Pētījums

Latvija. Pārskats par tautas attīstību 2000/2001


Gads:
2001
Organizācija:
ANO Attīstības programma Latvijā


Autori

Aivita PutniņaValts Kalniņš


PĒTĪJUMA ANOTĀCIJA

ANO Attīstības programmas finansētajā, ik gadu publicētajā un vietējo autoru sarakstītajā Pārskatā šoreiz aplūkots sabiedriskās politikas process Latvijā, skaidrojot tā atvērtību un ietekmi uz tautas attīstību. Līdztekus vispārinājumiem par politikas ietekmi uz tautas attīstību (1.nodaļa) atrodama empīriski analītiska informācija par publiskās politikas procesu (2.nodaļa), līdzdalību politikas procesā (3.nodaļa) un pārvaldes institūciju kapacitāti, raugoties no tautas attīstības viedokļa (4.nodaļa). Pārskatā ievietota arī pamatinformācija, kas raksturo tautas attīstību iepriekšējā gadā.

Balstoties uz oficiāliem dokumentiem, kā arī interviju un sabiedriskās domas aptauju rezultātiem, Pārskata autori secina, ka politikas veidošanas un lēmumu pieņemšanas process Latvijā ir noslēgts un sabiedrībai grūti ietekmējams. Lielāka atvērtība vērojama ģeogrāfiski nelielos veidojumos, daudzās pašvaldībās, kur pārvaldes institūciju saskare ar iedzīvotājiem ir nepastarpinātāka. Vienlaikus ir vērojama visai augsta sabiedrības interese par politiku un vēlme iesaistīties tās veidošanā, ko autori iesaka izmantot lēmumu pieņemšanas procesā. Tomēr ne visu pārvaldes institūciju kapacitāte ir pietiekama, lai šo potenciālu liktu lietā.

Pārskata autori arī ir formulējuši daudzus ieteikumus praktiskai rīcībai, lai minētās problēmas mazinātu, piemēram: vienlīdzīgu informācijas ieguves iespēju nodrošināšana kā pilsētniekiem, tā lauciniekiem; sabiedrības iesaistīšanās politisko partiju darbībā; plašāka un efektīvāka politikas analīzes izmantošana valsts institūciju darbībā; darba reorganizācija un pienākumu pārdale Ministru kabineta līmenī; koordinācijas un sadarbības veicināšana starp ministrijām; publiski pieejama lēmumprojektu reģistra izveide; nevalstisko organizāciju stiprināšana; ombuda institūcijas ieviešana; valsts budžeta veidošana, balstoties uz stratēģiskajām un politiskajām prioritātēm.

(Titullapa, priekšvārdi, autori, saturspdf)
(Pamatfakti, ievadspdf)
(1.nodaļa. Sabiedriskā politika un tautas attīstībapdf)
(2.nodaļa. Publiskās politikas processpdf)
(3.nodaļa. Līdzdarbības ienākšana publiskajā politikāpdf)
(4.nodaļa. Pārvaldības institūciju rīcībspēja tautas attīstības kontekstāpdf)
(Nobeigums. Savu pilsonisko piederību veido pats!pdf)
(Pielikums. Pārskats par tautas attīstības galvenajiem rādītājiempdf)
(Avoti, literatūrapdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!