Atslēgvārdi:

Viesošanās ar diktatoriem 12

Labrīt, lasītāji!

Mūsu Valsts prezidents patlaban atrodas Centrālāzijā, specifiski Uzbekistānā. Viņš jau ir pabijis Kazahstānā. Vēl priekšā stāv vizīte Turkmenistānā.

Iesaki citiem:

Kas šīm valstīm kopējs? Tās visas trīs kādreiz, tāpat kā mūsu valsts, bija Padumjās savienības sastāvā. Tās visas trīs vismaz pēc idejas ir būtiskas ekonomiskā, energoresursu un tranzīta nozarē. Un tās visas trīs ir valstis, kurās valda nepārprotami diktatori. Tieši šie pēdējie divi elementi ir tie, kuri liek domāt par skumjo konfliktu starp gaismu un tumsu, starp cilvēka tiesībām un vēsu, reālpolitisku aprēķinu.

Valdis Zatlers pirms izlidošanas no Kazahstānas uz Uzbekistānu žurnālistiem teica, ka par cilvēka tiesībā viņš runāšot kādā universitātē, kur viņš aicināts uzrunāt studentus. Uzbekistāna ir valsts, kurā pirms trīs gadiem iedzīvotāju protesti tik apspiesti tik brutāli, ka tam sekoja ievērojamas sankcijas no Eiropas Savienības un tās dalībvalstu puses. Cilvēka tiesību organizācijas ziņoja, ka Uzbekistānā diktatora pretiniekus pat meta verdošas eļļas katlos. Vārdu sakot, briesmīga diktatūra, kuru vada Islams Karimovs. Vienpersonas diktatūra ir arī Kazahstānā, tur diktators saucas Nursultans Nazarbajevs. Nemaz nerunāsim par Turkmenistānu, kuru līdz karotes nolikšanai pirms kāda brītiņa valdīja patiess maniaks, kurš pat mēnešus nosauca savā un ģimenes locekļu vārdā. Viņa pēcteci pasaulei tīk uzskatīt par mērenāku cilvēku, bet salīdzinājumā ar maniaku arī huņņu Atila šķistu mērenāks. Tā, lūk, ir pasaule, kurā patlaban atrodas mūsu prezidents.

Saprotu, ka reālpolitiskais aprēķins mūsdienu pasaulē gandrīz neizbēgami gūst automātisku pārsvaru pār jebkuriem citiem aprēķiniem. Lai arī cik briesmīgs nebūtu nabaga uzbeku tautas diktators, ar amerikāņiem viņš kādu brīdi draudzējās tāpēc, ka ļāva savā valstī izvietot bāzi karam pret Afganistānu (tiesa, vēlāk Karimovs bāzi lika slēgt). Eiropai viņš ir interesants tāpēc, ka Uzbekistānā ir nafta un gāze, kura neatrodas Krievijā un tāpēc ir uzskatāma par alternatīvu. Diktatūrā protams naftas un gāzes likteni nosaka diktators -- tieši tāpat, kā tas ir Krievijā ar caru Vladimiru. Ar tādu laikam jārunā pa labam. Iespējams, jau šonedēļ Eiropas Savienība atcels vīzu aizliegumu augstākajām Uzbekistānas amatpersonām. V. Zatlers jau paziņojis -- Latvija šo soli atbalstīs.

Taču, ja arī saprotami, vienalga skumji. Skumji tāpēc, ka tik milzīgi lielai daļai pasaules iedzīvotāju ir lemts dzīvot nebrīvē ar visu no tā izrietošo. Baltkrievija, Zimbabve, Ķīna, Krievija, Kuba -- un jā, arī tās trīs valstis, uz kurām mūsu prezidents patlaban ir devies, lai parakstītu dažāda veida līgumus. Vai saruna ar studentiem valstī, kur visa veida opozīcijai ir uzliktas smagas važas, kaut ko īpašu dos? Varbūt kāds iedīglis tas būs. Tā vismaz cer V. Zatlers. Atliek cerēt līdzi. Bet tomēr gribētos, lai ne vien mūsu prezidenta, bet arī pārējās pasaules kontekstā saruna par elementārām cilvēka tiesībām notiktu ne vien universitātēs un presē, bet arī diktatoru kabinetos.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Uzbeks - Aristotelim 07.10.2008 22:27
Pavārījos eļļas katlā un tagad esmu Ok. Tik pat ļoti ok, kā tie procentuāli nedaudzie reakcionārie elementi, kuru dēļ laimīgā padomju valsts nevarēja smaidīt vēl platāk un kurus tāpēc spīdzināja, un izsūtīja. Tā, ka vispār es esmu laimīgs. Un ja kas, tad manuprāt tādi prātvēderi, kas ir pret mani, būtu arī jāpavāra eļļas katlā (piemēram, Aristotelis, x un co), bet - sasodīta būšana - demokrātijā viņiem ir zināmas tiesības paust savus nepareizos uzskatus. Tāpēc baķka un Nursultans ir īsti ģēniji. Labi, ka Zūlanders ar tiem slēdz draudzības paktus. Varbūt arī ko iemācīsies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 07.10.2008 09:35
Tikko ienāca prātā... Šobrīd kā zināms TP reitingi ir 4%, kas ir tās zemākais rādītājs, pēdējā laikā. Ja zatleram izdosies panākt gāzes iepirkšanu no šīm valstīm, tad Tautas partija ar savu gāzes elektrostaciju nonāks popularitātes zenītā. Tāpēc uzskatu, ka Zatlers ar šo braucienu pārstāv arī TP idejas ar visām no tās izrietošajām peļņas iespējām. Kas zina, varbūt Zatlers izglābs TP ideju un arī pašu TP.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 07.10.2008 09:31
Demokrātija ir skaista ideja, kura diemžēl dzīvē vēl nedarbojās. Ja skatās uz demokrātijas mēriem, tad rietumu valstis šobrīd no tās attālinās ar Latvija tajā skaitā.

Vai tad tā ir demokrātija, ko Zatlers mācīs, ja mēs pat ar nospiedošu pārākumu referendumā nespējām panākt satversmes grozījumus?
Tāpēc domāju, ka Zatlers drīzāk šajās valstīs ieradīsies ekonomisku interešu vadīts. Kā zināms, šīs valstis konkurē ar Krievu par iespēju pārdot savus resursus Eiropas valstīm.
Ar laiku, kad šīs valstis kļūs atkarīgas no Eiropas pilnībā, tad arī neizbēgami līdz tām nonāks rietumu vērtības un "vērtības".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris 06.10.2008 20:16
Vai Rietumu valstis vispār ir uzskatāmas par brīvām valstīm,ja Rietumi lielā mērā tomēr ir atkarīgi no dabasgāzes un naftas,ko savukārt pārvalda absolūti diktatori un manjaki? Un galu galā,neskatoties uz absolūto diktatorismu,Rietumiem tomēr ir tur savas ekonomiskās intreses.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ČeGevara 06.10.2008 18:17
Piekrītu Aristotelim. Šobrīd demokratizatori ne par matu nav labāki par konkistadoriem, kas apkāva actekus progresa vārdā.

Ak tad esi par korānu un Sadamu? Še tev vecīt ar visiem bērniem un sievām kasešbumbiņa uz galvas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aristotelis 06.10.2008 16:27
patiesiibaa man shii raksta autoram un citiem komenteetaajiem shii raksta sakaraa ir cits jautaajums:
nav runa par to, ka centraalaazijas rezhiimi ir paraugs peec kaa tiekties, tachu vai juusupraat ir veelama vienas paarvaldes iekaartas standartizzacija visaa pasaulee? Proti, vai raksta autors uzskata, ka jebkurai sabiedriibai, jebkuram cilveeku kopumam jaabuut ietvertam taadaas sociaalaas struktuuraas kaa ES valstiis vai ASV? Vai uz jebkuru dziives jomu jebkuraa pasaules vietaa jaattiecina vairaakuma gribas un tirgus ekonomikas principi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aristotelis 06.10.2008 16:19
agd

manupraat pirms runaat par lattinjameeriku vajag nedaudz uzzinaat kas tur notiek, varu tev pateikt ka lattinjamerikaa (iipashi attieciiba uz Braziiliju un Argentiinu)demokraatija attiistaas savaa autonomaa veidaa no Eiropas un Ziemeljamerikas, proti, shajaas valstiis vaardam liberaals ir pavisam cita, biezhi negatiiva pieskanja, jo liberaalisms noziimee arii sociaalo nevienliidziibu, kam shajaas valstiis tiek piegriezta liela veeriiba. Taadeelj driizaak taas atspoguljo savu iipatneejo tresho celju.
Autoram: Teikt "ka nekas par labaaks par briivo civilizeeto pasauli nav izdomaats" ir tuksha augstpraatiiba, jo kaa gan izmeeriit ka cilveeki ir briivaaki rietumos nekaa citur? Dziivi tachu nevada tikai viena totalitaaraa rietumu demokraatijas veertiiba kaut vai dazhiem taa skjiet raadaas.
Otrkaart taa ir vienkaarshi manipulaacija kad juus atbildat, ka briiviiba un demokraatija nav viens un tas pats, kaut arii savaa rakstaa runaajat par tautaam kas dziivo "nebriivee", diktatturu deelj, taatatad juus pats jau savaa rakstaa shos terminus vienaadojaat.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 06.10.2008 15:10
Vislielākā liekulība ir apgalvojums, ka Rietumu tipa demokrātija "nav iespējama" Āzijas/arābu/Āfrikas utt. valstīs. Šādu apgalvojumu, starp citu, vēl pirms 30 gadiem teica arī par Latīņameriku, bet tur šobrīd jau ir izveidotas plurālistikas un liberālas demokrātijas.

Ja uzbekiem/kazahiem/turkmēņiem dotu iespēju izvēlēties, tie agrāk vai vēlāk nonāktu pie demokrātijas. Tikai viņiem neviens neļauj izvēlēties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 06.10.2008 14:54
Kas tur nožēlojams, Aristoteli? Pirmkārt, demokrātija un brīvība nav viens un tas pats, un demokrātijas trūkums un nebrīve tāpat. Otrkārt, nekas labāks par "brīvo civilizēto pasauli" nav izdomāts. Un treškārt, šīs "tik dažādās" zemes un tautas tomēr vieno tas, ka tās pārvalda absolūta diktatūra.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aristotelis 06.10.2008 14:05
nozheelojami viss ko autors varpateikt par shiim tik dazhaaadajaam zemeem un tautaam ir tas ka tur nav demokraatijas
ja pausto domu turpinaatu shaadaa garaa tad beigaas visai pasaullei dereetu uzspiest vienaadu dziivesveidu, paarvaldes formu, domaashanu "atbilstoshi rietumu demokraatisko iekaartu standartiem" vai arii "taa kaa briivajaa civilizeetajaa pasaulee pienjemts"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ČeGevara 06.10.2008 13:58
Sanācis padzīvot tajās briesmīgajās diktatoru zemēs. Citur ciemoties, citur kādu laiku ilgāk. Ak jā, arī Saūda arābijā tostarp. Un ziniet, ja tā pa lielam, cilvēku mentalitātē lielas šķirbas nav. to jau tikai mēs te kabinetos nīkstot raudam par viņiem nabadziņiem. Viņi tur dzīvo, priecājas, dzemdē bērnus un par tādām pupu mizām aļauj domāt, piemēram, šī bloga autoram.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 06.10.2008 11:30
shoreiz var piekrist gan raxta idejai, gan atsevishkjaam teezeem. tachu ljoti interesanti, ka lielaakajaa daljaa sho valstu cilveeki ir laimiigi taa dziivot (kaa jau kaadreiz Zatlers par Kubu teica). Baltkrievijaa ar batjku neapmierinaati ir tikai jaunieshi, kuriem vinsh ierobezho piekljuvi pasaules labumiem, visi paareejie ir prieciigi. Krievijaa peec kara ar Gruziju ir nenormaals patriotisma uzpluuds, kuru nespeej nonaaveet pat peedeejaas katastrofas no naftas atkariigajaa ekonomikaa ...

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips