Atslēgvārdi:

Vērtībām saduroties 20

Labrīt, lasītāji!

Vakar Amerikas Savienoto Valstu prezidents Baraks Obama paziņoja, ka viņa vadītā valsts uz Afganistānu nosūtīs vēl 30 tūkstošus zaldātu, vēl piebilstot, ka būtu jauki, ja šim piemēram sekotu arī citas valstis, tajā skaitā Latvija, kurām tur ir arī sava militārā klātbūtne. Prezidenta lēmums nav bijis no vieglajiem. Viņa pārstāvētajā Demokrātu partijā ir pietiekami daudz cilvēku, kuri uzskata, ka amerikāņiem Afganistānā vispār nav nekas meklējams. Vienu dienu pirms prezidenta uzrunas, pazīstamais kino režisors Maikls Mūrs izplatīja atklātu vēstuli, kurā viņš pateica, ka gadījumā, ja B. Obama lems par papildus spēku nosūtīšanu un Afganistānu, "Jūs būsit jaunais kara prezidents, tas nu ir fakts. Un tādējādi Jūs izdarīsit pašu ļaunāko -- Jūs iznīcināsit cerības un sapņus, kādus tik daudzi miljoni Jūsos ir ieguldījuši. Ar vienu uzrunu Jūs tos daudzos jauniešus, kuri bija Jūsu priekšvēlēšanu kampaņas mugurkauls, padarīsit par ciniķiem, kuriem vairs nav nekādu ilūziju. (..) Lūdzu, pasakiet, ka tas tā nav!"

Iesaki citiem:

Jādomā, ka arī pašam B. Obamam nekādu ilūziju šajā jautājumā nav. Viņš droši vien ļoti labi saprot, ka viņa atbalstītāji pietiekami daudzos gadījumos par lēmumu būs vīlušies. Bet tādā gadījumā ir jājautā, vai viņi saprot, kas notiktu, ja rīt ap brokastu laiku amerikāņi un visi pārējie sapakotu čemodānus un pamestu valsti, kurā joprojām ir karojoši klani, kurā joprojām patversmi atrod radikāli teroristi, kura ir narkobaronu paradīze u.tml. Piedevām, B. Obamam nākas strebt zupu, kuru ievārīja viņa priekštecis amatā. Uz absolūtiem meliem veidotais karš Irākā atņēma spēkus, kas varēja turpināt darbu Afganistānā. Nu, nav tik viegli pildīt visus tos solījumus, kādus cilvēks pauda priekšvēlēšanu kampaņā. Kaunpilno Gvantanamo cietumu nevar slēgt, ja nav skaidrs, ko darīt ar tiem, kuri tur ir ieslodzīti. Četrus ieslodzītos, tajā skaitā pašatzīto 11. septembra traģisko notikumu režisoru un idejisko tēvu, amerikāņi tiesās civīlā tiesā Ņujorkā. Bet Gvantanamo ir daudz vairāk cilvēku. Raugi, nupat Igaunija ir oficiāli paziņojusi, ka tā nevienu no tiem nepieņems. Tas pats sakāms arī par Afganistānu. Nevar vienkārši pateikt "čau" un minēto valsti atstāt likteņa varā. Kaut vai tāpēc, ka terorisms tomēr apdraud ne tikai amerikāņus. To zina briti un spāņi, to zina itāļi un vācieši, un ne viņi vien. Te saduras vērtības -- solījums partijas atbalstītājiem pret valsts un pasaules drošību. Cita starpā domājot arī par to, ka nebūt visi pasaules kodolieroči un materiāli, no kuriem tos veidot, ir aiz septiņām atslēgām...

Par vērtību sadursmi nākas domāt arī Šveices kontekstā. Lasītāji zinās, ka viņdien minētās valsts pilsoņi referendumā nobalsoja par minaretu celšanas aizliegšanu. Minareti ir torņi pie mošejām, no kuriem ticīgie tiek saukti uz lūgšanām. Arī te saduras divas vērtības -- šveiciešu tiesības lemt par savas valsts attīstību no vienas puses, un reliģijas un vārda brīvība un neaizskaramība no otras. Šur tur presē šis gadījums pielīdzināts bēdīgi slavenajām dāņu karikatūrām par Muhamedu, bet, manuprāt, tas nav pareizs salīdzinājums. Dāņu gadījumā runa bija par preses brīvības pilnveidošanu, savukārt Šveices gadījumā runa ir par kaut kā aizliegšanu.

Sarežģīta ir šī vērtību būšana. Latvijā saduras latviešu tiesības dzīvot latviešu valstī ar cittautiešu tiesībām uzturēt savu valodu, etnosu un kultūru. Saduras cilvēka tiesības, dzīvot savu dzīvi un veidot attiecības ar otru cilvēku, ar baznīcas tiesībām pateikt, ka tā nevajag, un valdības tiesībām pateikt, ka tā nedrīkst. Iespējams, ka jautājums par Šveices minaretiem nonāks Eiropas Cilvēka tiesību tiesā, var būt, ka tiesa atzīs, ka neviena vērtība tomēr nav absolūts pilnīgums. Bet kur kritīs kauliņi -- par labu musulmaņu arhitektoniskajām (un, protams, ne tikai) tiesībām, vai par labu citu šveiciešu tiesībām lemt par to, kas viņu valstī tiek un netiek būvēts? Gan Afganistānas, gan Šveices gadījumā jūtos laimīgs, ka ne man par to spriest. Bet abos gadījumos jautājums ir gana smags un šķiet -- abos gadījumos sava taisnība ir abām pusēm.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (20) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


WC 03.12.2009 10:01
Tā dīvaini sanāk, Afganistāna apdrud ASV vairāk kā Meksika..
Neba nu Afgānu un Meksikas narkatas tirgotāji paši skrien amīšiem virsū un grūž nabaga amīšiem narkotīkas iekšā!
Jautājums te viens- kāpēc amīšī narkotikas lieto? Jā. Kāpēc? Dēl labas vai dēl slikas dzīves?
Vislabākais cīņas vieds būt - amīši nelieto un līdz ar to Afgāņu un Meksikas narobaronu bizness izbeigtos pats no sevis. Tas taču pasaules kapitālisma citadeles pamatlikums- pieprasījums viedo/nosaka piedāvājumu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Klēpju sunītis Ievai 03.12.2009 09:48
Ieva02.12.2009 14:51
Nu, cik saprotu, vismaz Eiropā vislielākā dzimstība ir Skandināvijā, kur dievbijību otram nepārtraukti degunā nebāž, toties tur ir izglītība, veselības aprūpe, reāla mūžizglītība.
==========
Šis nu gan ir ļoooti interesants apgalvojums! Ja ja sakāt "A" , tad lūdzu arī sakiet "B" Vai varat precizēt, piemēram, pa iedzīvotāju grupām: Imigranti , pamat iedzīvotāji, tautība . pilsoņi nepilsoņi. utt (Zagantes jaunkundz,līdzīga un tik pat murgaina informācija delfos kaut kad jau redzēta, bet citās mēlēs rakstoši mēdīji šo informāciju interpretē nedzudz savādāk.....)
Līdz šim bijis vien tā -jo izglītotāki, jo komfortu mīlošāki, jo mazāka dzimstība un līdz ar to- vairāk klēpju sunīšu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V>Kalvis 03.12.2009 09:47
Kalvja kungs izlasiet korānu vai nu krieviski vai angliski,jo latviski tulkojums vēl nav redzēts.Es korānu lasīju krieviski,tulkojumu bija apstiprinājusi Tadžikijas zinātņu akadēmija.Prasība izdeldēt jūdejus vai jūdus,ja tos neizdodas pievērst islāmam iet cauri visam korānam kā ''sarkans pavediens''.Šī prasība tiek atkārtota neskaitāmas reizes visā tekst'līdz apnikumam.Mums nav svarīga reliģiskā argumentācija vai iemesli kāpēc Muhamedam ''tāds zobs''pret ebrejiem,bet gan kā to uztver mūsdienu musulmāņi.Var būt,ka tieši korānā slēpjas Tuvo Austrumu konflikta īstie cēloņi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Juris 02.12.2009 22:43
Nu, nav tik viegli pildīt visus tos solījumus, kādus cilvēks pauda priekšvēlēšanu kampaņā.
----------------------------------------------
Jā gan -Kā var nesolīt? Cik grūti nākas kritizēt savējo;vieglāk Bušu, kas ieveda Latviju NATO.Par Obamu attieksme vēl veidojas, bet Bušam par atbalstu un 2 vizītēm Rīgā-visu cieņu.Ko un kā viņš darīja ASV vai plašajā pasaulē-tas nav tik būtiski.Būtiska ir viņa attieksme pret manu valsti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


AK 02.12.2009 18:51
Tiesības komunicēt ar valsti jau tagad ir itin visiem cilvēkiem neatkarīgi no tautības. Protams, komunicēt latviešu valodā.
-------
Šis "protams" parāda, ka jau nosākuma tiek pieņemts latviešu pārākums. Bez šādas iepriekšējas nostādnes redzams, ka šī ir atšķirīga attieksme - vieniem nodrošina pakalpojumus dzimtajā valodā, citiem ne. Tad jāvērtē, vai pastāv kādi apstākļi, kas attaisnotu šādu diskrimināciju. Pieļauju, ka kādā Kurzemes novada pašvaldības darbinieku vidū krievu valodas pratēju un krievvalodigo iedzīvotāju var būt pārāk maz, bet valsts limenī un republikas pilsētu pašvaldībās nodrošināt pakalpojumus divās valodās ir iespējams (vairākās vietas Latgalē - arī poļu vai baltkrievu valodā), kā pierāda arī padomju laika pieredze, un tas. Bet valstij un iedzīvotājiem turklat tiek aizliegts komunicēt
"svešvalodā", pat ja abas puses to prot. Ja ierēdnis un iedzīvotājs labi pret kaut vai ķīniešu valodu, neviens netiek aizskarts, viņiem to lietojot.

Nekur Latvijā netiek liegtas tiesības mācīties mazākumtautību valodās un svešvalodās
-----
Valsts augstskolās - lai gan, kā pierāda pivātas, pieprasījums izglītībai krievu valodā Latvijas tautā ir, - bet valsts spļauj virsū tai Latvijas tautas daļai, kas nepieder pie vairākumtautības. Pašvaldību vidus- un arodskolās vismaz par 60% - lai gan labas krievu skolas arī pirms "reformas" parādīja, ka spēj sagatavot skolenus augstskolām arī latviešu valodā. Ja kādas nevarēja - tā ir konkrēto skolu kvalitātes, nevis mācībvalodas problēma.


ar nepieciešamību valsts/pašvaldību iestādēs arī darbiniekiem prast un lietot dažādas valodas
----
Jā, valstij un pašvaldībām jāapkalpo tauta. Ja tie apkalpo dzimtajā valodā 60% iedzīvotāju, bet pārējos svešvalodā, varot nodrošināt 95 % iedzīvotāju apakalpošanu dzimtajā valodā, tad sāda valsts ir balstīta uz diskrimināciju. Neviens neapstrīd, ka no ierēdņiem, kuriem bieži nākas komunicēt ar angļu valodas pratējiem, tiek prasīta tās prasme. Krievu valodas pratēji pie mūsu ierēdņiem nāk pat biežāk - bet to intereses netiek ievērotas.

sašķelta un segregēta sabiedrība
------
Sašķelta un segregēta sabiedrība ir tāda, kur ir iespēja nodrošināt izglītību un citus pakalpojumus vairākās dzimtajās valodās, bet reāli to dara tikai vienai tautībai. Saliedēta sabiedrība būtu tāda, kur to nodrošina visiem. 100% to sasniegt nevar - bet tas nav iemesls notiekošajam regresam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


reality 02.12.2009 18:22
p.s. Bez iestāšanās ES un NATO - ir kādas citas atziņas par šo soli-pamatu kādas humānas valsts izveidei ?
‘’Ārkārtīgi svarīgi bija saņemt nelatviešu akceptu Latvijas neatkarības atjaunošanas idejai. Ne visi atceras, ne visi pat dzirdējuši, ka bija tāds referendums, kad burtiski izšķīrās zemes liktenis: vai atdalīties no Padomju Savienības? Un vairums, tai skaitā tūkstoši un tūkstoši nelatviešu, teica: "Jā."
Mana pārliecība - vislielākā, visnepiedodamākā Latvijas politiķu kļūda ir lēmums izsviest kā kaut ko nevajadzīgu gan savus solījumus nelatviešiem, gan viņus pašus. Atsvešināt ap 40% savas zemes iedzīvotāju, - tādai rīcībai nav precedentu, un tas ir politiska idiotisma paraugs. ‘’
Roalds Dobrovenskis: no patiesības neizbēgt http://www.lv.lv/index.php?menu=DOC&id=182595

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


reality 02.12.2009 18:20
Aleksis:''Diez vai sašķelta un segregēta sabiedrība ir kādam cilvēkam mērķis.'' - KĀDS tad Aleks' prāt' bija tas mērķis, kad Latvijas valsts vadītāji u.c. 'gaišās galvas' - juristi, filosofi..izstrādāja un pieņēma Pilsonības likumu - un 40% iedzīvotāju kļuva par ne-pilsoņiem ? Kā saka - ar labiem nodomiem ceļš uz...bruģēts ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis to AK 02.12.2009 15:58
>>> Ar mazākumtautību tiesībām saduras daļas latviešu vēlme liegt citiem tās tiesības, ko bauda paši latvieši - mācīties dzimtajā valodā, komunicēt ar valsti.
======
Manuprāt, AK pasniedz informāciju tendenciozi:

(1) Nekur Latvijā netiek liegtas tiesības mācīties mazākumtautību valodās un svešvalodās - t.i. skolotājiem pasniegt mācību stundas un skolēniem - jautāt, lietot mācību grāmatas, atbildēt uzdoto, rakstīt kontroldarbus un eksāmenus. Līdz šim galvenais ierobežojums ir - pašvaldību mācību iestādēs mazākumtautību mācību programmās īstenot kādu no bilingvālas izglītības modeļiem. Pat dažās valsts augstskolās (RTU, Latvijas Jūras akadēmija) joprojām ir padomjlaiku pasniedzēji, kuri māca savus kursus krievu valodā. Pat ja tas skaitās nelikumīgi, neviens viņus nedomā aizstāt, jo attiecīgajā nozarē citu speciālistu, kuri gribētu strādāt augstskolā nav.

(2) Tiesības komunicēt ar valsti jau tagad ir itin visiem cilvēkiem neatkarīgi no tautības. Protams, komunicēt latviešu valodā.
Piešķirt dažādām Latvijas mazākumtautību grupām tiesības komunicēt savās dzimtajās valodās pirmajā tuvinājumā šķistu tiesību "vienādošana". Bet beigtos tas viss ar nepieciešamību valsts/pašvaldību iestādēs arī darbiniekiem prast un lietot dažādas valodas. Un beigu beigās - tas novestu pie vairākām oficiālām valodām.

Diez vai sašķelta un segregēta sabiedrība ir kādam cilvēkam mērķis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis to Aivars V 02.12.2009 15:36
>>> Dievbijība nedod lielākas ģimenes.Viņi tās sievietes tur tādā,kā mājas ieslodzījumā... Tāpat neaizmirstiet,ka korāns pilnīgi atklātā tekstā pieprasa likvidēt ebrejus,ja tos nevar pievērst islāmam.
========
Tie ir aizspriedumi. Un jautājumā par Korānu, kurš it kā aicina nogalināt ebrejus, - tas ir viegli atspēkojams aizspriedums. Šis aizspriedums ir saistīts ar vienu agrīnā islāma vēstures epizodi, kur ebreju klans (Banu Qurayza) par nodevību pret Medinas musulmaņu kopienu tika iznīcināts, bet sievietes un bērni pārdoti verdzībā. Sk. http://en.wikipedia.org/wiki/Banu_Qurayza . Var strīdēties par to, cik tas bija humāni, bet tāda bija tā laikmeta ierasta karadarbības prakse Arābu pussalā.

Korāna vēsts nekādā ziņā nevēršas pret ebrejiem kā tādiem. "Jewish Virtual Library" (ebreju kultūrvēstures portāls) ir pat apkopojis visus Korāna pantus, kur ir pieminēti ebreji. Sk. http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/anti-semitism/ko... .

Var stāstīt arī nostāstus par ebreju tradīciju Lieldienās ēst macu, kas tiekot mērkta nogalinātu kristiešu bērnu asinīs... Nu un tad? Kāds tam ir pamatojums vēsturiskos faktos. (Tie ir diezgan nejēdzīgi pieņēmumi, jo Lieldienu diētiskie ierobežojumi ir vēl daudz stingrāki nekā ikdienas košera pārtikai; turklāt asinis nekad ebreju kulinārijā nav tikušas izmantotas.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AK 02.12.2009 15:13
Latvijā saduras latviešu tiesības dzīvot latviešu valstī ar cittautiešu tiesībām uzturēt savu valodu, etnosu un kultūru.
-----
Nav nekādu "tiesību dzīvot latviešu valstī", tas ir, tiesību uz etniskām tīrīšanām. Ir tiesības lietot latviešu valodu, un pret tiem neviens neiestājas. Ar mazākumtautību tiesībām saduras daļas latviešu vēlme liegt citiem tās tiesības, ko bauda paši latvieši - mācīties dzimtajā valodā, komunicēt ar valsti.

Saduras cilvēka tiesības, dzīvot savu dzīvi un veidot attiecības ar otru cilvēku, ar baznīcas tiesībām pateikt, ka tā nevajag
-------
Valsts Latvijā vismaz pēc Satversmes ir atdalīta no baznīcas. Baznīcām ir tiesības teikt, ko tās uzskata par grēkiem, bet nevienam nav jāvadās no šiem vārdiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


reality 02.12.2009 15:01
>IEVA - Nevienai valstij/tautai neizdosies mūžīgi ignorēt reālos procesus. Arī viduslaikos mēris t.s.''melnā nāve'' sasniedza Skandināviju daudz vēlāk par Šveices kantoniem. Globalizācijas procesi kā cunami viļņi iet pāri pasaulei - un atstāj savas sekas - kādam tiek vairāk, kādam mazāk. Skandināvi ir stipri norūdījušies..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 02.12.2009 14:57
>K.Streips:''Dāņu gadījumā runa bija par preses brīvības pilnveidošanu, savukārt Šveices gadījumā runa ir par kaut kā aizliegšanu.'' - SPRIEDĪSIM pēc sasniegtā galarezultāta ! Dāņu gadījumā tas ir zināms - simtiem miljoni naudas zaudējumi. 1-2 kritušie protestu laikā, par reakciju uz Šveiciešu lēmumu ziņu vēl nav.... - Varbūt varētu palūgt Streipa kungam precizēt ASV, Irakas un Afganistānas tautu ieguvumus/zaudējumus (kā to parasti dara M.Mūrs )?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 02.12.2009 14:51
Nu, cik saprotu, vismaz Eiropā vislielākā dzimstība ir Skandināvijā, kur dievbijību otram nepārtraukti degunā nebāž, toties tur ir izglītība, veselības aprūpe, reāla mūžizglītība,

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aivars V>Kalvis 02.12.2009 14:42
Dievbijība nedod lielākas ģimenes.Viņi tās sievietes tur tādā,kā mājas ieslodzījumā,liedz kontracepciju un tik taisa insemināciju.
Tāpat neaizmirstiet,ka korāns pilnīgi atklātā tekstā pieprasa likvidēt ebrejus,ja tos nevar pievērst islāmam. Tā nav mūsu novājinātā kristietība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aleksis 02.12.2009 12:31
Pastāv noteikta veida analoģija starp minaretu būvēšanas aizliegumu un t.s. praidiem (jeb "draudzības dienu" parādēm, kuras kopš 2005.g. organizē homoseksuālistu aktīvisti Rīgā).

Abos gadījumos ir daļa sabiedrības, kura nevēlas redzēt publiskas islāma (vai - attiecīgi praidisma) izpausmes - un tādēļ kā T.Ramadans rakstīja - "Labākais musulmanis priekš mums ir tāds musulmanis, kuru mēs nemanām". Un ir pietiekami daudz cilvēku, kuri savu nevēlēšanos kaut ko redzēt vēlas izteikt likumu un aizliegumu formā.

Protams, jebkura analoģija ir aiz ausīm pievilkta - un nevar salīdzināt ar homoaktīvisma kustību (kura mūsdienu veidā izveidojās pagājušā gadsimta 70-tajos gados) ar tādu reliģiju, kurai ir 1400 gadu vēsture, vairāk nekā miljards piekritēju visā pasaulē, savas skolas, mācīti teologi, utml.

Bet brīvas sabiedrības principi no tā nemainās. Man, teiksim, ļoti nepatīk praidistu parādes (un es vēlētos, lai homoseksuālisti būtu nemanāmi), tomēr jebkurš praidistu gājienu aizliegums, manuprāt, ir nekonstitucionāls un nevajadzīgs. Nevajag palīdzēt iztēlot par apspiestu minoritāti cilvēkus, kuri tādi nekad nav bijuši. Pat ja vairākums nobalso par kādu muļķību, nez vai tā ir uzreiz jāpārvērš nacionālā likumdošanā.

Un ar islāmu arī visi nebūs vienprātīgi. Man musulmaņi (kā kaimiņi, kā pamanāmi sabiedrības locekļi) patīk, kādam citam viņi var nepatikt. Un tas ir gluži normāli. Bet aizliegumi nav pareizais veids, kā risināt šādas lietas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 02.12.2009 11:51
Lūk Tariq Ramadan komentārs - http://www.guardian.co.uk/commentisfree/belief/2009/nov/29/s... . "My compatriots' vote to ban minarets is fuelled by fear" (Manu līdzpilsoņu balsojumu aizliegt minaretus veicinājušas bailes)

The campaign against the minarets was fuelled by just these anxieties and allegations. Voters were drawn to the cause by a manipulative appeal to popular fears and emotions. Posters featured a woman wearing a burka with the minarets drawn as weapons on a colonised Swiss flag. The claim was made that Islam is fundamentally incompatible with Swiss values. (The UDC has in the past demanded my citizenship be revoked because I was defending Islamic values too openly.) Its media strategy was simple but effective. Provoke controversy wherever it can be inflamed. Spread a sense of victimhood among the Swiss people: we are under siege, the Muslims are silently colonising us and we are losing our very roots and culture. This strategy worked. The Swiss majority are sending a clear message to their Muslim fellow citizens: we do not trust you and the best Muslim for us is the Muslim we cannot see.

Who is to be blamed? I have been repeating for years to Muslim people that they have to be positively visible, active and proactive within their respective western societies. In Switzerland, over the past few months, Muslims have striven to remain hidden in order to avoid a clash. It would have been more useful to create new alliances with all these Swiss organisations and political parties that were clearly against the initiative. Swiss Muslims have their share of responsibility but one must add that the political parties, in Europe as in Switzerland have become cowed, and shy from any courageous policies towards religious and cultural pluralism. It is as if the populists set the tone and the rest follow. They fail to assert that Islam is by now a Swiss and a European religion and that Muslim citizens are largely "integrated". That we face common challenges, such as unemployment, poverty and violence – challenges we must face together. We cannot blame the populists alone – it is a wider failure, a lack of courage, a terrible and narrow-minded lack of trust in their new Muslim citizens.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES 02.12.2009 11:50
Jā, grūti novilkt robežu starp Irānas ajatollu tiesībām pasludināt fath Salmanam Rušdi un Eiropas pienākumu nepieļaut šīs fath izpildīšanu (ja, protams, Salmans neiedomājas iegriezties Irānā).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis 02.12.2009 11:44
>>> Vai Eiropas cilvēktiesību tiesa savus lēmumus stāda augstāk par kādas tautas referenduma rezultātiem.Ja nu šveicieši to tiesu pasūta pāris valstis tālāk?
==========
Referenduma rezultāts var būt jebkāds, bet ja uz tā pamata tiek izstrādāta nacionālā likumdošana, tad to jau var apstrīdēt ECT.

Domāju, ka Tariq Ramadan (pazīstams Eiropas musulmaņu teologs un naturalizēts Šveices pilsonis) varētu teikt kaut ko šinī jautājumā. Kā stiprināt islāma ticību, neaizskarot šveiciešu sabiedrības vairākuma emocijas. Iespējams, musulmaņiem šoreiz ir saprātīgāk piekāpties - būvēt vienkārši mošejas (bez minaretu torņiem).

Dievbijība dod ticīgo kopienai daudzas visai laicīgas un taustāmas priekšrocības (lielākas ģimenes, savstarpēju solidaritāti un uzticēšanos). Domāju, ka musulmaņi ir Eiropas cerība un izdevība. Viņi arī kristiešiem liks sarosīties un beigu beigās mēs caurmērā būsim reliģiozāki. Apvienojot Eiropas tehnoloģijas ar Tuvo Austrumu sabiedrību aizrautīgo kalpošanu Dievam, draudzīgumu ģimenēm un bērniem, mūsu kontinenta konkurētspēja pieaugs.

Lai mums izdodas - gan kristiešiem, gan musulmaņiem, gan visiem citiem labas gribas cilvēkiem Eiropā! Pārpratumi ir jāvērš par labu. Lai saprātīgai ticībai un tuvākmīlestībai visur ir zaļā gaisma!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. 02.12.2009 11:16
Obama tomēr ir noteicis datumu,no kura jāsāk izvest armija no Afganistānas.
Vienu brīdi Ķīna izrādīja lielu vēlēšanos kļūt par NATO pēcteci Afganistānā.Tomēr es nezinu,vai tas tā vēl ir šobrīd.
Musulmāņiem Eiropā jādzīvo sekulārā pasaulē,kurā viņi paši spiesti maksāt algas saviem garīdzniekiem,dievnamu uzturēšanas izdevumus,kā arī nodokļus valstij,kas tomēr nav raksturīgi vairumam islama valstu.Palīdzība no dzimtajām vietām arī nebūs mūžīga,tapēc reliģiskā degsme neizbēgami noplaks.Baznīcu var aizstāt tv vai tīmeklis.
Vai Eiropas cilvēktiesību tiesa savus lēmumus stāda augstāk par kādas tautas referenduma rezultātiem.Ja nu šveicieši to tiesu pasūta pāris valstis tālāk?
Vai ANO tribunāls varētu piespiest kosoviešus pakļauties serbiem mierīgā ceļā,kad viņi pat sarunāties bez tulka nespēj?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 02.12.2009 10:51
Nu pirmkārt Afganistāna nebūtu pirmā valsts, kurā amerikāņi ir sataisījuši mēslus, lai pēc tam to atstātu savā vaļā (ja neskaita brīvprātīgos sapierus, misionārus, skolotājus, labākajā gadījumā....arī par terorismu ir tādas atrunas, jo terorizē parasti tomēr tie, kam sveši spēki neļauj panākt to, ko viņi vēlas, tā kā, ja aizietu un atstātu, lai paši tiek galā....Par Šveici: dažādas uzkrītošas arhitektūras formas ir arī kristiešu baznīcām, vienīgi šāda tāda sekta spēj vadīt dievkalpojumus pilnīgi jebkur un, ja aizliedz torņus, bet neaizliedza saukšanu, tad, vismaz dienas laikā, nekas tiem islamticīgajiem acīm redzot neliegs paņemt kārtīga tumbas un laist vaļā...

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips