Vārda brīvības robežas: Goda un cieņas aizskaršana, naida kurināšana 1

 • Autors:Artūrs Kučs
 • Organizācija:Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS Sabiedriskās politikas analīzes stipendiātu programma
 • Gads:2004
 • Valoda:latviešu

Anotācija

Pētījums analizē Latvijas tiesību aktus un tiesu praksi attiecībā uz divu veidu vārda brīvības ierobežojumiem: 1) personu goda un cieņas aizsardzību; 2) rasu un nacionālo naidu, diskrimināciju un neiecietību kurinošas runas aizliegumu.

Iesaki citiem:

Par pamatu analīzei izmantoti Augstākās Tiesas, Rīgas apgabaltiesas, kā arī Rīgas pilsētas rajona un priekšpilsētu tiesu spriedumi civillietās un krimināllietās laika posmā no 1999. līdz 2003.gadam, kā arī Drošības policijas un Ģenerālprokuratūras informācija, pārrunas ar izziņas veicējiem, cilvēktiesību un citu nozaru ekspertiem. Analīze tika veikta, salīdzinot spriedumus, kā arī tiesību aktus ar Latvijai saistošām starptautisko līgumu normām un institūciju praksi, kas uzrauga šo līgumu īstenošanu.

Autors norāda uz pamatproblēmām Latvijas tiesību aktos un praksē, pievēršot uzmanību neatbilstībai starptautiskajiem standartiem. Pētījumā konstatēts, ka vārda brīvība Latvijā nereti tiek nesamērīgi ierobežota, jo:


 • par goda un cieņas aizskaršanu iespējams sodīt ar brīvības atņemšanu,

 • Civillikums nenosaka, vai persona var prasīt mantisku kompensāciju, ja viņas gods aizskarts ar viedokli, nevis ziņu,

 • tiesu praksē sastopama kļūdaina un nepietiekama ECT principu piemērošana.


Attiecībā uz naida kurināšanas ierobežošanu pētījumā konstatēts, ka


 • par šādiem gadījumiem lietas tiek reti ierosinātas un iztiesātas,

 • tiesību aktos nav tieši paredzēta iespēja cietušajām personām saņemt mantisko kompensāciju,

 • tiesību piemērotājiem trūkst izpratnes par rasu diskriminācijas un neiecietības jēdzieniem,

 • trūkst efektīvu ierobežojumu naida, neiecietības un diskriminācijas kurināšanai internetā.


Autora ieteikumi situācijas uzlabošanai ietver gan tiesību normu izmaiņas, gan tiesību piemērotāju apmācīšanu, un īpaša sadaļa pētījumā veltīta tam, kā iespējams pilnveidot plašsaziņas līdzekļu darbību.

(Vārda brīvības robežas: goda un cieņas aizskaršana, naida kurināšanapdf)

Iesaki citiem:

Komentāri (1) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


sieviete 12.11.2004 18:47
Ir loti gruti novilk robezu starp goda un cienas aizskarumu un nevainigu joku. Es nezinu pat ka to varetu ierobezot, jo katram cilvekam ir kaut kads personigas inteligences limenis un ne vienmer starp sarunu partneriem shie limeni sakrit, kas vienam liekas milsh nevainigs jocinsh, tas otram shkiet nepiedieniga nirgasanas. Esmu juriste un specializejos civillietas, es neteiktu, ka ir daudz prasibu par moralo kompensaciju, tomer tas ir nesalidzininami vairak ka pagaishgag vai aizpagashgad, tam ir tendence augt. Es tiesham nezinu vai mes esam palikushi nekulturalaki vai pati attieksme pret savu cienu un godu ir manijusies? Es ceru ka ir noticis otrais un ka mes esam sakushi vairak sevi cienit!

Saistītie raksti