Atslēgvārdi:

Vai mēs to gribējām zināt? 10

Brīžiem noplūst tāda informācija, par kuru gribas uzdot jautājumu - vai man to vajadzēja zināt un kuru tas var vispār interesēt? Patiesībā, visnecienīgākā, visintīmākā un viszemākā līmeņa informācijas noplūšana izraisa vislielāko ažiotāžu un interesi sabiedrībā. Pašiem riebj, atzīties kauns, bet izlasīt vajag. Piemēram, vai man vajadzētu zināt, kuros veikalos iepērkas Lemberga meita Londonā, un cik maksā viņas kurpes?

Iesaki citiem:

Prātoju, kurš gan no tiem tūkstošiem, kas twitter atbalsta Wikileaks ar twibbon (ĪSTS, REĀLS ATBALSTS, kas kaut ko maina, vai ne?), ir lasījis vismaz dažus no šiem dokumentiem. Nē, nevis tos žurnālistu izvēlētos, bet tos, kurus paši, izpētot visu materiālu, ir uzskatījuši par interesantiem. Es liktu savas kārtis uz 1%. Pārējie seko baram un vispār - kaut kā atbalstīšana twitter taču ir reālākā iespēja kaut ko (tieši tā, kaut ko, jo var nemaz neiedziļinoties problemātikā pielikt twtibbon un just, kā pasaule mainās) mainīt pasaulē, tas jau ir sen zināms fakts. Man, piemēram, pietrūkst zināšanu (un laika, un intereses), lai izvērtētu, vai nopludinātā informācija ir kas vairāk par starpdiplomātiskām klačām, vai arī tā patiesi apdraud noteiktu personu drošību un pat dzīvību.

ASV ir milzīgs twitter lietotāju skaits, un daudziem no tiem ir izveidojusies atkarība. Ir izveidojusies vesela twitter slavenību kopiena - tie ir cilvēki, kas reālajā dzīvē ir nekas, bet 140 zīmju ietvaros - zvaigznes. Viņu sekotāju skaits sasniedz miljonu un vairāk. No viņu tvītiem mēs uzzinam pirmie to, ko īsti negribam zināt - ko viņi ēda, ko satika, varam ātrāk par tēvu ieraudzīt bildes ar jaundzimušo, u.t.t. Pagājušajā gadā milzīgs skandāls izvērtās par to, ka kāda jaunā māmiņa 5 minūtes pēc sava 5 gadus vecā dēla noslīkšanas piemājas baseinā par to paziņoja twitter. Pirms tam viņa bija vairākas stundas tvītojusi ar dažu minūšu intervālu starp ziņām. Viņas nebija klāt, viņa ziņoja pasaulei ziņas, kuras tai nav jāzina, kamēr bērns nepieskatīts slīka.

Bet ne jau tikai twitter mums pastāsta par lietām, kas mums nebūtu jāzina. Šorīt atvēru jaunāko Mans Mazais žurnālu, lai redzētu ļoti, ļoti atklātas dzemdību ainas no fotosesijas. Manu ģimeni tās šokēja, brokastis bija sabojātas un mēs neesam nekādi puritāņi. Gribat - apskatiet paši, bet tie nav slavenās Zīlītes zīmējumi, par to jābrīdina. Pieļauju, ka pat augšējos plauktos esošajos, no bērniem slēptajos erotiskajos žurnālos viņiem būtu redzams mazāk intīmu sievietes ķermeņa detaļu. Vai bērniem un pārējiem cilvēkiem tas ir jāredz? Jo pietiek specializētu video, kur var šo procesu noskatīties; galu galā internetā ir atrodams teju jebkas, ja ir interese.

Var jau nelasīt, kāds teiks. Bet vai tiešām VAR nelasīt? Vai mani pabrīdina, ka šodien, ieejot pietiek.lv, tur nebūs kārtējās klačas par to, cik Zatlers noēdis, nevis svarīga informācija par AirBaltic zīmola pārdošanu? Vai, atverot BĒRNU žurnālu, tur būs nevis ieteikumi, kā bērnus iesaistīt piparkūku cepšanā, bet kādas sievietes mokas dzemdībās, soli pa solim?

Vai žurnālisti ir noteikuši robežas, kur sākas tāda informācija, kura cilvēkiem nebūtu jāzina? Vai jebkas, kas ir pārdodams, šokējošs, baumu līmenī, ir kas tāds, par ko jāinformē ikviens sabiedrības loceklis?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Bērziņš 09.12.2010 16:12
Par MM runājot - es parasti to nelasu, bet šoreiz kaut kā ieintereģēja tas, ka tur bija par to, kā tikt galā ar bērna niķiem un niķīšiem un tad es šķirstu un meklēju to rakstu un uzdūros tām ģimenes dzemdībām vannā. Nu skats, kā jau dzemdībās, nav visai estētisks, turklāt es brīnos par to pāri, kas bija ar mieru, ka kaut ko tādu un tik atklāti publicē!!! Dzemdības, taču ir tikpat intīms (pat vēl intīmāks) process, kā sekss, kāpēc, kāds būtu gribējis to pulbicēt un kāpec gan, kāds ir tam piekritis ??? Kāds bija MM redakcijas motīvs to publicēt ? Šokēt sabiedrību ?!?! Izdevās. Es esmu šokēts. Ja gribēja pārliecināt par to cik labas ir dzemdības ūdenī, kāpēc tas bija jādara bildēm nevis ar tekstu ? Turklāt, ja tiešām bija tāda ideja publicēt dzemdību fotosesiju, kāpēc nevarēja to visu nedaudz apslēptāk darīt ?! Bez laimīgās mātes dzimumorgāniem ?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Seneka 09.12.2010 14:29
ak Dievs, kaarteejais cilveeks kurs nesaprot ka fotograafijas, tas nav lai buutu skaisti, bet patiesi

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

KasparsM 07.12.2010 20:53
Jocīgi tie cilvēki – abonē nepatīkamus preses izdevumus, un pēc tam raksta sūdzības internetā. Ja nepatīk, nelasi. Vai arī sūdzies redakcijai. Sen neesmu abonējis vai pircis nevienu papīra avīzi vai žurnālu, tāpēc tādas problēmas nepastāv.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ak dies 07.12.2010 16:25
Hei, par ko te ir stāsts? Mani pilnīgi noteikti neinteresē, cik maksā Lemberga meitas kurpes un es to nelasu. Pati esmu dzemdējusi, un tāds nu tas process mēdz būt.
Man drīzāk jautājums ir visiem LV žurnālistiem, kur ir jūsu komentāri, viedokļi par preses brīvību WikiLeaks vadītāja apcietināšanas lietā. Pavisam skumji, ka Hodorhovska pēdējais vārds palika tik maz komentēts no LV žurnālistu puses. Par ko mēs te vispār runājam?!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 07.12.2010 13:23
>>> "mans mazais" ir dzemdību žurnāls, nevis "bērnu" žurnāls.
=====
Ir jau vēl tāds izdevums kā "Šūpulītis". It kā "Mans mazais" domāts vecākiem, kuri nodarbojas vai plāno nodarboties ar bērnu audzināšanu. Ja nu konteksts bija tāds, ka vajag morāliski sagatavot tos vīriešus, kuri plāno piedalīties "ģimenes dzemdībās" (lai viņiem nebūtu šoks vai tml.), tad jau tās dzemdību bildes ir attaisnojamas. Plikas ziņkārības dēļ - diez vai. Jo parasti tas tomēr ir intīms process.

Pukoties par to, ka žurnālos netiek ievietots piemērotākais materiāls, diez vai ir labi - ko tad teikt par neskaitāmām garlaicīgām reklāmām, kas aizpilda veselas lappuses? Un ja Linda grib būt konsekventa - daudz vairāk vajadzētu apkarot pornogrāfiju pusaudžiem domātos izdevumos. Erotiskas fotomodeļu pozas, sievietes apakšveļā, mūzikas zvaigžņu attēli nepiedienīgā apģērbā - tas vairāk piederas "pieaugušo žurnālos", ko saiņo celofānā un liek kiosku augšējos plauktos. Protams, "sex sells" - bet varbūt pusaudžiem vairāk būtu jāstāsta par vecumam piemērotām lietām; par izglītošanās iespējām, par draudzību un citām viņu vecumam adekvātām attiecībām - nevis par seksu, kuram daudzi no viņiem nemaz nav gatavi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krabe 06.12.2010 21:34
"mans mazais" ir dzemdību žurnāls, nevis "bērnu" žurnāls.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 06.12.2010 11:59
Nezin, vai fotogrāfijas spēj atainot būtisko procesā. Inai nav taisnība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ina 06.12.2010 09:41
Dzemdību process ir laba lieta. Lai sievietes vispirms apdomā, uz ko iekrīt. Tā teikt, par biedinājumu un brīdinājumu. Trīsreiz apsver, kamēr nav par vēlu. Un vīriešiem vispār svētīgi. :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 05.12.2010 20:31
Autore gan to lietu ņem plašāk un es viņai pievienojos. Jo nudien, ja lasītājam interesēs dzemdību process, viņš par to painteresēsies pats, tāpat arī par jebkura populāra cilvēka gaitām vai personisko dzīvi.Bet žurnālisti kā preču izplatītāji liek kāju durvīs, kad tu tās gribi vērt ciet.Nu vēl ļoti labi atceros, kā tūlīt pēc neatkarības atgūšanas pie visiem kioskiem lipa knīpas, jo neviens taču agrāk nebija redzējis uz žurnālu vākiem plikas un izlaidīgas daiļavas. Kurš tās pieprasīja? Bet tika uzskatīts, ka pieprasīs.Un jēga?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eduards Ozoliņš 05.12.2010 19:19
Tomēr jautājums šeit ir par to, ka pēc šīs informācijas nopludināšanas, ASV "vara" skraida kā sadegusi, Asandžu pasludinājusi par nodevēju un teju iecēlusi lielākā terorista un noziedznieka "godā". Domājams, ka šādai panikai ir iemesls un tas vien ļauj pamatoti secināt, ka WikiLeaks gluži pa tukšo nerunā...
Otra lieta, ka WikiLeaks ar dzeltenumu ir visai mazs sakars. Jā, plašsaziņas līdzekļi sākumā izcēla to, kā nu kurš diplomāts ir tā vai citādi kādu aprunājis, bet tur ir arī nopietnas lietas. Nu kaut vai ar Latviju saistītais - kā Krievijas vēstnieks zvanījis 2 vietējiem oligarhiem, lai lūgtu atbalstu Gruzijas jautājumā. Vai globālāk - ka tieši Ķīnas valdība vainojama pie uzbrukumiem Google tīklam, kad viņi atteicās cenzēt to vai citu resursu.
Par Twitter gan jāpiekrīt - nav liela māksla uz profila bildes uzlikt tādu vai citādu bildīti, tās ir emocijas, kas brīžiem jau kļūst pārāk uzspēlētas.
Ja kādu interesē, par šo mazliet vairāk uzrakstīju arī savā blogā: http://eduardsozolins.wordpress.com/2010/12/05/atklatibas-ga...

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi