Atslēgvārdi:

Žēlabas par kaimiņiem -- bet vai vajag? 8

Labdien, lasītāji!

Nezinu, cik no Jums lasāt laikrakstu Latvijas Avīze, bet man vienmēr viena no interesantākajām lapām ir pati pēdējā -- tā, kur laikraksta lasītāji zvana vai raksta ar savām pārdomām par dzīvi. Reizēm tiem top uzdots konkrēts jautājums, citreiz tie var rakstīt vai runāt par visu ko pēc kārtas.

Iesaki citiem:

Šodien manu uzmanību piesaistīja paziņojums no kādas Veltas Purlīces Tukumā. Žurnālists Jānis Krēķis konstatējis, ka kundze ir satraukta par dažādiem jautājumiem, taču pirmkārt viņa esot sašutusi par to, ka "Latvijas zemes gabali tiek iztirgoti ārzemniekiem." Kolēģis raksta, ka V. Purlīce esot nopūtusies: "Man kaimiņos ir dāņi un vācieši."

Te nu ir jākonstatē, ka acīmredzot Purlīces kundze nav pamanījusi, ka jau labu laiciņu mēs esam tāda iestādījuma biedri, kā Eiropas Savienība, un tās ietvaros iedzīvotājiem ir brīv dzīvot un strādāt, kur vien viņi vēlas tā darīt. Tiesa, brīdī, kad 2004. gadā ES iestājās strīpa Austrumeiropas valstu, tika noteikts pārejas posms, bet Latvijas likumā melns uz balta ir rakstīts, ka zemi Latvijā drīkst pirkt "Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, ja viņi vēlas veikt uzņēmējdarbību Latvijā kā pašnodarbinātie zemnieki un vismaz trīs gadus nepārtraukti dzīvo Latvijā, kā arī vismaz trīs gadus pēc kārtas Latvijā aktīvi nodarbojušies ar lauksaimniecību." Acīmredzot tie dāņi un vācieši, kādi darbojas V. Purlīces kaimiņos, ir apmierinājuši attiecīgās prasības un, ja reiz mēs latvieši tik ārkārtīgi aktīvi izmantojam savas tiesības dzīvot un strādāt citur Eiropas Savienības ietvaros, tad nav absolūti nekāda iemesla, kāpēc tās pašas tiesības būtu liedzamas citu dalībvalstu pilsoņiem. Protams, ir taisnība, ka vidējā dāņu vai vāciešu lauksaimnieka rocība var būt krietni lielāka nekā vidējā latvieša, bet tas nu reiz nav arguments, ja runa ir par atklātu kopējo tirgu.

Otrkārt, nevaru to zināt konkrēti, bet būtu ar mieru derēt ar visnotaļ lielu pārliecību, ka dāņi un vācieši, kas dzīvo Latvijas Avīzes lasītājai kaimiņos, savu īpašumu uztur labā kārtībā. Ne jau kāds šurpu brauc, lai laukus iznīcinātu vai atstātu bojāejai, ļaudis šurpu brauc, lai nodarbotos ar uzņēmējdarbību. Protams, ne vienmēr tas ir gluds process, nesenais stāsts par dāni, kura lauku smidzināšana noveda pie bišu saimes bojāejas, rāda, ka ne vienmēr viss ir labi. Taču, vai V. Purlīce būtu laimīgāka, ja viņai kaimiņos būtu pagalam nolaisti un ar krūmiem apauguši lauki? Diez vai.

