Atslēgvārdi:

Ar kamaniņām uz mežu? 34

Pirms nedēļas nonācu ļoti nepatīkamā situācijā, kas bija apvienojums emocionāliem, morāliem, finansiāliem un praktiskiem aspektiem. Mana vecmāmiņa ar smagu insultu nonāca slimnīcā, vairs nevienu neatpazina un kļuva daļēji paralizēta.

Iesaki citiem:
Kamanas
Foto:Madeleine

Pirms nedēļas nonācu ļoti nepatīkamā situācijā, kas bija apvienojums emocionāliem, morāliem, finansiāliem un praktiskiem aspektiem. Mana vecmāmiņa ar smagu insultu nonāca slimnīcā, vairs nevienu neatpazina un kļuva daļēji paralizēta.

Gaiļezerā, kā izrādās, nebija naudas pat elementārai slimnieku apkopei, kā, piemēram, autiņiem vai pamperiem. Viss jāpērk pašiem, kas lika sev uzdot jautājumu par to, vai arī jāārstē nebūtu pašam. Žēl medicīniskā personāla, jo nav skaidrs, kā viņi apkopj tos guļošos pacientus, kuru tuviniekiem nav naudas apkopes lietu iegādei. Te nu atgriežamies 90-tajos gados.

Bija skaidrs, ka pēc tik liela asinsizplūduma nav cerību uz atlabšanu un te sākās smagā dilemma, kas bija jārisina mūsu ģimenei. Visi atceras stāstu par to, kā vecos cilvēkus sēdināja kamaniņās un uz mežu – žvikts! Manas mammas paaudzē ir daudzi paziņas, kas savā pensijas vecumā gadiem apkopj savus vecākus, kas ir daļēji paralizēti un/vai sajukuši prātā. Viņi pat 10 gadus ir burtiski piesieti savam tuviniekam, nevar strādāt un ar ierobežotām iespējām (ne)apmeklē kultūras vai izklaides pasākumus.

Manā paaudzē personiskais laiks, karjera, profesionālā izaugsme, izklaide ir vērtības. Daudziem varbūt pat lielākas vērtības, nekā ģimene. Un lai cik tas briesmīgi izklausītos, ir grūti sevi iedomāties pametam darbu, lai apkopotu vecu cilvēku 24/7. Mums ir uzskats, ka no mums to neviens nevar prasīt. Ir jauki, ja varam atļauties algot kopēju, bet ja tas nav iespējams, paliek lielākais veca cilvēka bieds: pansionāts. Varbūt jūs to zinājāt, bet man tas bija jaunums: vieta pansionātā maksā 300 Ls, un, kā runā tautā, ir jādod kukulis, lai tiktu kādā iekšā, jo visur ir rindas.

Palasot interneta forumos komentārus, prevalē viedoklis, ka ir jābūt briesmonim, lai nosūtītu savu tuvinieku un pansionātu. Par to arī nav pieņemts runāt pie kafijas tases ne tikai tāpēc, ka tā ir smaga tēma, bet arī tāpēc, ka visi gribam izlikties labāki, nekā esam patiesībā.

Padomju laikos esot bijis tā – ja tev kāds radagabals ir pārrakstījis savu dzīvokli, tad, kad viņš vairs nespēj rūpēties par sevi, tev valsts uzliek to par pienākumu. Šodienas liberālajā sabiedrībā nevaru iedomāties tādu praksi. Tai pat laikā, varbūt tas risinātu mūsdienu problēmu ar nepateicīgajiem bērniem?

Ikvienam vecam cilvēkam tās ir lielākās bailes – palikt tuviniekiem „uz kakla“ vecumdienās. Visi grib aiziet mierīgi un savā laikā. Bet ja tas nesanāk, kāds ir mūsu – veselo un jauno – pienākums pret viņiem?

P.S. Kad rakstu šo blogu, viss jau ir beidzies. Vienā dienā aizejot ciemos, personāls nevarēja saprast, kur viņa palikusi. Izrādījās – mirusi jau dienu iepriekš. Nebija ienācis prātā informēt par to tuviniekus. Varbūt nebija naudas zvanam uz mobilo telefonu. Varbūt nebija laika. Varbūt bija vienkārši vienalga. Tik ļoti žēl un tai pat laikā atvieglojums, ka viņa varēja aiziet kā vēlējās.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (34) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
spotlight

I simply want to tell you that I am new to weblog and definitely liked this blog site. Best deals of sleep monitors

Tmp author
spotlight

I simply want to tell you that I am new to weblog and definitely liked this blog site. Very likely I’m going to bookmark your blog . You absolutely have wonderful stories. Cheers for sharing with us your blog. making a clubflyer

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kt 27.11.2009 16:21
jā mums arī ģimenē ir smagi slima vecmamma. un viss jādara pašiem - jāapkopj. viņai ir vēzis, kas nu jau izpleties pa visu ķermeni un katru dienu ir jāapstrādā brūce, lai tik strauji neizplatās. šī "elle" turpinās daudzus gadus, rezultātā arī mums visiem gimenes locekliem ir pabojāta veselība. vispar man šķiet, ka 1. svešu cilvēku aprūpēt ir vieglāk - jo klāt nav emocionalitātes, kas ir tad, ja aprūpē savu tuvinieku;
2. jārada tādi roboti, kas palīdz aprūpē
3. valstij ir ļoti jāpalīdz šādām ģimenēm ar naudu, sanitāru un psihologu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ZoRRo - to pt 10.11.2009 00:15
yap, jautajums par aprupi, tās (ne)pieejamibu un (ne)kvalitati, manuprat, ari tiek izvirzits ka problematisks taja zina, ka to saista ar tadu apstakli kaa augstais hospitalizeto pacientu skaits LV. Citiem vardiem sakot, 1 (protams, ne vienigais) no skaidrojumiem augstajam hospitalizeto pacientu skaitam un laikam, ko cilveki pavada slimnicas (salidzinot ar citam valstim) ir tiesi tas, ka slimnicas sada veida pilda neesosas/nepilnvertigaas socialas aprupes funkciju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vim 09.11.2009 20:54
Vecu cilvēku kopšana mājās bija normāla parādība patriarhālās zemnieku viensētās un kā arī vecos laikos, kad vīrs gāja uz darbu, bet sieva mājās kopa mājas soli un audzināja bērnus. Agd, pamostieties – ir iestājies 21.gs, laiks, kad katram pašam jānopelna sava pensija, strādājot algotu darbu un maksājot nodokļus. Arī sievietēm. Par ko gan lai mani bērni aprūpētu mani vecumdienās? Vai par to, ka es viņus maziņus 3 gadu vecumā nodevu audzināšanā bērnudārzā, lai pati dotos uz darbu un pelnītu algu un maksātu nodokļus cita starpā arī savai sociālajai un pelnītu savu pensiju? Par ko lai mani bērni aprūpētu savu bioloģisko tēvu - vai par to, ka viņš aizmirsa par viņu eksistenci, kad mazākajai bija vēl tikai 4 gadiņi? Un manu bērnu patēvs, kurš audzināja manējos kā savējos? Tad cik vecīši pēc agd domām jau maniem 2 bērniem būtu jāuztur?
Šodienas 40-gadniekiem i r ar pilnu klapi jāstrādā algots darbs, jāuztur un jāaudzina bērni un jāaprūpē novecot sākušie vecāki! Un agd&co tas sķiet normāli!
Mana mamma jau gadus 10 kopj savu mammu, kas jau sen zaudējusi jebkādu dzīvesprieku, vēlmi dzīvot – īpaši pēc mīļotā dēla, mammasbrāļa pāragrās aiziešanas no šīs dzīves. Veselība viņai ir samērā labā stāvoklī, tikai ar saprašanu kļūst bēdīgāk un bēdīgāk. Ko nozīmē kopt vecu cilvēku ar demences pazīmēm? Mana mamma ir piesieta savai mājai - viņa pat neatļāvās braukt uz savu mazbērnu ģimnāzijas izlaidumiem, jo lūk vecmāmiņai šī un tā kopēja nav pa prātam, bet doma, ka mamma viņu varētu atstāt uz dažām dienām kādas kopējas ziņā izraisīja smagu demences lēkmi. Vienkāršs brauciens pie ārsta var vecmāmiņu izsist no saprašanas uz vairākām dienām.
Pansionātos strādā profesionāļi, kas nodrošina vecīšiem piemērotu aprūpi, harmoniju un stabilitāti, nemaz nerunājot par atbilstošu – laikabiedru sabiedrību.
Es nekad negribētu, lai mani bērni manis dēļ nonāktu manas mammas situācijā. Es nekad negribētu nonākt man zināmo vecīšu situācijā, kuri demences dēļ tiek ieslēgti vieni tukšos dzīvokļos, lai kaut kur neaizklīstu, kamēr pieaugušie bērni strādā dienas darbos. Es nekad negribētu nonākt situācijā, kad vienīgais, kas atlicis – gaidīt beidzamo stundiņu un raizēties, cik ilgi vēl maniem bērniem ar mani būs jāmokās.
Ja es esmu savu mūžu nostrādājusi un valstij maksājusi nodokļus un izaudzinājusi jaunus nodokļu maksātājus, tad uzskatu, ka man ir tiesības prasīt no valsts pensiju, par kuru varu nodrošināt sevi vecumā – piem. apmaksājot uzturēšanos pansionātā no savas godīgi nopelnītās pensijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


pt 09.11.2009 17:20
teorētiski jau pašvaldība sniedz sociālo pakalpojumu "aprūpe mājās", faktiski gan es nezinu, cik labi vai slikti tas notiek. Kas notiek mazās pašvaldībās, kur pašvaldība vienkārši nespēj atļauties šādu pakalpojumu un kaimiņi arī varbūt labāki par puskapeiku, šausmas iedomāties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ZoRRo - to agd 08.11.2009 22:48
"Jautājums par bērnudārziem ir pēc būtības - un kāpēc tad valstij/pašvaldībai tas būtu obligāti jānodrošina?"

Jūsu jautājums pēc būtības ir desmitnieka, jo tiesi taa - tas, vai un kādā līmenī valstij vajadzētu nodrošināt vienu vai otru lietu, vienmēr būs konkrētās valsts un konkrētās sabiedrības gadījums. Tadejadi es Jums pilniba piekritu, ja Jus noradat uz to, ka butu jauzdod jautajums, kas un kadel tiek definets kā "obligati nodrosinamais" no valsts puses.
Vienlaikus tas ir mans skatijums, ka atbalsts bernu vecakiem (tapat ka atbalsts pensijas vecuma iedzivotajiem/vinu gimenes locekliem, ja sie cilveki ir kopjamaa stavokli) butu lieta, ko vajadzetu ieklaut ka obligatu elementu taja sabiedriskaja liguma, ko es ka pilsone un nodoklu maksataju nosledzu ar savu valsti.
Protams, vienmer paliek jautajums, cik liela apjoma un kada veida. tadejadi var eksistet gan izvele veidot bernu darzus, gan izvele pieskirt naudu vecakiem pabalstu veida pa tiešo.
Tas, ko es velejos pateikt, nebija par to, kurs variants labaks vai sliktaks, bet gan tas, ka absoluti nepamatoti netiek pieversta uzmaniba sai veco cilveku problemai ka tadai.

St.c., es ari tiecos apsaubit to, vai butu reali dabut pilna laika kopeju par Ls 200 menesi. Otrkart, pienemums par 2,4 berniem varbut ari ir adekvats attieciba uz pasreizejiem pensionariem. Bet, manuprat, pedejos gados aprekini par to, cik bernu videji bus sievietei vinas dxives laika, nemot vera pasreizejas dzimstibas tendences, ir ap 1,5. Treskart, ko, piemeram, man darit, ja man nav bernu - vienalga, apzinatas izveles rezultata vai ari kadu fiziska rakstura problemu del? protams, uz sadu situaciju visdrizak sekos atbilde, ka tad, ja nevelas bernus, vajag rekinaties ar sekam un jau dzives laika krat naudu vecumdienam. bet jautajums ir par to, ka pat tad, ja cilveks ar so apstakli rekinas un veic uzkrajumus, vai par savu nodoklos dzives laika samaksato summu vins patiesam nebutu pelnijis, ka valsts ari daleji no savas puses nodrosina kvalitativu vecuma aprupes infrasturkturu? un jautajums par to, cik liela % iesaiste finansiali butu nepieciesama no valsts, cik no pasa individa, talak jau ir tehnikas jautajums. bet princips ka tads, manuprat, ir lieta, par ko butu jadiskute, bet kas diemzel netiek izvirzita starp prioritarajam problemam dienas kartiba.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 06.11.2009 12:42
1. Ievai
Valstij būtu jārūpējas par to, lai cilvēki paši rūpētos par savu veselību? Kāda velna pēc? Ja pats ir tik stulbs, ka nesaprot, ka dzen sevi nāvē, tad kāpēc pārējiem par to būtu jāsatraucās?

