Pētījums

Pārskats “Iedzīvotāju iesaistes piemēri Latvijas pašvaldībās”


Lai apzinātu biežāk izmantotos iedzīvotāju iesaistes veidus Latvijas pašvaldībās, ko pašvaldība un/vai iedzīvotāji ir uzskatījuši par veiksmīgiem, kā arī lai veicinātu šo labo piemēru popularitāti Latvijā un ārpus tās, domnīca PROVIDS ir izstrādājusi pārskatu par iedzīvotāju iesaistes piemēriem Latvijas pašvaldībās.

Pārskatu latviešu valodā iespējams lejupielādēt šeitpdf.

Pārskats izstrādāts un veiksmīgi iedzīvotāju iesaistes piemēri meklēti, uzrunājot pašvaldības, pilsētu vadītājus, izmantojot Latvijas Pašvaldību savienības datubāzi, atkārtoti publicējot uzsaukumus sociālajos plašsaziņas līdzekļos. Veiksmīgu piemēru apzināšana notika, arī aptaujājot reģionālos nevalstisko organizāciju centrus, veicot kvalitatīvas intervijas ar pašvaldību pārstāvjiem (NVO, pašvaldību darbiniekiem, aktīvistiem). Tāpat iedzīvotāju iesaistes piemēru apraksti balstīti uz informāciju, kas ir iegūta pašvaldībās, publicēta plašsaziņas līdzekļos, sociālajos plašsaziņas līdzekļos, kā arī iegūta intervijās.

Ārpus pārskata ir informācija par Rīgas pašvaldībā īstenotajiem piemēriem (nesalīdzināmā mēroga dēļ citi iedzīvotāju iesaistes piemēri netika apzināti, atstājot to atsevišķam pētījumam), projektu konkursi (apzinot pašvaldības par iedzīvotāju iesaistes praksi, pašvaldības visbiežāk minēja projektu konkursus, līdzfinansējumu novadu biedrībām, neformālām iedzīvotāju grupām), kā arī publiskās apspriešanas par detālplānojumiem, teritorijas plānojumu, būvniecības iecerēm, koku ciršanu (kā likumā noteiktas darbības) netika iekļautas pārskatā, ja vien iedzīvotāju iesaistei nebija piešķirta īpaša loma.

Pateicamies par atbalstu pārskata veidošanā:
Janai Bunkus, Inesei Siliņai, Uldim Dūmiņam, Ansim Bērziņam, Ivetai Rorbahai, Anitai Birzniecei, Monikai Grieznei, Agitai Eizenbergai, Vinetai Vītoliņai, Maritai Mūzei, Laurai Skrodelei, Harijam Rokpelnim, Evitai Aplokai, Antai Šulmeistarei-Tupreinei, Ingai Ramanei, Vladislavam Judinam, Ilzei Zvejniecei, Inetai Liepniecei, Kaijai Muceniecei, Zitai Gustavsonei, Artai Maselei, Dailei Gobai, Kristīnei Melecei, Jurim Dombrovskim, Žanim Jesko, Eināram Aleksandram Bindemanim, Diānai Goldmanei, Kārlim Potam, Evijai Taurenei, Edītei Matusevičai, Aleksandram Abramovam, Alijai Turlajai, Kasparam Spundem, Mārim Jansonam, Līgai Šaulei, Ilzei Tomanovičai-Baronei, Kristīnei Duļbinskai, Rutai Orlovai, Astrai Gūtmanei, Kristianam Jacevičam, Raimondam Lazdam, Birutai Konrādei.

Projekts veikts ar Vācijas Ārlietu ministrijas finansiālu atbalstu “Engaging municipalities: introducing best practices of civic involvement in decision-making” īstenošanai.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!