Atslēgvārdi:

Vēl vairāk akmeņu dīķī! 16

Pragmatiski raugoties, nav noticis nekas tāds, kas Latvijas politiskajā sistēmā nebūtu paredzēts.

Iesaki citiem:
Akmeni diki
Foto:stav

Valsts prezidenta 28.maijā 2011.gadā izdotais rīkojums Nr. 2 satricināja Latvijas sabiedrisko telpu kā daudzu magnitūdu stipra zemestrīce. Demagoģiskākās reakcijas uz šo Valda Zatlera lēmumu ietvēra apgalvojumus par pirātu karoga pacelšanu vai pat valsts apvērsuma gatavošanu. Tās visas ir muļķības. Pragmatiski raugoties, nav noticis nekas tāds, kas Latvijas politiskajā sistēmā nebūtu paredzēts.


Ārkārtas vēlēšanas nav krīze

Notikušā sensacionālo raksturu un krīzes auru nākas uzlūkot daudz mierīgāk, ja to ieliekam parlamentārās sistēmas, kāda tā pazīstama jau kopš 18. – 19. gadsimtu mijas, kontekstā. Šai sistēmai raksturīga iezīme ir garantijas politiskai saskaņai starp likumdevēju un izpildvaru. Pamatmehānisms, kas šo nodrošina, ir prasība, lai Ministru Kabinets baudītu likumdevēja uzticību. Bet vēsturiski vēl senāka procedūra ir monarha iespēja neapmierinātības gadījumā atlaist parlamentu, cerot uz sev tīkamāku tā sastāvu pēc jaunām vēlēšanām. Kaut monarhi savu politisko nozīmi demokrātijās pārsvarā zaudējuši, laika gaitā šī iespēja nav atmirusi. Tādās parlamentārajā sistēmās kā Lielbritānijā vai Dānijā vēlēšanas vispār notiek tikai tad, kad premjerministrs to nolemj, tiesa gan, nepārsniedzot noteiktu maksimālo termiņu. Igaunijā un Lietuvā valsts prezidents drīkst izsludināt pirmstermiņa vēlēšanas, ja to ierosina valdība, kurai likumdevējs izteicis neuzticību. Turklāt šim prezidenta lēmumam neseko referendums. Būtībā konstitucionālu dramatismu prezidenta ierosinājumam atlaist Saeimu piešķir tieši tautas nobalsošana.


Desmitiem argumentu par un pret

trs un daudz sarežģītāks jautājums ir par to, kāda jēga ir Zatlera solim. Atbildes ir meklējamās daudzās dimensijās. Daļu jau gana plaši ir izklāstījusi, piem., Iveta Kažoka.[ 1 ] Nevar noliegt arī simbolisko nozīmi un pleca sajūtu cilvēkiem, kuriem rūp tiesiskums Latvijā. Prezidenta lēmums sūta signālu, ka viņi nav tikai margināli dīvainīši pragmatiskā šeptmaņu sabiedrībā. Tiesiskumu cienošam cilvēkam, manuprāt, dabiska ir arī sajūta „tā tai Saeimai (Saeimas vairākumam) vajag” par cilvēktiesībās nekompetenta cilvēka iecelšanu tiesībsarga amatā, par nepamatotu tiesu varas izvirzīta tiesneša kandidāta noraidīšanu, par Saeimas deputāta imunitātes ļaunprātīgu izmantošanu, arī par pasīvu noraudzīšanos, kā neprasmīgs vai ļaunprātīgs priekšnieks grauj KNAB. Galu galā prezidenta solis ir ļoti populārs. Ņemot vērā gauži zemo sabiedrības uzticību, ko bauda valsts institūcijas, vajadzētu krietni apdomāties pirms mētāties ar apzīmējumu populisms kā lamuvārdu. Demokrātiskā iekārtā sekošana sabiedrības noskaņojumam ir un paliks cienījams arguments tā vai cita politiska lēmuma izvērtējumā. Šādā garā var turpināt uzskaitīt desmitiem argumentu par un arī pret Saeimas atlaišanas ierosināšanu.


Sausais atlikums – nākamās Saeimas kvalitāte

Un tomēr, saskaņā gan ar Satversmes attiecīgās normas vēsturisko jēgu, gan ar politisku pragmatismu, lēmums ierosināt Saeimas atlaišanu kļūst viennozīmīgi attaisnojams tikai tad, ja Valsts prezidentam Valdim Zatleram ir pamats uzskatīt, ka Saeimas sastāvs pēc nākamajām vēlēšanām varētu kļūt labvēlīgāks viņa aizstāvētajām vērtībām. Neatkārtošu citu ekspertu, piemēram, Ivara Ījaba analīzi, kāpēc ir vērā ņemams risks no jauna ievēlēt tiesiskumam ne par matu draudzīgāku Saeimu.[ 2 ]

Tēlaini izsakoties Zatlers dīķī ir iemetis lielu akmeni, bet, lai sastāvējies ūdens pa īstam apskaidrotos, nepieciešams mest akmeņus vēl. Tāpēc, manuprāt, Zatleram vajadzētu būt gatavam savu cīņu turpināt un cerēt, ka viņu Valsts prezidenta amatā nepārvēlēs. Ja ārkārtas vēlēšanās kāršu (vēlēšanu kandidātu sarakstu) komplekts būs gandrīz tāds pats kā pērn, ir arī pamats sagaidīt aptuveni tādu pašu Saeimu. Tāpēc ir ne tikai jāsatricina 10. Saeima, bet arī politiskā piedāvājuma spektrs. Uz jauniegūtās autoritātes viļņa Zatlers to var mēģināt izdarīt, veidojot jaunu politisko spēku.

Savukārt visām politiskajām partijām un kandidātiem, kuri tiešām gribētu, lai nākamās Saeimas vairākumu veidotu deputāti ar būtiski lielāku respektu pret tiesiskumu, ir jāatmet krietna daļa lavierēšanas, skaidri jāpozicionējas pret oligarhu politiku. Turklāt kandidātiem aktīvi jāuzstāj, lai arī viņu konkurenti Saeimas vēlēšanās rīkotos tāpat.

Daudziem Vienotības politiķiem pēdējā pusgadā raksturīgā nespēja dabūt pār lūpām skaidru attieksmi pret korumpantiem un to kalpotājiem, nākamo Saeimu var padarīt par vāju purvu, kas mazinās prezidenta vēsturiskā lēmuma jēgu. Zatleram ir visas iespējas cīnīties pret šādu scenāriju. Viņam jākļūst par vienu no buldogiem, kas šajā jautājumā iekodīsies un līdz pat rudenim neļaus ne vēlētājiem, ne vēlēšanu kandidātiem no tā izvairīties. Atkal – ja Zatlers vairs nebūs valsts prezidents, tādā gadījumā viņa rokas būtu daudz brīvākas šādai rīcībai.

Un, protams, šī vasara būs vēl viens pārbaudījums visiem medijiem, nevalstiskajām organizācijām un pilsoņiem, kuriem oligarhu valdīšana derdzas.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nez no kura zara- bet ir ko padomāt. Nu labi, nenospēlēja pēc notīm, partneri viens otru iegāza, lai tā būtu- Bērziņam nāk smiekli- domāju- nervozi.

Bet de facto uzņemtais video ir ko vērts. Laikam nebiju vienīgais, kas brīnījās, ka pēc vēlēšanām Olšteins paziņoja par mandāta nolikšanu. Pēc šodienas raidījumā redzētā lieta sāk skaidroties. Ja jau Šķēle ir tik pārliecināts par savas rīcības tiesiskumu, ka kameras priekšā dodas pie Vienotības deputātiem, lai ar tiem līgtu, tirgotos(vai nav vienalga, kā to sauc!), ir redzams, ka Olšteins iet prom no sarunas vietas. Stils ir pilnīgi tāds, kā bija Lemberga nometnē 28-29. maijā. Histēriska izrādīšanās, ka mēs stāvam visam par spīti, viss notiek pēc mūsu programmas, visiem zinām vājās vietas.....

Riebjas, un ne tikai Olšteinam, bet Zatleram arī.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ideāls, pārdomāts un, jācer, ka pravietisks raksts. Šāda “pragmatiska paraudzīšanās” nudien pirmo dienu emocionālajos bangojumos pietrūka. Palēnām atskurbst viens aiz otra, viens aiz otra, un nu jau pat Zalāns vij vārdus, itin kā būtu šajā rakstā iedvesmu smēlies. J

Pārāk ilgi briedusi nepieciešamība pēc jauna politiskā spēka elkoņiem. Jācer, ka tā stunda patiesi grasās sist un akmeņi lidos.

“…skaidri jāpozicionējas pret oligarhu politiku. Turklāt kandidātiem aktīvi jāuzstāj, lai arī viņu konkurenti Saeimas vēlēšanās rīkotos tāpat.” O! Ja visi konkurenti šādi rīkotos, tas, protams, būtu ārpolitiski un iekšpolitiski varens transformāciju signāls. Vienīgi žēl, ka ieguvēji tādā gadījumā būs arī tie, kuri melos, ka ausis kust. Jo cilvēks taču grib ticēt labajam! Un tad var sanākt vājais purvs ar velniem jēru ādās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Neskatoties uz izmantoto vienkāršrunu, dažādām literārajām atkāpēm (ne tikai vēsturiskajā diskursā), un lietojot J.Dombura apzīmējumu "līdzībām", autors, tomēr kopumā nespēj sabojāt rakstu. Lasītājs caur šo visu stilu eklektismu, kas bija tik raksturīgs jūgendstila prozai beidzot sadzird arī vienkāršu un saprotamu viedokli, nevis šajās dienās tik raksturīgo ceļojumu pa B.Brehta Kreidekreis. Politiskā fakta konstatācija kā pašsaprotams šabrīža situācijas atrisinājums ir samērā drosmīgs solis, tāpēc vēl jo vairāk palielina vēstījuma pievienoto vērtību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iebilstu vienīgi pret izteikumu "lēmums ierosināt Saeimas atlaišanu kļūst viennozīmīgi attaisnojams tikai tad..." Uzskatu, ka ir jau nu gan viennozīmīgi attaisnojams. Neattaisnojami būtu atlaišanu nerosināt, ja vien, protams, mēs (es, tu, viņš, viņa un prezidents :)) nevis spēlējam tiesisku un demokrātisku valsti, bet nudien dzīvojam pārliecībā, ka tās pamatprincipi ir godājami ikvienam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iemest akmeni visas tautas dīķī var tikai inteliģence.Taču ar valdības lamāšanu vien nepietiek.To prot katrs sētnieks.Arī tautas horoskopizācija nepalīdzēs.
Jāatgriežas pie mūsu tēvu eiropejiskās vērtību sistēmas.Eiropā par vislielākajiem zagļiem nebalso.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kuriozs, bet asimptomātisks:
Saeimā: ZZS-22 vietas PLL-8 vietas, bet V-33, SC-29, VL!-8 "oligarhi"-"godīgie" 30%-70%
Vakardienas "100. panta "Preses klubs": "oligarhi" 2,5k balsu -"godīgie" 3,3k 43%-57%

Nagla stostoties pat nebija spējīga dabūt par lūpām nosaukt šo 2500 skaitli - mūsu mīļā, neangažētā sabiedriskās taisnības un vārda brīvības korifeja.
Apsmiekls!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Prezidents iemeta akmeni tikai politikāņu dīķī. Kas iemetīs akmeni visas tautas dīķī. Tos dažus iemestos aklie nespēj sataustīt, sataustīt neināk prātā...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Un ko tauta izdomās? Ko Tu izdomātu - tev ir varianti par ko balsot? Uzradīsies? Pagājušā rudenī uzradās jauni 60 gab - nu un?!
Tauta nevis sāks domāt, bet izmantos šo iespēju, lai domāšanu vēl vairāk aizstātu ar cerēšanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Piekrītu.
Taču tautas bagātības pievācis miljardieris,kurš ieceļ prezidentu,ministrus,tiesnešus,dala valsts budžetu un ne par ko neatbild,nav labāka alternatīva.
Tāpēc atkārtoju savu iepriekšteikto:
"Cerība mirst pēdējā.Ja nu tauta tomēr izmanto šo Zatlera doto papildus iespēju un beidzot sāk domāt,par ko balso?"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Klasiska garā lielais problēmu uzrādītājs bez mazākās idejas, kā mainīt, kuram, kā daudziem 'ekspertiem' lakam pašvērtība rodas no tā, ka viņi uzrāda atkal vienu trūkumu, vainu utt. Gan jau tas no bērnības, kur mammma trenkāja un sodīja pat par sīkākām neizdarībām, tā iedzenot kompleksus nevis radoši un patstāvīgi domāt, bet tikai uzmanīties, lai nav kas 'nepareizi'. Taču vienā brīdī kritisks vērtējums kļūst idiotiska paša mazspējas un iespējams neapmierinātības projekcija. Veselīgi cilvēki parasti nav tik kreņķīgi. It kā kungs desmitgades būtu aktīvi organizējis, rīkojies, darījis un - tad vīlies. Pat tādi cilvēki, kuri ir vīlušies, nav tik škrobīgi. Jo tas ir vienkārši bezjēdzīgi. Drīzāk te atkal uzradies kāds neatzīts virtuves muldoņa, kuru uzklausa tikai veļas mašīna. Pietiek sakarīgi domājošu cilvēku, kas ļoti labi redz cik liela ir cilvēku lētticība, kas saprot, ka var neizdoties utt utt. bet tāpēc jau negaužas un spēj arī novērtēt cita cilvēka centienus mainīt situāciju. Ej GarJuri ārstēt depresiju! Un šī piezīme pat īsti nav tev jo tu jau tāpat šito nejēdz. Drīzāk citiem, ka no šitiem depresīvajiem pa gabalu -viņi apēd veselu saprātu un normālu pozitīvu enerģiju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bet kas taisa aptaujas? Tie paši siļu ēdāji un aptaujām nav ne graša vērtības. Tagad KNAB gājiens, pēc kura daudz kas var mainīties!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kā tauta izmanto tai dotās iespējas mēs jau esam redzējuši. Nav pirmās vēlēšanas. Atgādināšu, ka iepriekšējās bija mazāk kā pirms gada!!!! Tauta ir kļuvusi gudrāka?

Diemžēl tauta (vēlētāji) uzrāda divas tendences - balsojošo ir arvien mazāk un tie kļūst arvien radikālāki un mazāk pieprasa saturu, vairāk balso par "personībām". Arī nākošajās vēlēšanās būs jāizvēlas starp krieviem, latviešiem vai "iluminātiem". Diemžēl, mietpilsoniskajam un stabilitāti alkstošajam vēlētājam arvien mazāk iespēju kaut kur likt savu balsi. Zatlers konkrēti ielējis uguni radikalizācijas krāsniņā un vāra uz tās savu tējkannnu. Manuprāt, tā ir cūcība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pieredze liek domāt,ka nākošā Saeima tiešām nebūs godīgāka.Aptaujas okupācijas noliedzējiem un Puzes stipendiātiem sola pat vēl vairāk vietu nekā līdz šim.Taču cerība mirst pēdējā.Ja nu tauta tomēr izmanto šo Zatlera doto papildus iespēju un beidzot sāk domāt par ko balso?
Jānis Lagzdiņš ievērojis ZZS izsmalcināto Zatlera spīdzināšanu,sākumā dodot lielas cerības,kas ar katru dienu tika mazinātas.Tā neapšaubāmi bija Lemberga atriebība par prezidenta uzdrošināšanos neizpildīt visas viņa prasības.Tāpēc cilvēciski ir saprotama Zatlera pretreakcija.
Taču arī mani aizkar viena alkatīga činavnieka necienīga attieksme pret manas valsts prezidentu.Tāpēc priecājos par Lemberga histēriju pēc viņam negaidītās Saeimas atlaišanas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ja gulēšu palaidīšu garām brīnumainus skatus.
Patiesībā, ja notiks tā, ka politikas ilgdzīvotāji jaunajā situācijā apjuks un rīkosies nevis pēc gadiem pārbaudītajām metodēm, bet centīsies izdomāt "jaunas pieejas", zibenīgi nomainīs izkārtnes un palaidīs nesagatavotas lokomotīves, tad jautrība var būt gana liela un Saeima var izskatīties nevis stipri līdzīga šobrīdesošajai, bet ļoti raibi/rūtaina pilnīgi neprognozējama, ar potenci risināt konfliktus sēžu laikā ar dūru palīdzību (pēc ukraiņu vai gruzīnu modes). Šībrīža indikācijas liecina, ka vecie buki tiešām ir pilnīgā apjukumā: Lembergs deputāts, Zatlers nevis Vienotībā, bet pats ar "jaunajiem spēkiem"...vēl tikai trukst Šlesera lēmuma nekandidēt un SC kampaņas latviešu vēlētājiem, lai publikai būtu pilna pārliecība, ka "revolūcija ir notikusi" un uz drupām mēs celsim sev jaunu nākotni.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Labak gulet letargiska miega

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Par sauso atlikumu: tiko beidzās LTV1 100. pants. Lembergs, Šadurskis, Parādnieks...brīnumainas kvalitātes politiskā diskusija!!! Tas ir līmenis kādā notiks "pašattīrīšanās" tuvāko mēnešu laikā un sausais atlikums būs tādas kvalitātes Saeima, kāds ir šis politiskais tirgus. Tādu populistikas, liekulības un melu festivālu mēs vēl nebūsim redzējuši.
Ko pamodināja Zatlera padomdevēji?

Citi autora darbi