Atslēgvārdi:

Vai dokumentus var rakstīt latgaliski 8

Satversmes tiesa savos spriedumos parasti sniedz Satversmes vai citas tiesību normas interpretāciju, proti, sprieduma secinājumu daļā Satversmes tiesa, izmantojot tiesību normu iztulkošanas metodes un savus secinājumus pamatojot, sniedz konstatējumu par tiesību normas saturu un tvērumu.

Iesaki citiem:

Šī Satversmes tiesas sniegtā interpretācija ir saistoša citām valsts varas institūcijām, kā arī privātpersonām.

Taču atsevišķos gadījumos tiesību normas var interpretēt arī netieši, proti, nevis skaidrojot to saturu, bet gan tās piemērojot noteiktā veidā bez speciāla pamatojuma sniegšanas. Satversmes tiesas spriedumā lietā Nr.2007-10-0102 tiesību normu interpretācijas ziņā var konstatēt vienu šādu interesantu pienesumu.

Atbilstoši Satversmei un citiem spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem valsts valoda ir latviešu valoda. Tāpat arī tiesvedība notiek valsts valodā, kā arī tiesas nolēmums tiek sagatavots valsts valodā. Taču valsts valodas kontekstā teorētiski interesants jautājums ir par iespējām izmantot latgaliešu valodu, proti, vai latgaliešu valodā uzrakstīts dokuments vai tā fragments ir vai nav uzskatāms par sastādītu valsts valodā.

Valsts valodas likuma 3. panta pirmā daļa noteic, ka Latvijas Republikā valsts valoda ir latviešu valoda. Savukārt šā panta ceturtajā daļā noteikts: “Valsts nodrošina latgaliešu rakstu valodas kā vēsturiska latviešu valodas paveida saglabāšanu, aizsardzību un attīstību”. Līdz ar to no tiesību normu iztulkošanas viedokļa nav skaidri secināms, vai latgaliešu rakstu valodā sastādīts dokuments vai tā fragments uzskatāms par sastādītu valsts valodā.

Robežlīguma spriedumā Satversmes tiesa vairākkārt citēja darbu fragmentus, kas rakstīti latgaliešu rakstu valodā (sk. Sprieduma 33.1, 39.2. un 39.3. punktu). Satversmes tiesa šos fragmentus sprieduma tekstā citēja oriģinālrakstībā, nepārveidojot atbilstoši literārās latviešu valodas prasībām, kā arī nesniedzot šo fragmentu tulkojumu latviešu valodā.

Šāda Satversmes tiesas pieeja varētu liecināt, ka netieši ir ticis iztulkots arī Satversmē noteiktais regulējums, ka valsts valoda ir latviešu valoda. Tā kā spriedumā Satversmes tiesa citējusi tekstus latgaliešu rakstu valodā, tos nepārveidojot literārajā valodā, var secināt, ka Satversmes tiesa tekstu, kas rakstīts latgaliešu rakstu valodā, uzskata par valsts valodā rakstītu tekstu.

Ņemot vērā šo tehnisko risinājumu spriedumā, iespējams personas latgaliešu rakstu valodā var noformēt iesniegumus valsts varas institūcijām, kā arī šo valodu izmantot oficiālos dokumentos.
Komentāri par rakstu:

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis -> Imants Jeeraadinja 15.12.2008 02:31

Nevajag pārspīlēt. Visur dzirdu krievu valodu. Ne reizi neesmu dzirdējis, ka kādu lamā par viņa krievu valodu. Pat latvijas televīzija ir pārblīvēta ar krievu valodu. Ja esi latvieties - lasi subtitrus!

Savukārt pagājušā gadā darba intervijā mani mēģināja krieviski intervēt. Skaidrs, ka tajā darbā mani nepaņēma, jo intervijā runāju latviski un krievu valodā pamatīgi lauzījos.

Daudz vieglāk tikt starptautiskā uzņēmumā, jo zviedru, somu, vāciešu un citu ES kompānijas Latvijā parasti nolīgst intevētājus, kas prot runāt gan Latviski gan krieviski.

Man ir bail pat domāt, kas notiks ja ieviesīs divvalodību - tad uz pašvaldību vakantajām vietām automātiski atbirs visi latvieši, kas nerunā krievu valodā. Protams - kolonistiem tieši tas ir vajadzīgs!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Līga 14.12.2008 14:40

Atvainojiet Imanta kungs,es vēlos teikt , kā jūsu priekšstats par latgaliešu valodu-"taa ir gandriiz vai mirusi valoda kura praktiskajaa dziivee faktiski netiek pielietota (arii latgalee tachu latgalieshu dzird vismazaak saliidzinot ar latv un kr val)"
jūs maldāties,tā nebūt nav, un tas nav tikai mans subjekatīvais viedoklis,bet tam, ka latgaliešu valoda attīstās, tam ir pierādījumi cilvēki veic dažādus pētijumus,tiek veidotas biedrības, centri,arī grāmatas tiek izdotas un starp citu 20.gs.20 gados latgaliešu izdotās grāmatas bija lielā daudzumā.Ir izveidots radio-"Latgaļes radeja"-arī jauniešu aktīvi piedalās dažādos pasākumos,kas saistīti ar latgaliešu kultūras dauzdveidības attīstību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Imants Jeeraadinja 09.12.2008 20:38

vispaar shiis normas par valsts valodas statusu un lietoshanu ir pretrunaa ar izteiksmes briiviibu un satversmes pantu kas atziist ka visi cilveeki latvijaa ir briivi un savaas tiesiibaas vienliidzzigi - ja mees esam briivi un vienliidziigi tad sazinjaa varam lietot kaadu valodu vien veelamies, njemot veeraa savas veelmes, speejas un sazinjas eertiibu - taadeelj piemeeram veel vareetu noteikt formaali kaut kaadu valodas statuses bet praksee valsts iestaadees pastaav negliita tendence principaa nerunaat vai lamaaties un apsaukaaties ar cilveekiem kas veelas runaat krieviski - vai citaas valodaas - tie ir vienkaarshi nozheelojami skati - ja mees (pilsonji un cilveeki) esam vienliidziigi, un ja mees runaajam vairaakaas valodaas (reaali latviski un krieviski) tad valsts vara patiesiibaa ierobezho krievvalodiigo izteiksmes briiviibu (saprotiet mani pareizi - es nesaku ka valsts iestaadees iereednjiem un darbiniekiem ir jaaprot citas valodas - tikai to ka tas ir nenormaali shii vaarda kliiniskajaa izpratnee ka cilveeki tiek nolamaati un pret vinjiem slikti apietas tikai traadeelj ka vinji runaa krieviski) par latgalieshu valodu - taa ir gandriiz vai mirusi valoda kura praktiskajaa dziivee faktiski netiek pielietota (arii latgalee tachu latgalieshu dzird vismazaak saliidzinot ar latv un kr val)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reinis 09.12.2008 09:29

"lai neapgrūtina mani ar to savu "skaidro valodu", no kuras cilvēks neko saprast nevar."
----------
Domāju, ka latgaliešiem ir visas tiesības iztulkot šo kā apvainojumu. Latgalieši nav cilvēki?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Cx 09.12.2008 05:24

Latgaliešu valodai ir cits alfabēts, tātad tā ir cita valoda.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Klau, 08.12.2008 21:35

nu ko var ņemties ar to latgaļu dialektu! Nu nav tā nekāda atsevišķa valoda! Ja valoda, tad ir tauta. Šeit - sentauta, kas, apvienojoties ar vēl dažām sentautām, kļuva par latviešu tautu.
Lai taču viņi runā savstarpēji, kā grib, bet - nu lai neapgrūtina mani ar to savu "skaidro valodu", no kuras cilvēks neko saprast nevar.

Apnicis. Vienmēr tie latgaļi cietēji, vienmēr tie, kam visgrūtāk šajā pasaulē. Varbūt pietiks reiz?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

domīgi 08.12.2008 14:58

Bet tie citētie fragmenti taču attiecās uz vēsturi. Tie ir teksti valsts aizsargātajā un saglabājamajā valodas "paveidā". Vai nē?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 08.12.2008 14:40

Vai tad koks spētu dzīvot bez zariem?

Domāju, ka vajadzētu skaidrāk likumos definēt to, ka latgaliešu valoda ir tā pati, kas valsts valoda.Jo vairāk aizstāvēsim valsts valodas atzarus, jo spēcīgāks būs pats latviešu valodas stumbrs.

Citi autora darbi
Rokas

Vienā valodā 12 Autors:Jānis Pleps

Dzirnavas

Uz jauno krastu? Autors:Jānis Pleps

Metamie kaulini 255x203

Meklējam tiesībsargu! 58 Autors:Jānis Pleps