Atslēgvārdi:

Žirafe bez kakla un informētas bažas 6

Pagājušo nedēļas nogali man bija brīnišķīga iespēja pavadīt intelektuālās diskusijās par transatlantiskajām attiecībām. Turklāt tas notika tādos luksus apstākļos, kas skaidri atgādināja, ka krīzes nāk un iet, bet liela nauda un lielas problēmas paliek nemainīgi.

Iesaki citiem:

Howard Gilman fonds bija ieaicinājis pārsvarā gados jaunus ļaudis no ES un ASV, lai paskatītos uz nākotnes sadarbības iespējām.

Bet manas primārās atziņas pasākumā tomēr palika saistītas ar krīzi. Esmu piedalījies neskaitāmās starptautiskās konferencēs. Un parasti (ja nu vienīgi tās nav bijušas specifiski veltītas Baltijas valstīm vai ES ietvaros, kur tiek mākslīgi uzturēta valstu vienlīdzība) Latvijas vieta šādos pasākumos ir bijusi proporcionāla mūsu valsts globālajai nozīmei – faktiski nekāda. Šoreiz gan bija pavisam savādāk. Gandrīz katra small talk saruna ietvēra jautājumus, kurus var gana vienkārši savilkt kopā kā “vai Latvija izdzīvos?”. Protams, atbildes nebija ne man, ne maniem sarunu partneriem.

Sarunu biedru emocionālais dziļums šajās sarunās ievērojami atšķīrās. Kamēr franču, itāļu, spāņu, krievu jautājumu tonis bija “vienaldzīgi informēts”, tikmēr skandināvu un austrumeiropiešu balsīs bija jūtamas “informētas bažas” par likteni, kas sagaida reģionu, ja Latvija kļūs par failed state. Bet manī iezagās reti pieredzēts Lielatvijas lepnums par to, cik tālu esam savu valsti noveduši. Tagad varam bez smaga darba un inovatīvām idejām vienkārši ar savu nemākulību, nenovīdību un pasivitāti veselu reģionu paraut līdzi sociālekonomiskā ellē. Globalizētajā Eiropā jau tagad Latvijas situācija spiež gan uz citām Austrumeiropas valūtām, gan skandināvu ekonomikām. Vēl jūtamāk tas būtu, Latvijai ekonomiski sabrūkot. Tad visi zinātu, ka latvieši to ir izraisījuši.

Liekot pie malas ironiju, transatlantiskā kontekstā iepriecinošs bija tik tradicionālais amerikāņu lietišķums un pragmatiskums konferences sarunās. Kamēr eiropiešu jautājumus pavadīja (tik pamatotā, lai arī savtīgā) emocionalitāte, amerikāņi koncentrējās uz risinājumiem un nākotnes perspektīvām. Protams, arī viņiem nebija atbilžu.

Tāpēc šīs pārdomas vairāk par formu kā saturu. Bet nereti tie ir ļoti saistīti.

Konferences vidē mani īpaši iedvesmoja žirafe bez kakla (bildē). Izrādās tādi dzīvnieki ir. Lai tas noder ierosmei par inovatīvu risinājumu iespējamību. Šī žirafju suga gan izmirstot. Bet Howard Gilman fonds to glābj..

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris 28.06.2009 18:22

Protams ka Zviedri uztraucas par Latvijas failed state - ja tas piepildās, viņu pensiju fondiem mega problēmas izmaksāt pensijas, un visi cietīs. Bet paši vainīgi! Juris @ wiibags.com

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es - Andrim 17.06.2009 20:02

Pret Lembergu IR kriminālprocess tiesā. Ik pa laikam kādu prokuroru, tiesnesi, augstāku amatpersonu paņem ciet. Jūrmalgeitā arī visnotaļ augsta ranga (ex-mērs) persona sēž, diemžēl augstāka ranga līdzinātāji izspruka. Bet, tur es Jums piekrītu - būtu jābūt vairāk. KNAB būtu jāfokusejas uz augstākā līmeņa korupciju un jāķer tikai "big fish". Jo zivs pūst no galvas. Tur nepieciešami grozījumi normatīvajos aktos.

Tā vide, manuprāt, ir radīta tieši no šo big fish puses - proti, tu nekad nevarētu būt augstākā ranga amatpersona Rīgas domē, ja nebiedrosies ar attiecīgajā brīdī pie varas esošo partiju. Tāpat ar valsts pārvaldi - drīzāk izņēmuma gadījumi ir politiski neatkarīgas augstākās amatpersonas, nevis otrādi. Tautas partija ir kārtīgu zirnekli savērpusi, tēvzemieši arī, pirmā partija arī. JL gan pamatīgi satricināja LC zirnekli, bet, nu, tas spēja transformēties uz vēl briesmīgāku mošķi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris > es 17.06.2009 17:30

Nu, nu - paturpiniet!
Tā Latvijas "kristāltaisnības" aizstāvju rindās, man šķiet, ir tāda konsekventa parādība, ka par katru izteiktu domu, kur neizrāda bezierunu dievišķu sajūsmu par pretkorupcijas "saulvežiem", piedzejo klāt kaut kādu saistību ar ŠŠL un tad to komplektu "masē" tikmēr, kamēr sasniedz orgasmu.
Ir neapšaubāmi un acīmredzami fakti - sodītu korumpantu nav, GALVENO-kārt spējīgu un kaut vai tikai tad n-kārt godīgu valsts vadītāju arī.
Paši labākie un spējīgākie no tiem, kas godīgumu deklarēja pāri visam, bet pārējo pakārtojot, vismaz divus mēnešus laida pirmsvēlēšanu muļķi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es 17.06.2009 16:20

Dažs labs komentētājs laikam atkal grib aizstāvēt Šķēles un Lemberga "ekonomiku", metoties virsū dažiem vienīgajiem, kas pret to ir cīnījušies un rosinājuši valsti būvēt uz atbildīgiem pamatiem.

Bet tādi jau tie latvieši ir, kamēr mēs atbalstīsim tos, kas zog, bet atmet arī saviem kalpiem, tikmēr par patiesiem kungiem savā valstī nekļūsim. Un turpināsim būt Eiropas sērdienīši.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 17.06.2009 14:53

Vēl varētu painteresēties vai nevar nosaukt uzvārdus tiem, kuri Latvijā radīja tādu emocionālo vidi, kurā neviens loģiski domājošs un, galvenais, ar pierādītiem darbiem pagātnē, rīkoties un vadīt spējošs speciālists vairs nekad nenāktu publiskajā telpā un neiesaistītos valsts vadībā.
Latvija ir ēka, kurā visā visumā svētīgajai cīņai ar žurkām ir izkaisīts tik daudz dusta, ka dzīvot šajā ēkā varēs tikai pēc tas nodedzināšanas, teritorijas deķimizācijas un jaunas zemnīcas izrakšanas. Žurkas visas laimīgi to vēro no dziļām un turīgām alām, iekšā palikušie tarakāni un bizbizmārītes drīz pārstās kustēties un izlaidīs garu. Viens no redzamākajiem dusta kaisītajiem, ar Bavarijas alus kausu rokā, spriedelē par idiotisko bizbizmārīšu spēju sagandēt dzīvi nevien vienā mājā, bet visā kvartālā.
Aplausi! Galvenais nepazīt tādu lietu kā paškritika vai vismaz godaprāts - un dzīve ir skaista!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 17.06.2009 14:20

ja mes vel vareetu Krieviju paraut sev liidzi ,tad buutu laime pilniiba.
Interesanti ,ka vienmeer tiek aizmirsti rietumu padomdeveeji ar kuru gudru domu esam tur kur esam.Un musu ekonomikas zinibu spiidekli.Bez tiem mees tik taalu netiktu.