Un ir arī trešā lieta -- minētā latviešu migrācija uz ārzemēm. Nebūt nav teikts, ja kundzes kaimiņos laukus nebūtu nopirkuši dāņi un vācieši, to būtu izdarījis kāds latvietis. Daudzviet lauki stāv visnotaļ tukši un pamesti. Tajā pat Tukumā -- man viņdien radio raidījumā bija tieši Tukuma novada domes priekšsēdētājs Šulcs, un viņš stāstīja, ka, lai arī paredzams, ka līdz nākamā gada vidum viņa novadā būs izveidotas pat 500 jaunas darba vietas, lielas grūtības būs ar visu štata vietu nokomplektēšanu. Tā, piemēram, viens no Skonto uzņēmumiem Tukumā meklēja darbiniekus un pēc tam vēstīja, ka no tā vairāk nekā tūkstoša cilvēku, kuri bija pieteikušies, bija pat ļoti sarežģīti nokomplektēt komandu ar ... vien 30 cilvēkiem. Tas, protams, ir plašs jautājums, tajā skaitā arī par to, kā izglītības sistēma tautsaimniecībai nodrošina nepieciešamos kadrus, it īpaši domājot par profesionālo vidusskolu ne vienmēr ļoti gaišo likteni. Taču darba tirgus tomēr vakuumu necieš un, ja no tūkstoša knapi varēja sagrabināt pāris desmitus, tad ir skaidrs, ka darbs būs jādara kādam citam. Un, ja tie nebūs vācieši un dāņi, tie, ļoti iespējams, būs cilvēki no krietni vien attālākām vietām, par kuriem V. Purlīce un viņai līdzīgi domājoši diez vai priecātos vairāk.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
jenefee mike

There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also. Webpage
Website Information Webpage

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

arī no laukiem 15.11.2011 16:35
Manā pusē visu nomigloja ar kautko sarkanu .viss nokalta kā tuksnesis,pat kaķis bēg ar līkumu. Nosprāga gan vardes ,gan visi žēlojamie tārpi. un vaboles. Laikam ,apakšā kurmji arī pagalam. Paši pazuda kā pa mikēļiem Esot zviedri....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

no laukiem 14.11.2011 22:24
ar mieru derēt ar visnotaļ lielu pārliecību, ka dāņi un vācieši, kas dzīvo Latvijas Avīzes lasītājai kaimiņos, savu īpašumu uztur labā kārtībā. Ne jau kāds šurpu brauc, lai laukus iznīcinātu vai atstātu bojāejai, ļaudis šurpu brauc, lai nodarbotos ar uzņēmējdarbību.
---------------------------------------------
labprāt saderētu un būtu vinnējis, bet ja piedāvājums spēkā tad jānogaida līdz nākamam rudenim. Iesēt iesēja, bet kā parasti, nenovāca, bet visu uzara...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Prasta bāba 12.11.2011 12:23
Esmu atkosta,tiešām esmu prasta lauku bāba.I\Īsti gan nesaprotu,kāpēc dzēšās komentāri,kuros ne kripatiņas rupjību.Nesaprast man to,prastai lauku bābai.
Tad arī es tā pa vienkāršo pie Streipa kunga kā liela lauku specialista,ja jau tādus pamācošus blogus lauciniekiem raksta. Manai labai kaimiņienei ir burvīgas kaziņas,bet nu jau tā kā viena par daudz,barības ar pamaz.Tad nu viņa labās rokās par nieka naudiņu atdod savu kaziņu.Varbūt Streipa kungam interese vai arī kādam labamn draugam.Pēc bloga var just labu lauku sapratēju

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lauris 11.11.2011 13:34
Kārlim Streipam savā blogā ir tiesības rakstīt par jebkādu tēmu, jebkādā kontekstā. Es nedomāju, ka ir vērtīgi piedrazot komentāru lapu ar muļķīgiem, rupjiem, ar rakstu pilnīgi nesaistītiem komentāriem

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 10.11.2011 22:53
Tukuma kundzei acīmredzot ir sveša patērētāju domāšana. Tie, kas skrien pie visa gatava, bet savu zemīti atstāj iebraucējiem, tomēr ir inficēti ar centrālapkures "labklājību" un "ofisa sapņiem". Bet atklātais tirgus to visu ir agresīvi pie mums ievazājis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

> atkal 10.11.2011 19:28
Viss ko proti ir lamāties un nevis kaut ko par materiālu pateikt? Otrā klasē mācīes? Tā vien šķiet. Latvijas lauki ir vieta, kur darbojas visādu tautību cilvēki. Kas tur liekas 'smirdīgs'?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Piensaimnieks 09.11.2011 21:47
Tiešām šaubos, vai kundzes sašutumu ir grūti saprast. Es nesaku, ka tas ir racionāli, un nesaku, ka tā ir vispareizākā attieksme pasaulē, bet tā pavisam noteikti ir dabiska un saprotama lauku cilvēka reakcija. Īsti nesaprotu kamdēļ tam jāvelta atsevišķs bloga ieraksts.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips