Viena persona, vairākas personas 11

Labdien, lasītāji!

Reizēm gadās tā, ka viena persona var vienpersoniski izdarīt kaut ko tādu, kas ietekmē ne jau viņu vien, bet gan daudzus cilvēkus.

Iesaki citiem:

Tā, piemēram, šodien laikrakstos ziņots, ka Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis ir nolēmis, ka skolas gadam jābūt garākam. Citur pasaulē, tā ministrs, skolas gads esot 181 līdz 184 dienām garš, kamēr pie mums bērni solus deldējot tikai 169 dienu garumā. Konkrētā doma -- jau 2013./2014. mācību gadā skolas gadam būtu jāsākas jau augustā un jābeidzas īsi pirms Jāņiem.

Organizācijas "Vecāki par izglītību" pārstāve šo domu jau paguvusi nodēvēt par "vienkāršu tautas tracināšanu -- bērnu, vecāku un skolotāju." Skolotāju arodbiedrības pārstāve to nosaukusi par "pēkšņu un neskaidru." Ministrs sola konsultācijas un pārdomas, bet ir visnotaļ apņēmības pilns par skolas gada pagarināšanu. Man bērnu nav, mani šī lieta tieši neietekmētu, bet liekas, ja valstī ir pārdomas par kvalificētu kadru sagatavošanu tautsaimniecības vajadzībām, tad ir loģiski parunāt arī par to, kāpēc Latvijā skolas gads ir pat par divām nedēļām īsāks nekā citur pasaulē. Protams, bērns jau gribēs pēc iespējas īsāku skolas gadu, bet tas nu reiz nav arguments. Galu galā, darbinieks jau nepasaka, ka viņš, lūk, dienā strādās nevis astoņas, bet gan tikai sešarpus stundas. Taču nav šī lieta, kuru vajadzētu izdomāt ministram vienam pašam, tas gan ir skaidrs. Vēl jo vairāk, ja jēdziens "1. septembris" tomēr mūsu valstī (un ne tikai) ir visnotaļ konkrēts jēdziens.

Savukārt, domājot par vēstures mēslainē ieslaucīto Šlesera reformu partiju, interesantu domu par tās likvidēšanu paudis viens no kādreizējiem buldozera domu biedriem Ivars Kalvišķis: "Ja Ainārs ir nolēmis atpūsties, vai tāpēc mēs likvidēsim partiju, tā parādot, ka esam viena cilvēka partija?" Nu, ko. Partija nu ir likvidēta, un nekad tomēr nav bijis neskaidrs tas, ka Šlesera politbiznesa projekti galvenokārt ir bijuši viena cilvēka orķestris. Atcerēsimies pēdējās Rīgas domes vēlēšanas, kurās LPP/LC bija ļoti daudz mazāk svarīgs reklāmas elements nekā pats buldozders, kura ģīmis rēgojās no lieliem transparentiem pie Centrālās stacijas un citur. Savukārt, kas attiecas uz Kalvišķa teikto, ka svarīgāka par vienu cilvēku Šleseru ir LPP/LC politika, tad par kādu politiku ir runa? Partijas ļaudis vienmēr ir runājuši par it kā "kristīgām vērtībām," kuras lielākoties ir reducētas uz aizspriedumiem pret vienu sabiedrības daļu, it kā tas būtu ļoti "kristīgi," bet Kalvišķis ir piesaucis arī "liberālas" vērtības. "Kristīgās vērtības" būtu "liberālas," ja LPP/LC un tā dažādie paveidi atzītu Bībeles galveno vēstījumu -- izturieties labi cits pret citu, kā arī atcerētos, ka Jēzus tieši nepriecājās par otru Šlesera postulātu -- ka visiem vajag būt pēc iespējas bagātākiem. Citādi par "liberālām" Šlesera politveidojumu vērtības nebūt nevar saukt, un tomēr ir taisnība, ka viņa dažādās partijas un apvienības tomēr ir un paliek vienas personas lieta.

Savukārt, ja runa ir par vairākām personām, tad nākusi arī ziņa, ka Saeimas opozīcija ir savākusi nepieciešamo parakstu skaitu, lai veidotu komisiju, kura izpētīs, kas tad īsti ir noticis ar Latvijas krājbanku. Pirmkārt, par to nekāda milzīga noslēpuma nav -- pa burbuli aizgāja Snoras banka Lietuvā, Lietuvas prezidente ir teikusi, ka nebija iespējams to glābt, un tāpēc problēmas radās arī Krājbankai. Kādi vēl jautājumi? Bet vēl vairāk, Saeimā ar izmeklēšanas komisijām nekad nav labi veicies. Deputāti tiekas (un par to saņem naudu -- tas acīmredzot nav mazsvarīgi), bet sausais atlikums mēdz būt visnotaļ sauss. Atceramies kaut vai ar lielu pompu izveidoto komisiju, kura "pētīja" faktus, kas minēti kolēģa Lato Lapsas grāmatā par tiesām un ķēķiem. Visticamāk, te būs vairāku personu nodrošināta velta naudas šķērdēšana.

Un, pēdīgi, vairākas personas (daudzas personas) ir nodrošinājušas, ka kaut kad paredzamajā nākotnē mums būs referendums par oficiāla statusa piešķiršanu krievu valodai. Citādi, kā par politisku provokāciju, to nenosaukt. Pat referenduma organizētāji noteikti labi zina, ka nekādā gadījumā valsts balsstiesīgo pilsoņu vairākums par šādu domu nenobalsotu, un tāpēc ļoti svarīgi tagad būs nodrošināt, ka mūsu valsts latviskie nacionālisti neuzķeras uz ēsmas un nedod iemeslu lielākam konfliktam. Labi, ka viens vislatviešu aktīvists jau ir pateicis, ka nekādas kampaņas neesot paredzētas, jautājumu labāk būtu ignorēt. Tieši tā. Parakstu vākšanas veiksme būtībā atkal ir pierakstāma vienai personai Nilam Ušakovam, piekrītu, ka ir iemesls ļoti skarbi atteikties pret Saeimas deputātu Nikolaju Kabanovu, kurš petīciju parakstot ir pilnīgi noteikti pārkāpis deputāta zvēresta saturu par latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas sargāšanu, bet ārpus tā šim jautājumam jāļauj nomirt dabiskā nāvē. Krievu valoda oficiāla valoda mūsu valstī nebūs, tas ir skaidrs, un ar to arī viss ir pateikts.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Raivis Ciekurzis 06.12.2011 17:49
Kārli Streip! Atsaucoties uz Jusu iepriekšējos rakstos minēto, ka nekomentējat anonīmi uzdotus jautājumus, bet atbildat komentētājam, kurš norāda savu personību, ceru sagaidīt atbildi uz iepriekš manis uzdoto jautājumu: Vai Jūs varētu latviski iztulkot, otrdien 29. novembrī Latvijas Radio 1 raidījumā Aktuālais temats, noslēguma daļā, Jūsu izteikto frāzi "Joptvai kaķīt".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

puansons 02.12.2011 23:27
Spriežot pēc jaunākās informācijas no 100.panta preses kluba,referendumā latvieši balsos par pantu,kurš būs analoģisks Igaunijas konstitūcijas pantam,ka valsts uzdevums ir attiecīgās nācijas pastāvēšanas nodrošināšana cauri gadsimtiem.Tādā gadījumā latviešu līdzdalība referendumā būs pietiekami liela,lai gan atkal būs vajadzīgi nepilni 800 000 pilsoņu līdzdalība,lai referendums skaitītos likumīgs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Tupi pele uz akmens 02.12.2011 20:45
Es te paklausījos internetā kompilācijas no radioklausītāju zvaniem un atbildes, nu super. Šitos mūjābeļus zvanītājus speciāli vajag kacināt un tracināt par viņu stulbumu, tas padara dzīvi jautrāku. Varbūt ne vienmēr ir viegli izturēt, jo to mazsmadzeņu radībiņu ir ļoti daudz, turklāt viņi ir ļoti aktīvi. Bet garā stiprs cilvēks jau var izturēt. Jā, un dažkārt pat jācieš no administratīvām represijām, jo arī starp lēmumu pieņēmējiem netrūkst idiotu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

brr 02.12.2011 20:26
>Tā sakot aparteīds pret okupantiem.

===

Labi, kā vismaz kāds atklāti lieto pareizo vārdu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Tupi pele uz akmens 02.12.2011 20:26
Streipa kungs, es to Jūsu palagu neizlasīju - jo pār šāda rakstura tēmām, esmu pārliecinājies, šajā valstī šobrīd runāt un vērst lietas par labu ir tukšs numurs. Pārmācīt mūsu trulos tautiešus var tikai vai nu ģēnijs, vai arī nostādot tos situācijā, kad pielec caur rokām un kājām (strādājot), nevis caur galvu. Un vēl arī caur ļoti spēcīgiem vārdiem. Un šai sakarā Jums, Streipa kungs, ir viena laba īpašība - asā mēle. Es domaju, ka Jums vajadzētu izveidot TV raidījumu, kurā apzināti runātu provokatīvas lietas un attiecīgi izmantotu adekvātu leksiku, es gan nedomāju necenzētus vārdus. Savulaik pirmsākumos bija tādi Zaķusalas ritmi, tur lietas sauca īstajos vārdos un ar humora piedevu - nu nenoskatīties!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 02.12.2011 20:18
ja bērniem vasarā jāmācās,tad skolām vajadzēs gaisa kondicionierus- karsts tak ! labāk skolotājiem sagatavoties mācību gada sākumā, lai ātrāka iešupošanās, īsāku ziemas brīvlaiku, un nemāžoties ar projektu nedēļām,un mācības līdz 31. maijam , nevis sāk bambalēties uz beigām...tā kā LV skolā valda sievieši, tad hormoni ar ietekmē rezultātu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

puansons 02.12.2011 18:27
Piekrītu,ka referendums ir jāignorē.Tā sakot aparteīds pret okupantiem.Jādomā,ka latvieši neies uz referendumu,kuru nav ierosinājuši viņi paši!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ha 02.12.2011 18:21
Necik sen pats Ausainim veltīji slavas dziesmas....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Avo 02.12.2011 17:48
Runajot par Saeimas izmeklēšanas komisijām - vajadzētu ieviest Saeimas kārtības rullī, ka attieīgajām komisijām ir jāpublicē savi izmeklēšanu rezultāti. Paskatieties citu valstu, piemēram, Francijas Senāta vai Lielbritānijas Lordu palātas mājas lapas: tur ir daudz visādu pētījumu un ziņojumu par parlamentāriešu ierosinātām tēmām. Tērē nodokļu maksātāju naudu sēdēdāms "izmeklēšanas komisijā" - uzraksti gala ziņojumu ar secinājumiem ko esi izmeklējis. Tai izmeklēšanai vajadzētu būt tomēr tautas interesēs, nevis atsevisķu deputātu ziņkāres apmierināšanai, kas tad īsti notika ar to Krājbanku... Mani arī interesē kas tur notika, bet man nav tādu resursu izmeklēšanai, kādi ir Saeimas deputātiem!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


brr 02.12.2011 17:23
>Krievu valoda oficiāla valoda mūsu valstī nebūs, tas ir skaidrs, un ar to arī viss ir pateikts.

===

Krievu valodai Latvijā būs oficiālais statuss, ja ne tagad, tad pēc dažiem gadiem vai gadu desmitiem. Demokrātiskai valstij ir jākalpo saviem iedzīvotājiem neatkarīgi no viņu dzimtas valodas, un pēc kāda laika arī Latvijas tauta to sapratīs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mimi 02.12.2011 15:25
Citur mācību gads ir tik garš (Skandināvijā, piemēram), jo tur ir garākas ziemas brīvdienas - valsts rēķinās, ka var būt liels sals vai aizputināti ceļi, kādēļ bērni var netikt uz skolu.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips