Atslēgvārdi:

Vai Turcija joprojām ir Rietumu sabiedrotais? 14

Pirms pāris nedēļām piedalījos vakariņās Turcijas vēstnieka Briselē rezidencē, ko Turcijas Eiropas Savienības (ES) lietu ministrs Egemens Bagišs (Egemen Bagis) rīkoja par godu neformālajai Turcijas draugu grupai Eiropas Parlamentā (EP).

Iesaki citiem:

Grupā ietilpst ap pāris simtiem deputātu no gandrīz visām EP politiskajām grupām, ieskaitot Latvijas deputāti Sandru Kalnieti no centriski-labējās Eiropas Tautas partijas frakcijas.

Ministrs Bagišs bija ieradies Briselē, lai skaidrotu savas valsts nostāju konfliktā ar Izraēlu sakarā ar tā saucamās “Gāzas flotiles” likteni. Kā zināms, flotiles locekļu mēģinājums nogādāt palīdzību Gāzai, iepriekš nesaskaņojot savu akciju ar Izraēlu, noveda pie deviņu turku pilsoņu nāves. Ministrs gribēja izmantot tikšanos ar Turcijas draugiem, lai iegūtu stingru atbalstu Ankarai attiecīgajā EP rezolūcijā.

Tā ir leģitīma rīcība, kā arī leģitīma un korekta bija Turcijas pirmā reakcija uz traģiskiem notikumiem flotiles sakarā, vēršoties ANO Drošības padomē. Taču vakariņās tika izplatīti Turcijas ES lietu sekretariāta sagatavotie bukleti ar Turcijas oficiālās pozīcijas flotiles jautājumā izklāstu. Bukleti iet daudz tālāk par Izraēlas valdības rīcības nosodīšanu. Tie apšauba Izraēlas valsts leģitimitāti (!). Rakstītāji ielika arī bildi ar dažiem ultra-ortodoksāliem jūdiem, kas turēja rokās plakātus ar tādiem lozungiem kā “jūdaisms nosoda kriminālo Izraēlas valsti”.

Kopumā iespaids no šā nožēlojamā dokumenta bija tāds, ka tas varētu būt tikpat labi sagatavots arī Irānā. Kad britu liberāle Sara Ladforda (Sarah Ludford) aizrādīja ministram, ka šāda veida dokumenti nedara labu Turcijai, ministra atbilde lika šaubīties par viņa piemērotību amatam. Piemēram, viņš sūrojās, ka “eiropieši nesaprot, ka Turcijai Netanjāhu ir tāds pats drauds, kā Ahmadīnežāds Rietumiem”. Ministrs nesaprot starpību starp nepatīkamo, bet demokrātiski ievēlēto premjer-ministru un tirānu, kas turas pie varas tikai pateicoties viltotām vēlēšanām un asiņainām represijām. Bagišs acīmredzot arī neuzskata, ka Irānas režīma kodolprogramma un draudi noslaucīt Izraēlu no zemes virsmas apdraud starptautisko drošību.

Lai cik šokējoši šādi paziņojumi, tie nav pilnībā negaidīti. Jau kādu laiku Turcijas premjer-ministrs Redžeps Tajips Erdogans (Recep Tayyip Erdogan) un viņa pro-islāmiskā Taisnīguma un attīstības partija (AKP)mēģina uzņemties neformālā islāma pasaules līdera lomu. Šajā nolukā uzbrukumi Izraēlai ir efektīvākais ceļš. Pie reizes Erdogans arī ciniski kultivē radikālos islāmistus Turcijā (tādus, kā Gāzas flotiles organizētāji), kas viņam var sniegt iekšpolitiskos ieguvumus. Ankara ieguva bezprecedenta popularitāti arābu pasaulē, bet nav rīkojusies gudri attiecībās ar saviem tradicionāliem Rietumu sabiedrotajiem. Erdogana atbalsts Sudānas un Irānas diktatoriem, viņa paziņojumi, ka “Darfurā genocīda nav, jo musulmaņi nerīko genocīdus”, ka “Hamas nav teroristiskā organizācija, bet brīvības cīnītāji”, Turcijas aktīvā darbība pret sankcijām pret Irānas kodolprogrammu, un tagad arī Izraēlas leģitimitātes apšaubīšana liek daudziem uzdot jautājumu, vai Turcija joprojām uztverama kā Rietumu sabiedrotais? Negatīvās tendences ārpolitikā iet rokrokā ar anti-liberālo pagriezienu iekšpolitikā: valdība uzliek rekorda sodu mediju grupai, kas uzdrošinās kritizēt Erdogana partiju; konstitucionālo reformu projekts, ko AKP cenšas “pārdot” kā milzīgu soli ES normu virzienā, riskē pakļaut tiesas varu valdībai.

Viss vēl nav zaudēts. Opozīcijas Republikas tautas partija (CHP) pēc jauna līdera Kemala Kiličdaroglu (Kemal Kilicdaroglu) ievēlēšanas pirmo reizi daudzos gados sāk izskatīties kā reāla alternatīva AKP. Ja CHP, Turcijas republikas dibinātāja Kemala Ataturka sekulāro principu mantiniece, spēs uzvarēt nākamajās vēlēšanās (kuras notiks, visticamāk, 2011.gada pavasarī), tad Turcija atjaunos pro-rietumniesko kursu. Bet ja izmaiņas Turcijas ārējā un iekšējā politikā nenotiks, pat konsekventiem Turcijas integrācijas ES atbalstītājiem būs pamats sākt domāt, vai tomēr Sarkozī un Merkelei, kas negrib Turciju ES, nav taisnība. Katrā ziņā, valstij, kas apšauba Izraēlas leģitimitāti, nav vieta ES.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MB 29.06.2010 13:40

Derēja piebilst, ka par "floti" atbildīgā organizācija gluži atklāti nodarbojas arī ar kaujinieku vervēšanu Afganistānai, Irākai un citiem "karstajiem punktiem". Tāpat tā ir finansiāli saistīta ar teroristu-pašnāvnieku organizācijām. Tie ir fakti par kuriem runā gan vācu, gan franču prese.
Tāpat der atzīmēt, ka Izraēla nebloķē korekti noformētu civilo humanitāro palīdzību. Blokāde attiecas uz precēm, kuras var izmantot kara darbībai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ariel Sharon 28.06.2010 18:49

Ahmed, ja esi Sudana, tad tur ari paliec, kretin. Visam ta bus labak.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 27.06.2010 15:28

Turcijā kurdus neiznīcina. Bet ataturkistu nacionālistu politika protams izdomāja, ka kurdi ir "austrumturcijas kalnu turki, kuriem pareiza turku valoda nedaudz sagrozījusies".
Pēdējos gados situācija ir uzlabojusies, jo ataturkisti (atakufristi) ar savu slimo nacionālismu zaudē pozīcijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

uldis 26.06.2010 22:21

Izraēla ir ļoti simpātiska un pozitīvi vērtējama valsts,
========
Ja palestīnieši ir tārpi, tad jā.
----------
Bet ,kas ir kurdi?
Kurdu teritorijas ir sadalītas starp trim islama valstīm-Turciju,Iraku un Irānu.Turki iznīcina kurdus itkā tie būtu tārpi.Patreiz ,tikai Irākas kurdi var justies daudz maz normāli pēc Sadama Huseina fašistiskā režīma likvidācijas.
Turcija netiks uzņemta ES kamēr netiks atrisināta kurdu problēma.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spoliti 26.06.2010 14:51

Labs! Ceribs atliek saistit ar ''mazo Gandiju'' Kemalu Kiličdaroglu:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 24.06.2010 15:08

user 23.06.2010 17:29
Domāju, ka Eiropai vajag pārtraukt ar Turciju visu sadarbību un nosūtīt Izraēlas un NATO karaspēku pie tās robežām.
Pārāk liels drauds un apgrūtinājums Turcija ir Izraēlai.
===========
Turcija ir NATO daļa (ar otru lielāko karaspēku pēc ASV), savukārt Izraēla nav. Ja Izraēla uzbruktu Turcijai, ASV un Latvijai nāktos aizstāvēs Turciju...


Izraēla ir ļoti simpātiska un pozitīvi vērtējama valsts,
========
Ja palestīnieši ir tārpi, tad jā.

Erdogans 23.06.2010 02:37
diezgan komiski ja paskataas no malas shis ieraksts ir viena... austrumeiropiesha kas uzdodas par rietumnieku moralizeejoshais rakstinjs par aptaureetajiem treshaas pasaules valsts barbariem turkiem, pie kuriem nav cienjaa liberaalaas veertiibas, bet islaams, kas vainojams itin visaa.
========
Ja šis par Mamēdovu, tad viņš ir nosorosojies azerbaidžānis, kurš kā aptracis nīst Islāmu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 24.06.2010 14:58

Mamedovs ar savu muslima nīšanu ir ASV "Izraēlas draugi" atspulgs. Lūk, Erdogans ir ievēlēts, bet viņš ir sliktāks nekā armijas diktatori, jo redz nekaunās no Islāma. Sudānas prezidents viņam ir diktators, lai gan 3 mēnešus atpakaļ bija ATZĪTAS vēlēšanas, kurās sudānieši parādīja skaitļos, ka tiešām Umars Bašīrs ir populārs. Dzīvoju Sudānā un tas ir katram skaidrs. Vēlēšanās ieguva šķiet 69% - gandrīz visas muslimu balsis. Dienvidnieku partija ieguva 22% un pārējie niekus.
Vēlešanas ir starptautiski atzītas un tās novēroja ASV eksprezidenta Džimmija Kārtera vadīta komisija.
Izraēla šim Mamēdovam ir "Rietumi"!
;-D
Savukārt Irāna ir sarežģīta valsts. Tie, kuri domā, ka nesenie protesti Irānā bija pliku rietumpakaļskrējēju organizēti, - tie dzīvo savās fantāzijās. Un līdz tādai "demokrātijai" kā Irāna, Rietumu atbalstīto arābu valstu tirānisko režīmu iedzīvotāji var tikai sapņot. Bet tādiem Mamēdoviem (lamu vārds) jau nerūp cilvēktiesības utt., galvenais ka pret Islāmu.
Katru darba dienu kvalitatīvi komentāri par Tuvajiem Austrumiem ir šajā saitā: www.atimes.com

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

uldis 24.06.2010 09:38

Irānas prezidents brīdina par islama 'fašismu' valstī

LETA
4. augusts 2003 15:15

Irānas prezidents Mohammads Hatami izplatījis brīdinājumu par islama "fašismu" Irānā, pirmdien vēsta oficiālā ziņu aģentūra IRNA.

Islama revolūcijas mērķis nebija padarīt likumīgu fašismu islama un revolūcijas vārdā un ikvienu citādi domājošo apzīmogot kā antiislamisku un kontrrevolucionāru, viņš paziņoja kabineta un parlamenta kopīgā sesijā svētdienas naktī.

Prezidents norādīja uz saviem oponentiem no stingrās līnijas garīdzniecības aprindām, kas turpina graut valsts reformu kursu, no jauna vēršoties pret presi un aizturot studentus, žurnālistus un disidentus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

user 23.06.2010 17:29

Domāju, ka Eiropai vajag pārtraukt ar Turciju visu sadarbību un nosūtīt Izraēlas un NATO karaspēku pie tās robežām.
Pārāk liels drauds un apgrūtinājums Turcija ir Izraēlai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Erdogans 23.06.2010 02:37

diezgan komiski ja paskataas no malas shis ieraksts ir viena... austrumeiropiesha kas uzdodas par rietumnieku moralizeejoshais rakstinjs par aptaureetajiem treshaas pasaules valsts barbariem turkiem, pie kuriem nav cienjaa liberaalaas veertiibas, bet islaams, kas vainojams itin visaa.

Eiropieshiem der paskatiities uz sevi no malas, es shaubos vai Eiropa veel pasaulei var kalpot par pieemeeru, Eiropas noriets ir paaraak taustaams

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rainis 23.06.2010 02:33

Turcija pareizi dara, ka krataas valjaa no Eiropas. XXI gadsimts pieder ASV un Kjiinai, bet Eiropa iet uz grunti, taadas valstis ka Turcija un Braziilija dara to katrs saadaa situaacijaa dariitu - skataas kam tagad eertaak pieslieties, kaadu jaunu nishu ienjemt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. 23.06.2010 00:52

Irānas šaha ārpolitika bija gudrāka,nekā tagadējam režīmam,savukārt Turciju droši vien nāksies izslēgt no NATO.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 22.06.2010 02:37

>>> Piemēram, viņš sūrojās, ka “eiropieši nesaprot, ka Turcijai Netanjāhu ir tāds pats drauds, kā Ahmadīnežāds Rietumiem”. Ministrs nesaprot starpību starp nepatīkamo, bet demokrātiski ievēlēto premjer-ministru un tirānu, kas turas pie varas tikai pateicoties viltotām vēlēšanām un asiņainām represijām.
===========
Hitleru jau arī demokrātiski ievēlēja. Vēlēšanu process nav kritērijs tam, vai kāds režīms rada kaimiņiem militāru apdraudējumu vai nē. Vēl jo mazāk ir pamats B.Netanjahu saukt par "nepatīkamu" - vismaz neviens no viņa tuvāko līdzstrādnieku loka nav par to sūdzējies.

Izraēla ir ļoti simpātiska un pozitīvi vērtējama valsts, bet ne jau visa viņu politika bijusi miermīlīga. Piemēram, 1982.g. izraisīja bruņotu konfliktu, iebrūkot kaimiņvalstī Libānā (sk. http://en.wikipedia.org/wiki/1982_Lebanon_War ), tādējādi paildzinot tur gruzdošo pilsoņu karu, veicinot mēreno libāņu (t.sk. kristiešu, maronītu) došanos trimdā un radikālās šiītu partijas Hezbollah rašanos un nostiprināšanos. Joprojām nesaprotu, kādēļ tas bija vajadzīgs - kādā veidā Dienvidlibānas okupācija veicināja Izraēlas drošību? Tāpat arī Sīrijas Golāna augstieņu okupācija kopš 1967.g.

Savukārt, Irāna pēdējā laikā nav izraisījusi nevienu karu nedz arī anektējusi svešu teritoriju. Nesenākie viņu karagājieni bija uz Indiju 18.gadsimtā. No militāriem konfliktiem tas gan viņus nav pasargājis - 2.pasaules kara laikā Irānā darbojās Anglijas un PSRS okupācijas karaspēks; ar ASV atbalstu 1953.g. notika vardarbīgs valsts apvērsums (toreiz gāztais valsts vadītājs, starp citu, bija demokrātiski ievēlēts, bet nacionalizēja britiem piederošo naftas rūpniecību), savukārt Irāka uzbruka 1980.g. Un Rietumeiropa un ASV tolaik palīdzēja Sadamam Huseinam - dažādi centās panākt, lai šis karš ievilktos. Nav brīnums, ka pēc visiem šiem incidentiem Irānā neuzticas rietumvalstīm un uzskata, ka ir pašiem jārūpējas par valsts drošību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse 22.06.2010 00:09

Par Irānu gan teikts pārāk šerpi. Protams, to nevar saukt par īsti demokrātisku valsti, tomēr pielīdzināt to Sudānai ir tas pats, kas pielīdzināt Japānu Ķīnai. Tas ir lukašenkoveidīgs populisms, vārda brīvības ierobežojumi, bet ne jau psihs totalitārisms kā Z-Korejā. Tas pats par Irānas "draudiem" Rietumu pasaulei. Pat, ja ājatollai būtu gana daudz bagātinātā urāna, jābūt pašnāvniekam, lai šautu raķetes uz Izraēlu. Starp citu, Izraēla nesen uz Persijas līci nosūtīja kaujas zemūdenes kā atbildi "draudiem". Kaut kā neesmu dzirdējis par Irānas mēģinājumiem pietuvināt savus militāros spēkus valstij, kuru pirms vairākiem gadiem Ahmadinedžads ierosināja noslaucīt no kartes.

Citi autora darbi
Article article

Par nāvessodu 40 Autors:Eldars Mamedovs

Article article

Vienotības grābekļi 22 Autors:Eldars Mamedovs