Atslēgvārdi:

Vai seksīgi bērni ir sabiedrības norma? 14

Lielākajos Latvijas ziņu portālos ziņu atradu pie sadaļām izklaide, bulvāris vai slavenības. Jo tēma laikam jau netiek uztverta nopietni - kas tur tik īpašs - kāda 10 gadus veca modele ir parādījusies pārseksualizētās fotogrāfijās Vogue žurnālā.

Iesaki citiem:

Modei veltītās mājas lapas Latvijā šo ziņu ir palaidušas gar ausīm, lai gan tēma arī šeit ir aktuāla - vēl pavisam nesen, šī gada aprīlī radās skandāls par 14 gadus vecu meiteņu izmantošanu peldkostīmu skatēs.

Modes industrija nav nekāda vieglā, žurnāliem vispār iet smagi, no kā radusies Vogue vēlme raisīt diskusijas, pievērst uzmanību un šokēt. Jo citādāk - nepamanīs. To laikam tagad pat drīkstētu saukt par Mērdoka mediju stratēģiju.

Jau šā gada janvārī parādījās franču Vogue atvērums, kurā bija vairākas izteikti krāsotas, pārseksualizētas meitenes (tai skaitā Thylane Loubry Blondeau, attēlā pa kreisi) un tas patiesi radīja zināmu šašutumu sabiedrībā - kā jau Vogue to bija vēlējušies. Tas lika lasītājam sev uzdot jautājumu par to, vai ir normāli, ka modes industrija mazas meitenes izmanto kā sava veida dabas resursu, kas pēcāk tiek pārveidots par produktu.

Foto - Dani Brubaker

Augustā franču Vogue atkal šokēja sabiedrību - tagad jau ar vienu pašu 10 gadus veco Thylane Loubry Blondeau - nofotografētu seksuālās pozās. Viņa uzsāka savu modeles karjeru ļoti agri, un jau 4 gadu vecumā staigāja pa mēli Gotjē modes skatēs un bija bieža modele Vogue Enfants žurnālā. Sasniegusi 10 gadu vecumu, viņa nokļuva jau uz pieaugušo Vogue atvēruma. Tas izskatījās šādi:

Miglains un nefokusēts acu skats, pufīgas lūpas, pirksts bikšu jostā un kails torss - tie visi ir pieaugušo modeļu seksuālo fotosesiju elementi, ko esam raduši redzēt glancētajos žurnālos. Bet šis vāks mazāk šokē, vairāk liek mums domāt. Domāt par to, ka modeles, kas ir tikai 3-4 gadus vecākas, nekā viņa, jau staigā pa mēli un piedalās modes fotosesijās kopā un vienlīdzīgi ar pilngadīgām kolēģēm. Bet viņas, atšķirībā no šī piemēra, vairs netiek stilizētas kā bērni - ar pārāk lielāk kurpēm un apģērbu mugurā (kā pirmajā attēlā), it kā spēlētos ar mammas skapja saturu. Nē, pēc 3-4 gadiem modeles jau tiek stilizētas kā pieaugušie un pasniegtas kā tādi. Modeles vidējais vecums, kurā viņa sāk strādāt kā pieaugušo apģērbu modele, ir 13-14 gadi. Turklāt, darba slodze te ir liela, pietiekoši liela, lai nebūtu laika skolai. Un tas ir darbs bez sociālajām garantijām, bez garantijām, ka nenotiks seksuāla uzmākšanās vai izmantošana un bez minimālās darba samaksas vai darba vecuma noteikšanas - modelēm tiek slēgts pakalpojumu līgums par katru atsevišķu darbu.

Un tad es domāju. Par to, vai problēma ir viņos, vai manī?! Jo varbūt tas ir stāsts par uztveri - vai man ir nepatīkami tā veida dēļ, kādā žurnāli un fotogrāfi izvēlējušies viņu parādīt vai tāpēc, ka es šajos attēlos redzu kaut ko, kā nemaz nav? Pat uzdot sev jautājumu par bērnu seksualizāciju ir kaut kā neērti. Pajautāt, vai šis bērns ir pārāk seksīgs, ir kaut kā neērti. Un jautājums ir, vai bērns apzinās, ka viņš tiek uztverts kā seksualitātes objekts pieaugušo acīs? Un ja viņš ar to jūtas komfortabli un to apzinās, vai mēs patiešām varam uzskatīt, ka šajā vecumā bērns APZINĀS to, ko nozīmē būt seksuāli vilinošam?

"Operas puisītis"

Un šis var būt arī stāsts par cenzūru - galu galā, visi laikam atceras Leļļu Operas pliko puiku. Tur nebija nekā seksuāla, tomēr tas radīja ievērojamu viļņošanos sabiedrībā.

Tas nav nekāds noslēpums - viņas paliek arvien jaunākas un jaunākas. Modeles un zvaigznes. Mazo meiteņu elki, kurām viņas vēlas līdzināties. Bērni vienmēr pieaug pārāk ātri. Tomēr liekas, ka tagad mēs sākam sasniegt to vecumu, par kuru šausmināmies kontekstā ar Āfrikas vai Brazīlijas ciltīm. Tur neprecēta meitene 14 gadu vecumā skaitās vecmeita. Cik drīz pie mums meitene, kura 10 gadu vecumā vēl nebūs kļuvusi par seksa objektu,skaitīsies forša un stilīga?

Miley Cyrus

Vēl nelielai atkāpei par vecumu un cik strauji sociāli pieņemamais seksīguma vecums sarūk- tālajā 2009.gadā sabiedrība bija šokā par to, ka 16 gadus vecā tīņu zvaigzne Miley Cyrus parādījās seksīgā ELLE žurnāla foto sesijā (attēlā) un pēc gada nāca klajā ar seksīgu video klipu. Sabiedrība bija šokā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 15.08.2011 06:40
10 gadu vecumaa cilvekberns veel nav nobriedis,lai staatos dzimumattieciibaas.Nepaarmetiet autorei(((

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

hmmm 14.08.2011 15:56
Ak, atceros bērnībā vēlējos pēc iespējas ātrāk būt pieaudzis. Priekš šīs meitenes būt kā lielai modelei ir vienkārši skaista rotaļa, spēle būt kā pieaugušai. Nekritizējie un nesaskatiet tur neko tādu kā nav. Ar seksu te nav nekāda sakara. Vienīgais negatīvais blakusefekts - piesaista pedofilu uzmanību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Madara 12.08.2011 16:41
Tikai vēlējos korekti norādīt, ka autores raksts ir sanācis tāds kā virspusējs. Par to, vai arhetipiskā vai kādā citā formā mūsu zemapziņā kopš laikiem, kad cilvēku mūžs bija uz pusi īsāks un puse bērnu nesasniedza reproduktīvo vecumu, kaut kas nav saglabājies, vajadzētu varbūt diskutēt un pētīt.
Man pašai padsmitgadīgās modeles nekādas pozitīvās jūtas neraisa, bet, iespējams, tādēļ, ka es savos 30 ar nelielu asti agrākos laikos jau būtu cienījama matronā: ) kas zina, kas zina.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 12.08.2011 14:07
nevajadzīgs(pārspīlēts) seksuāls i(u)zaicinājums ... sevišķi vājiem vīrišķu prātiem .

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

puansons>Madarai 11.08.2011 18:37
Laikā,kad cilvēki agri stājās laulībā cilvēku mūžs bija uz pusi īsāks,pusu bērnu nesasniedza reproduktīvo vecumu,bija j\āsteidzas dzīvot,ja biji pietiekami vesels un skaists,nāve uzglūnēja no katra stūra,pietika ar aklo zarnu asinsaindēšanos vai vēl kādiem no mūsdienu viedokļa sīkumiem,kad bija jālien jau zem zemes.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Madara 11.08.2011 16:43
ja runājam par vēl agrākiem laikiem, tad varbūt vietā ir atminēties, kādā vecumā cilvēki savulaik stājās laulībā. 18? Ko jūs! Nevajag pat Romeo un Džuljetu piesaukt. Katrīna Mediči tika izprecināta 14 gadu vecumā, savu par tā laika seksimbolu uzskatīto meitu Margaretu viņa izprecināja, kad meitai bija 19.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Madara 11.08.2011 10:48
Interesanti, ka sabiedrībai ir vajadzīgi šokējoši attēli/raksti, lai vispār kaut ko pamanītu. Kamēr nav klajas provokācijas, tikmēr parādību var izlikties nemanām.
kas attiecas uz bērnu seksualizāciju - nedomāju, ka tā ir 21. gadsimta kaite. Ierakstiet google meklētājā Shirley Temple, salīdziniet šīs meitenītes bildes ar bildēm, kur pozē tā laika seksimboli...atrodiet 10 atšķirības pozās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aigars Bumburs 11.08.2011 02:26
Tas nav tikai sašutušu vecāku un nokaitinātas sabiedrības jautājums, bet tas ir arī modes bizness--ģenerēt sev uzmanību. Un šoreiz Linda ir iekritusi, jo šādi tiek pievērsta uzmanība šim stulbumam. Un tādējādi šīs reklāmas un glancēto spodrpapīru lapas, lai kā tās neriebtos, labi padara "savu darbu"--tās tiek atkal un atkal no jauna tiražētas un palaistas tautās.

Arguments, ka žurnāliem iet slikti, man izklausās kā pārāk emocionāls un vājš.

Starp citu, franču Vogue redaktorei nācās gada sākumā atstāt savu amatu (viņas vadībā franču Vogue uzaudzēja lielu tirāžas kāpumu un reklāmas apjomu). Nozares aizkulisēs par patieso iemeslu minēja tieši šo gadījumu, proti, ka tas bija dēļ decembra/janvāra numura, kura viesredaktors bija lielais modes provokators Toms Fords. (Pēdējos gados ir izveidojusies tradīcija, ka gada pēdējo/pirmo numuru franču Vogue uztic taisīt lielā mērā kādai ar modi ļoti saistītai zvaigznei vai ikonai--Keitai Mosai, Katrīnai Denēvai, vai kādam citam.) Jāatzīmē, ka tas ir viens no modes nozarē vizuāli visšokējošākajiem žurnāliem iekš tās nišas, ko tas pārstāv, un tās auditorija ir jau pieradusi redzēt daudz pikantas lietas--tādas, ko nekad neatļautos citas Vogue māsas. Bet šī uzticība, laikam, maksāja redaktorei amatu, jo nespēja būt par "sargsuni" savi redakcionālai brīvībai (arī tai ir robežas) un pateikt T.Fordam "NĒ" ne tad, kad galdā tika likta šāda ideja, ne tad, kad tika komplektēts žurnāls. (Ja atmiņa neviļ, tad runāja, ka "spiediens" uz žurnāla izdevējiem, pēc šī numura parādīšanās pārdošanā, nāca tieši no modes namu, jeb reklāmdevēju puses, ka to darinātajos apģērbos, vai kosmētikā ir saģērbti nepilngadīgi bērni un ne tik daudz no lasošās auditorijas sašutumiem. Šādas izdarības var iedragāt zīmolu rūpīgi izkoptās sejas un piekoptās stratēģijas). Bet arī Toms Fords nav muļķis, jo ir viens no modes ģēnijiem, kas zina, kas "pārdodas" (vai vismaz, šajā gadījumā, māk Lindu sadusmot). :)

Šis jautājums no jauna pagājušās divās nedēļās pacēlās un aplidoja gandrīz visas sevi cienošas pikseļpasaules lapas (arī modes industrijā pienāk dienas, kad ziņas ir jāmeklē ar uguni, un tad tiek no plauktiem vilktas ārā mūžīgās problēmas. Un nepilngadīgi bērni, kas saģērbti kā pieaugušie, vai defilē par modes mēli, jau ir viena no tām).

Ceru, ka Linda neņems ļaunā, ja pievienošu linkus, uz labākajiem darbiem, kas šajās dienās ir sarakstīti par šo tēmu. Un tādi ir divi. The New York Times ir pieejams visaptverošs pārstāsts: http://runway.blogs.nytimes.com/2011/07/22/several-sizes-too...

Bet visracionālākais viedoklis, kas ir izskanējis līdz šim, un kam varu piekrist, pieder Financial Times modes redaktorei, un tas rodams šeit: http://blogs.ft.com/material-world/2011/08/05/a-question-of-...

PS: Miley Cyrus paspēja "nošokēt" kādu (dīvainu) sabiedrības daļu, jau pirms 2009 gada ELLEs, kad ar atkailinātu MUGURU(!!!) pozēja Annijas Leibovicas fotoobjektīvam. Tāda viņa parādījās kādā Vanity Fair iekšlapā. (Turpat, bet citā bildē, bez atkailinātas MUGURAS, viņa pozēja kopā ar savu tēvu.) Vismaz presei bija atkal par ko rakstīt un aizpildīt savus laukumus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Agnesiga 10.08.2011 21:50
Jaa, es ari padomaju - kadi vecaki stav aiz sis mazas modeles ar pirkstu aiz dzinsu jostas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 10.08.2011 21:46
Nu jā, tas Miss Sunshine tiešām stipri nokavējās, jo Toddlers un Tiaras redzamās meitenītes dara visu to un vēl vairāk. Pat pāragro pubertāti nevar piepīt, jo tik pāragra tā tomēr nav....Bet visinteresantākie ir tie vecāki: par tām kleitām izdoto naudu varētu, piemēram, uz sporta zāli aiziet....Un varbūt tur arī ir tā sāls: vainīga pieaugušo vēlme īstenot nepiepildītos sapņus par slavu. Un, tā kā, lai izceltos ar izglītību ir jāapgūst patiešām daudz, tad atliek sekss. Tāpēc,ka bez tā visas dalībnieces ir vienkāršas meitenītes. Dažas jau paresnas. Nekā īpaša.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laine Aizupe 10.08.2011 19:43
Pirms paaris meeneshiem nenormaali noshokeejos par amerikaanu shovu Toddlers&Tiaras (sic http://tlc.howstuffworks.com/tv/toddlers-tiaras). Atsauca atminaa epizodi no Little Miss Sunshine ar pedofiilo skatiitaaju beernu skaistumkonkursa rindaas.
Man ilgi likaas, ka shii diskusija par bernibas seksualizaaciju ir paarspiileeta, bet, kad mekleeju savai (toreiz 1,5 gadiigajai) meitai interesantu apgeerbu ebay un atduuros pret kaadas citas maates rakstiitu "hot jeans", gandriiz apkritu. Hot jeans?? Manam beebim? wtf?
Bet laikam "the bottom line" ir, ka "kakjis uz veikalu neiet" - berni pashi sev "seksigu" apgerbu (polsteretos krusturus astongadigam meitenem, skiet, esmu minejusi jau cita komentara), kosmetiku utml. neperk. Aiz katra seksiga berna - ari Vogue meitenites - stav loooooti diivaina maate.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

puansons 10.08.2011 18:36
Šo jomu var viegli regulēt ar valsts iejaukšanos,ja vien konkrētās valsts sabiedrībai ir tāda vēlēšanās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armands 10.08.2011 18:35
Vai visā ES ir kaut kādi vienoti noteikumi vai ieteicamās vadlīnijas, kādā veidā nepilngadīgie drīkst tikt fotografēti modes un reklāmas vajadzībām? Ja ir, tad vienkārši jāievēro - lai nerastos domstarpības, kā bija ar to Operas reklāmu.

Noteikumiem jābūt vienkārši un saprotami uzrakstītiem. Jo profesionāli reklāmisti jau bieži vien saredz to trauslo līniju, kas vienkārši provokatīvu foto nošķir no noziedzīga nodarījuma. Bet diemžēl, ir vērojamas pašu pusaudžu aktivitātes vienam otru fotografējot un filmējot (t.s. "sexting") - un arī pašiem bērniem būtu jāzina, kādu klasesbiedrenes fotouzņēmumu drīkst glabāt savā mobilajā telefonā un kādu labāk nekavējoties izdzēst pirms policija ir kaut ko piešuvusi.

Cita lieta, ka bērnu emocionālo un fizisko drošību tomēr visvairāk nosaka vecāku loma un attieksme. Ja vecāki ir tādi, kuriem viņu bērna skandalozā slava patīk vai ir izdevīga - tad vienmēr atradīsies veids kā ierobežojumus apiet.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gabis 10.08.2011 16:40
Man šķiet, ka problēma nedaudz ir tajā, ka erotikas elements bieži tiek pārspīlēts. Ne jau no reklāmu veidotāju, bet patērētāju puses. Vai biežāk tā nav drīzāk ķermeņa, grima un auduma māksla, nekā aicinājums uz kniebšanos? Protams, šī māksla spiež uz attiecīgajām pogām.
Galu galā modeles ir tikai pakaramie. Reālā dzīvē veči tāpat meklē sievietes ar pupiem un sataustāmiem dibeniem. :)

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi