Atslēgvārdi:

Vai Latvijas tiesas ir kļuvušas atklātākas? 9

ES Phare projekts “Korupcijas novēršana tiesu sistēmā” panācis tiesnešu attieksmes maiņu pret informācijas atklātību un ar portālu “tiesas.lv” radījis informācijas infrastruktūru. Tālākais atkarīgs no resursiem, un to taupīšana neattaisnosies.

Iesaki citiem:
Berits 255x203
Foto:A. Jansons

Nupat savu darbību beidza Eiropas Savienības Phare projekts “Korupcijas novēršana tiesu sistēmā”. Šis projekts darbojās gadu, bet virsrakstā uzdotais jautājums ir joprojām aktuāls. Pilnīga atklātība ir ideāls teorētisks modelis, kas nedarbojas nevienā valstī, tāpēc nevar gaidīt, ka kādu dienu Latvijas tiesās būs pilnīga atklātība. Daudz svarīgāks ir process uz šo atklātību, un šādā kontekstā Latvijas tiesas aizvadītā gada laikā ir kļuvušas atklātākas.

Projekta darbības laikā izdevās novērot daudzu Latvijas tiesnešu attieksmes maiņu attiecībā uz informācijas atklātību un caurredzamību. Sākumā tiesneši vadījās no pieņēmuma, “jo mazāk informācijas tiek dots, jo drošāk un labāk”, bet tagad it īpaši lielākajās tiesās dominē pozitīva pieeja, kas balstās uz principu “viss, kas nav aizliegts ir pieejams”.

Ilgu laiku Latvijas tiesās bija problēma ar to, kas ir aizliegts un kas nav. Dažādu tiesu priekšsēdētāji dažādi interpretēja viena un tā paša dokumenta pieejamību. Tagad pēc kopīga risinājuma meklējumiem starp dažādām iesaistītajām pusēm ir panākta būtiska vienošanās. No nākamā gada 1. janvāra stāsies spēkā LR Tieslietu ministrijas lietvedības instrukcija, kas precīzi nosaka, kāda veida informācija nav publiski pieejama. Tas attiecas, piemēram, uz fizisko personu datu aizsardzību, informāciju par seksuāla rakstura noziegumiem, kur iesaistīti nepilngadīgie, šķiršanās, adopcijas lietām, valsts un komercnoslēpumiem. Pēc šīs instrukcijas stāšanās spēkā katrs tiesas priekšsēdētājs vairs nevarēs patvaļīgi tulkot un traktēt informācijas pieejamības nosacījumus.

ES Phare projekts, izveidojot tiesu portālu “tiesas.lv”, ir radījis informācijas infrastruktūru, kuras izmantošana ir atkarīga no tiesu kapacitātes un resursiem. Portālu var salīdzināt ar autoceļu, kam reāla atdeve būs tad, ja pa to pārvietosies transporta līdzekļi. Tiesās tas nozīmē risināt personāla jautājumus un funkciju pārdali. Līdzšinējā prakse liecina, ka tiesas, nespējot algot informācijas speciālistus, veic iekšējo funkciju pārdali, uzticot kādam darbiniekam papildu pienākumus.

Tiesu atklātību veicina tiesnešu un tiesu darbinieku attieksmes maiņa. Bet tas ir ilgāks process, ko var stimulēt ar dažādiem pasākumiem, kas vērsti uz apmācību un izglītošanu. ES Phare projekta laikā ap divsimt Latvijas tiesnešu piedalījās speciālos semināros par informācijas atklātību un caurredzamību, pieredzes apmaiņas nolūkā vairāki Latvijas tiesneši un tiesu administrācijas pārstāvji apmeklēja Francijas tiesas un iepazinās ar franču pieredzi informācijas atklātības nodrošināšanā.

Tiesu turpmākā attīstība būs atkarīga ne tikai no attieksmes maiņas un izpratnes par informācijas atklātības un caurredzamības nepieciešamību - liela nozīme būs praktiskajiem līdzekļiem, piemērotām telpām, video un audio tehnikai, personālam. Praktiskie jautājumi ir atkarīgi no valdības politiskās gribas. Naudas taupīšana neattaisnosies, ja nebūs iespējams praksē ieviest informācijas atklātību un mainīt sabiedrībā valdošo negatīvo attieksmi pret tiesu varu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


egils 30.12.2002 12:23
Jā, diemžēl jāatzīst, ka no godājamā autora minētā tajā t.s. "tiesu portālā" nevar atrast gandrīz neko. Pirmkārt, kur ir tiesu spriedumi? Spriežot pēc visādiem rakstiem par šo tēmu, tieši tiesu spriedumu publiskošana bija viens no šī projekta galvenajiem mērķiem. Ja tiešām tā projekta summa ir ap pusmiljonu, tad jānorāda, ka šādu summu nevajag, lai ieliktu vienkāršu linku uz Lursofta maksas (un krietni lielas) pakalpojumu, kas ir pieejams šķiet jau trešo (!!!) gadu. Otrkārt, kur tad ir tās literatūras saraksti? Vai TNA izdoto publikāciju reklāmas it tas par ko mēs runājam? Piedodiet, kur tad palika LU raksti, Turības grāmatas, Latvijas Vēstneša grāmatas, u.tml. Treškārt, tur daži linki nemaz nestrādā, arī linki uz citām mājas lapām nav sistematizēti, izskatās haotiski savākti. Tur vajag daudz, daudz vairāk informācijas ielikt un linkus sistematizēt pa kategorijām. Jūsu domas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


waldis 19.12.2002 12:57
Es jau tā speciāli drusku pabļaustījos, bet fakti ir "uz sejas". Par kādu atklātību var runāt, ja par to ir jāmaksā, turklāt pamatīgi. Kāda velna pēc atklātība ir kādas privātas institūcijas peļņas avots. Ja no tā pusmiljona atliktu maliņā vienus pārdesmit tūkstošus, tad varētu pieņemt darbā uz vienu vasaru kādu pulciņu studentu un vecāko klašu skolēnu, kas tos tiesu nolēmumus vajadzīgajā formātā sadzītu iekšā, ka nemetas. Privātie, lai pelna ar to, ka taisa šo nolēmumu indeksētas datubāzes, kurās var organizēt meklēšanu pēc n-tajiem parametriem, proti, ja kādam slinkums pašam meklēt visu par doto tēmu, tad par naudu to viņa vietā izdara privātais kantoris.

Bez tam smieklīga ir tā saucamā elektroniskā biblioteka. Tā nav biblioteka, bet gan Tiesu aģentūras izdevumu reklāmas saits! Vispār nožēlojami.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jurists 18.12.2002 15:21
Galvenais un pats lielākais vortāla trūkums - nav pieejami tiesu spriedumi. Uzskatu, ka ielikt linku uz lursofta datubāzi, ir izsmiekls. Pie tam cenas tur ir pilnīgi nepieņemamas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Lasītājs 17.12.2002 15:37
Waldim:
Pag, pag, ne tik strauji. Tas, ka internetā dažreiz serveri nav pieejami, un kaut kas vaļā neveras ir dabiski (lai arī skumji). Tā gadās. Un tam nu noteikti nav nekāds sakars ar jūsu daudzināto pusmiljonu. BTW Nupat jau atkal tā saite darbojas un var piekļūt tam portālam.

Visiem par tēmu pusmlijons:
Cik noprotu no raksta un portālam pievienotā projekta Service Procurement Notice, nav jau tā, ka viss pusmlijons būtu iztērēts tiesas.lv mājaslapai. Tika jau arī veikti pētījumi - viens pieejams arī portālā politik.lv - un droši vien arī citas aktivitātes - apmācības u.c. ( No raksta to saprast gan nevar - tāds pārāk vispārīgs sanācis). Un pēc Phare projektu mērauklām 1 Mio EUR nav nemaz pārlieku daudz (nav arī maz). Rēķiniet paši - Eiropas konsultantu likmes ir sākot no 500 EUR/dienā + per diem (tas Latvijai tagad laikam ap 230 EUR dienā). Un tikai nevajag sākt kliegt, ka tādi dārgi konsultanti mums nav vajadzīgi - sak, paši visu zinām un mākam. Phare nauda nāk tikai komplektā ar ES konsultantu pakalpojumiem.

Par tiesas.lv:
Jā, nekādu dižo datubāzi/infrastruktūru tai lapā gan nemana. Bet varbūt šīs iespējas patlaban atrodas latentā stāvoklī (t.i. programmatūra ir uztaisīta un pilottestēta, taču nav publiski pieejama) , jo nav politiska lēmuma par to, kāda informācija un kā publiskojama. Žēl, ka diskusijā nepiedalās kāds no projekta dalībniekiem, piem. raksta autors, kas varētu mums to visu paskaidrot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


waldis 17.12.2002 11:15
Nupat, Ešmita kungs, es vēlreiz mēģināju atvērt šo resursu. Nekas nenotiek! Kāpēc? Kā var noļurināt pusmiljonu un rezultātā demonstrēt neko? Un, kas tā par stulbu frāzi Jūsu raksta ievadā par to taupību? Vai tā domāta kā iebiedēšana, rekets, savas nemākulības attaisnojums?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

waldis 16.12.2002 18:06
Nupat kā mēģināju aplūkot aprakstīto resursu. Skujies vecīt! Tas neveras vaļā! Vai par šādu mēslu ir iztērēts tāds piķis?

Tam kurš par šīs summas izzagšanu un izšķērdēšanu ir atbildīgs vajadzētu izrakstīt ceļazīmi uz piespiedu ārstēšanu dažu gadu garumā no šāda veida netikumiem iestādē ar restotiem logiem - uz valsts rēķina protams.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

alfons trīcvaidziņš 14.12.2002 13:46
par šo summu tiešām gribētos redzēt vairēk -- varētu ne tikai attieksmi mainīt; kurš īsti atbild par Latvijas sniegto daudzmiljonu pretkorupcijas palīdzību atdevi? tautai ir tiesības zināt varoņu nosaukumus

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Hilarija 11.12.2002 12:28
Ideja par šādu tiesu portālu principā nenoliedzami nav peļama, bet Kaspara minētā summa -- pusļimons -- patiesi pārsteidz. Vai šis būs kārtējais e-projekts, kur milzu naudu iegrūž infrastruktūrā, kāds uzvārās un gala beigās efekts lietotājam ir čiks? Cik tiesnešu raksta spriedumus ar roku tehnisku drošības apsvērumu dēļ? Nepiekrītu autora uzstādījumam, ka tagad viss ir izdarīts, portāls uztaisīts un nu var mazgāt rokas (un lauzīt galvu, kur iegrūst nākamo ļimonu). Kas būs tālāk? Vēl viena pusmirusi pretkorupcija.lv?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


kaspars 11.12.2002 09:38
Jā, Ešmita kungs, tas viss, ko rakstāt, ir daudz maz pareizi. Tomēr, interesanti būtu uzzināt kaut ko vairāk par šī projekta izmaksām, precīzāk - par to sadalījumu pa posteņiem. Ja nemaldos, Phare šim projektam izgrūda ap 500.000 LVL.

Protams, skaidrs, ka jūsu rakstā pieminētais tiesnešu izbrauciens zaļumos uz Franciju varētu izmaksāt daudz. Arī "tiesnešu attieksmes maiņa" varētu būt prasījusi krietnus izdevumus (interesanti būtu bijis pavērot naudas plūsmu). Neesmu ne tūrisma aģents, ne psihologs, tādēļ jums izdotos viegli pārliecināt par šo pasākumu izmaksu pamatotību. Tomēr par "tiesu portālu" atļaujiet mazliet piesieties.

Vispirms, saukt šo mājas lapu par portālu, liekas mazliet par šerpu. Tādēļ pieturēsimies pie tai atbilstošākas kvalifikācijas – prezentācijas mājas lapa. Kādēļ „prezentācijas”? Tādēļ, ka nekā cita bez statiskas un vispārējā rakstura informācijas par Latvijas tiesu sistēmu šajā mājas lapā neatradīsim.

Vai šāda mājas lapa var noderēt tiesnešiem? Varbūt. Informācija par tiesu adresēm un tālruņiem ir pieejama viegli un vienkārši. Tiesnesim atrast sava kolēģa e-pasta adresi šajā mājas lapā atrast nebūtu problēmu.

Par laimi tiesnešu darba statistikas dati mājas lapā nav pieejami, katra tiesneša izskatāmo lietu saraksta arī tur nav. Nedod Dievs, vēl kāds „presoviks” saskatīs kāda tiesneša „klientu” lokā nejaušības principa pārkāpumus lietu izdalē tiesnešiem. Ja nezinājāt, ka tiesās tādam jābūt, pajautājiet tiesnešiem, kā lietas tiek dalītas starp tiesnešiem.

Arī Tieslietu ministrijai, kura zināmā mērā uzrauga tiesu darbu (tieši no procesuālā viedokļa), šajā mājās lapā nav ko meklēt – tā par tiesnešu aktuālo darbu te neuzzinās pilnīgi neko. Vienīgais par ko TM var priecāties šajā mājas lapā, ir lasīt pašas izplatītos ziņojumus preses.

Vai šāda mājas lapa var noderēt sabiedrībai? Iespējams. Arī 10. klases skolēni ir mūsu sabiedrības locekļi, un šī mājas lapa tiem būs lielisks informācijas avots referātiem par tēmu „Ko es zinu par tiesām Latvijā”. Ctrl + C un Ctrl +V.

Tiesu nolēmumi mājas lapā nav pieejami (Dies’ sargā caurskatāmību tiesās!). Kā jums šķiet, Ešmita kungs, kāds bija šī Phare projekts sākotnējais mērķis? Vai „risinot personāla jautājumus un funkciju pārdali” tiesās, Jums tas varētu būt piemirsies? Labi, ka vismaz mājas lapā esat devuši norādi uz Lursoft, kurš tiesu nolēmumus piedāvā saviem klientiem par maksu (2 Ls par nolēmumu). Ja kādam briesmīgi vajadzēs, varēs tos nolēmumus dabūt, kaut vai nobleķojot prasīto naudiņu. Lursoft datu bāze ir privāti finansēta un liekas loģiski, ka tās uzturēšanas izmaksas ir jāatpelna. Taču Lursoft datu bāzei nav nekāda sakara ar šo Phare projektu.

Tad ko jūs, Ēšmita kungs, esat darījuši, lai Latvijas tiesas būtu atklātākas un tās spriedumi būtu pieejami sabiedrībai jūsu veidotājā „tiesu portālā”? Kā sabiedrība jutīs to „tiesneši attieksmes maiņu”?

Kas ir tā jūsu izveidotā „informācijas infrastruktūra, kuras izmantošana ir atkarīga no tiesu kapacitātes un resursiem”, par kuru rakstāt? Vai jums nešķiet, ka minētais apgalvojums ir absolūti pareizs un absolūts nonsenss? Parasta mājas lapa internetā, kādu jums izgatavos katrs piektais fizmatu pirmkursnieks ar pamatzināšanām HTML? Interneta dizaina firmas par šādu lapu prasītu 5 -10 tūkstošus. Nu labi, ja mājas lapai jābūt „portālam”, tad 20 tūkstošus.

Ne jau infrastruktūra šīs prezentācijas mājas lapas veidolā ir tā, kuras trūkums smacēja nost tiesnešus un apgrūtināja tos spriest taisnu tiesu, publicēt visiem pieejamus spiedumus, pārstāt izskatīt savu čomaku lietas utt.!

Tas ir daudzu ar informācijas tehnoloģijām saistītu projektu lāsts mūsu valstī – uzliksi datoru, ierēdnis sāks strādāt. Nu, nestrādā! Labi, Phare ir gājusi soli uz priekšu – uztaisīja mājas lapu, bet princips nemainīgs. Sak’ uztaisījām jums „infrastuktūru”, pārējais „atkarīga no tiesu kapacitātes un resursiem”, citiem vārdiem – „tieciet galā paši”. Nomirs šī mājas lapā tā arī ne reizi kārtīgi neieelpojusi (palasiet šo komentāru pēc gada).

Šādu veidu projektos ir jādod iespēja sabiedrībai turēt roku uz tiesas pulsa. Jābūt pieejamai pamatinfomācijai par tiesneša izskatāmam lietām (pat bez iesaistīto personu datiem), lietu izskatīšanas gaitu, informācijai par lietu sadalīšanu tiesnešiem. Jāpublicē informācijai par krimināllikumu pantiem, par kuriem piespriestie sodi svārstās plašā amplitūdā (tas varētu norādīt, ka likumā pieļautas interpretācijas iespējas vai tiesā ir korupcijas problēmas). Jāpublicē spriedumu analīze, normatīvo aktu komentāri (nejaukt ar komentāriem ala Delfi).

Jādara viss, lai tajā „tiesu portālā” būt tik daudz informācijas par tiesu šī brīža darbu, lai tiesnesis sajustu sabiedrības elpu savā pakausī.

Bet kur var iegrūst pusmiljonu...?

Saistītie raksti