Pētījums

Towards a new pact for Europe


Gads:
2014
Autori:
Jacki Davis ,Janis A. Emmanouilidis
Organizācija:
King Baudouin Foundation, Bertelsmann Stiftung, European Policy Centre


Autori

Jacki Davis
Janis A. Emmanouilidis


Foto: StockMonkeys.com

Turpinot pārvarēt ekonomisko krīzi, ar jaunu vadību ES institūcijās, Eiropas Savienībai ir jāpieņem nopietni stratēģiskie lēmumi par tās tālāko attīstību.

Šī gada pavasarī domnīca PROVIDUS rīkoja diskusiju par Eiropas Savienības attīstības scenārijiem jeb jauno Eiropas vienošanos. Šī diskusija norisinājās plašāka projekta ietvaros, kura galvenais mērķis bija saprast, kāds turpmākais attīstības virziens Eiropai būtu vispiemērotākais, un kādi ir gan iedzīvotāju, gan ekspertu viedokļi par vēlamāko ES attīstību.

Diskusijās tika apspriesti pieci iespējamie ES nākotnes scenāriji:

• Samazināt ES integrāciju (sadarboties vienīgi jomās, kur tiešām ir pievienotā vērtība);

• Atstāt visu, kā ir (ES jau dara visu nepieciešamo, lai risinātu būtiskākās problēmas);

• Paplašināt ES integrāciju (darīt vēl vairāk, dodot lielākas pilnvaras ES institūcijām);

• Straujš lēciens uz priekšu (pilnvērtīga Eiropas ekonomiskā un politiskā savienība);

• Mainīt pieeju (ES iedzīvotāju līdzdalība, lai fundamentāli pārdomātu ES uzdevumus).

Apkopojot 50 diskusijās paustos viedokļus 17 ES dalībvalstīs par šiem scenārijiem un alternatīviem risinājumiem, radīts otrais ziņojums par Eiropas nākotni. Tā mērķis ir piedāvāt reālistiskas reformas, kas palīdzētu Eiropai cīnīties ar tās izaicinājumiem. Kā galvenie izaicinājumi tiek minēti divi savstarpēji saistīti faktori. Pirmkārt, pastāv dziļas atšķirības starp dalībvalstīm kā ekonomisko, tā sociālo un politisko interešu un prioritāšu ziņā, kas sarežģī kopīgu ES tālāko attīstību. Otrkārt, arvien lielāku popularitāti iegūst uzskats, ka Eiropas integrācija nesniedz vienlīdzīgus ieguvumus visām dalībvalstīm, un līdz ar to nav vēlama.

Tā rezultātā ES atrodas situācijā, kur sabiedrības uzticība savienībai ir iedragāta, un izplatās viedoklis, ka ES ir nevis daļa no risinājuma, bet gan daļa no problēmas.

Lai šo uzticību atgūtu un līdz ar to nodrošinātu tālāku ES attīstību, ir jāpieņem pārdomāti stratēģiskie lēmumi.

Ziņojumā piedāvātais risinājums ietver jaunu līgumu starp dalībvalstīm, kā arī starp ES un tās pilsoņiem. Šis līgums būtu balstīts uz trim aspektiem, kas veidotu tādu savienību, kas sniegtu jaunas iespējas attīstībai, sniegtu atbalstu tās pilsoņiem un nodrošinātu kvalitatīvu iedzīvotāju līdzdalību. Tāpat arī ziņojums iepazīstina ar jaunu projektu – Enerģijas savienību, kurai būtu potenciāls palielināt ES vērtību un sniegt reālus ieguvumus tās dalībvalstīm un pilsoņiem. Ziņojuma kodolīgā versija pieejama šeit.

Plašāk par iniciatīvu New Pact for Europe mājas lapā.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!