Atslēgvārdi:

Vilnītis. Sasniegts cinisma Everests? 12

Nez kāpēc biju iedomājusies, ka KNAB priekšnieka Normunda Vilnīša rīcība mani vairs nevar šokēt.

Maldījos.

Iesaki citiem:

Šodien no darba atlaists ilggadējais KNAB priekšnieka vietnieks Alvis Vilks - Vilnītim pat nepacenšoties publiski atlaišanas iemeslus izskaidrot.

Dīvaina "sakritība". Tas noticis tieši dienā, kad tiesai vajadzēja lemt par Vilka atstādināšanas (uz disciplinārizmeklēšanas laiku) tiesiskumu. Iestādes vadītāja gala lēmums disciplinārlietā neļāva turpināt šo tiesas procesu (BNS ziņa: "tiesa atzinusi, ka konkrētajā gadījumā vairs nav iespējams izlemt jautājumu par izpildīta administratīvā akta radīto seku novēršanu, jo disciplinārlietā jau ir pieņemts galīgais lēmums, ar kuru Vilkam ir piemērots disciplinārsods.") Ļoti iespējams, ka tiesas lēmums būtu bijis Vilnītim nelabvēlīgs. Ar Vilka atlaišanu iespējamā šmuce uz laiku tika novērsta.

Ko mēs zinām par patiesajiem iemesliem, kādēļ Vilks atlaists? Teju neko. KNAB sabiedrisko attiecību cilvēki esot instruēti piesaukt Administratīvā procesa likuma pantus, kas ļaujot Vilkam sodu apstrīdēt tiesā. Šis apsvērums it kā liedzot KNAB skaidrot situāciju. Man pat grūti atrast vārdus, lai raksturotu šāda argumenta idiotiskumu. Gandrīz katrs svarīgs pārvaldes ietvaros pieņemts lēmums ir apstrīdams tiesā - tas nenozīmē, ka tos nevar komentēt. Vilks nav pirmā no amata atlaistā amatpersona Latvijas vēsturē - neatceros, kad šis apsvērums būtu piesaukts kā iemesls augstākai amatpersonai atteikties skaidrot atlaišanas iemeslus. Galu galā: izskaidrojiet man lūdzu, kādā veidā publisks iestādes vadītāja skaidrojums var traucēt tiesvedību administratīvā procesa lietā? Ja atlaišanai ir pietiekams pamats un ievērotas taisnīgas vērtēšanas procedūras, tad ko viņš tādu var pateikt, lai traucētu vēlākam tiesas procesam?!

"Sausais atlikums" ir tāds, ka šobrīd tikai no Vilka vārdiem varam zināt, ka atlaišanas pamats esot bijis kaut kas saistībā ar PHARE projektu un neapmeklētas sēdes. Varam tikai minēt, kas ir bijis disciplinārlietas izmeklēšanas komisijā (vai tā bijusi neitrāla vai Vilnīša ielikteņiem pildīta; vai Vilnītis uzreiz ir akceptējis tās atzinumu vai licis pārstrādāt, kā tas arī KNAB savulaik noticis), varam tikai minēt, kādēļ no plašās disciplinārsodu amplitūdas izvēlēts pats bargākais. Un, ak vai, ja tic pagājušās nedēļas raidījumam "Nekā Personīga", tad Vilnītis nākamnedēļ dodas atvaļinājumā, tā kā diez vai no viņa skaidrojumu sagaidīsim.

Pats maigākais, ko par šo situāciju var pateikt: šis ir kliedzoši brēcošs labas pārvaldības principa pārkāpums. Amatpersonām ir jāinformē sabiedrība par savu darbību - it sevišķi gadījumos, kas ir tik sabiedriski jūtīgi kā šis. Ja amatpersona, pār kuras pašas atbilstību amatam notiek vērtēšanas process uz ĻOTI smagu apsūdzību pamata, atlaiž no amata padoto, kas ilggadējā darbā iemantojis sabiedrības uzticēšanos, tad mazākais, kas būtu sagaidāms: lai pamatojums būtu publisks. Tā, lai informācija par pārkāpumu, sankciju un dīvainajiem blakus apstākļiem būtu izsmeļoša - būtu atbildēts uz visiem mediju jautājumiem. Bet KNAB un Vilnītis izvēlas nerunāt vispār.

Visi šie apstākļi liek domāt, ka Vilka atcelšanas iemesls, izvēlētais sods un/vai procedūra nav publiski aizstāvami. Ka patiesais iemesls Vilka atcelšanai no amata ir personiska atriebība vai vēlme šajā amatā redzēt priekšniekam "ērtāku" darbinieku.

Šādā situācijā jārīkojas amatpersonai, kas ir politiski atbildīga par KNAB darbu. Tas Latvijā ir premjers - Valdis Dombrovskis. Pirmkārt, publiski jāizskaidro, kas īsti ir noticis - vai lēmums par Vilka atlaišanu ir bijis likumīgs, kādā procesā tas noticis un jāatbild uz pārējiem jautājumiem, uz kuriem atsakās atbildēt pārraugāmās iestādes vadītājs. Otrkārt, jādefinē sava nostāja un turpmākā rīcība gadījumā, ja lēmums bijis prettiesisks. Nedrīkst vienkārši noplātīt rokas un gaidīt uz ģenerālprokurora vadītās komisijas atzinumu par Vilnīša atbilstību amatam.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

magnitūdis 14.05.2011 17:47
Es uzskatu,ka mēs visi saņemam pēc nopelniem jau dzīves laikā,tikai dažreiz citu nopelniem un nežēlīgais likteņa gadījumu filtrs iztiesās,gan Vilnīti,gan Vilku,gan Strīķi pēc nopelniem jau dzīves laikā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Boldrix 14.05.2011 14:24
Godīgais:
---------
Man nav nekāda pamata apšaubīt Vilnīša kunga vēlēšanos uzlabot KNAB darbu...
Bet esmu pilnīgi pārliecināts, ka Vilka un Strīķes atbrīvošana no darba nešaubīgi uzlabotu KNAB darbu.
----------
Tātad par Vilnīša kungu nav nekāda pamata, bet par vietniekiem gan ir skaidrs ta tie nekur neder. Tas nu gan ir godīgi!
Man nav nekādu faktu par tevi, bet domāju, ka neesi piemērots komentāru rakstīšanai. Man nav nekādu faktu arī par sevīm, bet domāju, ka esmu lielisks komentāru rakstītājs. Vai tad šajos argumentos nav vērts ieklausīties?
Ja tomēr vēlies īstus argumentus, varbūt izlasi to saiti Ivetas Kažokas rakstā un izslēdz skepsi uz to brīdi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Godīgais - Boldrix 14.05.2011 11:54
Man nav nekāda pamata apšaubīt Vilnīša kunga vēlēšanos uzlabot KNAB darbu. Cita lieta, vai viņš patiešām ir labs vai slikts vadītājs un galu galā kā to noteikt? Bet esmu pilnīgi pārliecināts, ka Vilka un Strīķes atbrīvošana no darba nešaubīgi uzlabotu KNAB darbu, jo vadības nesaskaņas pēc definīcijas nevar uzlabot iestādes kopējā darba efektivitāti. Tā kā Vilnītis ir iestādes vadītājs, nevis Strīķe un Vilks, tad viņiem ir vienkārši jāpakļaujas vadītājam vai jāiet projām. Bet politiskas aizmugures nedz Strīķe, nedz Vilks nevarētu tik ilgi ar sabotāžu nodarboties. Tāpēc zināmā mērā līdzatbildīgs par esošo situāciju ir arī Dombrovskis, kuram jau sen bija Strīķei jādod skaidri signāli, ka jāstrādā nevis jāintrigo. Jācer, ka ar Vilka aiziešanu darbs KNAB uzlabosies un arī otrai gaisa jaucējai - Strīķei būs jāaiziet.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns 14.05.2011 11:49
Fakti gan liecina, ka KNAB visgrūtāk sastrādāties ir ar Jutu Strīķi. Visi, ieskaitot autori, tā kā piemirsuši, ka laikā, kad J. Strīķi neapstiprināja par iestādes vadītāju, bet iecela A. Loskutovu "knābī"norisinājās apmēram līdzīgs skandāls. Tiesa, toreiz A. Vilks stāvēja maliņā vai vismaz izlikās neitrāls. Toties Juta plēsās ar putām uz lūpām līdz saprata, ka nav jau galvenais vai tu esi priekšnieks vai vietnieks. Galvenais ir tas, kurš patiesībā komandē parādi. Atzīšos, ka man viss tas juceklis liekas atrisināms kā vecajā anekdotē: atnāca mežsargs un izdzina visus no meža. Neesmu tik pašpārliecināts lai teiktu, ka viens vai otrs no šiem darboņiem ir labāk vai sliktāks, bet to, ka vajadzētu patriekt visu trijotni jau sen var just.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Boldrix 14.05.2011 10:54
Tas, ka KNAB prestižs sabiedrībā acis ir iedragāts ir fakts. Vai par to kāds šaubās? Par KNAB darbītu arī liecina KNAB efektivitātes tendences (piem., lietu skaits vairs nepieaug). KNAB vadība ilgu laiku dzīvo nesaskaņās un tas viss ir kopš brīža, kad trekno gadu politiķi apstiprināja amatā Vilnīti. Varam jau teikt, ka trekno gadu politiķi bija tie labākie. Varam teikt, ka darbinieki neizprot Vilnīti vai viņš tiem nav autoritāte. Bet rezultāts ir tāds, ka korupcija tiek apkarota vājāk. Kuram par to būtu jāatbild? Godīgi! Kam? Kuri no tā ir ieguvēji un kuri - zaudētāji? Vai "Godīgais" ir pārliecināts, ka Vilka, Strīķes un varbūt vēl kāda atbrīvošana no darba uzlabos KNAB darbības efektivitāti?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drīz 13.05.2011 19:08
Autorei - Nevajag ar to Godīgo ņemties. Tas tāds stils- pašam neko nepateikt, bet citiem piesieties, bez faktiem, pamatojuma pieradijuma muldēt kaut ko. Brīdi, kad kāds ieslēdz personisko argumentu slēdzi, vins sevi izslēdz no normālas sarunas, jo demonstrē ka neko nejēdz no debates. Netērējaties. Varbūt pat kāds pirkts džeks sēž, kuram uzrakstīts, ka Kažokai jāpārmet paštaisnums, arogance, pēc tam uzpirktība , tad jālieto vārdiņi, primitīvs', daudz sarkasma un Jūs uzkersieties. Cilvēki, kas raksta kā Godīgais ar viņiem nevajag runāt. Brīvā valstī katrs var teikt ko grib, bet tas neparedz tiesības, ka uz to atbildēs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Godīgais - autorei 13.05.2011 18:01
Var tikai apbrīnot Jūsu omnipotenci un paštaisnumu. Bet ne apskaust. Jūs ar šo pārliecību pelnāt naudu un nav pamata man Jums pārmest. Katrs savu maizīti nopelna kā prot. Jūs ar savu plintnieces revolucionāro pārliecību. Iespējams, ka tas Jums dod ne tikai naudu, bet arī zināmu pašapliecināšanos. Dzīvojat vien laimīgi un es ceru, ka latviešu tautai pietiks gudrības mazāk klausīties tādu cilvēciņu kā Jūs spriedelējumos. Vai tiešām nemanāt, ka Jūs primitīvi izmanto? Laikam jau nē.
Lai veicas! Jauku dieniņu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 13.05.2011 17:46
Godīgais,
"Vai Jūs lūdzu, Kažokas kundze varētu paskaidrot, no kurienes Jums tāda pārliecība, ka esat vienīgā patiesi godīgā, bet visi citi, kas nedomā tāpat kā Jūs, tie negodīgie"

Šis apgalvojums ir tik dramatiski muļķīgs, ka pat neņemšos to komentēt.

"KNAB gadījumā fakti ir viennozīmīgi Vilnīša pusē"
Kādi fakti? Kur viņi ir? Vilka atlaišanas gadījumā jau Vilnītis pat nav uzskatījis par vajadzīgu publiski minēt jebkādus faktus. Arī attiecībā uz ļoti smagajām KNAB darbinieku sūdzībām Vilnītis neuzskatīja par vajadzīgu neko paskaidrot. Demokrātiskās valstīs amatpersonas publiski reaģē uz šādiem pārmetumiem. Protams, ja vien šīm amatpersonām vispār ir ko teikt. http://www.politika.lv/blogi/index.php?id=62175

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Godīgais 13.05.2011 17:27
Vai Jūs lūdzu, Kažokas kundze varētu paskaidrot, no kurienes Jums tāda pārliecība, ka esat vienīgā patiesi godīgā, bet visi citi, kas nedomā tāpat kā Jūs, tie negodīgie. Es tāpat kā Jūs sevi pieskaitu pie tiem cilvēkiem, kuri cīnās par taisnību un godaprātu neatkarīgi no apstākļiem. Bet es esmu pilnībā Vilnīša pusē un uzskatu, ka viss jezga pret viņu ir sacelta tikai tāpēc, ka daži cilvēki nevēlas viņam pakļauties un grib komandēt parādi. Tāpēc pilnība'atbalstu Vilnīti un ceru, ka viņš tiks galā arī ar Strīķi un KNAB beidzot atkal varēs normāli strādāt.
Atkārtoju jautājumu - No kurienes Jums tik liela pārliecība par savu taisnību? Vai esat kādreiz iedomājusies, ka esat savu maldu gūstā? Es sev šos jautājumus uzdodu regulāri un savu pārliecību ik reizi pārbaudu ar faktiem. KNAB gadījumā fakti ir viennozīmīgi Vilnīša pusē un pretējā puse darbojas vienīgi ar kaut kādām insinuācijām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Boldrix 13.05.2011 16:49
Tas, ka šis notikums bija šokējošs vai neparedzams nu gan nevar teikt. Tas bija tikpat paredzams kā tas, ka Saeimas vairākums nespēj saskatīt šajā faktā neko tādu, ko viņi bez administratīvās tiesas lēmuma esamības vārētu nosodīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 13.05.2011 15:56
laaciitis vilniiti var chakareet, bet vilniitis vilku un jutu nevar? dubulta moraale, kazhokas kundze, dubulta moraale.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rv 13.05.2011 15:17
ja cien. kažokas kundze būtu ar attiecīgo pielaidi, tad viņai nekādi jautājumi nerastos.
a pa to laiku - urā hēraklam vilnītim. beidzot sāks to darbu, dēļ kā tika iecelts - tīrīt augeja staļļus....

Citi autora darbi