Uzmanību! Cilvēki maskās! 34

Ir jomas, kurās mēs nepamanām atšķirīgu attieksmi pret sievietēm un vīriešiem, ja vien nesākam salīdzināt. Viena no jomām ir karnevāla kostīmi. Pirms gatavoties Jaungada masku ballei, izpētiet īpaši savam dzimumam paredzētos tērpus.

Iesaki citiem:
Titulbilde

Pirmkārt, sieviete var būt jebkas, tomēr ir jāņem vērā, ka šis 'jebkas' noteikti būs seksīgs. Kamēr vīrieša maska attēlos tēlu savā būtībā, sievietes maskas alternatīvai ar visnotaļ lietu varbūtību būs izmantota seksualizēta pieeja. Jāatzīmē, ka šie nav domāti kā apģērbi seksuālām rotaļām starp partneriem, bet gan kā tērpi, ar kuriem doties uz ballīti. Ņemot vērā, ka gan Helovīns, gan Jaunais gads norit rudens-ziemas sezonā, šķiet netaisnīgi, ka sievietēm ir garantēta nosalšana šajos pieticīgajos tērpos. Attēli no pašmāju kostīmu interneta veikala un Tumblr bloga, kas veltīts īpaši šai tēmai.Šie tērpi ir uzskatāms seksisma piemērs, kurā sievietes tiek skatītas kā dzimums, kura primārā funkcija ir rosināt seksuālo funkciju un kalpot kā dekorācijai. Protams, vienmēr ir iespējams izvēlēties vīriešiem paredzētos tērpus, tomēr tad jau varam arī runāt par to, ka tikpat labi sievietes varētu nēsāt vīriešu bikses un nav vajadzības modes industrijai pūlēties, ražojot īpašas, sievietes ķermeņa aprisēm piemērotas bikses.


Tas, kam vēl varam pievērst uzmanību, ir arī skatījums uz jebkuras profesijas pārstāvi - sievieti. Vīrieši attēlo tēlu atbilstoši profesijai, kamēr sievietei tiek seksuālās piespēlētājas loma. Interesanti, ka nav viegli atrast pilotes vai ārstes tērpu, toties var viegli atrast stjuartes vai medmāsas tērpus, kas normalizē uzskatu, ka sievietes biežāk izvēlas zemāka līmeņa amatus. Tāpat šāda pieeja normalizē uzskatu, ka sieviete jebkurā profesijā ir vien seksīga apkalpotāja, sava veida biroja vai iestādes dekorācija, nevis attiecīgās jomas profesionālis.


Vēl viens aspekts, par kuru varam runāt kostīmu kontekstā, ir atšķirība starp meiteņu un puišu kostīmiem. Šis sadalījums, kuru varam vērot zemāk redzamajos attēlos, parāda tipisko dalījumu puikās kā pirātos, bandītos un gangsteros un meitenēs kā princesēs un laumiņās. Tāpat kā puikām tiek agresīvās lomas, bet meitenēm - pasīvās, varam redzēt arī sadalījumu, kurā puišu tērpi attēlo noteiktas profesijas, kamēr meitenes var izvēlēties tādu daudzsološu profesiju kā ragana vai princese. Tāpat, manuprāt, vairāki meitenēm paredzētie kostīmi ir seksualizēti, kas šķiet nepieņemami, ja ņemam vērā gados jauno sākumskolas vecuma kategoriju, kam paredzēti šie tērpi.Kāds varētu teikt, ka tie ir sīkumi. Tomēr es šeit redzu plašāku kopumu, kas veido sabiedrības attieksmi pret sievietēm un vīriešiem jau sākot ar pirmsskolas vecumu. Kostīmus papildina masu mediji, reklāmas, dziesmas, filmas un grāmatas, kur sieviete tiek attēlota subordinētās lomās un kā dekoratīvs elements, kurš kalpo seksuālo vajadzību apmierināšanai.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (34) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
jenefee mike

I really admire the important ideas that you offer in the content. I am looking forward for more important thoughts and more blogs.
www.lynbet.com
Lyn Bet
Lynbet.com
www.lynbet.com
Lyn Bet

Tmp author
Andra Kaupe

Jebkura normāla sieviete viegli varpārliecināties, ka raksta autorei nav taisnība - ir taču reizēm tā, ka, esot vienai pašai mājās, sev par prieku gribas apģērbties vēl daudz seksuālāk - tā, ka, sabiedrībā ejot, tas jau būtu mazliet vulgāri...

Tmp author
Maška

Tā nav stereotipiska uzvedība, tā ir dabiska uzvedība, kas vērojama jebkurā sabiedrībā?!. Kāpēc tad cilvēki pulcējas un priecājas karnevālos - lai dīžātos un dižotos, arī seksuāli. Man šķiet, pensionāru saietos, kur seksualitāte vairs nav tik aktuāla, omītes tik pikantus tērpus vairs neizvēlas, bet reti kura fertila un pievilcīga sieviete cēli atteiksies sevi kā tādu apliecināt katru dienu, ballītē pavisam jau nē. Varbūt tās, kuras aizdomāsies līdz autores proponētajiem ideāliem, arī uztamborēs sev aseksuālu, vaļīgu tīģera (gorillas) kombinezonu līdz zodam un izstāsies no bioloģiskajām riesta spēlēm, taču ko viņas ar to iegūs? Daba taču nav pārvarama, primitīvākās būtnes sevi ar šādu analīzi neapgrūtinās, turpinās afišēties, augļosies un vairosies.

Domāju, pat ja meitenes ģērbtu vienādos maisos un audzinātu kopā ar zēniem, liekot apgūt traktora vadīšanu, kaut ko jau viņas izdomātu, kaut kādus maisu makramē vai dekoltē.

Tmp author
Vilnis

Budisti esot teikuši, ka katrs cilvēks savā dzīvē var izvēlēties kļūt vai nu par biti, vai par mušu. Bite lido uz medu, bet muša uz sūdu.
Šī te apspriežamā vispār nav nekāda tēma, bet gan bezgalīga dumjība. Normāls cilvēks nemaz nezina, kur tādas šeit demonstrētās maskas ir dabūnamas! Mēs Jaungados dikti mēdzam rīkot karnevālus un visvisādi saģērbjamies paši.
Iesaku autorei rakstīt par kaut ko gudri cilvēcisku un nemēģināt lidot kā muša...

Tmp author
Nibiru

Šādu tēmu cilāšanā, pie tam šādā stilā, ir kaut kas ārkārtīgi noželojams. Kur jūs vispār dabūjāt tādu vārdiņu - "seksisms"? Vai no savas nabadzīgās valodas kauns nemetas?
Pasaulē dzimumu ziņā viss ir iekārtots diezgan vienkārši. Vīriešu misija - veikt varoņdarbus, bet sieviešu - vīriešus uz tādiem iedvesmot. Ak vai, tai tautai, kas ir iedomājusies savādāk!

Tmp author
janis skagalis

Sakariigs raksts liberaalas ievirzes portaalaa.Ne visaa autorei piekriitu,arii karnevaalu teema man ir pavesha.Piefikseeju,ka lai sagatavotos taadam karnevaalam ir jaaizteeree visai nopietna naudas summa.Taads pasaakums ir sameera dargs prieks

Ilona
Ilona Kronberga

Sveika Curika! Priecajos par tavu blogu no talas Armenijas. Priece tas divu iemeslu del, a.tapec, ka Armenija shadas problemas nav vel atklatas - vinu problemas dzivo Kalnu Karabahà (Nagornij Karabah), kur vel aizvien pa retam shaudas, b.tapec, ka mums ir shis problemas un nav Kalnu Karabaha. Patiesiba tresha laba vests ir ta, ka Erevanas viesnica, kur mani laipni paciesh loti viriskigi armenu sieviskigás sievietes, ir dikti labs internets, faktiski, tad ir ari ceturta vests, rit brauksu tomer atpakal uz planetu.LV, kur ir musu miera laika labas vecas problemas. Paldies Tev Curika par saistosho lasamgabalu!

Tmp author
istaba

protams, ne vienmēr Lindai varu piekrist, bet prieks, ka viņa raksta un aktualizē šo tēmu vispār, kamēr daudzi mediji un vecāki bieži vien tikai turpina ražot dzimumu stereotipus

Tmp author
Guntars

Sveiki Linda, vai tu arī šogad tā pat kā pagājušo gadu iesi uz GLS pasākumu.
cik zinu, tad to organizē kristieši un vispārējais konteksts ir Dieva vārds Bībele. interesanti kā tas tevi uzrunāja un lika mainīt jeb tieši otrādi vairāk nostiprināja tavu "pašas" pārliecību par morāli un dzīves jēgu...
jo tāda veida informācija nevar atstāt vienaldzīgu...
Šo piektdien un sestdien atkal būs ši video konference Kristiešu centrā Labā vēsts...

Curika
Linda Curika

Jā, šoreiz arī došos uz GLS pasākumu, tiesa, tikai sestdien. Organizē kriestieši, tomēr pasākums ir aktuāls ne tikai kristiešiem, bet drīzāk cilvēkiem, kas vēlas redzēt pārmaiņas sabiedrībā un arī sevī. Pasākums man personīgi noderēja, jo deva iedvesmu runāt skaļāk par lietām, kuras man liekas svarīgas.

Tmp author
Guntars

Ļoti jauki, diemžēl es netieku.
Paldies organizātoriem, kuri šādu iespēju rod, lai cilvēki Latvijā ko tādu varētu dzirdēt.

Tmp author
puansons

Ja dabu grib pārmainīt,tad jāiejaucas cilvēka struktūrā.Nevajadzētu aizmirst,ka nelielā attālumā sieviete vēl izplata feromonu smaržas,kuras daļu jaunekļu papildus uzbudina.Tomēr tas viss ir domāts sugas reprodukcijai un ja to nedara,cilvēku daba sodīs.

Tmp author
Ulvis Zirnis

Rakstā ir gan tāda stipri konspiratīva nostāja par to, ka kāds "piespiež" sievietes tā modelēties. Jebkurā izlaidumā vai kāzās sieviešu izejamais tērps ir "sievišķīgs", značit ar dekoltē vai īsa piegriezuma, vai kā nu to sauc. Un loģika spiež, ka ar tām izejamajām kleitām tas pats vien notiek. A ko darīt? Un kam darīt?

Tmp author
Cilvēks ar pieredzi

Lepošanās ar savu dzimumu un seksisms ir divas dažādas lietas tikai cilvēkam, kurš ir apmāts ar pašiedomātu cīņu pret seksismu. Nu paskaties tos vīriešu karnevāla tērpus. Tie visi ir tādi paši izteikti vīrišķīgi kā sieviešu sievišķīgi. Tev vienkārši gluži dabiski riebjas sava dzimuma seksuālo relišeru izcelšana, bet pretējā dzimuma vīrietības izcelšana liekas tīri simpātiska. Tieši tāpat sievieti uztver vīrietis un nav ko pret dabu sacelties. Protams, ja Tev šī apmātība ļauj kaut kādu naudiņu nopelnīt, tad to vēl var saprast. Bet domāju, ka savu intelektu varētu izmanot lietderīgāk. Sev un sabiedrībai.

Tmp author
Cilvēks ar pieredzi

Linda, attopies! Tu pati nemani kā galīgi ej dziļāk kaut kādā apmātībā ar šiem dzimuma nonivelēšanas jautājumiem un saskati "ļauno" seksismu visur. Bet atbildi uz jautājumu - kāpēc seksisms ir slikts. Kāpēc lepošanās ar savu dzimumu ir kaut kas izskaužams. Ikvienam vīrietin gribas būt vīrisķīgam un sievietei sievišķīgai (iekārojamai). Ja sieviete negrib būt iekārojama, tad viņa diemžēl ir apdalīta un ar to nevajag lepoties un vēl jo vairāk savu apdalītību uzspiest citiem. Attopies no savas totalitārās domāšanas. Cilvēki ir dažādi un arī uzskati ir dažādi. Vairums cilvēki tieši uzsver savu dzimuma piederību nevis to kaunīgi noliedz.

Curika
Linda Curika

Lepošanās ar savu dzimumu un seksisms ir divas dažādas lietas. Un lepoties ar to, ka esi sieviete, ir absolūti fantastiski! Tas, ko sabba uzskata par sievišķīgu vai vīrišķīgu KONSTANTI mainās, tāpat kā tas, ko uzskatām par tradicionālo ģimeni. Tas, kas ir jāsaprot, ir, ka ir starpība starp sievišķīgu seksualitāti un seksualizētu vai pornificētu seksualitāti un man nav skaidrs, kādēļ jums liekas, ka tikai pēdējā ir īsta. iekārojama sieviete patiesībā nebūs tā, kura būs visīsākajā kleitā, un arī ne maisā. tas būs kaut kas viņas uzvedībā, tajā, kā viņa sevi nes. Vai tiešām, apskatot šos piemērus, neienāk prātā tas, ka ir iespējams arī vidusceļš, kurā sieviete netiek seksualizēta? Un, ja ienāk prātā tas, tad kādēļ neliekas vismaz interesanti, kāpēc tirgus piedāvājumā sievietēm ir tikai šādi tērpi? Nav jau runa par to, ka tagad visām jāstaigā maisā vai jāpārstāj sevi kopt, runa ir par to, ka ir tādas jomas, kuras sievietei uzspiež viedokli, ka vienīgā iespējamā izvēle ir vai nu ģērbties seksīgi, vai kā vīrietim. Savukārt vīrietim ir tikai viena opcija: ģērbties neseksīgi jeb kā sievietei. Tas tiešām neraisa nekādas pārdomas?

Tmp author
nja

autore savā feminisma sviestā turpina saiet diezgan konsekventi

Tmp author
What if...

Es domāju, ka ir ļoti grūti iztēloties kkādu pastāvēt spējīgu sistēmu bez jebkādas dzimuma ārējas atšķirības, ja nu vienīgi ar skūtu galvu un vienādos kombinezonos.

Curika
Linda Curika

Noteikti nevēlos šādu pasauli, tomēr vairāk vienlīdzības nenāktu par ļaunu.

Tmp author
graiksts

Vispār šie raksti vedina domāt, ka vienīgais veids kā sievietei nekļūt par "seksa objektu" ir ģērbties pēc iespējas briesmīgāk, nemazgāties un lamāties kā kučierim. Jo jebkurš mēģinājums izskatīties labi, sapost sevi tā, lai pati justos lieliski (kopj taču arī dārzus un parkus un dzīvokļus un pat mežus), var tikt iztulkots kā vēlēšanās kaut kā "seksuāli izcelties". Tas, ka ir gana daudz veikalu un informācijas par tēmu "sekss" taču nenozīmē, ka nevar atrast karnevāla tērpu, kur šīs informācijas nav. Pārģērbties, piemēram, par cūku... vai, piedodiet... tas nederēs. Bet nu kaut vai par koku vai tabureti.
Jā, mēs varam secināt, ka sabiedrība ir "neķītra" un "piedauzīga". Un ko, tā secinājuši, mēs varētu iesākt? Mācīt skolās, ka sekss ir "tikai" bērnu radīšanai? Ka skatīties uz pretējo dzimumu ar seksuālu interesi ir ne tikai nepieklājīgi, bet arī grēcīgi? Ka uzvilkt pārāk īsu kleitiņu ir tas pats kas piedāvāt sevi bordelī?
Vai tas viss gadījumā jau kaut kur nav dzirdēts?

Curika
Linda Curika

Nu bet ir taču starpība starp sevis kopšanu, ko šodien praktizē abi dzimumi un kas ir normāli un pārmērīgu seksualizāciju. Īsti nesaprotu, kā tu neredzi trendu, ka mainstream karnevāla kostīmu veikalā teju visi sieviešu kostīmi ir seksīgi, kamēr seksīgos vīriešu karnevāla tērpus tur neatrast. Es tur neko īpaši nemeklēju zem tēmas seksīgi tērpi, vari apskatīt šo vai jebkuru citu lapu, kurā pārdod karnevāla tērpus. Un kur ir identiski seksīgie vīriešu karnevāla tērpi? Pareizi, zem sadaļas, kas paredzēta striptīzdejotājiem. How fair is that?!

Tmp author
graiksts

Nenu, ja sāpe ir tajā, ka sievietēm ir lielākas iespējas būt seksīgām nekā vīriešiem, tad jā, tad tur var padiskutēt par to cik godīgi tas ir. Tiesa, mani kā standarta vīrieti pilnība apmierina tas, ka seksīga ir tikai viena ļaužu daļa. :) Okej, atzīstos, neesmu pētījis arī karnevālu veikalus.
Bet ja nopietni, man tā īsti nav skaidrs šis tavs satraukums (ja tāds ir). Galu galā sekss ir tikpat spēcīgs instinkts kā ēšana, vai dzīvība. Par ēšanu drīkstam runāt visur un vienmēr, mēs pat drīkstam publiski nodoties ēšanas izvirtībām, stāstīt viens otram kā iekārojam to vai citu ēdienu, bet sekss ir tāds... nu gandrīz kā nāve - bieži izliekamies ka tāda nav. Tas ka sieviete ir tā kuru iekārto un caur kuru seksualitāte manifestējas izteiktāk (es gan gribētu teikt - skaistāk), pie tā jau īsti neviens nav vainīgs. Nu esat jūs ellīgi skaistas! Ko mums, vīriešiem ar to iesākt??? :)

Curika
Linda Curika

Saproti, ka tādi piemēri kā šis stāsta sievietei stāstu: tev ir divas opcijas- saģērbties kā vecim vai ūber seksīgi, kas tad skaitīsies sievišķīgi. Jo sievišķīgi ir tikai tad, ja ir seksīgi. Bet tu taču pats piekritīsi, ka viss nav tik vienkārši un ne jau pati piedauzīgākā meitene rajonā ir pati seksīgākā. Vienkārši šāda pieeja čakarē sabbas uzskatus par to, kas ir sievišķīgi un kas nē. Un zini ko? - mani neapmierina tas, ka seksīga ir tikai viena sabbas daļa! Kāpēc sievietes nav pelnījušas vairāk seksualizētu vīriešu?! Vīrieša ķermenis arī ir skaists un mums arī patīk palūkoties uz smukiem vīriešiem. Un ko mums tagad iesākt? :)

Tmp author
jēzus

Sieviete, Tev ir vīrietis? Nu es domāju Vīrietis?! Tāds, kas Tev pasaka, ka tas, ko Tu raksti ir slimasuņamurgi, un, negaidot Tavu atbildi, ievelk Tevi gultā un visu Izdara!

Kā tai teicienā - 42-gadīgā bibliotekārīte sapņoja, lai kāds viņu paņem uz mājām uz nedēļu un atnes pēc tam saburzītu...

Bet apvainojumiem, bet ar Tavu seksuālkorektumu pa taisno uz Zviedriju dzīvot, kur nedod dievs tiek pieminēts dzimums jebkādā sakarā un kontekstā... ir par traku!

Curika
Linda Curika

Sveicināts, jēzu! Jūtos ļoti pagodināta, ka atradi laiku izlasīt manu blogu un pateicīga par tavām sirsnīgajām rūpēm par manu intīmo dzīvi. Steidzos tevi nomierināt, ka ar to man viss ir kārtībā, bet vēlreiz paldies par rūpēm. Man blakus ir arī īsts Vīrietis, tomēr pieļauju, ka viņš īsti neatbilst Tavam standartam par to, kāds tad ir īsts vīrietis. Viņs nekontrolē manus viedokļus tāpat kā es nekontrolēju viņa ikdienas gaitas. Par Zviedriju runājot, neredzu problēmas iet tādas valsts virzienā, kurā cilvēki ir sociāli pasargāti un valda lielāka vienlīdzība kā šeit. No tā, ka sievietes tur mazāk laika pavada nepārtrauktās rūpēs par savu ārējo izskatu, kā tas notiek Latvijā, mazāk bērnu un mazāk seksa tur nav kļuvis. Drīzāk sievietēm ir kļuvis vairāk laika pievērsties citām lietām.

Tmp author
TV vērotājs

Neredzu nekāds problēmas, kāpēc sievietes nevarētu izvēlēties it kā vīriešiem domātos tērpus. Otrādi varbūt īsti neatbilstu tēlam, bet jautrība būtu garantēta :)

Tmp author
Ezis

Ko meklēsi, to atradīsi!

Tmp author
graiksts

Precīzi. Cilvēki taču izvēlas to ko vēlas. Ja sievietes nevēlētos būt par "seksa ojektiem" un "dekorācijām", nekādi pasaules spēki nepiespiestu viņas ko tādu uzvilkt. Starp citu, manuprāt, lielākā daļa sieviešu to nemaz nevēlas un tā ir tāda vīriešu ilūzija. Bet ja vēlas, tad baidās un slēpj savas bailes aiz feminisma, augstākiem ideāliem vai ezotērikas. :)

Citi autora darbi