Atslēgvārdi:

Vai Saeimā vispār kāds vēl domā ar galvu? 16

Labdien, lasītāji!

Pagājušajā nedēļā Saeimas "gudrās galvas" apstiprināja trīs lielus likumus. Visi trīs likumi tika nosūtīti Valsts prezidentam. Visi trīs likumi tikpat ātri tika nosūtīti atpakaļ. Valsts prezidenta motivācijas vēstules, kurās viņš skaidro savus iebildumus pret minētajiem likumiem, skaidrāk par skaidru rāda, ka pašreizējās "gudrās galvas" ir absolūti izsmēlušas savu kompetenci un vairs nav spējīgas darīt neko sakarīgu. Tas attiecas tiklab uz pozīciju, kā uz opozīciju.

Iesaki citiem:

Piemēram, likums par fizisko personu maksātspēju. Otrā lasījumā Saeima apstiprināja noteikumus, kurus izstrādāja vesela gara strīpa kompetentu organizāciju, tajā skaitā Latvijas Darba devēju konfederācija, Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kamera, Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācija, Latvijas Kredītņēmēju apvienība, Latvijas Komercbanku asociācija, Ārvalstu investoru padome, Pasaules banka un Starptautiskais valūtas fonds. Kas notika tālāk? Varat trīs reizes minēt. Jā, atbildīgajā Saeimas komisijā piepeši tapa pavisam cits variants un tas ir tas, ko pēc tam "gudrās galvas" apstiprināja trešajā lasījumā. Un no tā absolūti un nepārprotami rodas klasiskais latviešu jautājums: Kam tas ir izdevīgi? Jo galu galā "gudrās galvas" uztaisīja likumu, kurš nediferencē starp vienkāršiem kredītņēmējiem un spekulantiem, kuri "Tautas" partijas un Šlesera biznesa projekta veidotajos "treknajos gados" kampa visu iespējamo pēc kārtas un pie sasistas siles nonāca paši savas vainas dēļ, kā arī tāpēc, ka ticēja minētajām valdošās bandas partijām. Vienkāršie kredītņēmēji reti ir tie, kuri politiskajām partijām ziedo ievērojamas naudas summas. Šķiet -- bodīte. Kārtējā bodīte.

Un tad vēl Jaunā laika censonis Šadurskis un viņa visnotaļ negaidīti apstiprinātais likums par to, ka politisko partiju valdes priekšsēdētājiem un locekļiem ir jāiesniedz valsts amatpersonas deklarācijas. Tā nepārprotami ir ļoti laba ideja, jo galu galā Saeimā esošās frakcijas pietiekami bieži saka, ka tās nezinās ko darīt, iekams tām to priekšā nebūs pateikušas attiecīgo partiju valdes. Piedevām, ja ņemam vērā to, ka ļoti bieži politiskas partijas mūsu valstī patiesībā ir biznesa projekti, ir visādi iemesli kāpēc tos, kuri šos biznesa projektus kūrē, saukt pie atklātības. Jo politiska partija, ja arī radīta tās īpašnieka labumam, tomēr nav uzņēmums klasiskajā izpratnē. Tā var būt daudzreiz kaitīgāka par jebkuru īstu uzņēmumu, un tāpēc sabiedrībai ir pilnīgs pamatojums uzzināt par partiju bosu mantisko stāvokli, lai labāk varētu spriest par to, kāpēc Saeimā un Ministru padomē tiek pieņemti tādi un ne citi lēmumi.

Bet arī šis likums ir apstiprināts nesagatavots. Acīmredzot arī Jaunajā laikā nav neviens kas var padomāt ar galvu un saprast, piemēram, ka likums par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbā attiecas uz ... kāds pārsteigums! ... valsts amatpersonām. Partiju valžu priekšsēdētāji un locekļi ... kāds pārsteigums! ... nav valsts amatpersonas. Acīmredzot tur nav neviena, kas var padomāt ar galvu un saprast, piemēram, ka kopā ar noteikumiem par deklarāciju iesniegšanu arī būtu nepieciešami noteikumi par to, kas notiks, ja kāds to neizdarīs. Un varbūt varētu arī būt nepieciešami noteikumi par attiecīgo kontroles institūciju, jo KNAB, piemēram, pilnīgi bez nekādām instrukcijām diez vai varētu kaut ko īpaši lietas labā darīt.

Fiksas idejas šajā Saeimas sasaukumā diemžēl ir likums, nevis izņēmums. Un tāpēc turpinu domāt, ka oktobrī ejot uz vēlēšanām es paņemšu līdz pašreizējo "gudro galvu" sarakstu un vienalga kādu sarakstu izvēlēšos, no tā trekni izsvītrošu pilnīgi katru cilvēku, uz kuru šis statuss ir attiecināms. Kaut kādā brīdī Latvija tomēr ir pelnījusi pārvaldes iekārtu, kuras pamatā nav princips "tāpēc, ka es tā gribu." Tas attiecas tiklab uz abām "zaļajām zemniecēm," kuras pagājušajā nedēļā vai nu bija pretīgi viltīgas vai arī nožēlojami dumjas, kā uz Jaunā laika deputātu, kurš arī acīmredzot nesaprot, ka krekls ir gatavs tad, kad ir sašūtas visas vīles un piešūtas visas pogas. Sanāk, ka Šadurska priekšlikums bija sadriskāta maiciņa. Kauns, Kārli. Kauns, Baiba un Skaidrīte. Kauns visām 100 "gudrajām galvām," jo acīmredzot neko no tā, ko motivācijas vēstulē rakstīja Valsts prezidents, NEVIENA no tām pirms tam nepamanīja. Un tas jau ir pavisam, pavisam nožēlojami.

Jauku visiem dienu. It īpaši Saeimas deputātiem, jo viņi tagad ir brīvdienās un vismaz uz kādu brītiņu mums no viņu nejēdzībām, aušībām un dullībām būs miers.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Astrīda 25.06.2010 15:39
Kāpēc mēs nevarētu prasīt, lai absolūti visas personas pildītu ienākumu deklarācijas. Tad varbūt tā ēnu ekonomika nebūtu tik liela. KNAB ātri vien varētu noskaidrot, kas ir tie uzņēmēji vai vienkārši cilvēki, kas var izdzīvot pilnīgi bez līdzekļiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

> Trauts 25.06.2010 11:41
Ja nepatīk Korupcijas novēršanas likums, tad der arī Krimināllikums (spēkā esošs, šoreiz pārliecinājos) - arī šeit partiju pārstāvji nav minēti kā valsts amatpersonas.
APK 166.27 KNAB tiek attiecināts uz valsts amatpersonām (http://www.knab.gov.lv/lv/prevention/conflict/offences/article.php?id=18982), VID arī to attiecina uz valsts amatpersonām (http://www.vid.gov.lv/default.aspx?tabid=4&id=721&hl=1), paša panta nosaukumā (valsts amatpersonas deklarācija) pasaka priekšā, kādām personām tā ir piemērojama (tik par labi jau šodien VID var mani ņemt priekšā par to, ka neesmu tādu iesniegusi; ja šo pantu grib piemērot visām personām, kam jāiesniedz deklarācija, ne tikai valsts amatpersonām, tad tas ir jāizņem no panta nosaukuma - kaut vai "166.27 pants. Obligātās deklarācijas neiesniegšana").
Manuprāt, mums jau ir spilgts piemērs par to, kā tiek piemēroti šis un arī krimināllikuma pants un uz ko tas attiecas (atgādinājumam - AirBaltic :) ).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Didzis Šēnbergs 23.06.2010 02:14
Godājamais Streipa kungs!
Ļoti labs raksts un ļoti laba kritika par Šadurska kunga priekšlikumiem, lai politisko partiju vadītājiem būtu jāiesniedz valsts amatpersonu deklarācijas, neskatoties uz to, ka tās nav valsts amatpersonas.
Tomēr jāpiebilst divas lietas:
1) no kodifikācijas viedokļa šī bija veiksmīgākā vieta, kur ievietot attiecīgās normas, jo tieši šis likums regulē attiecīgu deklarēšanos;
2) likumdevējam nekādas instrukcijas nebija KNAB jādod (jo KNAB funkcija nav šo deklarāciju pieņemšana un publicēšana), bet administratīva soda var par šo lietu nebūt. Tomēr bija jau izstrādāts arī likumprojekts, kas paredzēja administratīvo sodu par šo normu neievērošanu.

Tīri politiski - likuma atdošana atpakaļ neko īpaši nedos LAPK pilnveidošanai, bet varēt šo domu par pienākumu partiju bosiem deklarāties novilcināt un likvidēt.

Ar cieņu,
Didzis Šēnbergs

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

? 22.06.2010 22:15
Kauns, Kārli. Kauns, Baiba un Sarmīte

Par Kārlīti un Baibiņu skaidrs,bet kura ir tā Sarmīte?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 22.06.2010 16:38
Diesel - Andris_2 22.06.2010 15:44 Pieņemu, ka ...Vai tā?
---------------------
To Jūs teicāt.
(Mani nebeidz pārsteigt "Nevainības" sektantu nemitīgie pieņēmumi, fantāzijas un pat halucinācijas)
Es šo dienu saceltajā jezgā saredzu vienu - tie, kuri no treknajiem gadiem noņēma pašu biezāko skaidu un krīzē nes vismaigākos iespējamos zaudējumus, šobrīd citu muļķību trīs-vienā iepakojumā "norok" sev bīstamos likumu grozījumus. Streips, nez kāpēc, nāk klajā ar atbalsta rakstu.
To un tikai par to es šodien rakstīju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diesel - Andris_2 22.06.2010 15:44
Pieņemu, ka "marionetes" pretstats ir gruntīgs latviešu "nacionālais polituzņēmējs - tētiņš", kurš ar valsti un visu notiekošo ir bijis kopā no pirmsākumiem, tajā skaitā arī piedalījies ienākumu gūšanā, iegūstot valsts aktīvus bezlikumu un prihvatizācijas laikā. Vai tā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 22.06.2010 15:07
Skatos, ka jezgas patiesais mērķis ir sasniegts.

Mēs te par deklarāciju iesniegšanu paķīvēsimies, padauzīsim viens otram purnu, kuru kredītņēmēju vajadzēja vai nevajadzēja glābt...
Bet marionetes Lācīša trīs padomniekus/raustītājus apsaimniekojošās zviedru bankas var mierīgi turpināt pārskaitīt nesamazinājušos ripojošo monētiņu straumi par latviešu noģērētajām ādām.

P.S. 2) Kāda bija jēga šīsdienas Streipa rakstam?
...ja vien "jēga" kā reiz nav zviedru banku pasūtītie dūmi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Trauts 22.06.2010 14:55
Korupcijas novēršanas likums ir zaudējis spēku 2002.gadā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Trauts 22.06.2010 14:53
Tā gluži nebūs. APK 166.27 pants attiecas uz visām personām, kurām jāiesniedz valsts amatpersonu deklarācijas. Nav noteikts, ka šo pantu piemēro tikai valsts amatpersonām. Ja interpretē savādāk, tad lūdzu norādi kāpēc.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Boldrix 22.06.2010 14:39
Šadurskis droši vien līdzīgā populistiskā manierē kā jau visi deputāti centās vairot savu popularitāti, savukārt zaļās meitenes un daudzi citi likumprojekti ir reāli noziedzīgi pret tautu, šķiet tos triecientempā cenšas izdzīt tie deputāti, kuri nākamajā Saeimā vairs nebūs, tādēļ cenšas sapelnīt vecumdienām. Krauklim jau nu tiešām vajadzētu pietikt, šītā lobēt lielos uzņēmējus (pie tam konkrētus) es par tādu suņa darbu ņemtu 5000 mēnesī, ja vien man sirdsapziņa ļautu apzagt tautu resno runču interesēs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

> Trauts 22.06.2010 14:29
"166.27 pants. Valsts amatpersonas deklarācijas neiesniegšana" - attiecas uz valsts amatpersonām. To, kas ir un kas nav valsts amatpersona, var noskaidrot Korupcijas novēršanas likuma 5. pantā. Politisko partiju valdes priekšsēdētāji un locekļi nav minēti šajā sarakstā, tāpēc nevar tikt uzskatītas par valsts amatpersonām un 166.27 panta piesaukšana ir bik' nekorekta. Neloģiska liekas arī doma likt iesniegt valsts amatpersonas deklarācijas personām, kas nemaz neskaitās valsts amatpersonas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 22.06.2010 14:24
Kārlis Šadurskis nav no Jaunā Laika, bet no PiS.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Trauts 22.06.2010 14:18
Krimināllikuma 219.pants. Tā lūk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 22.06.2010 13:21
Un kārtējo reizi piedevām piebildīšu, ka es neesmu audzis kūtī un sev nezināmus cilvēkus uz tu neuzrunāju. Jauku Jums dienu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 22.06.2010 13:21
Teikšu, ka diskusijā par likumprojektu runa bija arī par kriminālatbildību, bet tekstā tā nav atrunāta. Lūk, ko teikšu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Trauts 22.06.2010 13:18
Ai, kāds pārsteigums Kārli!!! Izrādās, ka Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksa 166.27 pants paredz atbildību par valsts amatpersonu deklarāciju neiesniegšanu. Ko tagad teiksi?

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips