Ziņas kā komplimenti 8

Savulaik kopā ar kursabiedreni strādājot „Delna” projektā, mēs pamanījām, ka ir daži laikraksti, kuriem nu ārkārtīgi patīk ražot ziņas kā sava veida komplimentus politiķiem, kuri piedalījās priekšvēlēšanu kampaņā. Tika uzdoti tādi it kā „nevainīgi” jautājumi kā – Kā Jūs pretojaties mūsdienu negatīvismam sabiedrībā? Vai Jūs apmeklējat teātrus un operu? Ko Jūs gribētu novēlēt rīdziniekiem Ziemassvētkos? Atbildes uz šādiem jautājumiem bija vienkārši priekšzīmīgas – politiķis X ir dzimis „kultūrmīlis”, kas turpat vai dzīvo operā, viņš heroiski cīnās ar (opozīcijas politiķu radīto) negatīvismu un nes pozitīvisma lāpu sabiedrībā, tādēļ viņa novēlējums rīdziniekiem būtu nezaudēt cerību Labajam dzīvē.

Iesaki citiem:

Ik reizi, kad mēs uzdūrāmies uz šādiem gadījumiem, kuri radīja nelīdzsvaroti pozitīvu politiķa tēlu reportāžā, mums vispirms aizrāvās elpa un pēc tam radās jautājums – vai žurnālisti tiešām neapjēdz, ko viņi dara? Vai arī viņi to apzinās un tādēļ tikpat apzinīgi arī uzdod šādus jautājumus, nereti pat radot pozitīvās „pseido-ziņas”, piemēram, ka deputāts X grasās pirkt čau-čau kucēnu. Cik aizkustinoši.

Šeit gan ir jāatzīmē, ka Latvijas mediji nudien nav vienīgie, kurus piemeklē šādas nelaimes. Tikko lasīju New York Times reportāžu par to, kā Baraka Obamas sievasmāte ievāksies Baltajā namā. Ne vārda par to, cik tas varētu izmaksāt nodokļu maksātājiem (dīvaini, jo amerikāņiem citādi rūp kā tiek izmantots katrs dolārs, ko viņi maksā nodokļos). Izlasot rakstu, man tā arī palika neatbildēts jautājums, kādēļ šis jaunums ir kaut kas, par ko man vajadzētu tikt informētam amerikāņu nacionālajā medijā. Jā, Obamas radiniece ievāksies Baltajā namā – and so what?

Viss pastāsts ir par pavecu afroamerikāņu lēdiju ar konservatīvu kulināro gaumi, kurai rūp znota un meitas labklājība, ka viņa ir gatava atstāt savu darbu, lai rūpētos par Obamas meitām, kamēr tētis braukā pa kampaņām. Ak tu dieniņ, kāds notikums, kāda vēsts! Cik tas bija svarīgi! Fanfaras šurp – jaunā prezidenta ģimene ir ārkārtīgi saliedēta! Ja savas aizņemtības dēļ Obama vai viņa sieva nevarēs personīgi rūpēties par saviem bērniem, tad mums nevajag uztraukties, jo Meriana Robinsone parupēsies, lai Malija un Saša nesāktu niekoties ar narkotikām vai nodotos laiskai dīkdienībai! Praise the Lord!

Un šis man liek uzdot kārtējo jautājumu – kādēļ? Kādēļ New York Times to dara? Vai viņi apzinās risku radot vienpusīgu un pārliecīgi pozitīvu tēlu par prezidentu? Vai viņi būs gatavi objektīvi kritizēt šo prezidentu un viņa politikas, ja tās radīs šaubas par to iespējamo rezultātu?

Man tas atsauc atmiņā kādu rakstu par tām grūtībām, ar kurām saskārās atsevišķi, kritiski noskaņoti žurnālisti, kad viņi gribēja paust savu kritiku pret ASV karu Afganistānā vai Irākā. Tas bija neiespējami, jo toreiz mediji bija uzcēluši prezidenta Bušs Jaunākais pjedestālā: viņš bija Nācijas līderis, nē, Brīvās pasaules līderis. Tādēļ viņu kritizēt nedrīkstēja. Vienkārši nedrīkstēja, ja negribēji tikt nodēvēts par „anti-amerikānisku” vai „nepatriotisku”. Un tieši diskusija un kritika bija tas, kas toreiz īstā starptautiskās politikas krīzē varēja palīdzēt radīt saprātīgāku ārpolitiku. Ak, bet kāpēc gan vilkt tādas paralēles - tagad mūs ir piemeklējusi ekonomiskā krīze un Obama taču nav Bušs!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rer 08.02.2012 13:16
long sleeved wedding dresses

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rer 08.02.2012 13:15
maternity dresses

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

edward 21.12.2011 13:42
trilogy and they're but once more returning with the further memorable loved ones comedy directed by Carlos Saldanha who's not much from such as an additional hit to his record of blockbuster movement photos. With total of family members members satisfaction the film has some factor for every single and each and every and each and every and every single member inside the household members which can be a rarity in today. As well as the audience is going to be heading for a terrific shock on 8th of April in 2011 using this movie that comes completely armed with eye catching 3D towards the delight of your animation flick seekers who needs certainly absolutely nothing however the really finest. http://www.everywatches.net Replica Watches Rio may be the tale of Blu a macaw of the scarce species who's introduced up like a pet inside a modest town home in Minnesota. The concerns that he could be the last of his kind are expelled from Blu's head on determining about but one more one in his species in Brazil http://www.offdresses.com long wedding dresses . http://www.somedresses.co.uk It's a brave stage he usually calls for when he depart the outstanding existence he needs to go for an unsure journey towards the city of Rio de Janeiro. Nonetheless he's conquer on meeting Jewel who's actually a feminine in his assortment however the journey has only started for him merely mainly because he has many a whole lot much

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 12.01.2009 07:47
Pats B.Obama arī veicina interesi par šādām trivia ziņām - piemēram, naktī, kad viņš tika ievēlēts, viņš teica, ka viņa meitas esot kampaņas laikā "nopelnījušas" kucēnu, kurš dosies viņiem līdzi uz Balto Namu. Vēlāk izrādījās, ka šis kucēns izraisījis lielāku interesi preses pārstāvju vidū nekā daudzas citas it kā svarīgākas ziņas.

Sk. NYTimes komentētāja W.Kristol komentāru "G.O.P. Dog Days?" - http://www.nytimes.com/2008/11/10/opinion/10kristol.html . Kristol's (atšķirībā no vairuma NYTimes esejistu) vairāk simpatizē republikāņiem. Un nav par šo ziņu sašutis - vien apraksta, ka B.Obama pat kucēna ziņu ir ļoti prasmīgi izmantojis pozitīva "spina" radīšanai. Un ka republikāņiem te ir daudz ko mācīties. Citēšu paša B.Obamas vārdus:

Obama commented wryly that the canine question had "generated more interest on our Web site than just about anything." He continued: "We have two criteria that have to be reconciled. One is that Malia is allergic, so it has to be hypoallergenic. There are a number of breeds that are hypoallergenic. On the other hand, our preference would be to get a shelter dog, but, obviously, a lot of shelter dogs are mutts like me. So — so whether we’re going to be able to balance those two things, I think, is a pressing issue on the Obama household."

Dažos teikumos ir radīts ļoti cilvēcisks iespaids par sevi, t.sk. "virtuāla solidaritāte" ar citiem dzīvniekmīļiem, arī ar vecākiem, kuru bērniem ir alerģija, utml. B.Obama arī izmantoja šo gadījumu, lai pajokotos par sevi kā par "jaukteni" (mutt).

Lieta tāda, ka daudzi cilvēki nevēlas patērēt pārāk daudz "nopietno ziņu" - viņiem prezidenta sievasmāte un suņi interesē vairāk. Un žurnālistiem ir šis pieprasījums ir jāapmierina. Cita lieta, ka to var darīt kā stulbu pašreklāmu, bet var arī darīt sakarīgi, izraisot interesi plašākai publikai (nevis tikai dzeltanās preses cienītājiem).

Viena nelaime ir tā, ka Latvijā daudzi politiķi nespēj noslēpt savu izredzētības statusu - kurpretī pozitīvākas trivia ziņas rodas par tiem kandidātiem, kuriem pietiek cilvēcības, pazemības un veselīgas pašironijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 12.01.2009 04:29
Manās acīs Obama nav ne ar ko īpašs - tikai labākais prezidents no iespējamajiem ļaunākajiem.
Piekrītu Pēterim tajā, ka pārlieku glorificēt kādu politiķi ir panaivi. Bet arī domāju, ka ASV mediju magnāti labi apzinās kālab viņiem vajag Obamu atbalstīt un tāpēc viņi liek to darīt arī saviem žurnālistiem, kuri strādā viņu labā.
Papildus lielajam mērķim - turēt cilvēkus eiforijā, dažādi sīkumi no Obamas dzīves ceļ arī konkrētās televīzijas vai laikraksta popularitāti sabiedrības acīs.

Jebkurā gadījumā - pēc pāris gadiem, daļa cilvēki būs sapratuši cik naivi viņi bijuši. Ja vien, protams, viņi atcerēsies šo laiku un sen atpakaļ piedzīvoto eiforiju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 11.01.2009 21:46
māmucis,
Protams, ka to var uztvert kā pašsaprotamu un cilvēcīgu lietu, bet kāpēc par to tad lieki rakstīt, ja tas ir tik pašsaprotami? Neesmu gan dzirdējis, ka New York Times būtu kļuvis par oficiālo Baltā nama apkārtrakstu, kurā obligāti jāpublicē viss, kas notiek prezidenta ģimenes dzīvē, tāpēc noraidu argumentu "ja par to nerakstītu, atkal sekotu izbļaustīšanās par lieku slepenību".

Konservatīvā Brille,
Lieliski, varam jau būt kultūrrelatīvisti un teikt, ka man nesaprast to, kas notiek amerikāņu kultūrā, jo tur viss ir taču TIK atšķirīgs! Nebūt neesmu nikns par demokrātu uzvaru, kā tad es būšu licis manīt kaut ko tādu šinī ierakstā?

Nedomāju, ka mana reakcija ir pārspīlēta, es vienīgi ceru, ka NYTimes pēc tam nebūs problēmas publicēti asi kritiskus un atmaskojošus izmeklējošās žurnālistikas rakstus par Obamas administrāciju.

Un vēl kas - NYTimes, manuprāt, vajadzētu būt nedaudz ambiciozākam nekā mērķēt uz galma apkārtraksta statusu aprakstot prezidenta ģimenes locekļu ievākšanos un izvākšanos no Baltā nama.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

māmucis 11.01.2009 16:26
Nesaprotu,kas te ko cepties - jo tas taču ir tikai cilvēcīgi un pašsaprotami,ka meitenēm, kam jāmaina visa sadzīve un skola mācību gada viducī, nosacīti jaunajās mājās vajadzīgs pilnīgi uzticams un mīlošs cilvēks, kas viņas pieskatītu. Un, ja par to nerakstītu, atkal sekotu izbļaustīšanās par lieku slepenību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Konservatīvā Brille 11.01.2009 15:04
Please, Pēteri!

Redzēt šo rakstu tikai Latvijas pirkto mediju gaismā ir drusku šauri pat tad, ja to papildina ar izteiktu niknumu par demokrātu uzvaru. :)

Raksts tiešām ir pozitīvs, bet ir jābūt aklam, lai neredzētu tā vēsturisko pamatojamību - “You had this sense of, well, what’s she thinking?” Mr. Obama said on “60 Minutes.” “For a black woman who grew up in the ’50s, you know, in a segregated Chicago, to watch her daughter become first lady of the United States.”

Tā ir atbilde un vairāk nav nekā sakāma.

Lai gan bez tam raksts ir vienkārši aizraujošs fīčeris.

Citi autora darbi