās puses. Pētījuma mērķis ir izvērtēt nacionālo, kā arī vairāku Eiropas Savienības dalībvalstu regulējumu par cietušo tiesībām uz kompensāciju. Plānots, ka sistēmu izvērtējums un labāko prakšu apkopojums būs pamats cietušo kompensāciju regulējuma pilnveidošanai un uzlabošanai valstīs, kuru sistēmas Pētījuma ietvaros tiks izvērtētas.
Pētījuma mērķis ir analizēt, pētīt 3 (trīs) Eiropas Savienības valstu normatīvo regulējumu un praktisko pieredzi attiecībā uz cietušo kompensācijas mehānismu, kā arī sniegt vadlīnijas un rekomendācijas, lai pilnveidotu cietušo kompensāciju mehānismu Latvijā.
[1] Padomes dokuments 17024/09, ko Eiropadome pieņēma 2009. gada 10./11. decembrī.
Pētījumu iespējams lasīt šeit.
Prezentācija “Mehānismi cietušo kompensācijai kriminālprocesā Eiropas Savienībā”.
Par pētījuma saturu atbild Latvijas Republikas Tieslietu ministrija, un Eiropas Komisija neuzņemas atbildību par iekļauto informāciju
|