Atslēgvārdi:

Varēja būt (pavisam mazliet) sliktāk 15

Labrīt, lasītāji!

Tik pilnīga un visaptveroša katastrofa kā pērn Aišai un aizpērn Intaram Busulim šī gada Latvijas pārstāvjiem Eirovīzijas dziesmu konkurss nebija. Tā ir pozitīvā ziņa. Taču tikai drusciņ. Ir zināmi visi procesa rezultāti un, ja pērn Aišai bija pats sliktākais rezultāts no visiem dalībniekiem un aizpērn Busulim otrs sliktākais rezultāts no visiem dalībniekiem, tad šoreiz par Musiqq puišiem mazāk punktu ieguva ... četri priekšnesumi. Tātad -- 42. vieta no 46 dalībniekiem. Tas tomēr ir aptuveni turpat, kur tiek, teiksim, Jamaikas iedzīvotāji tad, kad viņi piedalās kalnu slēpošanas sacensībās.

Iesaki citiem:

Manuprāt, ir divas lietas, kas šeit ir sakāmas. Pirmkārt, vakar Eirovīzijā uzvarēja Azerbaidžānas pārstāvji Ell/Nikki ar dziesmu "Running Scared," un šīs dziesmas autori saucas Stefans Orns, Sandra Bjurmana un Iains Farkarsons. Tie nav azerbaidžāņu uzvārdi. Tie drīzāk ir līdzīgi to autoru uzvārdiem, kuru dziesma pēdējo reizi Latvijas pārstāvjiem ļāva izkļūt no pusfināla. Tie bija mūsu pirātiņi, un viņu dziesmu sacerēja ļaudis ar uzvārdu Libergs, Andreasons un Vaseniuss. Tie būtum skandināviski uzvārdi, un nav nekāda jautājuma, ka Skandināvijā darbojas ļaudis, kuri Eirovīzijas formulu, cik nu tāda vispār ir atrodama, ir atkoduši pietiekami veiksmīgi. Dziesmas var rakstīt arī pašmājās, vakar otro vietu ieguva itālis (pēc ilgas Itālijas prombūtnes no Eirovīzijas), un savu dziesmu viņš sacerēja pats. Ja kas, tad vienīgajā reizē, kad Latvija Eirovīzijā plūca laurus -- arī toreiz dziesmu sarakstīja pati Marija Naumova kopā ar Maratu Samauski. Bet tādā gadījumā tomēr ir jānodrošina, ka dziesma galu galā ir bez kļūdām un ar pietiekami augstu saturisku kvalitāti. Kā rakstīju viņdien, valodas kļūda bija Aišas dziesmā par "misteru dievu" un valodas kļūda bija Musiqq dziesmā par eņģeli. Varbūt nevajag tik daudz lidināties pa debesīm ar dievu un eņģeļiem, bet katrā gadījumā ir jāatsakās no urrāpatriotiskās domas, ka Eirovīzijai dziesmas var sacerēt tikai pašmāju ļaudis.

Otra lieta ir tikpat nopietna. Uz Eirovīziju var skatīties dažādi. Ja tas ir pasākums, uz kuru katru gadu kāds dodas, un nevienam institucionāli gar šo kādu nav nekādas daļas, tad viss kārtībā un rezultāts ir svarīgs tikai tam kādam un tā faniem. Ja, savukārt, pasākumu uzskata par tādu, kurā valsts mazliet reklamē arī sevi, tad tomēr būtu jāpadomā arī par priekšnesumu un to, kā tas izskatās. Uz kopējā fona Musiqq priekšnesums tomēr bija blāvs un visai tumšs. Latvijas televīzijas cilvēki ir teikuši, ka Musiqq paši uzstāja, ka priekšnesumam Diseldorfā jābūt tādam pašam kā Ventspilī. Jādomā, ka pat salīdzinoši mazpieredzējuši puiši saprot atšķirību starp skatuvi Ventspilī (maziņa, maziņa) un skatuvi Diseldorfā (lielumliela), un no tā it kā automātiski vajadzētu izrietēt izpratnei, ka Vācijā varbūt būs jādara kaut kas maķenīt citādi. Pērn vismaz no absurdajām vešerienes bļodām Aiša atteicās. Laikrakstā Diena kritiķis Normunds Naumanis viņdien rakstīja, ka "man šķiet, ka visa tā LTV Eirovīzijas organizatoru blice jāpatriec pie velna, ja jau otro gadu mums katastrofāli neveicas, un ne jau mūziķu dēļ." Normunds piemirsa, ka patiesībā katastrofāli neveicas jau trešo gadu pēc kārtas, bet ne tur tas suns aprakts. LTV "Eirovīzijas organizatoru blice" tomēr procesā būtu jāiesaista krietni intensīvāk, ja vien "blicei" nav pārliecība, ka reiz Ventspilī balsis saskaitītas, tad tai ar tālāko vairs nav nekāda sakara. Vispār šogad "blice" bija pavisam cita nekā visus gadus pirms tam, varbūt šogad daļēji tur tā nelaime, bet varu teikt ar pilnu pārliecību, ka daudzviet Eiropā, reiz ir atrasts konkursa dalībnieks, ar viņu strādā ļoti, ļoti intensīvi, lai pārliecinātos, ka lielajā vakarā viss būs kārtībā. Būtībā arī Latvijā nav aizbildinājuma tam, ka cilvēki uz Eirovīziju dodas ar kļūdainām dziesmām. Ir mūsu valstī ļaudis, kuri angļu valodu kādreiz ir mācījušies skolā un to pieprot labi. Piemēram, Saeimas deputāts Ojārs Kalniņš jau ļoti sen ir sadarbojies ar grupu Autobuss debesīs. Ar to es nesaku, ka deputātam vajadzētu rakstīt dziesmu (lai gan -- kāpēc ne?), bet nākamgad varbūt tie, kuri raksta dziesmas, tās varētu parādīt viņam vai kādam citam, kurš varētu pateikt, piemēram, ka dievu tomēr nesauc "mister God." Un noteikti Latvijā ir arī cilvēki, kuri var izstrādāt interesantāku šovu par to, kas ceturtdien bija uz skatuves zem nosaukuma "Latvija." Domājams, tam nav par visu varu jāmaksā lielumliela nauda.

Protams, par to visu var arī nospļauties, Eirovīzijā reti kad atskan kāda dziesma, kura pēc tam patiešām kļūst par lielu hītu. Taču konkursu tomēr skatās ļoti, ļoti, ļoti daudz cilvēku (un, ja runāt par komentēšanu skarbāku vai maigāku, ja kas, tad Lielbritānijā viņi visi dzirdēja komentētāju par Musiqq dziedātāju sakām "Šis puisis laikam tikko izvēlās no solārija"), un tāpēc droši vien tomēr ir vērts pacensties. Ne tikai mūziķiem, kuri laimē ceļazīmi. Arī tiem, kuri sevi uzskata par Eirovīzijas "blici."

Jauku visiem dienu!

PS -- Žēl par rumāni. Tikai 17. vieta. Bet dziesma nudien smuka. Gadās arī tā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (15) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


L. 17.05.2011 13:34
Par kādiem 46 dalībniekiem šeit iet runa? Šogad Eirovīzijā piedalījās 43 valstis. Tā kā godpilna 39. vieta! Valstī ir krīzes laiki – ne par kādām uzvarām pat nedomājiet!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Skatītāju tētis 17.05.2011 08:59
Skatītāj, stāsti vien to īsto iemeslu kāpēc tev Streips nepatīk :) Jo par profesionālismu tu stiprāk garām nevarēji nošaut. Puišiem (it īpaši Kažam) bieži vien aptrūkās vārdi, lai teikumu pabeigtu un dažreiz bija tāds iespaids, ka tu skaties skolēnu veidotu šovu. Nezinu kāpēc bija kaut kas jāmaina (droši vien tāpēc, ka to izlēma kāds muļķis, kas nezin šo dzīves patiesību - ja kaut kas darbojas, tad to nevajag mainīt).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

klipklapene 17.05.2011 03:00
Cik noprotu, tad Musiqq bija apzināti izvēlējušies tādu superatturīgo taktiku - nospēlēt vienkāršus, sirsnīgus, smaidīgus puišus. Neuzbāzīgs, atturīgs apģērbs, nekādu karuseļu un paslēpju. Maķenīt Lēnas 2010.gada variants, vienīgi - pietrūka elegances, iznesības, precizitātes, jo var jau arī neko uz skatuves nedarīt, bet tad tas ir jāattaisno. Un dziesmas jēgu, protams, nevarēja uztvert pat pēc atkārtotas klausīšanās. Un blakusfaktors arī traucēja, jo šogad bija daudz puišu grupas, visi viņi pietiekami seksīgi, ar baltiem zobiem utt.

Eirovīzijai, domājot ar veselo saprātu kā 2 miljonu valstij, vajadzētu būt kaut kam vairāk par izklaides tusiņu - bieži negadās tik daudz skatītāju!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

uris 16.05.2011 11:31
Kādēļ no Latvijas nesūta uz Eirovīziju pašu mūziķu izvēlētus dziedātājus,jo skatītāju izvēlētie ir galīgi garām.Manuprāt turpmāk tāda balsošana vairāk nav pieļaujama.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alejandro 16.05.2011 11:16
Eirovīziju skatījos, kā jau katru gadu. Turēju īkšķus par Zviedriju, bet arī pret uzvarētājiem nav iebildumu. Šogad vispār bija augsta līmeņa konkurss, liela dažādība.

Par Musiqq... nujā, fakts, ka viņi palika pat aiz "I love Belarus", jau vien ir ko vērts. Diemžēl Latvijas zemā vieta ir pelnīta un, galvenais, jāatzīst, ka diezin vai kāds cits no Latvijas nacionālās atlases dalībniekiem (vismaz tiem, kas bija tikuši līdz pusfināliem) būtu ieguvis augstāku vietu. Tāds nu tas līmenis mums šobrīd ir. Turklāt izskatās, ka lielākā daļa pārējo valstu uztver Eirovīzijas pasācienu ļoti nopietni un gatavojas tam pamatīgi, nav vairs tik daudz acīmredzami bezcerīgu "numuru", kā kādreiz.

Piekrītu Kārlim, ka Latvijas izredzes nākotnē varētu uzlabot 1) ārvalstu komponistu / tekstu autoru / producentu piesaiste 2) labāka izpildītāju angļu valodas izruna. Tāpat arī nesaprotu, kāpēc dziesmas teksts jāsarežģī ar tik pārmēru smalkiem epitetiem kā, piemēram, "luscious thighs". Nedaudz vairāk vienkāršības nenāktu par ļaunu.

Par komentētājiem Valteru & Kažu - nu diez kas jau nebija. Labi, ka puiši centās un bija ļoti "pozitīvi", ja tā var izteikties. Taču neizskatījās, ka viņiem būtu skaidra raidījuma komentēšanas koncepcija, nepārtraukti notika neskaidra taustīšanās, meklēšana. Zināšanu līmenis noteikti nepietiekams - kronis visam bija, ka Kaža atzinās, ka vienu no pusfināliem vispār neesot redzējis. Tāds līmenis der diskusijai par tēmu ar tirgussievām, bet ne vienam no gada skatītākajiem raidījumiem. Izskatās, ka Kārļa noņemšana no ētera "pa kluso" ir kārtējā vispārējās Latvijas mediju degradācijas izpausme.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips: Skatītājam 16.05.2011 10:59
Zinu un saprotu, ka tiem, kuri te portālā vienkārši noburkšķas un viss, to ir velti prasīt, bet tomēr palūgšu precizējumu: Kas īsti, Jūsuprāt, manā Eirovīzijas komentēšanā ir bijis "nenormāli subjektīvs." Bet konkrēti, lūdzu. Paldies jau iepriekš

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


magnitūdis 16.05.2011 10:10
Šķiet,ka R Pauls to eirovīziju uzņem pārāk nopietni,kā jau profesionālis.Mani tas tusiņš izklaidē tieši tāpēc,ka balsojuma rezultātus uzminēt nav iespējams.Un somu saldais puisītis ar pavedinošo smaidu(kuram dzimumam)un pirmo kārtas numuru vispār bija viereizējs!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


tā ja 15.05.2011 22:03
Diemžēl rūpīgi neskatījos jo komentētāji lēja darvu medusmucā. žēl. gaidu nākošgad Streipa komentārus!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anna 15.05.2011 20:39
par rumāni man arī pārsteigums, ļoti patika dziesma un Dānijai arī bija laba, uzvarētāju dziesma, manuprāt, nebija pati labākā no visām, bet diezgan garlaicīga

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 15.05.2011 17:36
Bet tad, kad tiešām mūsējie paši uztaisa foršu pofigismu- tad pāri pusfinālam netiek, jo vajag taču gaudas, kaut kādu šovu pieredzi, vai abstraktu Eirovīzijas formātu- kurš, starp citu, mainās katru gadu. Par komentāriem- tie nu mūsu valsti tiešām negremdē- un ja taġad visur jaunības kults, es par Valteru un Kažu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


nauda un pazīšanās 15.05.2011 13:36
nedod prātu un intelektu. Tas par aišu un reiniku. Viņu dēļ NEKO vairs negribas skatīties.
Kā baktērijas, visur.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 15.05.2011 13:01
Bet vispār varēja beidzot sākt rādīt ģitārmūziķu konkursus, kuros arī mūsējie ir labi startējuši. Nav komerciāli izdevīgi? Bet runa jau ir par sabiedrisko TV, kurai nevajadzētu orientēties tikai uz elementāriem umpa-pumpa vai "vienīgo pareizo" klasiku!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

eva 15.05.2011 13:00
Nezinu, kad es jau kuro reizi skatos Jūrmalas atkārtojumu ar Vinokura teātra vai Galkina parodijām par krievu estrādi (drīzāk popsu), tas ir lieliski, asprātīgi, tiesa tiem, kas kaut aptuveni zina par ko ir runa....Tā pati parodija par Bilanu, piemēram...pat divas, jo viņu parodē gan Vinokura teātris, gan Galkin. Un būtībā nekā īpaša, elementāra groteska, tikai tāda kārtīga, turklāt kvalitatīvā izpildījumā, jo dzied un kustas viņi labāk par oriģināliem.TAD KĀDA VELNA PĒC LATVIJA NEVARĒTU UZTAISĪT TĀDU KĀRTĪGU GROTESKU? PARODIJU PAR TIPISKIEM MIRKĻA ELKIEM (jo viņi visi ir tipiski- vai nu bučmūlīši/cukurdupsīši vai arī vienpaši ar noslieci (tēlotu) uz pārdzīvošanu un skandalēšanu). Bet tad nekādas tur kuslas mīņāšanās un kostīmu, kas pretendē (pilnīgi veltīgi) uz augsto mākslu. Nesapratīs? Bet vismaz nebūs jākaunas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > Skatītājai 15.05.2011 11:23
Paldies, skatītāja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

skatītāja 15.05.2011 10:21
Ceru ,ka nākamgad,Kārli,Jūs būsiet Eirovīzijas komentētājs.šogad komentēšana bija murgaina,nekāda asumiņa! Aišas vaikstīšanās nebija piņemama. Lai man piedod.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips