Un kas ir Kony? 5

Autore: Linda Jākobsone
Līdz vakardienai man, tāpat kā droši vien daudziem citiem, nebija ne jausmas, kas ir Kony.

Iesaki citiem:

Ja par šo Ugandas diktatoru, kurš gadu desmitiem ir slepkavojis, izvarojis, paverdzinājis meitenes un sievietes seksuālām darbībām un veicinājis bērnu iesaisti militārās akcijās, vēl pirms nedēļas plašākai sabiedrībai nebija zināms nekas, tad pēdējo dienu laikā situācija ir būtiski mainījusies.Gandrīz 30 minūšu garais organizācijas Invisible Children video par Joseph Kony kopš 5.marta YouTube skatīts vairāk nekā 52 miljonus reižu, bet Vimeo vairāk nekā 14 miljonus reižu. Tādējādi video ir ne tikai kļuvis par vienu no skatītākajiem pēdējo dienu laikā, bet arī izraisījis milzīgu diskusiju sociālajos tīklos un medijos. Holivudas stila stāsts, kurā piedalās arī viens no bērniem Jacob Acaye, kurš bijis Kony iesaistīts nemiernieku grupējumā, aicina visus uzzināt, kas ir Kony, un izdarīt spiedienu uz valdībām, lai viņu satvertu un tiesātu pēc iespējas ātrāk.

Šīs ļoti milzīgās Kony2012 kampaņas rezultāts jau pāris dienās ir acīmredzams – milzīgs skaits cilvēki ir uzzinājuši un ieinteresējušies par notikumiem Ugandā, ir gatavi iesaistīties, ziedot savus līdzekļus un diskutēt. Kampaņas Kony2012 atbalstītāju rindas pēdējās dienās ir papildinājuši P.Diddi, Rihanna, Džastins Bībers un Oprah. Atbalstu kampaņai ir izteicis arī ASV prezidents Baraks Obama.
Plašāku aprakstu par to, kas ir Joseph Kony un viņa vadītā Lord’s Resistance Army, kā arī par viņa paveiktajiem noziegumiem Ugandā, Dienvidsudānā, Centrālāfrikas republikā un Kongo Demokrātiskajā Republikā var lasīt te.

Kaut arī nav nekādu šaubu par to, ka Kony pēc iespējas ātrāk ir jāstājas Starptautiskās krimināltiesas priekšā, pati kampaņa ir saņēmusi ievērojamu kritiku. Daži no biežāk minētajiem iebildumiem:

1. Kāpēc video vēršas pie ASV valdības, nevis Ugandas un citu Āfrikas valstu valdībām, kuras šo noziedznieku nav varējušas noķert jau gadiem ilgi? Jāatzīmē, ka Kony jau kopš 2005.gada, kad viņa meklēšanu uzsāka Starptautiskā krimināltiesa par noziegumiem pret cilvēci, nedzīvo Ugandā, bet slēpjas Centrālāfrikas Republikā un Kongo.

2. Video autori vienkāršo faktus un manipulē ar tiem. Tas neatbild uz jautājumu, kāpēc tas parādās tieši šogad, kaut arī par Kony noziegumiem bija zināms jau vairāk nekā 20 gadus, un kāpēc tas nepiemin nevienu citu noziedznieku, kas darbojas līdz ar viņu.


3. Video veicina sajūtu par „baltā cilvēka glābēja” tēlu. Tas nerunā par to, ko paši cilvēki Ugandā un citās Āfrikas valstīs var darīt, ir darījuši un dara, lai apturētu nemierniekus, kā arī lai palīdzētu cilvēkiem pēckonflikta situācijās. Video norāda uz to, ka vara pieder ASV nevis vietējām iniciatīvām, Ugandas valdībai un cilvēkiem. Tas arī neuzrunā jautājumu par plašākas starptautiskās sabiedrības lomu.

4. Kas notiek ar milzīgajiem apjomiem ziedojumu, ko saņem organizācija Invisible Children? Tiek norādīts, ka tikai 32% ziedojumu organizācija ir veltījusi saviem tiešajiem mērķiem, bet pārējo algām, transporta izdevumiem, filmu veidošanai u.c. Tāpat filmas veidotāji ir saņēmuši būtisku kritiku ne tikai par finanšu jautājumiem, bet arī par viņu pašu fotogrāfiju, kurā viņi fotografējušies ar ieročiem.

5. Vai šāda veida video nenovērš uzmanību no citiem būtiskiem jautājumiem, piemēram, cilvēktiesību pārkāpumiem Ugandā šobrīd, no pēckonflikta situācijas risināšanas izaicinājumiem, no pārtikas, veselības un izglītības problēmām, ar kurām ir jāsaskaras daudziem bērniem Ugandā un citās valstīs?

6. Aicinājums uz citas valsts militāru iejaukšanos, lai noķertu Kony. Jau no 2008.gada ASV valdība ir sniegusi atbalstu Kony un viņa nemiernieku sagūstīšanai. 2011.gada oktobrī ASV nosūtīja uz reģionu 100 armijas pārstāvjus, taču tad šī ziņa nesaņēma nekādu ievērību. Līdz šim militārās darbības nav bijušas veiksmīgas, bet tajā pašā laikā izraisījušas vairāku civiliedzīvotāju bojāeju.

Uz daudziem no šiem kritiskajiem jautājumiem Invisible Children sniedz atbildes savā mājas lapā.

Kony 2012 kampaņa visveiksmīgāk ir sasniegusi jauniešu auditoriju, kuri ir gatavi līdzdarboties un darīt pozitīvas lietas. Tā ir arī uzdevusi milzīgu daudzumu jautājumu par kampaņas patiesajiem mērķiem, kura, vienlaikus cerams, attīstīs arī plašāku diskusiju par situāciju Ugandā, par vietējās un starptautiskās sabiedrības atbildību un par dažādu rīku izmantošanu šādu kampaņu mērķiem. Tajā pašā laikā ir skaidrs, ka par Kony noziegumiem ir uzzinājusi milzīga starptautiskās sabiedrības daļa un jācer, ka tas mazinās viņa un viņa nemiernieku spēku un veicinās viņa drīzu nonākšanu Starptautiskās tiesas priekšā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

Curika
Linda Curika

Šādas aktivitātes vēl tiek sauktas par slacktivism: self-deluding idea that by sharing, liking, or retweeting something you are helping out.

Dscf3671
Marta Herca

šis man atgādina tādu lielisku grāmatu kā Stuff White People Like http://stuffwhitepeoplelike.com/2008/01/23/18-awareness/

Troll
Artis Spertāls

1) Jau pašā tavā "argumentā" ir rakstīta atbilde. "Ugandas un citu Āfrikas valstu valdībām, kuras šo noziedznieku nav varējušas noķert jau gadiem ilgi". Tāpēc arī, visdrīzāk, nepieciešams iesaistīt citus spēkus.
2) Kādus faktus - pastāsti. Šobrīd, pasakot "vienkāršo faktus", Tu pati dari identiski. Pasaki "viņi dara sliktu" un viss. Identiska rīcība.
Bet faktus vienkāršot - tas nav nekas slikts, jo reti kurš spēs iedziļināties sīkākajās detaļās. Vienkāršojot lietu, ir iespējams apzināt lielāku cilvēku masu, kāds arī ir mērķis. Ja kādu šī lieta ieinteresējusi, viņš var meklēt dziļāku informāciju un "nemanipulētus" faktus (vispirms pierādi, ka fakti ir manipulēti, un tad tā raksti).
Par to, kāpēc nemin citus - jo cilvēcei ir vieglāk asociēt ļaunumu ar konkrētu personu. Hitlers, Staļins, Bin Ladens, Huseins, Kadafi utt. Tu domā, ka šīs personas pašas kādu šāva nost? Kāpēc mēs nezinām par šo cilvēku līdzgaitniekiem, ģenerāļiem utt?
3) Tā arī ir. Vara pieder ASV. Ja Latvijā notiktu karadarbība, ko es, vai Tu varētu darīt pretojoties? Jā, es, piemēram, meklētu ieroci, bet ja es nespētu atrast, vai ja arī atrastu, un man nāktu pretī ~20 cilvēki ar ieročiem - kāda gan man varētu būt vara. Āfrikā turklāt visa apziņošanas sistēma utt - ir daudz sliktākā stāvoklī, turklāt viņiem ir daudz sliktāka izglītība - līdz ar to, viņi paši pat varētu nesaprast, kas notiek.
5) Vai nenovērš uzmanību? Kas tas ir par jautājumu? :D Vai šis Tavs bloga ieraksts nenovērš uzmanību no šīm pašām lietām? :D
6) Atļaušos neatbildēt uz šo, jo nezinu faktus - bet tāpat, ne jau tas, ka 100 amerikāņu kareivji tur ir, nogalināja civiliedzīvotājus. Varbūt fakts, ka viņi tur ir, ir paglābis 1000 civilos. Tu to nezini.

Tmp author
Linda Jākobsone

Arti, tālākai diskusijai noteikti iesaku šo apkopojumu ar dažādiem viedokļiem, ko izveidojusi Īrijas attīstības organizāciju platforma http://dochasnetwork.wordpress.com/2012/03/08/stopping-kony-or-stopping-video-activism/

Darbs dara daritaju 1[1]
Ilze Straustiņa

Lai kurš/kas būtu video iniciators - autori ir pastrādājuši godam. Jaunas meitenes un puiši steidz ieguldīt savu enerģiju projektā, kas vairāk "iebaro ar karoti", nekā rosina domāšanu. Žēl, ka šādu glancētu video dēļ tiek izpostīts citu cilvēku darbs, kuri gadiem ilgi mēģina tikt galā ar vardarbības sekām Ugandā. Militāro padomnieku klātbūtne nebūt nav risinājums. Arī Kony arests neatrisinās visu. Paliks viņa sekotāji, kuri citādāk dzīvot nemācēs. Paliks bērni-karavīri, kuri nevarēs atgriezties mājās.

Saistītie raksti

#Kony2012: An LRA Survivor's Tale thinkafricapress.com

Citi autora darbi