Projekts

Atjaunojošs taisnīgums un nepilngadīgo noziedzība: Baltijas valstis Eiropas dimensijā


Projekta norises laiks:
15.12.2007 - 28.02.2010
Projekta izmaksas:
94 559,11 EUR
Finansētājs:
Eiropas Komisija, Sabiedrības Integrācijas fonds


Kontaktpersonas

Ilona Kronberga


Autori

Ilona Kronberga


Projekta tiešais mērķis bija sekmēt taisnīgāku to konfliktu risināšanu, ko radījuši nepilngadīgo izdarītie noziedzīgie nodarījumi; identificēt problēmas, kas ierobežo Atjaunojošā tiesību principu un instrumentu plašāku piemērošanu, popularizēt Atjanojošo tiesību idejas, izplatot informāciju par tā būtību un piemērošanas pozitīviem rezultātiem

Projekta ietvaros tika:

 • izstrādāta metodoloģija, kas nodrošināja iespēju veikt salīdzinošo analīzi par Atjaunojošo tiesību instrumentu piemērošanu attiecībā uz nepilngadīgajiem pārkāpējiem Baltijas valstīs (Latvija, Lietuva, Igaunija);
 • veikts pētījums par Atjaunojošo tiesību principu un mehānismu piemērošanu Baltijas valstīs, identificējot un analizējot problēmas, kā arī izstrādājot rekomendācijas (iizdots arī CD formātā);
 • 5 reizes noritēja speciāli projekta vajadzībām sasauktas darba grupas sēdes, kas ietvēra bērnu lietu speciālistus un tiesībsargājošo iestāžu darbiniekus, sēdes. 2009.gada 27.novembrī notika darba grupas konsultācija, ko apmeklēja 33 personas, un tās mērķis bija pirms starptautiskās konferences izvērtēt pētījuma secinājumus un savest kopā bērnu tiesību un  tiesībsargājošo instanču speciālistus.
 • 2009.gada 25.-26.novembrī notika starptautiska konference par Atjaunojošo tiesību principiem un mehānismiem attiecībā uz nepilngadīgajiem pārkāpējiem.   

Projekta aktivitātēs tika ietverta arī vairākas tematiskas publikācijas:

 1. Andris Kairišs “Vairāk ziņu – mazāk noziegumu”//angļu valodā: “Correct and timely information – less crime” ; 
 2. Diāna Ziediņa “Dziedināšana bez restēm”//angļu valodā: “Healing without the bars”;
 3. Roman Koval “Restorative Justice in Ukraine”,//krievu valodā: “Восстановительное правосудие в Украине“;
 4. Anu Leps “Estonian Juvenile and Restorative Justice System”;
 5. Laura Usele “Restorative Justice vs Juvenile Delinquency: The case of Lithuania”;
 6. Kristine Brice “Soda patiesā alternatīva”,  ;
 7. Skaidrīte Jemeļjanova “Es tev piedodu”.

Projekta īstenošanas rezultātā:

 • tiesību aizsardzības iestāžu speciālisti ir ieguvuši zināšanas un ir efektīvāk sagatavoti tādas Atjaunojošā taisnīguma formas ieviešanai kā atjaunojošās konferences nepilngadīgajiem pārkāpējiem (Restorative conferencing to juvenile offenders), kā arī ir ieguvuši prasmes identificēt un meklēt risinājumus problēmām saistībā ar mediācijas izmantošanu gadījumos, kad pārkāpumus izdarījušas nepilngadīgas personas.
 • izstrādātās rekomendācijas sekmējušas atjaunojošā taisnīguma principu un mehānismu ieviešanu Latvijas kriminālprocesuālo un citu tiesību normu piemērošanā.
 • tTā kā Latvijā ir salīdzinoši augsts noziedzīgu nodarījumu recidīva līmenis, projekta īstenošana ilgākā periodā sekmēs noziedzības līmeņa un noziedzīgu nodarījumu recidīva skaita mazināšanos.

 

Projektu īstenoja Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS, sadarbojoties ar partneriem European Forum for Restorative Justice (Beļģija), University of Applied Sciences for Public Administration of Bremen (Vācija), Ukrainian Centre for Common Ground (Ukraina) un Valsts probācijas dienestu. Projektā piedalījās arī Igaunijas Tieslietu ministrija un Lietuvas Tiesību institūts.

 

ES logo.jpg  Projekts īstenots ar Eiropas Komisijas ģenerāldirektorāta – Tiesības-Brīvība un Drošība-Kriminālās justīcijas programmas finansiālu atbalstu.
 eiropa pilsoniem 2.jpg Projekts sagatavots ar Eiropas Savienības programmas “Eiropa pilsoņiem” atbalstu. Projekts finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu.
SIF_Logo_JPG_Black-White.jpg  Projekts īstenots ar Valsts budžeta programmas “NVO līdzfinansējuma budžeta programma” ietvaros ar Sabiedrības integrācijas fonda finansējumu.

Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!