Foto: Marta Herca
Formālās normas, likumi un noteikumi, kas regulē būvatļauju saņemšanu Latvijā, ir neskaidri, pretrunīgi un reizēm pat neizpildāmi. Tai pat laikā tiesas ceļā risinātu strīdu starp būvatļauju saņēmējiem un izsniedzējiem tikpat kā nav. Oficiāli strīdi un domstarpības vispār ir reta parādība šajā sfērā. Kā tas var būt?
Šajā pētījumā ir dots skaidrojums – praksi regulē ne tik daudz likumi, standarti un noteikumi, kā paradumi, bet strīdu risināšanai vai novēršanai tiek izmantoti dažādi korupcijas paveidi.
Korupcija pastāv ne tikai kā konkrētas darbības, bet arī kā cilvēku uzskati par šo darbību klātbūtni. Šis pētījums parāda, kā veidojas uzskati par augsto korupcijas līmeni būvatļauju saņemšanas procesā. Reizēm šie uzskati var izraisīt nevajadzīgu iesaistīšanos koruptīvās darbībās.
Normatīvo aktu neskaidrība un pretrunīgums rada vidi, kurā prognozējamību var nodrošināt vienīgi uzturot labas attiecības ar atbildīgajām personām. Līdz ar to neformāla attiecību uzlabošana vai ierēdņu un politiķu uzpirkšana ir funkcionāla atbilde uz oficiālo normu sistēmas radīto neskaidro situāciju. Pētījums izseko vairākiem likumdošanas aspektiem, kā arī demonstrē, kādā veidā pastāvošais likumu veidošanas stils noved pie situācijas, kurā var veidoties korupcija.
Patreiz eksistējošā oficiālā strīdu risināšanas kārtība, būvniecības nozarē praktiski nedarbojas. Būvniecībā, kur jautājumu ātra atrisināšana ir ārkārtīgi svarīga, pārsūdzēšana augstākā instancē vai arī tiesā ir pašlaik ir pārāk garš un neprognozējams process. Ikviena kavēšanās būvniekam var izraisīt zaudējumus. Tāpēc tiek pielietotas citas konfliktu risināšanas vai novēršanas metodes, kuras bieži vien ir koruptīvas.
Korupciju veicina arī patreizējā būvprojektētāju sertificēšanas sistēma, kura faktiski negarantē projektu kvalitāti. Atbilstoši eksistējošajām formālajām normām projektētājiem būtu jāuzņemas pilna atbildība par projekta atbilstību visām valsts un pašvaldības prasībām, bet pastāvošā sertificēšanas sistēma praktiski šādu atbildību nenodrošina. Savukārt, strīdu izskatīšanas kārtība neļauj projektētājam pierādīt savu taisnību un līdz ar to uzņemties pilnu atbildību. Lai nodrošinātu prognozējamību, arī projektētāji var pievērsties kukuļošanai.
Šajā dokumentā ir sniegtas arī praktiskas rekomendācijas, kā uzlabot situāciju. Ir sniegti ieteikumi, kā uzlabot likumdošanas bāzi, strīdu risināšanas kārtību un būvatļauju izsniegšanas vidi kopumā.
Šis politikas analīzes dokuments ir balstīts uz datiem, kas iegūti aptaujās, oriģinālos novērojumos, dokumentu analīzē, ekspertintervijās un fokusgrupu diskusijās.
Pētījums latviešu un angļu valodā:
(Korupcija būvatļauju izsniegšanas procesāpdf)
(Corruption in the process of issuing building permitspdf)