Šī apakšprojekta mērķis ir samazināt atstumtības riskus bērniem ar sociālās uzvedības traucējumiem un radīt drošu vidi šo bērnu veiksmīgai attīstībai. Apakšprojekta mērķa grupā ir 240 policijas uzmanības lokā nonākušie bērni un jaunieši, nepilngadīgie likumpārkāpēji, kuri bijuši sociālās korekcijas izglītības iestādēs, atbrīvoti no ieslodzījuma vietām, kā arī 9 seniori
Apakšprojektu plānots īstenot trīs Latvijas novados – Madonā, Saldū un Cēsīs, bet labās prakses apkopojumu paredzēts veikt Šveices Konfederācijā. Projektā paredzēto aktivitāšu gaitā pašvaldībās tiks izveidots Starpinstitucionālās sadarbības modelis, katrā pašvaldībā dibinot Novada darba grupu (NDG), kas veiks bērnu un jauniešu atlases procesu un sadarbosies ar apakšprojekta koordinatoriem, lai iesaistītu bērnus lietderīgās brīvā laika pavadīšanas aktivitātēs: sporta, tūrisma pasākumos, mākslas pulciņos, iepazīstinātu ar uzņēmēju darba un militārā dienesta pamatiem.
PROVIDUS sadarbības partneri projekta īstenošanā reģionos ir Madonas novada pašvaldība, Saldus novada dome, Cēsu novada pašvaldība, kā arī Starptautiskais bērnu tiesību institūts (Siona, Šveice).
Projekta rezultātā tiks: a) radīta un aprobēta Latvijas novadu specifikai atbilstoša un ilgtspējīga Atbalsta sistēma nepilngadīgo likumpārkāpumu prevencijai; b) veikts un publiskots projekta monitoringa ziņojums; c) veicināta pārmaiņu filozofija darbā ar sociālā riska grupu bērniem – atbalstoša un atjaunojoša, nevis sodoša pieeja darbam ar bērniem; d) izveidots Starpinstitucionālās sadarbības modelis.
Projekta ietvaros tapušās publikācijas:
Projekta ietvaros tapis pētījums “Bērniem draudzīga tiesiskā vide Latvijā: fokusā – likumpārkāpumu prevencija” un secinājumi par pētījumu.
Projekta ietvaros tapis arī video ar Saldus pilotprojekta novada darba grupas pārstāvju pieredzes stāstiem.
2012.gada 21.martā PROVIDUS projekta ietvaros rīkoja konferenci “Prevencija – veids kā pasargāt bērnus no noziedzības“. Konferences dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar labās prakses darbam ar bērniem piemēriem Latvijas pašvaldībās (Saldū, Madonā un Cēsīs), jauniešu noziedzības agrīnās prevencijas metodēm, ko prezentēja projekta novadu darba grupas. Savukārt ar labās prakses apkopojumu par pieredzi darbā ar riska grupu bērniem Šveices Konfederācijā uzstājās Jean Zermatten, Starptautiskā bērnu tiesību institūta direktors (Siona, Šveice). Speciālisti diskutēja arī par jauniešu justīcijas sistēmas attīstību, bērnu sociālās labklājības risku vadību un veidiem, kā bērnus pasargāt no noziedzības.
Konferences ietvaros tapuši videomateriāli:
- Saldus pilotprojekta ziņojuma prezentācija
- Madonas pilotprojekta ziņojuma prezentācija – 1.daļa, 2.daļa
- Cēsu pilotprojekta ziņojuma prezentācija – 1.daļa, 2.daļa
Attēlus no konferences var skatīt šeit.
Piedāvājam iespēju iepazīties ar konferences prezentācijām:
Madonas pilotprojekta ziņojums
Good practices in Juvenile Delinquency’s Prevention in Switzerland
Profilaktiskais darbs ar nepilngadījagiem likupārkāpējiem pašvaldībās
Preventīvo piespiedu līdzekļu koncepcija
Apakšprojektu finansē Šveices Konfederācija un Latvijas Republika no Latvijas un Šveices sadarbības programmas līdzekļiem paplašinātajai Eiropas Savienībai.