Pētījums

Korupcija Igaunijā


Gads:
2014
Organizācija:
Hertie School of Governance, PROVIDUS


Autori

Valts Kalniņš


Foto: Images Money

Ziņojums analizē Igaunijas pretkorupcijas politikas veiksmes un neveiksmes.

Kā visās pārejas ekonomikas valstīs (transition country), korupcija ir radījusi un joprojām rada bažas arī Igaunijā. Tomēr Igaunija ir acīmredzams pirmrindnieks savos pretkorupcijas sasniegumos, salīdzinot ar pārējām post-padomju valstīm. No otras puses, pēdējās dekādes Igaunijas korupcijas rādītāji bijuši stabili – tie palikuši gandrīz pilnībā nemainīgi, – tādējādi, liecinot par sava veida „plakankalnes” attīstības stadijas sasniegšanu šajā jomā.

Igaunijas pārvaldes režīms darbojas galvenokārt saskaņā ar ētikas universālisma principiem. Visi būtiskākie valsts elementi ir pakļauti visai augstiem caurskatāmības standartiem. Korekti funkcionējoša publisko iepirkumu sistēma ir norma, un lai gan notiek sistēmas pārkāpumi, tie ir izņēmumi. Igaunija šķiet arī spējusi nodrošināt vienlīdzīgu pieeju izglītības un veselības aprūpes sistēmām.

Meklējot Igaunijas pretkorupcijas veiksmes stāsta iemeslus, nereti uzmanība tiek veltīta kultūras faktoriem.

Augstā uzticēšanās Igaunijas cilvēku vidū ir neraksturīga pēc-padomju sabiedrības kultūras iezīme. Papildus tam, korupcijas izplatību iegrožo arī tādi normatīvie ierobežojumi kā pilsoniskā sabiedrība un brīvi mediji.

Tāpat tiek argumentēts, ka pērnā gadsimta 90.gadu sākumā Igaunija pieredzēja visradikālāko politiskās elites nomaiņu, salīdzinot ar Latviju un Lietuvu, kur vecie „nomenklatūras” tīkli spēja daudz plašākā veidā iedzīvoties. Tikmēr jaunajai Igaunijas elitei bija politiskā griba un gatavība uzsākt tiesu varas un valsts pārvaldes reformas.

Ziņojums publicēts starptautiska pētniecības projekta “Global Trends and European Responses to the Challenge of Corruption” (ANTICORRP) ietvaros. Tas pieejams šeit.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!