Atslēgvārdi:

Un tagad latviskosim domas 46

Tēvzemieši ir nākuši klajā ar kārtējo izmisīgo mēģinājumu sev pievērst uzmanību. Skaidrs, ka nu jau kuras vēlēšanas pēc kārtas priekšvēlēšanu kampaņā viņiem būs jāiet uz pilnu banku, jo īpaši cerīgi partijas reitingi neizskatās. Nesaprotu, kāpēc gan viņi nav ierosinājuši ko ekstrēmāku – kāpēc gan ne referendumu par krievu okupantu izvešanu no valsts?

Iesaki citiem:

Tātad, runa ir par ierosināto parakstu vākšanu referenduma ierisināšanai par izglītību valsts un pašvaldību finaņsētās izglītības iestādēs tikai latviešu valodā. Mēģināju atrast pašu priekšlikumu, tomēr diemžēl pagaidām vairāk par pāris intervijām un preses relīzēm atrast nav iespējams.

Ko gan nozīmētu izglītības iegūšana latviešu valodā valsts un pašvaldību finansētajās izglītības iestādēs?

Rasnačs savā intervijā Latvijas Avīzei saka, ka tas nepieciešams, lai „viņi spētu latviski domāt“ un tas „pasargās mūs ne tikai no rusifikācijas, bet arī anglifikācijas un vispār no svešvalodu dominances mūsu sabiedrībā“.

Skaidrs, ka tas primāri ir vērsts uz skolām, un mērķis ir viens: iznīcināt pastāvošo bilingvālās izglītības sistēmu, kas pastāv t.s. krievu skolās. Realitāte pašlaik ir tāda, ka krievvalodīgie bērni jau bez šīs iniciatīvas arvien biežāk izvēlas mācīties skolās ar latviešu mācību valodu. Tie, kas paliek krievu skolās, patiesībā mūsu darba tirgum, manuprāt, ir daudz labāk sagatavoti, nekā skolēni no latviešu skolām. Viņi zina krievu, latviešu, angļu vai vācu valodu, kamēr latviešu skolēni vēl joprojām nezina krievu valodu. Nacionālais princips ir svarīgs, bet kā tas mūs pabīda tālāk no lielā Krievijas tirgus, kas atrodas tepat 300 km attālumā? Nereti šādās tādās interneta diskusijās esmu manījusi svētu sašutumu par to, ka darba devējs uzdrošinās pieprasīt krievu valodas zināšanas. Saprastu sašutumu par ķīniešu valodas zināšanu prasībām tirdzniecībā, bet krievu valodas zināšanas, piemēram, tirdzniecībā ir nepieciešamas. Pārdevējam jāmāk runāt pircēja valodā, ja viņš vēlas kautko pārdot, vai ne tā? Un cik % no pircējiem, uzņēmējiem mūsu valstī runā krieviski? Un tie ir ne tikai "mūsējie vietējie" krievi, bet arī uzņēmēji no bijušajām Padomju valstīm, kas runā krieviski, kas šeit veic investīcijas un nodrošina darba vietas. Tādēļ, manuprāt, sen būtu laiks atjaunot krievu valodas mācīšanu skolās. Ne tikai, lai komunicētu ar šeit dzīvojošiem krievalodīgajiem, bet arī tādēļ, ka tā ir un paliek viena no pasaulē izplatītākajām valodām un jauniešiem nākotnē var atvērt daudzas durvis. Piemēram, ceļojot.

Jā, lūk ko saka Rasnača kungs: „Runa jau ir par to, ka skolu reforma tiek sašaurināta līdz tam, ka krievvalodīgos jāiemāca latviski runāt. Es savā naivumā biju iedomājies, ka vidusskola un augstākās mācību iestādes sagatavo Latvijas pilsoņus. Bet, ja tas tā būtu, mums nerastos jautājums par atšķirīgu vēstures izpratni.“ Man Rasnača kungam ir vēl viena slikta ziņa – ne tikai krievu skolas negatavo Latvijas pilsoņus, bet arī latviešu skolas. Tiesa, mums ir atšķirīgas izpratnes par to, kas ir pilsonis. Manuprāt, tas ir cilvēks, kas zina, ka viņam ir gan tiesības, gan arī pienākumi pret valsti, un kas zina kur un kā leģitīmi aizstāvēt savas un līdzpilsoņu intereses. Viņš vēlēšanās izdara uz zināšanām balstītu izvēli, nevis akli seko pozitīvisma kampaņām. Viņš maksā nodokļus un nedod kukuļus. Viņa vēsturiskie uzskati neko nepasaka par viņu kā par pilsoni. Kāda jēga no priekšzīmīga latvijas leģionāru aizstāvja un okupantu nīdēja, kurš nemaksā šai valstij nodokļus vai neziņo par kukuļdošanas mēģinājumu?

Tas, kas mani satrauc vairāk, ir, ka netiek atrunāts, vai tas nozīmētu arī izglītību latviešu valodā valsts augstskolās. Tas pilnībā sagrautu ne tikai studentu iespējas iegūt augsta līmeņa izglītību, bet arī daudzu augstskolu ilgtspēju. Tad varam aizmirst par spīdošu vieslektoru pieaicināšanu un augstskolas kursiem angļu valodā. Tas nozīmē ierobežotas iespējas cīnīties par ārzemju studentiem, kas par maksu studē mūsu augstskolās. Tadā veidā varētu ar vienu gājienu iznīcināt gan studentu, gan augstskolu konkurētspēju Eiropā un pasaulē.

Manuprāt, šodien uzsvars ir jāliek uz bilingvālu, pat multilingvālu izglītību, jo ir pierādīts, ka tā veicina intelekta atīstību un arī, bez šaubām, nodrošina valodu zināšanas. Ceru, ka šim Dzintara Rasnača sapnim par krievvalodīgajiem, kas domā latviski [turklāt kā īsti latvieši ar pareizajām vēstures interpretācijām], nav lemts piepildīties.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (46) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Владимир 08.02.2010 16:33
Kalvis:Manuprāt sliktā lieta ir nevis "latviešu skolas" un "krievu skolas" pašas par sevi, bet gan tas, ka mūsu izglītības sistēmā pastāv segregācija

Вай, вот типичный пример латышскомыслия!
Калдвис, а откуда взялась та "sliktā lieta"?
Не латыши ли создали эту систему?!
Не те же самые ли деятели в конце 90-х ВЫГОНЯЛИ НА УЛИЦУ русских детей из двухпоточных (несегрегированных) школ?

Это НЕ риторический вопрос!
Калвис, КТО требовал СЕГРЕГАЦИИ образования?
И если это плохо, почему латыши поступают заведомо и специально плохо!?
Почему, поступая плохо, они не признаются в этом, не извиняются, не каются, и не меняют своего поведения?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda.Aleksim 04.02.2010 20:51
Jā, ir ASV izcilas augstskolas, tomēr tas nemaina faktu par lielo analfabētu % valstī. Ņemot vērā šādu statistiku, veids, kā tehnoloģiski tiek nodrošināta vēlēšana vēlēšanās, ir radīts analfabētiem draudzīgs, kur tikai jānospiež pāris pogas un balsošana veikta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis => Reality 04.02.2010 02:26
No Latvijas tomēr vairāk brauc studēt uz ASV nekā no ASV uz Latviju. No pasaules 10 labākajām universitātēm 9 atrodas Savienotajās Valstīs. Izglītības sistēma tomēr ir sarežģīta lieta. Ja mēs nebūsim piesardzīgi izdarot secinājumus, tad varam nonākt antiglobālisma uzskatu ietekmē. Latvijā jau arī rosās šie kultūras pesimisti un antiglobālisti - viņiem jādod pretargumenti.

Lai tas nenotiktu, ir vairāk jāsūta mūsu jaunieši mācīties uz ASV. Ir labi, ja cilvēki spēj ne tikai saprast, bet arī brīvi izteikties angliski.

Nezinu, vai esat kārtojis GRE vai TOEFL testus? (Man bija tādi jākārto kā ārzemju studentam.) Tur jau arī ir ļoti daudz tieši par rakstītā teksta uztveri. Amerikāņu studentam ir jābūt ar pietiekami bagātu vārdu krājumu, jāpārzina tipiskas gramatiskas kļūdas, u.c. Neuzskatu sevi par aprobežotu (un testus parasti kārtoju labi), bet man bija visai grūti šīm lietām sagatavoties. Kurpretī amerikāņi jau no šūpuļa ir audzināti vienā no lielākajām pasaules kultūrām - uhn tad vēl augstskolas viņiem ir labas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 04.02.2010 00:10
Statistics released by the U.S. Education Department this week show that some 32 million U.S. adults lack basic prose literacy skill. That means they can't read a newspaper or the instruction on a bottle of pills. '' - TĀĻU tikuši pa regresa ceļu, tāļu tikuši ASV izglītības sistēmas reformatori....ATKAL iesim pa jau iemīto taciņu uz ''demokrātijas rēgainajām virsotnēm'' ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 04.02.2010 00:07
KALVIS:''(..)Par to ir tomēr jādomā. ...'' - VAJAG DOMĀT, vajag - citādi drīzumā varam nebrīnīties par sasniegto ne-pozitīvo rezultātu pēc n-tajām reformām 20-it gadu laikā 'a la globalizācijas' ietekmē. Tās globalizācijas-amerikanizācijas-debilizācijas sekas (statistika) jau šokē pašus amerikāņus.
14 Percent of U.S. Adults Can't Read
About 14 percent of U.S. adults won't be reading this article. Well, okay, most people won't read it, given all the words that are published these days to help us understand and navigate the increasingly complex world.

But about 1 in 7 can't read it. They're illiterate.

Statistics released by the U.S. Education Department this week show that some 32 million U.S. adults lack basic prose literacy skill. That means they can't read a newspaper or the instruction on a bottle of pills. http://www.livescience.com/culture/090110-illiterate-adults....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 03.02.2010 18:33
Aizkustina jūsu rūpes par latgales bērniem, par tām papildgrūtībām ar nokļūšanu divplūsmu skolās...ko "atrisinās skolu totālā latviskošana"
Sevīšķi ja zin, ka krievu īpatsvars Latgalē tuvs pie 90%
========
Nedomāju, ka Jūsu statistika ir precīza.
Ja mēs apskatītos, kāda ir izglītības sistēma Latgalē (Vabolē, Grīvā, Riebiņos, utml.) - tad izrādītos, ka bērniem IR jābraukā. Un ir visai daudz divplūsmu skolu. Kas arī vienā vai otrā veidā ir mocīšanās.

Protams, skolu gadījumā jāreformē ir prātīgi - ir visas lietas jāsaskaņo ar visām iesaistītajām pusēm. Bet nav forši, ja cilvēki beidz skolas (it īpaši nabadzīgākajos reģionos) ar tādām latviešu valodas, eksakto zinību, vēstures zināšanām kā pašlaik. Ir tādi pagasti, kur zems cilvēku skaits var iestāties augstskolās. Par to ir tomēr jādomā.

Un plūsmu apvienošana vismaz dažās Latvijas vietās ir reāls risinājums jau tagad.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

not 03.02.2010 17:26
Kalvis => Not 03.02.2010 01:11
===
Nezinu, uz ko zīmējās nākamais aiz jums koments, var būt uz rakstu, bet atļaušos bez dihlofosa atļaujas to zīmēt uz jums:
dihlofoss 03.02.2010 12:14
Smalki un gudri izteikta demagogija.
===
Aizkustina jūsu rūpes par latgales bērniem, par tām papildgrūtībām ar nokļūšanu divplūsmu skolās...ko "atrisinās skolu totālā latviskošana"
Sevīšķi ja zin, ka krievu īpatsvars Latgalē tuvs pie 90%
Man tas atgādina dihlofosu.
Arī Jūrmalgeita pieminēšana, jo TV atskaņotājos fragmentos bija skaidri latviesu valoda izteikti vārdi: "nacionālais, protams ir svarīgi, krievus, MĒS, PROTAMS, IZČAKARĒJĀM, bet jāievēl šitie un šitie"
Tas, ka latvieši varas struktūrās ir 98% (ierēdniecībā 94%) ir svarīgaks pierādījums monopolam uz varu, nekā jūs pieminētie diplomāti vai baņķieri.
Ja latvieši, esot pie varas, iekāro kukuļus, un par atsevīšķo samaksu "steidzīgā kārtā pieņem musulmāņu lobija lopkautuves likumus", vai "glābj ebreju privātbanku, nogremdējot Latviju" - tas vēl nenozīmē, ka vara nepieder latviešiem.
Tas nozīmē, ka vara pieder latviesiem, bet tie latvieši NEDER varai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dihlofoss 03.02.2010 12:14
Smalki un gudri izteikta demagogija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis => Not 03.02.2010 01:11
>>> Tas, ka Latvijā ir dažādu tautību iedzīvotaji - it kā skaidrs. Tas, ka dažādu tautību iedzīvotājiem ir attiecīgo tautību bērni - arī it ka skaidrs.
Te atnāk latviešu kindzulis Kalvis, un saka - nē, tas IR nenormāli, visiem bērniniem vajagot būt vienādiem - latviskiem.
======
Domāju, ka te nav nekādu pretrunu.
Aplūkosim piemēru - Amerikas Savienoto Valstu dienvidu štatus. Neviens neapstrīd, ka tur līdzās simtprocentīgajiem amerikāņiem - kuru senči savulaik ieceļoja ar Mayflower - dzīvo arī citas etniskas izcelsmes cilvēki (Hispanics/Latinos - t.i. meksikāņi un citi Latīņamerikas ieceļotāji), arī viņu bērni identificējas ar šo iedzīvotāju grupu. Viņiem tomēr skolas ir tās pašas, kas parastajiem - baltajiem un melnajiem amerikāņiem. Vienojošā valoda ASV vidējā izglītībā ir angļu valoda. Vienlaikus spāņu valoda ir liela un to ir svarīgi zināt tanī reģionā - nu un tātad to māca amerikāņu bērniem neatkarīgi no viņu etniskās piederības. Un neviens arī nenoliedz, ka ikviens amerikānis - ASV pilsonis (neatkarīgi no etniskās izcelsmes) ir un paliek amerikānis.

Tie, kuri ir naski tēvzemiešu priekšlikumu nosodīt (un paziņot, ka visiem citu tautību bērniem jāmācās atsevišķi) - vai nebūtu jāpadomā arī par visu bērnu tiesībām uz līdzīgu izglītības kvalitāti (Latgales laukos un šur tur citur austrumu pierobežā - arī uz bērnu tiesībām saprātīgā laikā nokļūt līdz skolai, ko nekādi neveicina divu plūsmu esamība.) Vai pie divplūsmu skolām var nodrošināt visas minētās lietas? Droši vien teorētiski var - bet tas var sanākt dārgi un neefektīvi.

>>> Kas traucē Latvijai? Ar to praktiski monopoliju uz varu, kas jau 20 gadus ir latviešiem?
======
Nu nav man nekāda varas monopola ;)) Varu Jums ar drošu pārliecību teikt, ka "Parex" bankas bijušajiem īpašniekiem, Krievijas vēstniekam un daudziem citiem cilvēkiem (nelatviešiem) ir bijusi krietni lielāka ietekme uz politiku un varas procesiem Latvijā nekā lielajam vairumam latviešu.

Jau "Jūrmalgeitas" sarunas apliecināja, ka politiskā vara pieder varas elitei, kurai nav svarīgi etniskie principi. Šlesers ar Germanu Milušu par mēra balsu pirkšanu sarunājās, šķiet, krievu valodā. Varam tikai minēt, kādā valodā runājas abi Rīgas vadītāji - Šlesers ar Ušakovu, un cik daudz "mata" vārdu viņi savstarpējā saziņā lieto.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

not 02.02.2010 21:46
"Skolu segregācija (un attiecīgi - jau bērnudārza vecuma bērnu šķirošana pēc tautības visās izglītības iestādēs) IR, maigi izsakoties, nenormāla un pat rasistiska." (c)
--
Tas, ka Latvijā ir dažādu tautību iedzīvotaji - it kā skaidrs.
Tas, ka dažādu tautību iedzīvotājiem ir attiecīgo tautību bērni - arī it ka skaidrs.
Te atnāk latviešu kindzulis Kalvis, un saka - nē, tas IR nenormāli, visiem bērniniem vajagot būt vienādiem - latviskiem.
Kapēc?
Tapēc ka Kalvja bērni ir latvieši, un viņam tā ērtāk.
---
Beļģijas piemērs viņam parādījās vēlāk par sākumā nosauktām 6 nacionālām valstīm - sak, "tada valsts... nespēj pat rīcībspējīgu valdību iecelt" (c)
Kas traucē Latvijai? Ar to praktiski monopoliju uz varu, kas jau 20 gadus ir latviešiem?
Var būt taisnība Karnītei, un latvieši neder valstiskumam, bez svešiniekiem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jandžs 02.02.2010 19:50
Nabaga īri. Iemācījās angļu valodu, to runā tā kā es to nesaprotu, bet joprojām ir īri. Kā tas tiek panākts?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis => ES 02.02.2010 19:23
>>> Un ne vieni ne otri nebūs spiesti skaidrot, kā viņi iedomājas izvest valsti no krīzes pēc iespējas ātri un nesāpīgi priekš vairākuma, kuru slāņu intereses viņi grasās aizstāvēt utt. Nav viņiem to ideju, nav, vai tad tas vēl nav skaidrs?! Un visa jezga ap skolām, valodu utt. ir māņu manevrs, lai novērstu uzmanību no šī skumjā fakta.
=======
Tēvzemiešu ministrs Kaspars Gerhards, ja arī nav nekas ideāls, tad tomēr ir galvastiesu priekšā Tautpartijiešu "profesionāļu komandai" - Rozentālei, Helēnītei, Slakterim, un kas nu tur vēl viņiem viss ir bijis un ir. Protams, ja TB/LNNK nebūs normālas kapacitātes darboties valdībā (un arī pārliecinošu reitingu), tad neviens nepiespiedīs mani par viņiem balsot.

Bet pasaule nav krāsojama tikai melnbaltās krāsās. Reizēm arī cilvēki, kuriem citā ziņā varbūt nepiekrītu, var piedāvāt kaut ko racionālu. Skolu segregācija (un attiecīgi - jau bērnudārza vecuma bērnu šķirošana pēc tautības visās izglītības iestādēs) IR, maigi izsakoties, nenormāla un pat rasistiska. Šī pieeja agri vai vēlu būs jārisina.

Latvijas sabiedrības integrācijas pamatā ir jābūt teicamām valsts valodas prasmēm (apvienojumā ar labām vairāku pasaulē izplatītu svešvalodu zināšanām - to skaitā, protams, var būt arī angļu, vācu un krievu). Necik tālu netiksim, ja sāksim sīkumainu etnisku tirgošanos kā Beļģijā - ka lūk vienā pašvaldībā darbinieks drīkst nesaprast flāmiski, bet otrā viņam ir jāsaprot. Nav labākais veids, kā dibināt vienotu politisko nāciju. Tāda valsts, lai arī pārtikusi, nespēj pat rīcībspējīgu valdību iecelt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 02.02.2010 17:27
> Janka, Kalvis.
Palasiet savus komentārus! Tur ir par okupāciju un okupantu ģimenēm, nepareizajiem svētkiem un ne mazāk zaglīgajiem krievvalodīgajiem Austrumlatvijas pašvaldībās un kas tik vēl ne, izņemot to, ka lielākā valsts izzagšana tomēr notika Rīgas kabinetos, kur vairumā ir latvieši. Bet mums ir tik gauži nodarīts šajos okupācijas gados, ka pašu šeptētāji šķiet bezmaz vai cīnītāji pret okupāciju (kas, starp citu, jau labu laiku kā beigusies). Un vēl no šiem komentāriem ir redzams, ka vecais, nodzītais nacionālā antagonisma kleperis tomēr var ievilkt TB/LNNK Saiemā vēlreiz, jo gan jau atradīsies arī tādi, kam nacionālais kašķis šķiet svarīgāks par ekonomikas sakopšanu un veco vēžu patriekšanu kā vienu no sakopšanas nosacījumiem. Drīz pamodīsies arī PCTVL un, kārtīgi sabiedējis savu elektorātu ar kārtējiem šausmu stāstiem par "fašistu" plāniem, arī iesprauksies ar pāris- pieciem deputātiem. Un ne vieni ne otri nebūs spiesti skaidrot, kā viņi iedomājas izvest valsti no krīzes pēc iespējas ātri un nesāpīgi priekš vairākuma, kuru slāņu intereses viņi grasās aizstāvēt utt. Nav viņiem to ideju, nav, vai tad tas vēl nav skaidrs?! Un visa jezga ap skolām, valodu utt. ir māņu manevrs, lai novērstu uzmanību no šī skumjā fakta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

not 02.02.2010 15:13
jumors
Par nacismu runā tieši tad, kad atkal kāda valsts grib izveidot impēriju uz citu rēķina.
MELI
Valstu sociālā uzbūve var būt tikai divu veidu:
mononacionālā, vai impērija.
Jūs pārskaitītās "mazo" tautu valstis ir mononacionālas, un, piem. Somijā 6% zviedru intrešu respektēšanu uzņemās paši somi.
"Uz citu rēķina" -jūs jaucat jēdzienus - nevis veidojās un dzīvo impērijas, impērijas tieši tapēc jau arī ir impērijas, ka rūpējās par visiem padotājiem, bet gluži otrādi, šis "uz citu rēķina" sākās tad, ja tādu rūpju nav, ja kada no nācijām grib dzivot zaļākpar pārējam, uz viņu rēķina, kad rūpes par visiem, ka tas bija paredzēts 1922 Satversmē, tiek pārrakstītas par valsts mononāciju.
Par šāda satura kursa darbu "Latvijas - kā mononacionālās valsts priekšrocības" Pabriks dabūja vietu politikā
Tā kā jūs nēesat vienīgais, kam uzspļaut uz cittautiesu interesēm, pat ja loģisks turpinajums šādai "politikai" ir vēsturiski visai bēdīgs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eriks 02.02.2010 15:07
Doma jau ir tada, ari par augstskolam un beigas tas novedis pie ta, ka ari izglitibu vairs nebusim spejigi eksportet un tad RTU, RSU pirmaja vieta, kur jau tagad ir augsts arvalstnieku studejoso ipatsvars vares vienkarsi... bankrotet...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 02.02.2010 12:52
Mazajam satrauktajam "not"
Pirmām kārtām vajadzētu izlasīt svešvārdu vārdnīcā divu jēdzienu skaidrojumu: nacisms nav un nevar būt tas pats kas ir nacionālisms.
Nacionālismu kā ideju aizsāka francūži, kas pretstatā iepriekšējā laikposma kosmopolītismam apzinājās sevi kā nāciju, vienotu tautu. To ar prieku uztvēra visas nācijas, kas atradās lielvaru pakļautībā un pakāpeniski sāka pašapziņas celšanas un politiskās neatkarības cīņu procesu. Nacionālisms ir mazo tautu izdzīvošanas garants un šādi nav apspriežams. Bez šīs idejas nepastāvētu ne trīs Baltijas valstis, ne Somija, ne Norvēģija, bet Čehija, Slovākija, Slovēnija, Ungārija, Horvātija, Serbija joprojām ietilptu Habsburgu (Austrijas) impērijā. Vēl daudz ko nepieminēju.
Par nacismu runā tieši tad, kad atkal kāda valsts grib izveidot impēriju uz citu rēķina. Vislabāk zināma Vācija, bet ar ko gan austrumu kaimiņš atšķiras?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

not 02.02.2010 11:51
"Regulāri piedalos leģionāru atceres pasākumos 16.martā. Kopā ar tā sauktajiem "ļoti radikālajiem" jauniešiem." (c. to Kalvis)
---
Pirmkārt, piedošanu no tiem, kurus neiekļāvu t.s. mēļu sarakstā.
Bet nacionāļi esat jūs, kas sapņo par monoetnisku Latviju, pat "neaizmirstot", ka te ir tik un tik %% tādu un tādu cittautiešu.
Latvija nekad nav bijusi, nav tagad un viņai nav jābūt monoetniskai - tieši šī, cittautiešu klātienes dēļ.
Un par nacistiem jūs, "jankas no saraksta" pārvēršāties tai brīdī, kad sagribāt celt sociālos labumus latviešu nācijai UZ CITU NĀCIJU rēķina. Vienas no nācijām sociāls uzplaukums, nacionāl-sociālisms, nacizms.
Frāze: latvijai jabūt mononacionālai - tas ir nacionāla naida kurināšana!
Un jūsu 90-jos gados pielabotā satversme nozīmē tieši to, ko rakstīju - valsts līmenī pāreja no miera un uzplaukuma visiem - uz naida kurināšanu valsts mērogā
--
Bet citāts no sākuma runā par to, no kurienes (no Hitlera) nāk šīs naida idejas
Jaunieši, kas prastuma pēc atver savas sirdis un ļauj savam sīkam prātiņam šīm nacisma idejām, tak nedomā par to, ka 1.) ja tam procesam nav turpinajuma un attīstības, viņi riskē visu dzīvi nodzīvot naidā, sabojājot paši savu "karmu", un 2.), ja procesam rodās iespējas, ja sit X stunda, tad viņi beigs labakā gadījumā kārtējā (un latviesiem pēdējā, liktenigajā) Kurzemes katla smiltīs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 02.02.2010 11:49
KALVIS:''Padomājiet, cien. Reality, vai tas, ar ko mēs saskaramies ik gadus 9.maijā savā valstī, ir normāli? '' - VAI TIE notikumi, ko vērojam ikdienas reportāžas no 'demokrātiskajām attīstītajām valstīm ir normāla parādība ? Nepārtraukti kautiņi, grautiņi un 'mass shooting' - to jau 'kalvinisti' tagad uzskata par normālu parādību, a notiekošo 9. maijā Pārdaugavā - par nenormālu ? Superīga loģika - pie kā tā noved var labi tagad redzēt Gruzijā (Georgija) - tagad tur savām rokām un saviem līdzpilsoņiem celtos pieminekļus spridzina (un vēl papildus savus šodienas pilsoņus nogalina). Tāļu tiksiet, 'Kalvi' ar šādu loģiķu un metodēm ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis > not 02.02.2010 02:55
>>> not: 1990 palika tikai krievi un latvieši, apmērām uz pusēm. Mini - Impērija. Bet latvieši atkal atteicās veidot virsnacionālās institūcijas abu atlikušo tautību interešu bilancei.
====
"Not" gluži netīšām piemirsis par to, ka Latvijā bez krieviem un latviešiem arī 1990.gadā dzīvoja citas tautības - aptuveni 12% no iedzīvotāju kopskaita. PSRS režīms nebija atzinis par vajadzīgu atvērt skolas ar ebreju, poļu, ukraiņu, lietuviešu kultūras padziļinātu apguvi - tādas varēja parādīties tikai PSRS sabrukuma laikā. Ap to pašu 1990.gadu. Un Latvijā nevienam nav jāveido "mini-impērija" vai institūcijas "tautību interešu bilancei", bet gan vienas - Latvijas tautas interesēm un uzplaukumam. Pārlasiet mūsu valsts Satversmi, ja rodas šaubas par šādām pamatlietām.

>>> Latvieši negribēja impēriju, negribēja mieru, negribēja VISU attīstibu.
====
Viņi tādi nebija vienīgie, kuri negribēja ;)) Čehi, teiksim, arī izstājās no Austroungārijas impērijas.

>>> Uz jums ārzemēs radītu ar pirkstiem, kā uz lepras slimajiem. Par to, ka savulaik piesavinājaties tiesibas lemt par citiem.
Neceru uz "janku" trulo pratiņu, bet ja se iemaldīsies kāds normals cilvēks, tad viņš sapratīs, ka ne jau latviesu valodas zināšanas ir vajadzīgas nacionāļiem (ebreji 1941 tika apšauti ar visu pilsonību, un latviesu valodu!)
======
Cienījamais "Not" - pirms kuriniet naidu, vismaz uzrakstiet precīzi, par ko ikreizi gribat runāt. Kas tie tādi par "nacionāļiem", kurus Jūs tā neieredzat? Nacistiskās Vācijas režīms? Janka, Linda un Kalvis? Vēl kaut kādi citi cilvēki? Baidos, ka Jums tur viss sajucis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

not 02.02.2010 00:10
1990 palika tikai krievi un latvieši, apmērām uz pusēm. Mini - Impērija. Bet latvieši atkal atteicās veidot virsnacionālās institūcijas abu atlikušo tautību interešu bilancei.
Latvija, TB, "jankas" izvēlējās savas, latviešu interešu uzplīšanu nerēķinoties ar visu padoto interesēm. Atkal nav ne miera, ne plaukuma...
Ir naids.
Krieviem - par latviešu uzkundzēšanos
Latviešiem par to, ka kāds neļaujās uzkundzēšanai.
Ļev Tolstojs, krievu rakstnieks, reiz izteica aforismu: "Mēs neieredzam cilvēkus par to ļaunumu, ko MĒS vņiem nodarījām"
Neceru uz "janku" trulo pratiņu, bet ja se iemaldīsies kāds normals cilvēks, tad viņš sapratīs, ka ne jau latviesu valodas zināšanas ir vajadzīgas nacionāļiem (ebreji 1941 tika apšauti ar visu pilsonību, un latviesu valodu!)
Naida un arvien jauno "valodniecisko iniciatīvu" avots ir aforismā izteikts - tas ir naids par tīšuprāt nozagto iespēju veidot Latviju kopā, nevis zagt un zagt tikas sev un "savējiem"...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

not 02.02.2010 00:09
Janka, gt, Kalvis, linda... MELI, MELI un MELI!
Krievija, vēlak PSRS, bija Impērijas. Impērija ir tad, kad virsnacionalās institūcijas ievēro visu dažādo pavalstnieku nāciju intereses kopēja miera, un katra attīstības un uzplaukuma labā.
Neba būtu tadi "jaunlatvieši" un 1 Atmoda, ja Impērijā viss nacionalais tiešām būtu liegts?
Kad Latvija 1918 tika atdalīta, tai arī bija imperijas priekšnoteikumi - dažādo nāciju gadsimteņus ilgusī kopsadzīve - vāci, krievi, latgaļi,līvi, poļi, čigani, ebreji, latvieši.
Bet.
Latvieši negribēja impēriju, negribēja mieru, negribēja VISU attīstibu.
Tikai "savējiem"!
Ļoti ātri Satversmes idejas tika nozagtas.
Latvieši nozaga, piesavinājas, monopolizēja tikai sev tiesības uz valsti un teikšanu
Livus un latgaļus asimilēja
Vācus nelietīgi izdzina no valsts
Ebrejus vēl nelitīgak apšāva
Divus kvartālus aiz Stacijas atrodās savads piemineklis - krītošā siena, kuru balsta tikai daži cilvēki
Vai šeit rakstošais "janka" maz apjēdz, ka nebūtu so dažu - desmitu cilvēku, latviesu, ka nacijas "siena' pasaules acīs būtu garšļaukus?
Uz jums ārzemēs radītu ar pirkstiem, kā uz lepras slimajiem.
Par to, ka savulaik piesavinājaties tiesibas lemt par citiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis => Reality 01.02.2010 22:55
>>> VIENAM OTRAM tiešām 'nepielec', ka demokrātiskā valstī cilvēki var svinēt visu, kas nav aizliegts ar LIKUMU.
====
Tā Jūs, Reality, tālu tiksiet :)

Demokrātiskā valstī tas, kas nav aizliegts ar likumu, un tas, kas ir ētiski, - ir divas ļoti atšķirīgas lietas. Jurģis Liepnieks uzskata, ka viņa pozitīvisma kampaņas esot bijušas likumīgas - un par to joprojām strīdas mūsu tiesas. Arī Šķēles vekselis par pārtikas nozares uzņēmumu privatizēšanu un nopārdošanu esot bijis likumīgs - par to vispār neviens nešaubās, jo Šķēle taču staigā brīvībā un apsūdzība viņam vispār nav tikusi izvirzīta.

Nezkāpēc tik daudziem no mums ir kategoriski iebildumi pret šādiem "likuma ievērotājiem".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis => Reality 01.02.2010 22:44
>>> Par miljoniem, kas krita 2.Pasaules karā, par miljoniem, kas krita Lielajā Tēvijas karā cien.'Kalvis' nemaz nav ne dzirdējis, ne lasījis ? Sak' pieminēt savus kritušos tuviniekus, radus vai vienkārša pieminēšana ir jāuzskata par 'amizantu' rīcību ?
======
Pievienojos Ziga vērtējumam. Ikviens karavīriem veltīts piemiņas datums ir labs un atzīstams - pret to nevienam vispār nekas nevar būt iebilstams. Un es nešaubos, ka ir pietiekami daudz cilvēku, kuri 2.pasaules kara upurus piemin tieši šādi - klusi un ģimenes lokā. Arī publiski pieminot šos vēsturiskos datumus, pietiktu izmantot korektus formulējumus, nesaukt to ne par kādu "uzvaras dienu" un "atbrīvošanu". Un nerastos nekādas problēmas. No Latvijas tautas viedokļa - kur te ir uzvara un atbrīvošana? Tas ir jaunas verdzības un liekulības laika atskaites sākumpunkts.

Krievijā un Baltkrievijā tas izskatās savādāk. Tur daudziem cilvēkiem karš bija šausmīgs pat salīdzinot ar staļiniskajām represijām. Daudziem turieniešiem patīk tango, kuru sarakstīja 30 gadus pēc kara beigām - "Это радость со слезами на глазах...". Esmu 2 gadus nodzīvojis Krievijā - un turieniešu attieksmi un pat zināmu gandarījumu par šo cīņas iznākumu pamatos saprotu. Kaut arī trokšņaina uzvaras svinēšana arī tur neatbilst daudzu cilvēku gaumei. Frontes karavīrs, dzejnieks, autordziesmas izpildītājs Bulats Okudžava brežņevisko "uzvaras svētku" svinēšanu sauca par kiču. Sk. arī http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/vestur... (Ukrainas vēsturnieka Igora Rasohas vērtējums - "klauniskas dejas uz mūsu senču kauliem").

Regulāri piedalos leģionāru atceres pasākumos 16.martā. Kopā ar tā sauktajiem "ļoti radikālajiem" jauniešiem. Bet tur ir pavisam cita noskaņa - tas ir nopietns pārdomu, lūgšanu un goddevības brīdis. Nevienam - lai cik kurš nebūtu radikāls, nenāk prātā ieteikt izrotāt dāmu rokassomiņas ar nacistu ordeņlentīšu imitācijām.

Padomājiet, cien. Reality, vai tas, ar ko mēs saskaramies ik gadus 9.maijā savā valstī, ir normāli? Cik normāli ir attaisnot un slavināt mūsu valsts neatkarību iznīcinājušo režīmu? Diemžēl Jūsu iecienītais A.Zinovjevs arī ar uzspēlēti naiviem sovoku argumentiem slavināja PSRS panoptikumu ("Русская трагедия (гибель утопии)"), nemaz nemanīdams, ka tas vienlaikus bija ļauns cietums daudzām šajā vardarbīgajā eksperimentā iesaistītajām tautām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 01.02.2010 22:40
Zigis:''Nudien vienam otram nezkapēc nepielec tik elementāras lietas.'' - VIENAM OTRAM tiešām 'nepielec', ka demokrātiskā valstī cilvēki var svinēt visu, kas nav aizliegts ar LIKUMU. To der ielāgot, īpaši tiem, kas joprojām sludina kādu Eiropai un saprātīgiem cilvēkiem neizprotamu demokrātiju. Droši vien 'Zigim' skolā Latvijas vēsturi kā atsevišķu priekšmetu nav mācījuši ( pareizi jau prof.H.Strods raksta:''Tas pazemina mūsu nācijas pašapziņu.'').

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zigis->reality 01.02.2010 21:10
Pieminēšana un svinēšana ir divas dažādas lietas. Neviens neliedz kapos pieminēt kritušos karavīrus, bet nevag no tā taisīt Rīgas centrā kautkādus svinamus svētkus. Nav priekš Latvijas tie nekādi svētki. Nu nebeidzās Latvijas okupācija 1945.g. Nudien vienam otram nezkapēc nepielec tik elementāras lietas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 01.02.2010 20:32
KALVIS:''1945.g. 9.maijs okupantiem šķiet ļoti amizanti svētki, bet manu vectētiņu drīz pēc šī datuma ielika filtrācijas nometnē - viņš kopā ar ģimeni tolaik dzīvoja Kurzemes katlā. '' - AMIZANTS 1945.g.8-9.maija notikumu izvērtējums. Par miljoniem, kas krita 2.Pasaules karā, par miljoniem, kas krita Lielajā Tēvijas karā cien.'Kalvis' nemaz nav ne dzirdējis, ne lasījis ? Sak' pieminēt savus kritušos tuviniekus, radus vai vienkārša pieminēšana ir jāuzskata par 'amizantu' rīcību ? Nudien 'mankurtam' raksturīga nostāja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 01.02.2010 20:25
Biedrs Ru varētu neapvainoties, ka es viņa un līdzīgo tekstus nelasu. Tieši tāpēc, ka man manā zemē izrāda necieņu, nevēloties sarunāties valsts valodā- kaut arī interneta vidē. Par komunicēšanu tirdzniecības vidē man ir nelāgi fakti, kas paša pieredzēti. Vēl joprojām Centrālais tirgus ir vieta, kur cilvēks latviešu valodu dzird tikai retumis. Un iespēja tikt neapkalpotam, ja nerunāsi krieviski, arī ir diezgan liela. Tāpēc daudzi tirgotāji manu naudu nesaņem - un neraud, jo savējo pietiekami un atliektiem galiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 01.02.2010 20:22
>JANKA:''Nav svarīgi kā mēs šo procesu nosaucam - integrācija vai asimilācija. Svarīgs ir gala rezultāts. '' - GALAREZULTĀTS 20-it gadus ilgušajām reformām 'non-stop' režīmā ir dižķibele ? Svarīgs ir process - reformēt reformācījas labā, nav svarīgi ko un kā reformē ? Der palasīt, ko par reformēšanu domā pedagogi - ''Ilggadējā Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Astrīda Harbacēviča uzskata, ka sāktā vispārējās izglītības reforma valstī ir pārāk sasteigta un haotiska, no kuras cieš ne tikai skolotāji, bet arī skolēni.''(SK. plašāk vietnē Īzglītība un kultūra').

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis => ES 01.02.2010 18:08
>>> Un sliktākais ir tas, ka nupat nupat būs 20 gadi pagājuši, kopš okupācijas vairs nav, bet labklājības arī tā īsti nav. Un vainot tajā nepilsoņus vai krievvalodīgos nebūtu godīgi.
=======
Okupācijas sekas jau nav novērstas - 1994.gadā no Latvijas izvāca Krievijas karaspēku, bet ne atvaļinātās Krievijas militārpersonas.

Un okupantu domāšanas recidīvus mēs redzam ikbrīdi. Ušakovs atzīmēja 1944.g. 13.oktobra gadadienu - Rīgas "atbrīvošanu". Nez, vai Rīgas mēram vajadzētu līdzīgi atzīmēt arī 1941.gada 1.jūliju, kad Rīgu "atbrīvoja" nacistu karaspēks?

Te nav pat runa par latviešvalodīgajiem vai krievvalodīgajiem - visi viņi ir Latvijā dzīvojuši kopš seniem laikiem. Bet gan par elementāru cilvēcisku godaprātu. Lai netiktu svinēti PSRS okupantu svētki. 1945.g. 9.maijs okupantiem šķiet ļoti amizanti svētki, bet manu vectētiņu drīz pēc šī datuma ielika filtrācijas nometnē - viņš kopā ar ģimeni tolaik dzīvoja Kurzemes katlā.

ASV nacionāla līmeņa partijas tomēr neatļaujas atzīmēt konfederātu armijas "uzvaras", visus tos vēsturiskos notikumus, kuru rezultātā varbūt subjektīvi godīgi cilvēki no dienvidu štatiem cīnījās par ASV nācijas sašķelšanu un verdzības saglabāšanu. Neklājas šīs lietas atzīmēt arī Latvijā. Totalitārismam ir jāpieliek punkts - jo tas graujoši iespaido mūsu valsts cilvēku iespēju veidot savstarpēju uzticēšanos un vismaz daudzmaz solidāru un pilsoniski nobriedušu Latvijas tautu. Mums atkal un atkal ir jāatgriežas pie ābeces patiesībām - ka cilvēkus deportēt uz Sibīriju bija slikti, totalitāro režīmu simbolus un ordeņlentītes izkarināt ir slikti, visa veida svešzemju okupantus slavināt ir slikti, nav gods būt PSRS vai nacistu režīma labprātīgam kolaborantam, utml.

Tas, protams, attiecas uz visu tautību Latvijas iedzīvotājiem. Par laimi ir daudzi - gan krievvalodīgi, gan latviešvalodīgi pilsoņi, kuriem ir normāli - demokrātiski un konstruktīvi priekšstati par mūsu sabiedrību un tās vēsturi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janka 01.02.2010 17:14
>ES
Kas pēc jūsu domām būtu jādara, lai praktiskais rezultāts šajā jautājumā nebūtu 0? No kurienes jūs rāvāt, ka viņiem būtu jāsavāc savas mantas un jādodas prom? Ja nacionālsisti gribētu, lai visi cittautieši dotos prom, tad šāda reforma nemaz netiktu piedāvāta, bet gan tikatu piedāvāts viņiem pazust no Latvijas. Jums tā nešķiet?
Un nejauciet lūdzu politiku ar ekanomiku. Tās ir divas dažādas lietas. Tas, ka Latvijā ir daudz negodīgu politiķu, kuri izmanto politiskus lozungus, lai vairotu savu labklājību, vēl nenozīmē, ka man, vēlētājam, būtu jāmaina savi politiskie uzskati.
Un par to, ka krievvalodīgie ir izstumti no pārvaldes aparāta arī jums nav taisnība. Paskatieties kādi cilvēki ir Latgales reģiona pašvaldībās. Tur jau no paša sākuma viņi bija noteicāji, nevis latvieši. Bet kautkā neesmu dzirdējis, ka šis reģions būtu ekanomiski uzplaucis pa šiem 20 gadiem. Par Venspili gan esmu dzirdējis, ka tur ir lielāks labklājības līmenis, nekā vidēji Latvijā. Tā kā, arī krievvalodīgie ir tādi paši mahinatori, kā mūsu bāleliņi. Vienīgā atšķirība ir politiskajos jautājumos, bet ne ekanomiskajos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 01.02.2010 16:29
> Janka. Piekrist nevajag, bet arī brēkāt par okupāciju no rīta līdz vakaram nav nekādas jēgas. Praktiskais rezultāts tam ir 0. Būs ļoti grūti kādam iestāstīt, ka tiem nepilsoņiem, kuru vecāki, iespējams, ieradās šeit pirms 70 gadiem kopā ar padomju karaspēku, nu būtu jāsavāc mantas un jādodas projām. Un sliktākais ir tas, ka nupat nupat būs 20 gadi pagājuši, kopš okupācijas vairs nav, bet labklājības arī tā īsti nav. Un vainot tajā nepilsoņus vai krievvalodīgos nebūtu godīgi. Strādā un nodokļus maksā viņi tāpat kā visi, bet valsts izzagšanā ir vainojami daudz mazāk, jo no pārvaldes aparāta tika izstumti jau pašā sākumā un pielaisti nav joprojām. TB/LNNK novērš uzmanību no būtiskā- valsti izšeftēja mūsu pašu nacionālie kadri nevis nepilsoņi, cittautieši vai Maskavas ielikteņi. Labprāt ieskatītos ciparos, cik % tad īsti aizgāja ražotājiem, zemniekiem, infrastruktūrai un cik nobira "otkatos" lēmēju kabatās. Puse būs? Un vēl jau jautājums, kas bija tie uzņēmēji un zemnieki un kam viņi rada. 'Varbūt vēl kautko ir iespējams atgūt? Bet mums te par mācību valodu! Aktuāli, sasodīts!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

RU 01.02.2010 16:19
Janka ты глуп до невозможности, ты не можешь понять одной простой вещи я не живу у тебя в Латвии а живу у себя в Латвии и если ты хочешь что бы я начал хоть немного уважать тебя возьми и оглянись во круг и посмотри во что такие как ты вогнали страну а потом подумай насколько важен твой язык в решении тех проблем которые подарило тебе то государство за которое ты так радеешь и голосуешь, открой клапана иначе так и останешься Janka, пойми простую вещь вы сделали все что бы русское население относилось к вам так как вы это заслуживаете, все началось с обмана в 1991 году и продолжается до сих пор, если бы не эта ложь,да что тебе объяснять, я тебе статью дал ты же логически мыслить не в состоянии и выводы делаешь только одни: вечная боль об "оккупации" и ненависть ко всему что произносится не на твоем языке, так что получи в ответ такое же отношение если не хуже, давай и дальше, не забудь в октябре проголосовать за свой ТБ так и будешь жить ничего так и не поняв этой жизни глупенький

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis > RU 01.02.2010 16:07
>>> Уже этих данных достаточно, чтобы убедиться, что русский человек, пытаясь выразить свои мысли на латышском языке, будет вынужден мыслить «на понижение - упрощать, сепарировать, усреднять и самое главное - постоянно чувствовать, что он говорит далеко не то, что хотел. Тому, что он в действительности хочет сказать на языке меньшей мощности, он подчас с трудом сможет подобрать соответствующие слова. Он будет все время находиться в растерянности, подыскивая точные слова, а не находя их, или пытаясь втиснуть в имеющиеся, испытывать дискомфорт. ... У латыша, говорящего на русском языке, для выражения своих мыслей, значительно меньше трудностей, подобных тем, которые возникают у русского, говорящего на латышском – он практически всегда, за редким исключением, найдет им достаточно точный словесный эквивалент. В частности, поэтому переводчики с латышского на русский не испытывают таких трудностей, которые возникают при переводе с русского на латышский.
========
Pāvels Tjūrins raksta par to, ka krievu valodai piemītot lielāka izteiksmes bagātība (līdz pat tam, ka dažas lietas nevarot adekvāti pārtulkot) - un skaidro to ar atšķirīgo vārdnīcas formu skaitu dažādās akadēmiskās vārdnīcās.

Šāda veida pārspriedumi (par to, ka latviešu valoda ir prasta bauru valoda, kurā nevar izteikt pietiekami niansētas lietas) bija labi zināmi 19.gs. Jurim Alunānam u.c. jaunlatviešiem. Kopš tā laika visas valodas (gan vācu, gan latviešu, gan krievu) ir būtiski attīstījušās. Un visās tajās var pilnvērtīgi izteikt visu, ko vien valodas lietojumu sfērās var pateikt. Pāvela Tjurina rakstam polemisku atbildi uzrakstījis filozofijas vēsturnieks Vilnis Zariņš. Sk. http://www.ante.lv/xwiki/bin/view/Journalism.Zarins/Kolonial... . Ja vienīgais valodas bagātības kritērijs būtu vārdu daudzums vārdnīcās, tad reti kura valoda varētu izkonkurēt ķīniešu vai japāņu valodas, kurās ir apmēram 10 tūkstoši biežāk vai retāk lietojamu hieroglifu, no kuriem var sakombinēt (tos apvienojot pa 2 vai pa 3) neskaitāmus jaunus jēdzienus ar visādām nozīmju niansēm. Nu un tad? Vai tas nozīmē, ka būtu jēga mācīties tikai ķīniešu un japāņu valodu?

Manuprāt, nekas labs nenotiks, ja mēs sāksim šķirot mūsdienu civilizēto tautu valodas "attīstītās" un "neattīstītās", "bagātās" un "trūcīgās". Visas valodas ir labas un var būt noderīgas.

Ir svarīgi, lai Latvijas iedzīvotāji spētu atrast kādu (tiešā vai pārnestā nozīmē) "kopīgu valodu", kurā sarunāties, veidojot mūsu politisko nāciju, savstarpēji sadarboties un vairot mūsu sociālo kapitālu un pilsonisku sabiedrību. Ja TB/LNNK priekšlikums palīdz sasniegt šādu mērķi, tad to var atbalstīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janka 01.02.2010 15:59
Lūk, Linda Curika, klasisks mūsdienu Latvijas izglītības sistēmas produks (RU) ir ierakstījis komentāru Jūsu blogā. Latviski viņš daudzmaz saprot, bet tas arī ir viss... Runā (raksta) viņš protams svešvalodā, domā arī kā cittautietis un loģiski sevi uzskata par Krievijai piederīgu. Nu tad ko, tā lai viņš tagad nesāktu bļaustīties (ak vai kādas šausmas!), mums tagad vajadzētu pieskaņoties viņa prasībām? Tāds ir Jūsu risinājums šai problēmai?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

RU 01.02.2010 15:49
для всех национально озабоченных просьба внимательно прочитать предлагаемую мною ссылку, и хотя бы немного открыть клапана своих мозгов для поступления свежего воздуха, иначе плесенью покроетесь. вот ссылка: http://evrika.tsi.lv/index.php?name=texts&file=show&f=292

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sunrise projector 01.02.2010 15:37
"finaņsēta izglītības iestāde" Cien. Curikas kundze, Jūs labojat neuzmanības kļūdas? Vai pareizrakstība uz blogiem neattiecas..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janka->lindai 01.02.2010 15:17
Nav svarīgi kā mēs šo procesu nosaucam - integrācija vai asimilācija. Svarīgs ir gala rezultāts. Ja jums nepatīk termins asimilācija variet droši lietot terminu integrācija. Cittautieši ir jāintegrē latviešu vidē. Latvija ir nacionāla valsts, nevis kautkāds multikulturālisma centrs.
Bet kas attiecas uz skaļo bļaustīšanos, tad varbūt nevajag uzstāt uz to, ka Latvija bija okupēta, ka Latvija ir nacionāla valsts, ka pie mums ir tikai viena valsts valoda? Krieviem tas ļoti nepatīk. Viņi sāk skaļi bļaustīties, ja piemin okupāciju. Tas nerada vienotāku sabiedrību, bet gan to šķeļ. Kam tas ir izdevīgi? Nu ne jau sabiedrībai. Tad varbūt Jūs piedāvājat mīļā miera labad visām krievu prasībām piekrist?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 01.02.2010 15:02
Kalvi, es pilnībā piekrītu par segregāciju skolās. Dalījums krievu un latviešu skolās veicina segregāciju. Bet padomājiet, ko nozīmētu šāds lēmums realitātē? Tas politiskā līmenī veicinās skaļu bļaustīšanos par krievu piespiedu asimilēšanu un neradīs vienotāku sabiedrību, bet gan to atkal šķels. Kam tas izdevīgi? Ne jau sabiedrībai, latviešiem vai krievu kopienai.

Turklāt, intervijā tika dots mājiens, ka nepietiek ar to, ka krievi jau tagad labi zina latviešu valodu. Viņus ir jāiemāca domāt latviski, t.i., padarīt par latviešiem.

Mācības jau tagad lielā mērā notiek latviešu valodā, man liekas, ka krievu skolēni būtu beidzot jāliek mierā.

Tomēr pamatā ir skaidrs, ka TB plāns ir nevis uzsvars uz valodas mācīšanu, bet krievu iemācīšanu domāt latviski. Un šeit latviski ne tikai valodā, bet arī citā plaknē. Viņi skata šo projetu kā iespēju krievus ar laiku latviskot.

Turklāt, patiesi, tas radītu problēmas ar iespēju bilingvālai izglītībai, piemēram, franču-latviešu valodā. Ko tas izdarīs ar augstskolām?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 01.02.2010 14:26
Manuprāt sliktā lieta ir nevis "latviešu skolas" un "krievu skolas" pašas par sevi, bet gan tas, ka mūsu izglītības sistēmā pastāv segregācija. Varbūt tā nav tik sāpīga un plaisa nav tik nepārvarama kā 50-tajos gados ASV (kur bija atsevišķas skolas baltajiem un melnajiem), bet tā neveido nekādu vienotu sabiedrību.

Vai nebūtu normālāka, civilizētāka un eiropeiskāka tāda sabiedrība, kur
(1) bērnudārzi būtu pieejami visiem bērnu vecākiem - neatkarīgi no tautības (manā Rīgas mikrorajonā ir iespējams pierakstīt bērnus tikai krievu grupiņā, bet latviešu grupiņā ir lielas rindas). Man vismaz bērnudārzu segregācija rada nopietnas problēmas. Nu labi, daži var atļauties izvadāt bērnus uz privātiem dārziņiem. Bet tas nav normāls, valstisks izglītības sistēmas risinājums.
(2) skolēni no iespējami agra vecuma vismaz daļu priekšmetu apgūtu kopīgās izglītības plūsmās. Nevis latvieši - atsevišķi, krievi - atsevišķi.

Es nezinu vai TB/LNNK priekšlikums ir vienīgais un labākais, ar ko varētu risināt šīs lietas, bet padomāt par to var. Domāju, ka vajadzētu parakstīties.

>>> Nereti šādās tādās interneta diskusijās esmu manījusi svētu sašutumu par to, ka darba devējs uzdrošinās pieprasīt krievu valodas zināšanas. Saprastu sašutumu par ķīniešu valodas zināšanu prasībām tirdzniecībā, bet krievu valodas zināšanas, piemēram, tirdzniecībā ir nepieciešamas.
=======
Darba vietas ir dažādas. Ja tirdzniecība ir ar bijušo PSRS, tad krievu valodu zināt, protams, ir nepieciešams. Ja krievu valoda ir ierakstīta starp prasībām darba pretendentiem, kuri strādās tepat Latvijas tirgum (vai sliktāk - prasme pēc valodas nav ierakstīta, bet reāli to prasa), tad tas nav nekas īpaši labs. Tas vienkārši nozīmē, ka joprojām daudzās iestādēs un uzņēmumos tiek uzskatīts par obligātu sazināties ar mūsu pašu līdzpilsoņiem svešvalodā.

Es esmu par svešvalodu apguvi, t.sk. par angļu, vācu, krievu valodu apguvi. Bet tās tomēr ir domātas, lai mēs justos vienotāki ar apkārtējo pasauli, nevis lai šķeltu Latvijas sabiedrību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

user 01.02.2010 14:06
Piekrītu Jankam par visiem simts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reinis 01.02.2010 11:22
"Kaut kas" raksta atsevišķi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lielmurgs 01.02.2010 11:19
"Tātad, runa ir par ierosināto parakstu vākšanu referenduma ierisināšanai par izglītību valsts un pašvaldību finaņsētās izglītības iestādēs tikai latviešu valodā."
Nu ja nav citu sabiedrībai svarīgo neatrisināto problēmu (ekonomikā), tad var arī tā laiku nosist.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 01.02.2010 11:14
Un atkal tiek jauktas lietas un principi. Laikam kārtējo reizi tāpēc, lai duļķotu ūdeni. 'Janka' pareizi saka(raksta)"jebkurā normālā Eiropas savienības valstī mācības valsts finansētajās skolās tiek pasniegtas valsts valodā". Un nav ko te jaukt iekšā "latviskošanu". Mani vectēvi (starp citu viens no viņiem bija Brīvības cīņu dalībnieks) perfekti prata gan vācu, gan krievu valodu un strādāja starptautiskās firmās. Abi bija arī izteikti "ulmanisti". Labi satika gan ar krieviem, gan ar vāciešiem, bet bija izteikti antikomunisti. Un šo svešvalodu prasmi kā arī nacionalismu cik varēja ieaudzināja mazbērniem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 01.02.2010 11:14
No pašiem krievvalodīgajiem ir nācies dzirdēt, ka pirmsskolas iestādēm jau sen bija jābūt tikai vienā valodā- latviešu. Visiem zināms, cik viegli ir apgūt vālodas 5 - 7 gadu vecumā. Bet ne visiem zināms, ka tiem krieviski runājošiem vecākiem, kas vēlas savu atvasi iekārtot latviešu bērnudārzā, nebūit nav visi vārti vaļā. Un par to skolu reformu viņi (krieviski runājošie) arī uzskata tāpat- vēl 90-tajos bija jāpasaka, ka tikai latviski.
Bet autore pareizei norāda, ka krievu skolu beidzēji pašlaik darba tirgum ir pat labāk sagatavoti, jo latviešu skolu beidzēji krievu valodu zina stipri švaki. Es nezinu, vai tāds ir TB/LNNK mērķis. Bet acīmredzot viņu līdzinieki nav sastopami ne Turcijā ne Grieķijā, ne Itālijā un pat ne Vācijā, kur līdztekus angļu valodai pārdevēji ir iemanījušies runāt arī krieviski. Var tikai minēt, kas tajā brīdī slēpjas aiz viņu smaida, bet tirgus ir tirgus, un tajā vinnē tas, kas pārdod.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linxx 01.02.2010 11:08
Domājams, ka vnk ir sākušies priekšvēlēšanu kīviņi un stīvēšānās ap skolām un valodu ir tiešs pierādījums tam. Vienīgi žēl, ka tēvzemiešī nav atraduši neko jaunu, kas iespējams sabiedrībai šodien interesē vairāk, kā vecā labā dziesma. Kur ir tēvzemiešu piedāvājums? Tas ir pamat jautājums. Fakts ir viens - bērni latviešu skolās NEZINA krievu valodu. Kaut kā apmuļļāta tiek krievu un angļu valoda. Rezultātā - nezin ne vienu, ne otru. Man gan šķiet, ka šai pasaulei ir jāgatvo bērni, kuru komunikācijas iespējas ir vismaz par 50% lielākas nekā tagad. Un komunikācijas otrais solis aiz smaida un labiem nodomiem ir valoda! jauku nedēļu visiem!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janka 01.02.2010 10:28
Nu nevajag tagad te demagoģiju dzīt. Tas, ka visās skolās mācības notiktu latviešu valodā, vēl nenozīmē, ka krievi aizmirsīs savu dzimto valodu. Neviens tak nesaka, ka krievu valodu nevārēs pasniegt. Svešvalodas (angļu, vācu, franču, krievu u.c.) tikuntā skolā pasniegs. Vienīgā atšķirība būs tā, ka cittautieši pēc šīs reformas labāk mācēs runāt valsts valodā. Un vispār, jebkurā normālā Eiropas savienības valstī mācības valsts finansētajās skolās tiek pasniegtas valsts valodā. Neredzu nevienu iemeslu, kāpēc Latvijai šai ziņā vajadzētu izcelties.

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi