Atslēgvārdi:

Vai kāds parunās ar tautu par karu Irākā? 14

Pret karu esam mēs visi, bet te nepieciešams dziļāks jautājums - vai esam par vai pret Latvijas aktīvu iesaistīšanos starptautiskajā politikā un vai esam starptautiski atbildīga sabiedrība?

Iesaki citiem:
Iesaka 255x203
Foto:ZOOM

Vairums Latvijas iedzīvotāju neatbalsta iespējamo karadarbību pret Irāku, liecina šomēnes publiskotie sabiedriskās domas aptauju rezultāti. Tikai apmēram 10% iedzīvotāju lielākā vai mazākā mērā atbalsta karadarbības uzsākšanu. Latvijas prezidentes un ārlietu ministres oficiālie paziņojumi par Latvijas atbalstu ASV koalīcijai pielēja eļļu ugunij. Saeima atturējās no viedokļa paušanas, aktīva diskusija pēc būtības joprojām nenotiek, un viņus jau var saprast – debate par šo “nepopulāro lēmumu” var iedragāt šaubīgā elektorāta uzticību.

Neanalizēšu Irākas krīzi un Latvijas vietu starptautiskajā arēnā, bet gan to, kādus aktuālus jautājumus šī situācija mums atklāj par sabiedrisko domu Latvijā.

Sabiedrība ar zīmogu?

Aptaujas norāda, ka apmēram 80% Latvijas iedzīvotāju neatbalsta karu un pašlaik sabiedriskajā debatē tiek manipulēts ar šiem skaitļiem. Demokrātiskā sabiedrībā negatīva nostāja pret karu ir normāla parādība. Pret karu esmu arī es, un, domājams, arī Valsts Prezidente un Ārlietu ministre. Arī mans personiskais novērojums draugu un paziņu vidū liecina par vairāk negatīvu nekā pozitīvu viedokli. Jāatzīst, ka plaši tiražētais aptaujas jautājums pēc būtības neatspoguļo iedzīvotāju attieksmi pret Latvijas pausto pro-amerikānisko pozīciju, tātad nav universāli izmantojams.

Tomēr sabiedrības aizvainojumu var izteikt frāzē “ar mums nekonsultējoties, zīmogs uz pieres jau uzspiests”. Desmit gadus pie demokrātijas apstākļiem radinātais Latvijas iedzīvotājs pēkšņi apjūk, jo nenotiek amatpersonu konsultēšanās vai apspriedes ar sabiedrības pārstāvjiem pirms un pēc Latvijas pozīcijas paušanas. Toties notiek diskusijas par iespējamu starptautisko normu neievērošanu un iesaistīšanos militārā koalīcijā, sniedzot morālu un finansiālu palīdzību utt. Principā tiek tiražēta nostāja, ka lēmums par Latvijas dalību jau pieņemts.

Neitralitātes mīts ir dzīvs

Pret karu esam mēs visi, bet, manuprāt, šeit nepieciešams dziļāks jautājums - vai mēs esam par vai pret Latvijas aktīvu iesaistīšanos starptautiskajā politiskajā arēnā un vai esam starptautiski atbildīga sabiedrība? Tas ir jauns izaicinājums. Politiskajā līmenī līdz šim parasti esam sevi pozicionējuši kā valsti - palīdzības saņēmēju. Arī politiskajā retorikā biežāk pausta “mums vajag” un “mazais bāliņš lielajā pasaulē” pozīcija. Par to liecina joprojām aktuālā sabiedriskā vēlme starptautiskajos notikumos ieņemt neitralitātes un nogaidīšanas pozu.

Gallup Europe[1] aptaujas dati liecina, ka Latvijā ir viszemākais (aiz Kipras un Maltas) iedzīvotāju atbalsts - tikai 11% - valsts līdzdalībai ASV militārā koalīcijā bez ANO akcepta. Ieroču atklāšanas gadījumā atbalsts pieaugtu līdz 21%, un militārai rīcībai vienīgi ar ANO Drošības padomes akceptu iedzīvotāju atbalsts būtu 24% (salīdzinājumam – Dānijā 71%, Francijā 67%, Lietuvā 33%). Arī Irākas krīzei veltītajā raidījumā “Kas notiek Latvijā” (5.02.2003.) interaktīvajā aptaujā divas trešdaļas skatītāju atzina, ka Latvijai jāietur neitrāla pozīcija. Jebkurā gadījumā – izskatās, ka latvju meitas un dēli labāk noskatītos no malas uz šiem starptautiskajiem notikumiem.

Neaktuāla retorika

Var jau minēt, ka ārpolitika ir elitāra un nekad nekļūs par iedzīvotāju dienaskārtības pirmo punktu. Tomēr Irākas gadījumā cilvēki uzdod pavisam konkrētus jautājumus – vai atbalstām karu, vai uz Irāku man būs jāsūta savi bērni, vai iesaistīšanās koalīcijā nepastiprinās personiskos draudus, jo, pārfrāzējot ASV prezidenta Buša uzrunu Viļņā, “visi ASV ienaidnieki būs arī mūsu ienaidnieki”. Bez tam, Irākas krīze sabiedriskajā domā tiek asociēta ar karu un visām tā sekām. Tātad, parādās iezīme ārpolitikas notikumus analizēt no personiskās pozīcijas.

Valsts amatpersonas, savu pilnvaru ietvaros paziņojot par Latvijas piedalīšanos Irākas krīzes risināšanā, par savu atbildību izvirzīja arī savas pozīcijas skaidrošanu un argumentēšanu, kā arī sabiedriskās debates sekmēšanu. Jāatzīst, ka aktīva publiska diskusija pēc šo paziņojumu paušanas nav vērojama ne valdības, ne Saeimas līmenī. Es te nedomāju oficiālus paziņojumus, bet gan pašiniciētus dialogus gan savstarpēji, gan arī sabiedrības pārstāvju klātbūtnē.

Atļaušos arī apgalvot, ka pagaidām lielam vairākumam cilvēku nav skaidrs, kāda konkrēti ir mūsu loma šajā koalīcijā. Ko nozīmē praktisks atbalsts ASV? Ko starptautiskās tiesībās nozīmē pārkāpt ANO rezolūciju? Ko nozīmē būt sabiedrotajam? Ko nozīmē “būt kopā ar amerikāņu tautu” (ja 40% atbalsta militāru akciju ar ANO lēmumu un 22% uzskata, ka karavīri vispār nav jāsūta)? Kas notiks pirms tam un pēc tam? Cilvēkiem ir tiesības zināt skaidrus scenārijus un iespējamās alternatīvas. Pašreiz amatpersonas lielākoties aprobežojas ar jēdzienu tiražēšanu – “jāievēro valsts intereses”, “transatlantiskās vērtības”, “sabiedrotie”, “esam apsvēruši savas militārās iespējas un esam gatavi sadarboties” utt. Vai kāds ir mēģinājis izskaidrot to nozīmi praktiskos terminos, dodot reālus piemērus? Globālās drošības un aizsardzības sistēmā līderiem jāpieņem izaicinājums runāt ar tautu par šiem nepopulārajiem tematiem – ja māk pieņemt lēmumu, tad par tā pareizību jāmāk izglītot arī sabiedrība. Bumba ar laika degli

Sabiedrībai konceptuāli ir jāatbalsta Latvijas aktīvā loma uz starptautiskās skatuves. Bez aktīvas skaidrojošās komunikācijas no valdības puses var paredzēt vairākus notikumu attīstības scenārijus, kas tieši un netieši var būt saistīti ar valsts oficiālo nostāju Irākas jautājumos un neapspriešanos ar sabiedrību.

Paužot neticību ASV realizētajai starptautiskajai politikai un saredzot NATO kā amerikāņu interešu aliansi, var samazināties Latvijas iedzīvotāju atbalsts NATO (pēdējie dati liecina par 68% lielu atbalstu dalībai NATO). Bez tam sabiedrībā vēl vairāk aktivizēsies jautājums par Nacionālo bruņoto spēku specializēto vienību iesaistīšanos starptautiskos militāros konfliktos un mūsu valsts finansiālo un morālo gatavību iesaistīties starptautiskos konfliktos.

Var mazināties sabiedrības uzticība valsts realizētajam ārpolitikas kursam, valdībai, un politiķiem kopumā, kad netiek prasīts sabiedrības viedoklis ne pirms, ne arī pēc valstij svarīgu lēmumu pieņemšanas. Tas var tikai sekmēt elites atsvešināšanos no sabiedrības.

Var pieaugt uzticība Saeimā pārstāvētajai opozīcijai, kas līdz šim asi uzstājusies pret Latvijas karavīru nosūtīšanu dalībai starptautiskās misijās un iespējams, ka arī Saeimas balsojumā būtu pret Latvijas iesaistīšanos Irākas konfliktā.

Paeksperimentēsim!

Izejiet uz ielas uz pajautājiet garāmgājējiem, kāda ir ASV motivācija gāzt Sadama Huseina režīmu un uzsākt militāras operācijas. Pēc statistikas vismaz katrs otrais Latvijā un arī pārējā Eiropā atbildēs, ka tā ir nafta.

Vajag aprunāties ar dzīviem cilvēkiem. Ne jau tāpēc, lai pēc viņu ieteikumiem veidotu ārpolitikas stratēģiju (uzskatu, ka tā jāveido pieredzējušiem ekspertiem un diplomātiem), bet lai uzzinātu, ko viņi domā un kas viņus interesē. Un, ja būs skaidras atbildes nevis par “demokrātijas veicināšanu pasaulē”, bet, piemēram, ko nozīmē nosūtīt karavīru vienības uz Irāku, tad arī izpratne par ilgtermiņa politiskajiem procesiem pamazām var rasties.
_________________________

[1] Šeit un turpmāk izmantots EOS Gallup Europe dati – International Crisis Survey (29.01.2003)

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

enna Arbusto 11.03.2003 22:48
Financial Times 10. marts, 13. lappuse

Max Boot "France did not seek UN approval when it sent 3,000 soldiers into Ivory Coast. Russia did not seek sanction for its bulldozing of Chechnya, nor China for its brutalisation of Tibet."

"I like very much the metaphor of Gulliver, of ensnarling the giant," Jorge Castenada, Mexico`s former foreign minister, explained in November."Tying it up, with nails, with thread, with 20,000 nets that bog it down: these nets being norms, principles, resolutions, agreements, and bilateral, regional and international covenants."

FRANCE: Strategy "Containing America, not Iraq"

"When it comes to North Korea`s nuclear activities, those committed multilateralists France, China and Russia think the problem should be solved by America unilaterally. Thanks, guys."

Dominique Moisi - IFRI (Francijas Ārlietu institūta) direktors:

"France cannot act as the voice of global resistance to US unilateralism and play a leading role in Europe."

"Yet Europe and America are in the same boat. Europe may share geography with Russia and North Africa, but its fundamental values are still those of America."

"We have been burning too many bridges; it is time to start rebuilding them."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Claudio 11.03.2003 00:38
Pretesitiiba Baltaa nama agresiivajiem nesankcioneeti iebrukt Irakaa pieaug ne tikai pashaa Amerikaa, bet arii Latvijaa. Pretkara kustiibas www.esparmieru.lv saraksts 10.martaa ir pietuvojies 20 000. No latvieshu aktieriem to ir parakstiijushi Vija Artmane, Juris Kalninhsh, Zigurds Neimanis, Gundars Aabolinhsh, Ligita Skujinha un Elza Radzinha. No zhurnaalistiem -- Aina Kozlova, Aabrams Kleckins, Ausma Legzda un Marina Kostenhecka.

Saraksts turpinaas, taa rezultaatus katru dienu sanhem Latvijas prezidente pa savu amerikaanhu e-pasta adresi feedback@president.lv

Romas paavests Jaanis Paavils II savu sveetiibu ASV administraacijas agresijai ir liedzis. Bijushais ASV prezidents un Nobela preemijas laureaats Dzhimijs Kaarters nesankcioneetu ASV iebrukumu Irakaa nodeveeja par bezprecedenta gadiijumu civilizeetas pasaules apstaaklhos.

Kanaadas premjerministrs Zhans Kretjeens 9.III intervijaa Ei-Bi-Si izteicaas, ka ja mees atlhaujam ASV administraacijai mainiit rezhiimus peec taas patikas shodien, tad kas notiks veelaak, ja Khiina, kurai ir kodolierochi, nolems vienpuseeji mainiit rezhiimu kaadaa citaa valstii?

Francija un Krievija ir gatavas izmantot savas veto tiesiibas DP. Ja ASV administraacija iesaak nesankcioneetu vienpuseeju karu pret Iraku, ASV prezidents George W Bush var tikt apsuudzeets starptautiskajos kara noziegumos un nonaakt uz tribunaala apssudzeeto sola. To zinot, vinha seja shodien vaacu zhuraalaa "Der Spiegel" bija lhoti peleeka un luupas -- cieshi sakostas.

Vinha blefs tiek atmaskots un vinha zvaigzne riet. Vienmeer un visus nav iespeejams vazaat aiz deguna. Ir vajadziiga meera sajuuta. Tas ir tieshi tas, ko vinhsh bija pazaudeejis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Claudio 08.03.2003 16:39
Un, protams, nerunaajot nemaz par to, ka Baltaa nama nepamatoti agresiivajiem plaaniem attieciiba uz Iraku ir lhoti noziimiiga un pieaugosha opoziicija ne tikai visaa pasaulee, bet arii pashaas Amerikas Savienotajaas valstiis, Dzordzha W Busha deguna priekshaa. Un tas tiek tik perfekti nokluseets Latvijas dienas aviizees, atskaitot varbuut vieniigi "Neatkariigo Riita Aviizi". Komentatoriem Latvijaa labpatiikas atrefereet zinhas aarkaartiigi tendenciozi, à la maison blanche, ko Bushs ir teicis, cik biezhi vinhsh lasa biibeli, kam un ar ko vinhsh ir piedraudeejis, tai skaitaa Apvienotajaam Naacijaam, kuras toposhais ASV diktators jau ir paguvis pasuutiit uz vienu vietu "nepaklausiibas" gadiijumaa.

Vai tas mums nedaudz neatgaadina Repshes valdiibas beernudaarza liimenha politiku Latvijaa, kura censhas nolikt pie vietas zinhkaariigos un nepaklausiigos zhurnaalistus, kuri baazh savu degunu valdiibas netiirajos nosleepumos? Nedaudz. Katraa zinhaa rokraksts, ja arii nav gluzhi tas pats, ir lhoti liidziigs.

Runaajot par netiirajiem nosleepumiem, es gribeetu atgriezties pie austraalieshu profesora Michael E Salla idejas par to, ka muusdienu Irakaa tik tieshaam vareetu buut citplaneetieshu tehnologhijas peedas, izmantojamas shodien vai riit, bet tas katraa zinhaa vareetu buut ne vien striidus aabols lielvalstu viduu, bet arii casus belli.

Visiem tiem, kuri lasa vai klausaas amerikaaniski, es iesaku iisu kopsavilkumu no jau mineetaas ASV nakts radiostacijas maajas lapas ar absoluuti preciizu atsauci -- www.coasttocoastam.com/shows/2003/03/05.html

Paskatieties. Paklausieties. Un parunaasim peec tam. Kas, ko un kaapeec un kaa ir gribeejis nosleept.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Claudio 07.03.2003 22:22
Paldies Gurkam arii par vinha atziishanos, ka psihiatrijas izmantoshana politiskos meerkhos ir atkal paraadiijusies Latvijas dienaskaartiibaa. Peec neveiksmiigaa valsts apveersuma meeghinaajuma, kursh tika deeveets par "pirmsterminha prezidenta veeleeshanaam", to nebuutu bijis gruuti sagaidiit. Apsveicu, apsveicu, labs Latiinhamerikas rezhiimu stils.

Bet nenovirziisimies no teemas. Vai Dzordzhu Dablju Bushu, kursh ir ar mieru uzbrukt Irakai bez ANO Droshiibas Padomes rezoluucijas, varees apvainot starptautiskajos kara noziegumos? Tas ir mans jautaajums Latvijas juristiem, juristiem aarzemees, visiem, kas specializeejas starptautisko tiesiibu jautaajumos.

Kaa shai kontekstaa izskatiisies Vaira Viikhe-Freiberga un paareejie Baltaa nama agresiivaas aarpolitikas atbalstiitaaji?

Buutu lhoti interesanti uzklausiit juristus, bet psihiatri var aiziet uz ASV veestnieciibu peec honoraara.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gurka 07.03.2003 18:49
Aha! Pēc šī Claudio komentāra pieredzējis psihiatrs varētu uzstādīt precīzu diagnozi!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Claudio 06.03.2003 19:41
Papeetiet saitu www.exopolitics.org. Vakar klausiijos www.coasttocoastam.com, intervijaa kaads zinaatnieks izvirziija lhoti interesantu hipoteezi par Baltaa nama patiesajiem meerkhiem Irakaa. Huseinam nav nekaadu masu izniicinaashanas ierochu, bet vinham var buut 5 000 gadus veca citplaneetieshu tehnologhija, kura atlhauj celhot laikaa un telpaa. Gilgameshs, citiem vaardiem.

Ja ASV administraacija neieguust paar to kontroli, taa tehnologhiski var izraadiities akmens laikmetaa saliidzinaajumaa ar Bagdaadi. Taa luuk, mani draugi. Taa ka jautaajums ir vairaak nekaa nopietns, peetiet pashi. Huseinam var nebuut citplaneetieshu tehnologhijas izmantoshanas iespeejas un infrastruktuuras, bet vinham var buut informaacija par taas iespeejaam lhoti preciiza.

Bet Latvijai ar Baltaa nama plaanoto karu Irakaa var tieshaam nebuut nekaada sakara, atskaitot leetas politiskas speeles. Francija un Vaacija var nebuut suns uz siena kaudzes Eiropaa, bet ASV administraacija taada lhoti nopietni var izraadiities.

Taa ka ieliksim sevi preciizaa kontekstaa un pacentiisimies saprast, kuros vaartos un kaapeec mees esam gatavi staaveet. Nebuusim tik dumji, par kaadiem muus gribeetu redzeet muusu politikhi. Ja Bagdaadee atveras "stargate", tad taa var buut smuka Pandoras kaarba. Un tad tik tieshaam var buut svariigi, kas tieshi tur atrodas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gurka 06.03.2003 18:00
Tautai nav jābūt nedz infantilai, nedz īpaši politiski nobriedušai. Taču no tautas arī nevar prasīt pārlieku tālredzību politisko lēmumu pieņemšanā. Tālredzība jāprasa no politiķiem, pat ja tā nozīmētu nepieciešamību veicināt sabiedriskās domas maiņu. Priecājos, ka Latvijā ir politiskie līderi, kas ik rītu netrīc par popularitātes reitinga procentu svārstībām, bet apzinās savu atbildību vēstures priekšā!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Claudio 06.03.2003 06:21
Marchello, nosaukt "tautu" par infantiilu ir klajsh uzbrukums Latvijas konstituucijai. Cik kompetenta tad taa ir ieveeleet parlamentu? Cik kompetents tad ir parlaments un taa sastaadiitaa valdiiba? Cik kompetentas ir latvju amatpersonas, sulainiski kalpojoshas Baltajam namam? ESmu paarliecinaats, ka ASV administraacija nav augstaakaas domaas par savu tautu, tikai Baltaa nama propaganda, kuru Juus tik dedziigi tirazheejat, ir nesaliidzinaami augstaaka liimenii, uzmaniigaaka savos formuleejumos un metodees. Bet paldies par sho atziishanos. Taa bija lhoti veertiga

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marchello 05.03.2003 19:03
Nu bet, ja tā padomā, Buša rīcībā ir CIP un Nacionālās drošības aģentūras sniegtā informācija un varbūt, kas vēl svarīgāk - informācijas analīze. Šīs ir vislabāk finansētās tāda veida iestādes pasaulē, tajās strādā ļoti labi, ja ne izcili speciālisti. Pamatojoties uz to viņš ir pieņēmis lēmumu.

Sabiedrības aktīvākās daļas rīcībā ir tikai dažādu masu mediju sniegtā informācija, kura diemžēl ir pretrunīga un skopa. Lielākās sabiedrības daļas rīcībā ir tikai viena masu medija sniegta informācija, un vēl liela sabiedrības daļa vispār neinteresējas par ārlietām (lai neteiktu, ka tā ir pilnīgi infantila šādos jautājumos). Visas šīs sabiedrības daļas kopumā veido tautu.

Jautājums ir - vai pie šiem priekšnoteikumiem ir kaut mazākā cerība, ka tauta varētu pateikt (pieņemt lēmumu) par karu Irākā, kaut ko pamatotu, kompetentu un lietderīgu?

Es, domāju, ka ne. Vienīgais, ko poltiskajai vadībai būtu jāzin, ka karš ir galējā nepieciešamība un tas jau ir deklarēts un zināms

Tas, kāda jēga runāt ar "tautu"?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Liberāle 03.03.2003 16:49
Nekas nevar būt smieklīgāks par neveiklu alūziju uz Tolkienu, tūrot Bušu par Rietumu tautu brīvības aizstāvji. Manuprāt, daudz veiksmīgāk izteicās tie pretkara demonstrāciju dalībnieki, kas uz liela plakāta uzrakstīja "Frodo failed. Bush has the ring." Vai ir vērts turēt gredzenu Minastiritā un meģināt izmantot to pret Mordoru? Sakidrs kā nē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jenna Arbusto 27.02.2003 09:41
Miers Viduszemē mūsu laikos.

MINASTIRITA (Gondoras Ziņu Kabeļtīkls) - Tūkstošiem miera aktīvistu izgāja Minastiritas un citu Viduszemes pilsētu ielās, lai protestētu pret kara uzsākšanu ar Mordoru.

"Mums ir nepieciešams vairāk laika diplomātijai," teica Viduszemes Drošības Padomes amatpersona Sarumans Baltais. "Mani nepārliecina mana dārgā kolēģa, Gendalfa Pelēkā, sniegtie pierādījumi, ka Melnais Valdnieks Saurons rada nepārprotamus draudus Rietumu cilvēkiem.

Daudzi no cilvēkiem, kuri protestēja pret karu ar Mordoru, piekrita Sarumana atzinumiem.
"Saurons saka, ka viņš ir iznīcinājis Masu Iznīcināšanas Gredzenus (MIG) un man ar to pietiek," teica kāds puisis, turēdams plakātu ar uzrakstu "Elronds ir Balrogs". Kāds cits demonstrants sauca "Dodiet MIG inspektoriem vairāk laika. Nav nekāda iemesla steigties ar spriedumu tikai tāpēc, ka Pastardienas kalns izgrūž lavu, Melnais Tornis ir uzcelts no jauna un Osgiliāta ir sagrauta."

Trešais protestētājs piekrita, " Es neesmu dzirdējis neko tādu, kas pierādītu saites starp Nazguliem un Sauronu. Es domāju, ka viņi sagrāva Osgiliātu paši uz savu roku, bez Saurona atbalsta. Starp citu, ir saprotams, kāpēc viņi nav apmierināti ar Gondoru. Mēs ne tuvu neesam izdarījuši tik daudz Orku, Goblinu un Haradiešu labā tik daudz kā Nazguli un Saurons. Tas ir saprotami, ka viņi tos atbalsta. Tā ir mūsu pašu vaina. "

Protestētājiem turpinot soļot caur pilsētu, viņi skaļi sauca, "Nekādas asinis par Pastardienas kalnu," paužot kopējo noskaņojumu, ka Rietumu līderiem ir jāaizvācas no Pastardienas kalna.

Gendalfs Pelēkais nebija pieejams. Runasvīrs informēja, ka viņš atrodas neizpaužamā pazemes slēptuvē, kuru avoti apzīmē ar kodu: Morija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Claudio 26.02.2003 07:22
Verkko, nav tik traki. Pamaniit nevienam muus nevajag, ja peec taa nav kaadas iipashas vajadziibas. Bet globaalos un kritiskos jautaajumos, ja agresiivs rezhiims loghiku un pieraadiijumus aizstaaj ar retoriku un propagandu, ir jaasaka "nee", skaidru un gaishu "nee", taa vietaa, lai nedomaajot atkaartotu Baltaa nama standartfraazes, kuraas nav nekaadas loghikas.

Turpinot taadaa stilaa, Bushs paarliecinaas pasauli par to, ka visattistiitaakais demokraatijas veids ir vinha pasha militaaraa diktatuura. Un, ja neviens to neapshaubiis un neprotestees, tad taa arii notiks.

Tur mees viegli varam nonaakt ar savu pazemiigumu un astes luncinaashanu Baltaa nama priekshaa. Nenoveerteesim Bushu par zemu. Taa bija tipiska eiropieshu klhuuda attieciibaa uz Hitleru 30-gados.

Taa ka nelhausim sev churaat uz galvas, un neteiksim, ka liist lietus. Ar to pilniigi pietiktu. Tas buutu elementaaras pashcienhas minimums valstiskajaa meerogaa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Verkko 25.02.2003 13:51
Atbalstu Claudio viedokli. Vien gribeeju piemetinaat, ka 'Latvijas aktiiva darbiiba uz starptautiskaas skatuves' kaa arguments ASV atbalstam ir ljoti vaajsh. Nav jau tas jaasaprot kaa - vienalga ko, ka tik kaut ko dariit, lai muus pamaniitu. Ir jau taadas lietas kaa moraale un humaanisms, ko nevar nopirkt pat ar taadiem Busha vaardiem: '' Es parunaashu ar Putinu par taam juusu ostaam.'' Arii miera atbalstiishana ir 'aktivitaate uz starptautiskaas skatuves'.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Claudio 23.02.2003 07:36
Latvijai karsh Irakaa ir vajadziigs kaa sunim piektaa kaaja. Tas nav nekas cits kaa Busha slimiigaas fantaazijas auglis, liidzeklis diktatorisku pilnvaru ieguushanai Amerikas Savienotajaas Valstiis preteji ASV konstituucijai. Lai to saprastu, nav jaabuut intelektuaalim. Busha imperiaalaas ambiicijas nepamaniit ir gruuti. Kaads "Radio France" klausiitaajs nesenajaa aptaujaa vinhu lhoti traapiigi saliidzinaaja ar Romas imperatoru Neronu, kursh gribeeja buut liels maakslinieks un aizdedzinaaja Romu.

Latvija nav ASV aizjuuras pavalsts un speelhu mantinha traka toposha diktatora rokaas, bet gan neatkariiga zeme, kura gatavojas iestaaties Eiropas Savieniibaa. Muusu aarpolitiskais speeks ir nevis vienotiibaa ar NATO, bet ar Eiropas Savieniibu, pat ja pret savu gribu mees esam klhuvushi par ASV administraacijas Trojas zirgu Eiropas Savieniibaa un par apsmieklu visai civilizeetajai pasaulei.

ASV administraacijai nav nekaadu neapstriidamu pieraadiijumu pret Iraku. Atskaitot Kolina Pauela fabriceejumus un Busha krusta kara retoriku. Latvijai ir tiesiibas saukt Balto namu pie atbildiibas par melu un dezinformaacijas izplatiishanu, meeghinaajumiem sagraabt likumdoshanas varu savaas rokaas un manipuleet ar sabiedrisko domu pasaules meerogaa. Latvijai ir starptautiskas tiesiibas un pienaakums kopaa ar Eiropas Savieniibu noveerst karu Irakaa un aptureet patlaban notiekosho kluso un mieriigo valsts apveersumu Amerikas Savienotajaas valstiis. Ja vien mees neesam vergu tauta, kaa par to kaadreiz traapiigi izteicaas Vizma Belshevica.