2. ZoRRo
Jautājums par bērnudārziem ir pēc būtības - un kāpēc tad valstij/pašvaldībai tas būtu obligāti jānodrošina? Piemēram, šobrīd valsts/pašvaldība pusei to nav spējīga nodrošināt. Vai nebūtu labāk valsts un pašvaldības naudu tērēt tam, lai dotētu tai sabiedrības daļai, kas nevar atļauties privātus dārziņus, nevis mistiskā veidā izsēt naudu neskaitāmās neefektīvās iestādēs, kas droši vien apzogas tāpat kā Bērnu slimnīcas valde.
Katrs 31. Latvijas iedzīvotājs varētu pārplānot savas prioritātes un plazmas televizora vietā algot kopēju. Šī brīža izmaksas - apmēram 200 Ls mēnesī. Pieņemot, ka vidējam pensijas vecuma cilvēkam ir 2,4 bērni, tad 2,4 bērniem būtu jābūt spējīgiem samest 200 Ls mēnesī mammas vai tēta labklājībai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ZoRRo 06.11.2009 04:27
paldies par blogu, sim te mani izdevas uzrunat momenta. isteniba jau sokejosi tiesi tadel, ka si te patiesam beidzot butu 1 no tam problemam, par ko vajadzetu uztraukties lielakajai dalai sabiedribas. un attiecigi paradities ari politisko speku agendaas. bet varbut uz to ir naivi ceret, nemot vera, ka LV politiskaja agendaa vel joprojam ka problema neparadas ari sabiedribas novecosanaas jautajums. par to laikam saks domat 2030.gada. kas mani personigi nebeidz izbrinit. bet ja jau nedomajam par to, ka pamazam sabiedriba klust vecaka, acimredzot nav jegas domat ari par to, kur sos vecos cilvekus likt.

par to morali un par to, ka katram jau dzives laika japadoma, kur un par kadu naudu savu kjermeni novietot ari vecuma - protams, var jau teikt, ka katram pasam savaa bankas konta jaatliek tie Ls 10 menesi. un nebus nepareizi. bet vienlaikus tomer gribetu noradit uz analogiju ar bernu darziem - tas tacu tiek uzskatits par should to be - ka zinaama bernudarzu infrastruktura no valsts/pasvaldibu puses japiedava, vai ne? plus, daudzviet izplatitaas iniciativas ar specialajiem pabalstiem, kas lauj vismaz daleji gimenei apmaksat auklites algosanu, ja bernu darzs nav options. nav iemesla, lai to pasu neattiecinatu ari uz vecu cilveku aprupi.

vispar man sis blogs pat tik liela mera nelika mieru, ka es iegoogloju dazos linkos netaa.
Sanak, ka LV ir more or less ap 465 tukst. vecuma pensionaru. pielaujot, ka tikai katram desmitajam ir nepieciesama daleja/pastaviga pieskatisana, sanak 46 500 cilveku. Tatad preti liekam vel 46 500 darba spejigo cilveku.
Kopejais LV iedzivotaju skaits = 2 260 000. Atnemam vecuma pensionaru skaitu (es atlavos but dasna un neatnemt visparejo pensionaru skaitu, kaut gan loti ticami var pienemt, ka liela dala no viniem ari ir kopjami, bet tur nedaudz cita specifika un nedaudz lielaks valsts atbalsts, ta ka so paslaik liekam miera), kas tatad bija 465 tukst. Tapat atnemam tos, kas vel nav darbspejas vecuma = 312 tukst. Pari paliek 1 438 000. Izdalam ar aptuveno cilveku skaitu, kam ir jaapkopj kads savs tuvinieks (tatad 46 500). Pa lielam sanak, ka ar so vismaz katrs 31.cilveks LV darbspejas vecuma. Katrs 31.cilveks ar isaku vai ilgaku pieredzi sada situcija. un katrs ar savu stastu, kas vairakuma gadijumu, es pienemu, ir visai skaudri. protams, reali te var but dazadas modifikacijas, kaut vai jau minetais piemers, kad 1 cilveks kopj 2 vecus cilvekus. ta ka modelet var talak uz nebedu. bet jebkura gadijuma, pat loti aptuveni apskatot situaciju, rodas jautajums, vai patiesam si problema nebutu pelnijusi plasaku atspogulojumu, ka ari vietu partiju darba kartibas? galu gala, neoficiala velesanu kampana shaja valsti jau kadu laiku kaa ir atklata.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Eriks 04.11.2009 22:21
Mana pārdoma ir sekojoša - tiem, kuriem šķiet ka šādi domāt nav ētiski un rodas jautājums par morāli utt., es tik tiešām ceru, ka jums NEKAD nebūs jādodas uz tādām vietām kā Tvaika iela, Onkoloģijas centra paliatīvās aprūpes nodaļa, ka jums NEKAD nebūs jāsatiek neviens radinieks, paziņa vai draugs, kurš ir gulošs! Jā, mēs esam audzināti ar domu, ka mums ir jārūpējas par veciem un slimiem un tomēr - brīdī, kad cilvēks paliek gulošs vai nespējīgs patstāvīgi dzīvot, apkārtējiem NAV jāpārtrauc dzīvot un jāsāk veltīt sava dzīve šim cilvēkam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


lurike 04.11.2009 18:56
Man bija krustmāmiņa uz gultas un mamma bez apjēgas, turklāt dēls jaukākajos tīņa gados. Nudien nesaprotu, kā es to visu izturēju un neesmu nojūgusies. Bet māte arī nomira Tvaika ielā, jo bija aizstaigājusi nezin kur, kamēr es darbā. Autoostā viņu bija atraduši un nogādājuši pēc adreses, jo īsto viņa nemācēja pateikt. No slimnīcas man vaicāja- vai esmu ar mieru viņu kopt mājās. Teicu skaidri- iespēju nav, jo katru dienu viņa var tāpat kā iepriekš izkāpt pa logu un aiziet pasaulē. Man atbildēja- :skaidrs! Un pēc pāris nedēļām taisījām bēres. Neprasiet, vai man bija sirdsapziņas pārmetumi...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva to agad 04.11.2009 15:51
Valstij ir jāmaksā par savu neizdarību, jo tie paši insulti/infarkti ir lieliski novēršami, ja ir normāla profilakse, savlaicīga diagnostika un ārstēšana.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 04.11.2009 15:50
Domāju, ka tuviniekiem ir jāparūpējas par iespējami labāko aprūpi, taču nepraša tuvinieks, ko turklāt nomāc gan rūpes par paša iztikšanu, gan sajūta, ka esi cietumā, nekāds labais aprūpētājs nebūs. Jebkurā gadījumā vēlme nepalikt savējiem uz kakla ir bijusi mana motivācija karojot par savu, kā retā slimnieka,ārstēšanu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dita 04.11.2009 15:40
Man ir divējādas sajūtas par slimo tuvinieku kopšanu. No vienas puses - ģimenē gadiem ieaudzinātais, ka tas ir bērnu pienākums. No otras puses - mūsu ģimenes pieredze. Mums deviņdesmito gadu sākumā vienlaikus saslima abas vecmammas. Abas faktiski bez spejām pakustēties tālāk par gultu un bez spējām atpazīt cilvēkus. Atšķirība tikai tā, ka vienai mokas beidzās trijos mēnešos, bet otrai tās ilga piecus gadus.
Mana mamma kā apzinīga meita un vedekla kopa abas un vienbrīd - vienlaicīgi. Un tā dēļ atstāja darbu. Un bija baisi pārgurusi. Kad nomira arī otra vecmāmiņa, mana mamma dažas dienas pēc bērēm... pati nokļuva slimnīcā. Slēdziens - milzu pārgurums un milzu pārpūle.
Vai tas ir tas, ko mūsu vecāki mums gribētu novēlēt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N > Lindai 04.11.2009 15:08
Jā, paldies, ka dalījāties pārdomās, jo par šo jautājumu es jūtos (tomēr) kaut kur dziļi apjukusi, jo jūs ļoti labi aprakstījāt praktisko pusi, ko es arī esmu novērojusi. Kopēju piemēri, kurus es zinu ir traģiski tieši Jūsu aprakstīto sociālo un finansiālo aptākļu dēļ.

Mana mamma nomira jauna (es pat domāju, ka viņa nekad nebūtu gribējusi būt veca un nevarīga), bet es nevaru iedomāties, ka es varētu viņu ielikt pansionātā, kurā, es patiesībā nezinu KAS īstenībā notiek. Es taču nevarētu gulēt naktīs mierīgi. Man nav atbildes.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. 04.11.2009 15:02
Tāpēc jau japāņi un dienvidkorejieši ir radījuši speciālus robotus vecu cilvēku aprūpei,ka neviens to darbu negrib strādāt.Bet arī nākotnes medicīna sola visādas fantastiskas lietas,varbūt varēsim saremontēt pensionārus un likt pie darba nevis pansionātā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


agd 04.11.2009 14:11
Par to jādomā pirms rodas šāda situācija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


linda. 04.11.2009 11:37
Rita N - parasti tās tiešām ir sievietes, kas kopā ar savu mammu/tēti viņu slimu kopjot arī noveco un pēc viņa nāves ir vai nu zaudējušas profesionalitāti, vai ir pāris gadu vecumā pirms pensijas. Varbūt arī aizmirstam - ja tagad, piemēram, 40 gadu vecumā uzsākt kopt vecu, slimu radinieku un darīt to, piemēram, turpmākos 10 gadus, ievērojami samazinātos pensijas iemaksas un tas aizsāktu šo te apli, ka bērniem kopējs ir jāuztur, jo pensijas vecumā viņš ir nabags. Kas gan pieņems tevi darbā 50 gados ar pēdējo ierakstu CV: kopu mammu?

manuprāt, pat mūsu amorālajā paaudzē neviens neprotestē pret to, ka vecākiem jāpalīdz vecumdienās, vai ka paņem pie sevis, kad viņi sevi vairs tik labi nespēj aprūpēt kā agrāk. bet vai tas ir jādara tad, ja viņi ir guļoši uz gultas, kad šo aprūpi vairs nevar apvienot ar darbu?

Ir tik viegli moralizēt par šo jautājumu, nepievēršoties praktiskajai pusei. Kā izdzīvot uz vienas apkopjamā pensijas gadījumā, ja tā sedz tikai komunālos maksājumus? Jo kopējs jau nestrādā - viņš kopj. Ne jau visās ģimenēs ir brāļi, māsas, tēvi un vectēvi. Kā ielikt pansionātā, kur samaksa ir 300 Ls, bet, piemēram, ģimenē neviens nesaņem vairāk par 100 uz rokas? Un šis nav kautkāds izdomāts nereāls gadījums, domāju, ka šodien tādu ģimeņu ir daudz. To laikam var atļauties laukos - kad darbs ir naturālā lauksaimniecība, bet ne pilsētā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvietis no Somijas 04.11.2009 02:39
>>> ļoti ceru, ka tad, ja man tas būs nepieciešams, būs legalizēta eitanāzija. Lai nebūtu jālec ārā pa logu un jāliek kādam nabaga cilvēkam tīrīt rezultātu. Ir necilvēcīgi nedot iespēju civilizēti nomirt.
=======
Viena mana radu tantiņa, kad kļuva veca un slima, pārstāja ēst. Varbūt aiz depresijas vai varbūt bija izlēmusi nomirt... Un tā arī viņa aizgāja - un neviens tur neko nevarēja līdzēt. Tas ir katra cilvēka dvēselē risināms jautājums - tie, kuri tiešām ir bezcerīgi slimi un vāji, varbūt arī vairs neturas pie dzīvības ar visiem spēkiem. Un katram liktenis ir savādāks.

Savukārt "civilizēta nomiršana" - ja tas nozīmē iesaistīt procesā ārstus (kuri Latvijas gadījumā vienalga nespēj nodrošināt normālu paliatīvo aprūpi), tas kaitēs mūsu medicīnas sistēmai.

Turklāt padarot cilvēka nonāvēšanu par kārtējo medicīnisko pakalpojumu, radīsies jaunas problēmas - radinieku morāls spiediens, lai sirmgalvis ātrāk "civilizēti nomirst" un atstāj lielāku mantojumu. Ir arī jauni cilvēki, kuri pēc kādas avārijas kļūst par ratiņniekiem - un iekrīt dziļā depresijā. Vai vieglāk viņus nogalināt, lai izbeigtu viņu "bezjēdzīgās ciešanas", vai tomēr izveidot ratiņu uzbrauktuves pie sabiedriskām ēkām, dzīvokļiem, mācību iestādēm?

Cik jocīgi, ka ētiskas problēmas, kuras skar cilvēka esamības pašu būtību un dzīves jēgu, daži vēlas risināt vienkārši legalizējot pašnāvības (plus vēl iesaistot šajās pašnāvībās svešus cilvēkus).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AK 04.11.2009 00:23
1. Vismaz 2 nesaistīti cilvēki man teica, ka pansionātos vājākos pacientus noved līdz nāvei. Viņi gan runāja par saviem radiem - bet tas vēl nav drošs iemesls neticēt. Sākumam jābūt garantijām, ka tā nebūs.
2. Pēc tam jāattīsta gan pansionātu tīkls un dzīves tajos kvalitāte, gan sociālo darbinieku pakalpojumu klāsts.
3. Tikai panākot progresu ar 1. un 2. punktiem, varētu legalizēt eitanāziju. Iespējams, tad arī morālejau mainītos un neprasītu cilvēkiem varonīgi nodarboties ar to, ko varētu labāk un vieglāk darīt profesionāļi. Pagaidām šīm nepatīkamām prasībām ir zināms pamats.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N 03.11.2009 23:44
Es patiesībā piekrītu reality viedoklim. Tomēr ar vienu "bet" - visas ģimenes veco cilvēku kopējas, kuras atceros sākot no savas visagrākās bērnības līdz šodienai ir bijušas sievietes. Un kā likums viņas visas pēc tam, kad pašaizliedzīgi gadiem ilgi līdz kopjamā nāvei, to ir darījušas pašas sabrūk, noveco un smagi slimo. Ja kopšana ir bijusi ilga, tad arī viņu profesionālā izaugsme un alga ir stipri nošļukusi uz leju, kas pašām nozīmē nabadzīgas vecumdienas un to pašu apburto loku.

Dīvaini, bet es nezinu nevienu gadījumu, kad to būtu darījis vīrietis. Varbūt kāds var padalīties ar saviem novērojumiem. Iespējams, ka esmu atgājusi no tēmas vai kā citādi kļūdos, vnk. domāju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


reality 03.11.2009 23:28
'' Šodienas liberālajā sabiedrībā nevaru iedomāties tādu praksi. '' - ka bez izklaides un tiesībām ira arī pienākumi ? Īsts globalizācijas-amerikanizācijas ideoloģijas triumfs - tiek izdzēsta 'šaurā sarkanā līnīja' cilvēka apziņā, tiek dzēsta labā un ļaunā jēdzienu robeža/izpratne. ''Viss ir atļauts'' ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


man ir 30 03.11.2009 21:44
ļoti ceru, ka tad, ja man tas būs nepieciešams, būs legalizēta eitanāzija. Lai nebūtu jālec ārā pa logu un jāliek kādam nabaga cilvēkam tīrīt rezultātu. Ir necilvēcīgi nedot iespēju civilizēti nomirt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


agd => lindai. 03.11.2009 21:23
Nekas Jums netraucē pašai uzkrāt resursus un nodrošināt sev vecumdienas ar individuālu aprūpi, neapgrūtinot savus bērnus. Es arī ceru tā izdarīt. Taču nevaru iedomāties, kā es varētu atteikties no savu vecāku aprūpes viņu potenciālas slimības vai tml. gadījumā - es taču nevarētu uz sevi spogulī paskatīties. Cita lieta, ka reālāks risinājums manā gadījumā būtu apmaksāta palīdzība mājās vai piemērotā institūcijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 03.11.2009 21:20
Man nekas nav pret pansionātiem per se, taču valstij nav jāmaksā par to, ka bērni negrib savus vecākus uzturēt. Lai ir privāti pansionāti un lai bērni paši tos apmaksā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 03.11.2009 18:54
>>>Savukārt, ja mēs būtu godīgi pret sevi un racionāli pārdomātu nākotni, droši vien jau tagad katrs būtu gatavs maksāt papildus 10 Ls nodokli no savas algas, lai viņa radiem vecumdienās būtu garantēta civilizēta apkope pansionātā (un beigu beigas arī mums pašiem kadreiz tā būs vajadzīga).

pilnīgi piekrītu. turklāt, vai mājās var veikt civilizētu kvalitatīvu apkopi slimam cilvēkam? to noteikti labāk dara pansionātā.

>>>"Piesiešanu" pie "uz gultas esoša" vecāka kā apgrūtinājumu var saskatīt tikai postmoderni bezprincipu un bezsakņu cilvēki.

Varbūt patiesi esmu amorāla savos uzskatos? tomēr es vienmēr prātoju, ka labāk gribu vecumdienas pavadīt jaukā pansionātā (nez vai LV tādi ir?), nevis puskurla un tikko kustoša (best case scenario) maisīties pa kājām saviem bērniem un mazbērniem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis 03.11.2009 16:55
>>>Savukārt, ja mēs būtu godīgi pret sevi un racionāli pārdomātu nākotni, droši vien jau tagad katrs būtu gatavs maksāt papildus 10 Ls nodokli no savas algas, lai viņa radiem vecumdienās būtu garantēta civilizēta apkope pansionātā (un beigu beigas arī mums pašiem kadreiz tā būs vajadzīga).
============
Nu nezinu, vai tie 10 lati ko mainīs. Kur mēs to naudu glabāsim? Zeķē? Parex bankā? Ieguldīsim Ķīnas uzņēmumu akcijās?

Un vecam cilvēkam, kurš zaudējis spēju sevi apkopt, jau nav tik daudz vajadzīga tā nauda, cik reāla palīdzība. Līdz zināmam līmenim šo palīdzību var nopirkt, bet ja mums būs nelabvēlīga strādājošo un pensionāru skaita attiecība, tad nekādas viltības mūs nepaglābs.

ASV bija superspēcīgs un superbagāts autoražotājs - General Motors. Šī gada sākumā tas bankrotēja. Iemesls - liels skaits cilvēku uzņēmuma privātajā pensijas plānā. Un pārāk maz šobrīd nodarbināto, kuri var to nosegt. Latvijas nākotne (protams, tad ja mēs iemācīsimies strādāt tikpat kvalitatīvi un efektīvi kā General Motors) - ir gaidāma apmēram tāda pati.

>>> Ar to, ko elite ir izdarījusi veselības aprūpē, tā ir pārkāpusi sarkano līniju. Līdz ar to nekādas akcijas pret to nebūs uzskatāmas par nesamērīgām.
=========
Ko darīt tad, ja valstij nav naudas? Var cik patīk apelēt pie "tiesiskās paļāvības". Bet ja ir jāssamazina, tad ir jāsamazina.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd => Marijai 03.11.2009 16:51
Varbūt varam katrs atlikt šos 10 Ls mēnesī, lai paši sev apmaksātu tādas vecumdienas, kādas gribam, nevis gaidītu, kad birokrāti mūsu vietā izlems, kurā pansionātā mums vecumdienās dzīvot?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd => Normundam 03.11.2009 16:49
Šāda attieksme Gaiļezerā un citviet Latvijas slimnīcās bija pat vistreknākajos gados, kad faktiskie izdevumi veselības aprūpei (ieskaitot valsts galvotos kredītus utt.) krietni pārsniedza ES-15 vidējos rādītājus. Nevajag vainot "eliti" pašu cūcībā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 03.11.2009 16:48
Civillikums uzliek bērniem par pienākumu aprūpēt vecākus vecumā. Tas faktiski ir ne tikai tiesiski skaidrs, tas ir arī morāles ziņā skaidrs.
"Piesiešanu" pie "uz gultas esoša" vecāka kā apgrūtinājumu var saskatīt tikai postmoderni bezprincipu un bezsakņu cilvēki, kas tiecas no vienas baudas uz otru kā taureņi pavasara saulē, nedomājot par nekādiem pienākumiem. Mūžīga bērnība bez jebkādas atbildības.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolitis 03.11.2009 15:55
Huh, uhh un reizee liidzjuutibas & paldies par shiis temas pacelshanu. Grozu galvu, bet ar to vien nepietiek! Domaaju cik veel zemaak LV sabiedriskaa doma var krist, lai beidzot nesamierinaatos apaatiski nenoskatiitos:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Normunds 03.11.2009 15:14
Ar to, ko elite ir izdarījusi veselības aprūpē, tā ir pārkāpusi sarkano līniju. Līdz ar to nekādas akcijas pret to nebūs uzskatāmas par nesamērīgām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marija 03.11.2009 15:05
Paldies, Linda, par drosmi. Tā laikam ir, ka mūsu sabiedrībā nav pieņemts runāt par šīm lietām, jo uz jaunajiem tas it kā neattiecas un veco ļaužu viedokļi šai sabiedrī'bai ir svarīgi tikai tad, kad laukos vecas dāmas dodas balsot par Dobeli. Savukārt, ja mēs būtu godīgi pret sevi un racionāli pārdomātu nākotni, droši vien jau tagad katrs būtu gatavs maksāt papildus 10 Ls nodokli no savas algas, lai viņa radiem vecumdienās būtu garantēta civilizēta apkope pansionātā (un beigu beigas arī mums pašiem kadreiz tā būs vajadzīga).

Saistītie raksti
Citi autora darbi