Tumsonība Saeimā. Ko pajautāt deputātiem par dzimumu līdztiesību? 60

Vēl viens stāsts par nekompetenci un tumsonību. Reizē - atklāta vēstule Vinetai Poriņai un Ingūnai Rībenai.

Iesaki citiem:
3227500871 b4081ba40d
Foto:brunosun

Izskatās, ka februāra pašā sākumā Latvijas 11.Saeima piedzīvos vēl vienu apkaunojošo momentu savā neilgajā 1,5 gadu vēsturē: uz Labklājības ministriju aizceļos aptuveni 30-40 deputātu vēstule ar aicinājumu apturēt Dzimumu līdztiesības plānu 2012.-2014.gadam.

Līdzīga depeša MK sasniedza jau pagājušā gada nogalē, un tad tā tika sūtīta Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vārdā. Tobrīd deputātus nervozus bija padarījusi grāmatiņa, kur sižets ir aptuveni šāds: vienu dienu meitenīte iejūtas puikas vārdā un saprot, ka futbolu spēlēt ir OK, un puika – meitenītes lomā, un saprot, ka rozā džemperīši arī ir OK. Cienījamos tautas priekšstāvjus šī doma tik ļoti satrieca, ka, spriežot pēc publiskajā telpā esošās informācijas, viņi pieprasīja apturēt VISU dzimumu līdztiesības plānu!

Ministru Kabinets, protams, šo vēstuli „atšuva.” Reakcija uz noraidījumu nesekoja uzreiz, bet gan šī gada sākumā, kad Nacionālajai apvienībai ievajadzējās papildus ministru amatus, un viņi piedāvāja sākt ministru izvērtējumus. Tad Raivis Dzintars, NA līderis, nāca klajā ar tādu argumentu, kas man lika atcerēties par manu sensenu ideju pirms vēlēšanām rīkot testus, lai noteiktu, vai kandidāti vispār saprot Latvijas publiskā sektora funkcionēšanas pamatus. Proti, viņš uzskatīja, ka MK nebija tiesības Saeimas komisijas pieprasījumu noraidīt, jo kas Latvijā esot „lēmējvara – parlaments vai valdība?”

Acīmredzot, deputāts neko nav dzirdējis par varas sadalījumu un to, ka parlamentam un valdībai ir ATŠĶIRĪGAS funkcijas un ATŠĶIRĪGAS kompetences. Parlaments ir primārā likumdošanas institūcija – ja plašās lietās vēlaties valstī ko mainīt, groziet likumus! Parlaments var arī KONTROLĒT valdību – uzdot jautājumus, aicināt uz sēdēm, galu galā izteikt neuzticēšanos. Bet parlaments nedrīkst diriģēt valdības ilgtermiņa darbu, politikas veidošanu! Politiku Latvijā veido ministrijas un MK, veidojot ilglaicīgus plānus un tos mērķtiecīgi īstenojot. Tādēļ jau Latvijā vispār ir tie politikas plānošanas dokumenti, lai neļautu lai stihisks, populistisks lēmums novirzītu pārvaldi no uzņemtā kursa.

Bet, labi, atgriežamies pie Dzimumu līdztiesības plāna 2012.-2014.gadam! Tā kā nezinu visus deputātus, kas vēlas tā apturēšanu, pieņemu, ka galvenie idejas „virzītāji” ir publiskajā telpā šajā sakarā izgaismojušās personas – Vineta Poriņa (NA) un Ingūna Rībena (Vienotība).

Man jums, godātās deputātes, ir vairāki jautājumi par to, ko konkrēti vēlaties panākt un par ko uzņemsities atbildību gadījumā, ja plāns tiešām tiktu apturēts!

Plānā ir ieceres dzimumu lomu stereotipu mazināšanai. Vineta Poriņa, kas jums pret to ir iebilstams? Piemēram, vai tas ir jauki, ka Latvijā ir vairākas segregētas profesijas – kā jūs, Vineta Poriņa,piedāvājat to risināt? Ingūna Rībena – vai tiešām jūs nosodāt to, ka valsts domā par vēža skrīningiem sievietēm, vīriešiem secifisku slimību mirstības novēršanai? Vai jūs atbildēsiet par nāvēm? Vineta Poriņa, jums ir stabils, labs darbs Saeimā – kādēļ nevēlaties aizsargāt pašnodarbinātos un viņu laulātos? Kādēļ Vineta Poriņa, jūs nevēlaties veicināt sieviešu atgriešanos darba tirgū pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma? Kas vainas, Ingūna Rībena, atbalsta pasākumiem, lai sievietes vairāk iesaistītos uzņēmējdarbībā? Vai jums, Inguna Rībena, ir labāki priekšlikumi (kā plānā) par to, lai sievietes un vīrieši Latvijā saņem līdzvērtīgāku atalgojumu – jums Saeimā ar šādu lietu nav jāsastopas, bet vai tiešām jums nospļauties par citām sievietēm? Kādēļ, Vineta Poriņa, nevēlaties popularizēt elastīgākas darba formas, lai gan sievietēm, gan vīriešiem vieglāk būtu organizēt ģimenes lietas?

Kā jums šķiet: cik daudzi no deputātiem, kas parakstīs to atkārtoto vēstuli MK, būs vispār izlasījuši šo plānu? Lūk tādēļ, tieši tādēļ, Saeimas deputāti nedrīkst diktēt MK ilgtermiņas politikas. Jo diemžēl tumsonības un paviršuma īpatsvars par augstu!

Aicinu šos pašus jautājumus uzdot ikvienam Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputātam – deputāti beidzot ir jāiemāca saprast, ka bezatbildīgam populismam ir sekas.Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (60) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
sieviete

Pirms veic kādu darbu, izglītots cilvēks vispirms apsver, vai šis darba ir nepieciešams. Tātad, pirms dzimumu līdztiesības plāna izveides bija jānoskaidro, vai Latvijā pastāv šīs līdztiesības problēma. Vai ir kādi pētījumi, aptaujas vai kādi citi nopietni pamatoti argumenti tam, ka Latvijā pastāv dzim. līdztiesības problēma. Tā sabiedrības daļa, kas saprot, ko nozīmē līdztiesība, nekad neteiks, ka ir problēma, bet tie, kas veido jauno līdztiesības modeli, patiesībā visatļautību slēpjot aiz vārdu savienojuma " dzimumu līdztiesība", trako un tos, kuriem vērtība ir ģimene, bērni, nedzimuša bērna dzīvība, sauc par trakiem, aizvēsturiskiem, stagnātiem, tumsoņiem, aprobežotiem un tml. VISATĻAUTĪBA UN PERVERSIJAS NENOZĪME "DZIMUMLĪDZTIESĪBA

Tmp author
raita

Izlasiet " Situācijas raksturojums" un sapratīsiet, ka problēmas ir un Lielas!~

Tmp author
Andris Doveiks

Uzmanīgi lasīju Ivetas rakstu. Un tad ķēros pie "piecu minūšu vērtās" deputātu vēstules. Nu, nekā! Pa 20 minūtēm tiku līdz pusei un tad metu mieru, jo ... vēstule patiešām ir sagatavota valsts pārvaldes rakstīšanas stilā! Tikai Ivetai to pasniedz ar izsmieklu, kaut patiesībā tā ir Ivetas galvenā bēda, ka deputātu vēstulei nespēj piesieties!

Viss, kas nepieciešams, tur ir! Un deputātiem ir visas tiesības un pilnvaras prasīt atbildes no izpildvaras. Deputāti to dara arī ar manu pilnvarojumu! Bez pārbaudīšanas esmu pārliecināts, ka šī vēstule ir Dānijas un Zviedrijas demokrātijas labākās prakses stilā. Bet Ivetas (kas būtu sīkums) un Latvijas izpildvaras noraidošā attieksme gan ir nonsenss! Ja izpildvara tā uzvedīsies, tad nekad un nekāda līdztiesība neradīsies. Līdztiesība šādas izpildvaras darbībā ir tikai iegansts sabiedrības šķelšanai.

Tmp author
Stikijs

Musu liberalu universalais vards, ar kuru apzimet citadu viedokli ir 'tumsoniba', 'tumsonas', 'tumsonigs' un parejas ta formas...
Tomer liberaliem ari reiz butu jaatver acis un japarugas apkart sabiedriba notiekosaja...
PILNIBA ATBALSTU RIBENAS KUNDZI UN PAREJOS DEPUTATUS, KAS UZDROSINAJAS PARAKSTITIES.
"Gaismas neseju" argumenti gan diez ko ar prata gaismu neizcelas!:)

Tmp author
x

iveta, jūs esat absolūti nekompetenta un tumsonīga. dzimumu līdztiesības plāns ir vakardiena, 19.gadsimts, bezjēdzīga koku iznīcināšana papīra ražošanai. JO. dzimums ir tikai loma, ko spēlējam. http://politika.lv/article/kas-ir-dzimumneitrala-audzinasana
man jūsu vietā būtu kauns...

Tmp author
Jautājums Kažokai

Teksts pēc tā kvalitātes ir vienkārši baiss un gribu saprast, kurš bija tas, kas 36 deputātus tik ļoti piečakarēja ar savu "ekspertīzi" un kam būtu jāuzņemas atbildība par lētticīgu parlamentāriešu apkaunošanu.
_________
Kādā ziņā teksts ir "baiss"? Es arī varu pasludināt, ka, piemēram, Jūsu teksts ir "baiss". Kam ir pēdējās instances tiesības izšķirt teksta satura baisumu? Vai ir kādi būtiski valsts pārvaldes savstarpējā korespondencē pastāvoši noteikumi un kanoni, kas 12 lappusēs, Jūsuprāt, nav ievēroti?

Tmp author
Arvis Kolmanis

Jā, teksts diemžēl ir baiss un pamatīgi saputrots, deputātu parakstītam papīram vajadzēja izskatīties pavisam citādi.

Tmp author
Anonīms

Oi, bābas, bābas! Labāk būtu dzemdējušas bērnus. Latvija izmirst, bet vecenes ņemas ar muļķībām.

Tmp author
Māra Krontāle

Piedodiet, nespēju iedziļināties šajā sadomātajā problēmā. Sajūta kā padomju laikos - Maskava liek - jādara. Iznāca Brežņeva grāmata "Mazā zeme", visiem bija jālasa un jāpauž "savs viedoklis, attieksme". Tagad sacelta brēka par "dzimumu vienlīdzību". Jā, es saprotu, ka nedrīkst cilvēkus diskriminēt pēc dzimuma. Piekrītu! Par to arī cīnīsimies. Bet kāpēc kaut kāda grāmata jālasa kā "obligātā literatūra" padomju laikos?
Tāda sajūta, ka Kažokai un Viņķelei samaksāta nauda, lai sazin kādu iemeslu dēļ uzputotu šo problēmu. Te jau kādā komentārā rakstīts, ka Latvijai šobrīd ir daudz svarīgākas problēmas par puiku mīlestību pret rozā džemperīšiem un mammu iebildumiem pret rozā bērnu gludeklīšiem. Latvijā šobrīd vajadzētu apkopot pūles, lai visi bērni būtu paēduši un apmeklētu skolu, nevis obligāti lasīt par Karlīni un Rihardu, lai sajūsmā mirdzošām acīm dvestu par jauko ideju - nost ar dzimumu diskrimināciju.

Tmp author
Krišjānis

Nekur jau nav minēts, ka tas jādara obligāti. Informācijas pieejamība ir svarīga, lai bērns uzzina,ja vēlas, ka ir arī citi modeļi, ka tu neesi dīvains, ja tev patīk lietas, kas citiem nepatīk.

Tmp author
kits

Izlasiet sākumā to Plānu dzimumu līdztiesības īstenošanai un tad savā samaitātā fantāzijā fantazējiet par puikām ar rozā džemperīšiem..

Tmp author
Iveta,

bet vai Jūs vismaz ieteiktās norvēģu dokumentālās filmas noskatījāties?

Tmp author
Jautājums Kažokai

Vai esat iepazinusies ar ekspertu viedokli, kas apkopots vēstulē MK, vai tikai "uz izjūtu" ātri uzcepāt savu gabaliņu?

Providus sbr small 7 01
Iveta Kažoka

Vakardien pusi dienas pavadīju, tviterī no Vinetas Poriņas mēģinot izzināt tos ekspertus, kuru 12.lpp. viedoklis atspoguļojas VL mājas lapā. Teksts pēc tā kvalitātes ir vienkārši baiss un gribu saprast, kurš bija tas, kas 36 deputātus tik ļoti piečakarēja ar savu "ekspertīzi" un kam būtu jāuzņemas atbildība par lētticīgu parlamentāriešu apkaunošanu. Vineta Poriņa gan diemžēl varoņa vārdu nav atklājusi. Sīkāka analīze (spilgtākie "ekspertu viedokļa" fragmenti ar komentāriem) noteikti sekos! Apsolos šajā blogā to uzrakstīt.

Tmp author
latvju feministe

Tas ir skandalozi. Kas to būtu domājis, ka Latvijā kāds var mēģināt iebilst pret dzimumu līdztiesības normatīvā akta ieviešanu.

Tā ir liekulība no šo divu priviliģēto sieviešu puses. Viņām ir stabils darbs Saeimā (Rībenai stabila karjera politikā), un viņas pat nemēģina iejusties to sieviešu ādā, kuras Latvijā ir daudz sliktākās pozīcijās un ik dienas cīnās, lai uzturētu savas ģimenes. Šīs priviliģētās dāmas, patriarhāta aizstāves, saņem algu no mūsu nodokļiem. Viņas aši vien izmanto tās tiesības, ko izcīnīja feminisms - tostarp iespēja sievietei praktizēt tādas tradicionāli vīrišķīgas profesijas, kā politiķis. Dāmas, esiet morāli konsekventas - ejiet atpakaļ virtuvē, nolieciet mandātus un kļūstiet par mājsaimniecēm. Ja jūs sekotu tradicionālajiem dzimumu stereotipiem, jūs nebūtu tik skaļas, nebļaustītos publiski, bet stāvētu klusas un klausītu vīrus, kas būtu tiesīgi jūs fiziski ietekmēt. Jūs esat pret to, lai sievietei būtu līdzvērtīgas ekonomiskās iespējas, kā vīrietim? Lūdzu, mandātu nost un atsakieties no savas algas! Esiet konsekventas, konservatīvās.

Starp citu, ļoti nopietna lieta, ko šim dzimumu līdztiesības plānam būtu jāmēģina risināt - vīriešu veselība, vīriešiem specifisko saslimšanu profilakse. Latvijā vīrieši vidēji dzīvo 10 gadus mazāk nekā sievietes - tas ir skandalozi! Tas ir tikpat slikti, cik Krievijā! Un tas ilgst jau nepiedodami ilgi. Kāpēc šī problēma tiek ignorēta? Tā ir sakne daudzām mūsu problēmām.

Tmp author
piekrītu

Rībena un pārējās jau to dara tikai tāpēc, ka valstī ir daudz tumsoņu un politisko analfabētu, uz kuru rēķina var iekļūt parlamentā, jo citādi viņai pensija vēl pēc dažiem gadiem, bet kaut kā taču ir jāizrādās. Saeimā viņa ir tukša vieta, no likumdošanas neko nejēdz, nesen lasīju, ka viņa nav iesniegusi nevienu priekšlikumu, nav ne reizi kādā sēdē runājusi.

Tmp author
latvju feministe

Diemžēl šinī Saeimā (tāpat kā valdībā) ir vairāki cilvēki, kam tur nevajadzētu atrasties. Arī šī Rībena, liekas, ērti aizsēdējusies tur un jau kļuvusi paštaisna. Kāda ir viņas pievienotā vērtība? Es nesteigtos uzreiz saukt citus par tumsoņām, bet drīzāk pavaicāt viņiem no veselā saprāta puses - viņa pati taču tur sēž tikai un vienīgi tāpēc, ka vispār pastāv tāda elementāra dzimumu līdztiesība. Viņa pati taču, pēc tradicionālām dzimumu lomām spriežot, ir kārtīgs vīrietis. Tad ko mēģina citas sievietes apspiest?

Tmp author
Feminism is a dirty word

Feminism, that hate movement that has all of it’s adherents lying on a continuous and regular basis, is finally being recognised as such. The loathing, malice and denigration that that hate movement promoted over the years is finally seen for what it really is. A completely despicable, societal destroying experiment that failed everyone and everybody who came within a hair’s breadth of learning about it or having to listen to such inanity their experimental, hypocritical doctrine invokes.
As we have seen way too often, it takes a mind suffering a severe case of cognitive dissonance to be able to function in it’s sexist and discriminatory boundaries. A normal, practical, functioning mind would have severe problems accepting it’s blatant and obvious hypocrisy and complete contradictions.
So how fashionable is it now to be a “Feminist”, a feminastie, a feminazi, or a “Wommin’s Rights” automaton ?
Who in their right mind would want to join a bunch of delusional misanthropes, so they can lecture you about the need to hate your Father, brother/s, Uncle and anyone else from the male sex. Why would any sane female or male want to be involved with such a loathsome and despicable, self disillusioned hate inducing motion and still feel that it would not destroy it’s sanity or it’s life?

Tmp author
Guntars

Noklausījos šo raidījumu.
Kazāka ar savām sievietes pārprastajām tiesībām uz seksu žogmalēs un atbildības neuzņemšanos var iet ...
Bet, kas attievas uz J. Pļaviņa teikto, tad tas, ko viņš pateica ir, ka sievietei un vīrietim stājoties dzimumsakaros (sekss) ir potencionalitāte kļut par bērna vecākiem. un tā kā sieviete ir tā, kurai ir Dieva dota spēja iznēsāt un dzemdēt, tad viņa arī to var izdarīt, savukārt vīrietis ir tikpat atbildīgs par ieņemtā bērna (sākumā sākumā uzturēt bērna māti un pēc bērna piedzimšanas kopīgi abiem vecākiem audzināt savu bērnu).
Pilnīga līdztiesība par ko daži te cīnās.
Kas attiecas uz sievieti ģimenē un vīrieti ģimenē,un, kuri ir reproduktīvā vecumā, ir veseli un tomēr izvēlas dzīvot pa kaifu sev un atsakās apzināti no bērnu laišanas pasaulē, Dieva acīs grēko, pat, ja kāda sabiedrības daļa viņus attaisno...un tam ir nopietnas sekas, līdz pat tautas pilnīgai izzušanai...

Tmp author
Dace Kavasa

Interesanti, ka lielākā daļa komentētāju ir anonīmi...
Iveta, paldies par rakstu. Anonīmajiem komentētājiem - paldies par to, ka parādāt - jums ir bail no diskusijas. Tātad, jums pagaidām argumentu līdztiesības noliegšanai trūkst.

Andrej, JUMS informācijai - stereotipi pastāv vienmēr. un tie mainās.
Dzimumu stereotipi LV? - ieejiet bērnu apģērbu veikalos - 2 izvēles - zils vai rozā.
Strukturālā diskriminācija - 87% pedagogu - sievietes, bet no 34 rektoriem tikai 11 sievietes... un no 6000+ pirmsskolas pedagogiem, tikai 8 vīrieši...

Parlamenta deputātu virzītā vēstule acīmredzami iet roku rokā ar pašreiz aktuālajām tendencēm - kā Jānis Pļaviņš (kustība Par dzīvību) TV pārraidē teica (Sastrēgumstunda) „sievietei ir tiesības. Bet viņai jāsaprot, ka vienā brīdī iestājas pienākums un tiesības pārstāj eksistēt...”

Tmp author
Andris Doveiks

Dzimumu stereotipi LV? - ieejiet bērnu apģērbu veikalos - 2 izvēles - zils vai rozā.

Interesants novērojums, vai ne? Kuri ir tie cilvēki, kas nosaka šo veikalu piedāvājumu? Kuri ir tie cilvēki, kuri ar saviem makiem balso šajos veikalos?

Par rektoriem. Ķīlis piedāvā samazināt rektoru skaitu. Var palielināt augstskolu skaitu. Var palielināt pedagogu algas... Bet varbūt ir vērts atgriezties pie dalītas apmācības iespējām, jo ir zināms, ka meiteņu un zēnu attīstība noteiktos vecuma intervālos atšķiras gan ar tempu, gan ar vektoriem. Padarot viņus sociāli vienādus, šo fizioloģisko atšķirību novērst nevar.

Esmu par tautas tiesībām lemt. Sākot no pilsonības referenduma līdz tautas pārstāvju - deputātu - tiesībām prasīt no izpildvaras jebkurus skaidrojumus. Mēs, tauta, pēc tam lemsim, vai tādi deputāti ir labi mūs pārstāvējuši.

Tmp author
Mārtiņš

No visas šīs spiegšanas un kliegšanas par grāmatiņām un tik bieži piesaukto transseksualitāti tā vien gribas jautāt: vai tiešām, piem., Vineta Poriņa baidās - ja viņa būtu bērnībā lasījusi šīs nelaimīgās grāmatiņas, tad viņa tagad jau būtu mainījusi dzimumu?

Paldies autorei par rakstu un arī par lietu saukšanu īstajos vārdos. 2013. gadā, gandrīz deviņus gadus Latvijai esot ES dalībvalstij, turklāt no deputātu (nevis mītiskās "tantes Bauskā") puses - jā, tā ir visīstākā tumsonība.

Mani nebeidz fascinēt, ka gan lielai daļai sabiedrības, gan arī viņu ievēlētajiem "tautas kalpiem" daudz pieņemamāks modelis par Skandināvijas valstīm šķiet Krievijas vai Baltkrievijas piedāvātais: PussyRiot cietumā, LGBT iztrenkāt/piesist (izvēle pēc garastāvokļa), sievietes lai zina savu vietu (kas, šķiet, ir arī galvenā doma komentāros pie Lindas rakstiem), kkādas tur cilvēktiesības vispār nah***.

Nevaru neaizdomāties par šīs dārgās valsts nākotni...

Tmp author
Vilnis Gricaičuks-Puriņš

:)) Vispār jau suverenā vara pieder nevis kliķu koalīcijai, bet gan Latvijas tautai. Kas tad arī ir lēmējvaraa. Bet par to jau kliķu koalīcijas diktatūras apstākļos nav ko īpaši ņemt vērā, Satversmē rakstīto un likumos vispār. Godmanis pārkāpa apzināti likumu Parex afēras laikā, to nenoliedza, nu un? Zaļzemnieki pensionāriem nočiepa nelikumīgi un apsināti nelikumīgi pensijas, nu un. Satversmes tiesa atzina Lavenergo elektrības tarifu pacēlumu par likumiski nepamatotu, nu un... Diktatūras apstākļos diktatoriem ir suverenā vara, tāpēc tie arī niknojas, ka kāds, neskatoties uz likumīgu pamatu, ko pretim šalc... Nupat lasīju pārrunas Twitterī. Ko lai saka..nu tas pats, diktatoru balsis skan pār Laviju

Tmp author
Janis

Kažoka brauc prom no šīs tumsoņu valsts. Brauc prom.

Tmp author
Andrejs Faibuševičs

Plānā ir ieceres dzimumu lomu stereotipu mazināšanai.
------------------------------------------------------------------
Kurš, Jums, dārgā autore, ir iestāstījis, ka Latvijā tādi vispār pastāv ?

Kas vainas, Ingūna Rībena, atbalsta pasākumiem, lai sievietes vairāk iesaistītos uzņēmējdarbībā?
-------------------------------------------------------------------
Latvijā ir visaugstākais sieviešu-uzņēmēju un vadītāju % Eiropā. Tas, jūsuprāt, ne par ko neliecina ?

Vai jums, Inguna Rībena, ir labāki priekšlikumi (kā plānā) par to, lai sievietes un vīrieši Latvijā saņem līdzvērtīgāku atalgojumu
----------------------------------------------------------------
Jūs pati personiski vispār saprotat, ko rakstāt ? Ja sievietes & vīrieši ABI jau ir minēti kā tie nelīdzvērtīgie, tad kuri tad mums ir tie priviliģētie ? Transseksuāļi ?

Bet parlaments nedrīkst diriģēt valdības ilgtermiņa darbu, politikas veidošanu!
-------------------------------------------------------------------
Atvainojos, bet manuprāt ir tieši otrādi - tas ir viens no parlamenta virsuzdevumiem. Varētu vēl piekrist par īstermiņa stratēģijām.

Tmp author
arta

Izlasiet vispirms to Plānu, īpaši Situācijas aprakstu. Nevis izraujiet vienu pozitīvu datu par sievietēm vadītājām.

Tmp author
Kādēļ

Iveta, Kādēļ tāda neiecietība un cita viedokļa noniecināšana no Jūsu puses? Viedokļu dažādība taču ir tikai NORMĀLI. tas ir NORMĀLI.

Tmp author
Padomāsim ar savu galvu!

šeit var izlasīt pamatoto un ļoti argumentēto 36 Saeimas deputātu vēstuli, kas atmasko Dženderisma ideoloģijas būtību un pretenzijsa Latvija kultūras un izglītības telpā, t.i. lasāms portālā Atjaunotne:
http://www.atjaunotne.lv/articles/saeimas-deputati-pret-dzenderisma-ideologiju
Turpat portālā arī atspoguļota līdzšinēja diskusiju gaita par visai apšaubāmajām grāmatelēm

Tmp author
Valters Grīviņš

Tā vietā, lai Kažoka pajautātu - kāpēc deģenerācijas un garīgo slimību popularizācija, vīriešu un sieviešu identitātes graušana bija jāiekļauj dzimumu līdztiesības plānā, viņa tumsonīgi un nelietīgi, sekojot vecajām labajām orveliskās patiesības ministrijas skolas metodēm, uzbrūk politiķēm, kuras iestājas par veselā saprāta un bioloģiskās ilgtspējas saglabāšanu.

Tmp author
Ieva Skrebele

Kāpēc ļaušana meitenēm pašām izvēlēties sava apģērba krāsu un nodarboties ar "puiku sporta veidiem" un ļaušana puikām iemācīties tīrīt māju un atklāti paust savas jūtas (nevis obligāti būt "mačo" čaļiem) ir "deģenerācijas un garīgo slimību popularizācija"?

Tmp author
Andris Doveiks

Atveru profilu Ieva Skrebele un neredzu ne rakstu, ne komentāru. Portāls jocīgs?
Es savus dēlus nepārģērbju un netaisos, bet viņi tāpat kā es gatavo ēst, mazgā traukus, kārto savas istabas un izmazgātās zeķes. Kā dara Iveta Kažoka, kā dara Ieva Skrebele? Par Ievu nezinu, bet Iveta saviem bērniem laikam neko nemāca, tai pašā laikā ļoti grib pareizi audzināt manējos...

Tmp author
jurists

...rīkot testus, lai noteiktu, vai kandidāti vispār saprot Latvijas publiskā sektora funkcionēšanas pamatus.
===========
Te nu var piekrist par 100%. Vēl vajadzētu pārbaudīt garīgo stāvokli, jo būtībā Saeimas eputāta vai ministra krēslā var iesēsties pat pustraks cilvēks. Spriežot pēc notiekošā, tā arī notiek.
Ja nu nevar rīkot iepriekšejas pārbaudes, tad vismaz vajadzētu uzlikt par pienākumu noklausītoes īso kursu valsts un konstitucionālās tiesībās.

Tmp author
Gudrinieki

Latvija sabiedriskā doma jau 2. gadu desmitu veidojusies apstākļos, ka pašas intelektuālā vide, kopiena ir diezgan vārga. Tāpat arī NVO - kopumā vājas, mazs valsts atbalsts patstāvīgai interešu aizstāvībai. Finansējumu NVO specifiskākām vai teorētiskākām lietām Latvijā parsvarā saņem no partner organizācijām vai fondiem ārzemēs, kas zināmā mērā arī "pasūta mūziku". Tā ir biji gan ar ekonomiku, gan arī ar dzimumu attiecībām, pēdēja laikā biežāk arī par dzimumu lomām - kas balstās uz t.s. "gender ideology" - kas postulē, ka vīriešu in sieviešu atšķirīgās profesiju izvēles vairāk (pārsvarā) nosakot "audzināšana", nekā iedzimtas, ģenētiskas, psiholoģiskas un fizioloģiskas atšķirības sieviešu un vīriešu starpā.

Te viens piemērs: Zviedrijas Toys'R'us - reklamē, kā puikas lieto "meiteņu" spēļmantiņas, bet meitenes "puiku" šaujamos, utaml...
http://blogs.wsj.com/corporate-intelligence/2012/11/29/highlights-from-the-gender-neutral-swedish-toys-r-us-catalogue/

Ir protams dažādas pakāpes radikālisms šo "gender" jomas pārstāvju aprindās, taču dažas no šīm idejām ir paspējušas aizsniegties arī līdz vienam otram parlamentam.


Interesanti, ka Ziemelvalstu Ministru padome, pēc vairākiem skandāliem nolēmusi slēgt NIKK (Nordic Gender Institute) - kas bijis ļoti aktīvs gadiem ilgi, atklājot ka daudzi no šiem "pētījumieim" un "rekomendācijām" ir izrādījies prasts, bet agresīvs šarlatānisms. Norvēģijā - kā vienā no pasaules brīvākajām valstīm 80-90% no medicīnas māsām ir sievietes, un tur neko nevar izdarīt, cilvēki paši to izvēlas, bez spiediena. Paradokss: jo brīvāka šī izvēle, jo lielākas dzimumu atšķirības parādās...

Ir citas lietas, kas ir vēsturiski bijušas - kā piem. sievietēm neļaut vēlēt, principiāli maksāt mazākas algas utt, ar to ir jācīnās , bet ir arī absurdas, radikālas lietas ...

Youtube var atrast Norvēģijas TV dokumentālo filmu: Hjernevask (smadzeņu skalošana) - kas atklāj dažu "gender" postulātu absurdumu un melīgumu.
http://www.turtlebayandbeyond.org/2012/homosexuality/nordic-countries-defund-gender-ideology/

Tmp author
latvju feministe

Neviens jau neapšauba, ka dzimums ir bioloģiski noteikts, tikai dzimte ir konstrukcija - lielā mērā. Lai gan arī dzimtes lomas daļēji noteic bioloģija. Bet tās atšķirības starp dzimumiem nav tik lielas, īpaši mūsdienu sabiedrībā, kur cilvēka fiziskais spēks vairs nav tik būtisks. Ļaudīm jāļauj darīt tas, kas viņiem ir ērtāk, taču nevajadzētu likt šķēršļus nevienam, kā arī pārāk augstu vai zemu novērtēt attiecīgas profesijas. Ir daudzas tradicionāli it kā vīriešu profesijas, kur sievietes var labi darboties - sievietes var būt labas ārstes, ķīmiķes, rakstnieces, politiķes, diplomātes (ASV līdz 1970.g. sieivete nedrīkstēja strādāt diplomātiskajā korpusā), arhitektes, dizaineres, finansistes. Te ir jādomā tikai par algu līmeni, un, protams, tas bieži būs atkarīgs no tā, cik attiecīgā industrija ienes peļnas un arī, cik stundas cilvēks strādā. Skaidrs, ka uz naftas platformas strādāt ir smagi,bet ienesīgi, bet vai būt māsiņai un kopt vecus vai smagi slimus cilvēkus ir vairāk patīkami?

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> Bet tās atšķirības starp dzimumiem nav tik lielas, īpaši mūsdienu sabiedrībā, kur cilvēka fiziskais spēks vairs nav tik būtisks. ... Te ir jādomā tikai par algu līmeni, un, protams, tas bieži būs atkarīgs no tā, cik attiecīgā industrija ienes peļnas un arī, cik stundas cilvēks strādā.
=====
Svarīgas atšķirības ir ne tik daudz fiziskajā spēkā, cik atšķirīgās interesēs un ievirzēs. Filmā "Hjernevask" parādīts, ka šīs atšķirības izpaužas jau kopš pirmajām dzīves dienām - tās var būt pat nelielas, bet daudzreiz atkārtojoties noved pie būtiskām atšķirībām, t.sk. profesijas izvēlē. Ļoti vienkāršoti sakot - viens dzimums dod priekšroku darbam saskarsmē ar citiem cilvēkiem, bet otrs dzimums - darbam ar tehniku, mežonīgo dabu, abstrakcijām, utml.

Starp IT adminiem (cilvēkiem, kuri lielās organizācijās uztur kārtībā lietotāju datorus, sniedz tehnisko palīdzību, uzstāda atjauninājumus, cīnās pret datorvīrusu izplatību Windows vidē utml.) strādā gan sievietes, gan vīrieši. IT adminiem ir darbs gan ar tehniku, gan arī ar dzīviem lietotājiem, viņu niķiem un stiķiem. Tiklīdz kā ir runa par mazliet citu specialitāti - serveru un tīklu infrastruktūras administrēšanu, tur sieviešu ir ļoti maz. Cisco kursos (datortīklu komutatoru un maršrutētāju ražotājs) to var redzēt un citur. Neviens nav aizliedzis sievietēm strādāt pie tīklu un serveru administrēšanas; un protams, sievietes to varētu iemācīties gluži tāpat kā personāldatoru administrēšanu. Bet šajā darbā cilvēks no rīta līdz vakaram strādā nevis ar citiem cilvēkiem, bet gan ar "tehnikas monstru". Autoservisos - tāpat. Starp citu, sievietes arī datu centros un autoservisos var taisīt labu karjeru - bet faktiski viņas tur drīz vien uzņemas kaut kādas komunicēšanas vai pārvaldības funkcijas nevis no rīta līdz vakaram regulē tehniku.

Darbs bērnudārzā ir pretēja galējība - visa darba būtība ir uzmanības dalīšana un darbs ar cilvēkiem. Ja arī vīrietis to varētu darīt ("fizioloģija" to pilnībā atļauj; arī aizliegts nav) - tad viņam būtu grūti darot šo darbu veidot sev stabilu karjeru. Jo sieviešu vidū ir daudz vairāk to, kam darbs ar daudziem bērniem padodas dabiskāk - viņām nav ikdienas "jālauž" sava rakstura tendences. Protams, ir arī izņēmumi (un, iespējams, mani piemēri ir vienpusīgi) - bet šīs atšķirības ir novērojamas visur.

Šāda epizode bija arī filmā "Hjernevask", kur tika intervētas medmāsas kādā Norvēģijas slimnīcā. Viņas mēģināja skaidrot, kādēļ šajā profesijā vīrieši ir retums.

Tmp author
latvju feministe

Es Norvēģiju diezgan labi pazīstu un to Hjernevask uztveru ar nelielu skepsi. Tā filma man likās ļoti vienkāršota.

Atšķirības, protams, pastāv, ne tikai bioloģiskas, bet, protams, arī reproduktīvajās stratēģijās un interesēs. Bet mēs tomēr runājam par tādu sabiedrības līmeni, kur vadošo lomu ieņems sadarbība. Tas ir, ja mēs runājam par ģimeni, bērniem, nākotnes sabiedrību - par to, kā labāk veidot sadzīvošanu, nevis tikai par individuālo līmeni, kur katrs pilnveido sevi individuāli.

Jūsu minētās atšķirības eksistē un izpaužas, bet tās nav nemaz tik viennozīmīgas. Es neteiktu, ka vīriešiem nepatīk strādāt ar cilvēkiem - tieši otrādi, mana pieredze liecina, ka ne tuvu ne visi vīrieši mīl noslēgties savā alā (mancave), bet tieši otrādi - viņi alkst būt sabiedrībā, cilvēku vidū, ir ārkārtīgi runīgi (tas pats mūsu varonis deputāts nevar vien aizvērties un runā pat par lietām, kuras viņam publiski nemaz nebūtu jāapspriež), visu laiku rosās pa sabiedriskiem tusiņiem, daudzi vīrieši pie mums ir arī žurnālisti - izteikti sievišķīga profesija. Ir daudzi radošajās profesijās un ne tikai kā vadītāji (diriģenti, režisori). Nerunājot jau par t.d. 'ofisa kontingentu' - pietiekami daudz čaļu tur sēž un komunicē no rīta līdz vakaram ar klientiem. Ir ārkārtīgi daudz vīriešu, kas mīl komunicēt, runāt, dalīties ar viedokļiem, sarunāties. Lielākā daļa vīriešu negrib iet armijā. Vairums mūsdienās negrib dzīvot pie mežonīgās dabas krūts. Jā, šur tur ir atrodami šie ultra-maskulīnie vīrieši, kas mitinās meža būdās un iet medīt, jā, tas ir skaisti. Bet vairums tomēr, ja viņiem ir tādas iespējas, labprātāk dzīvo urbānā, ērtā un siltā vidē.

Par IT cilvēkiem - daudz neko nezinu, jo nav bijusi saskare. Es noteikti gribētu redzēt vairāk meitenes IT jomā, jo tā ir ļoti ienesīga un perspektīva. Dažas pazīstu. Bet IT jomā jau arī nestrādā jebkura tipa vīrieši - tur daudz strādā t.d. nerdi. Jeb indivīdi, kuriem labi padodas (un galvenais interesē) matemātika un citas zinātnes. Tie ir vīrieši, kam varbūt ir šī interese par abstrakcijām (st.citu, abstraktajai domāšanai nav dzimuma, arī sieviete var abstrahēt un domāt loģikas kategorijās, cita lieta, ka nereti tā nevar būt viņas prioritāte acīmredzamu iemeslu dēļ), tomēr viņiem pietrūkst sociālo prasmju - tas ir ļoti labi redzams Amerikas sadzīvē, kur šie nerdi it kā ir gudri un strādā labi apmaksātā IT jomā, bet kontaktēties ar pretējo dzimumu neprot, kā arī dažreiz izskatās jokaini. Tas nav nekas slikts, bet tā vnk ir. Savukārt vīrieši, kas ir atlētiski, iznesīgi un seksapīli vai šarmanti, parasti no matenes neko nerubī, vai viņus tas nemaz neinteresē. Viņi neko nejēdz ne no zinātnes, ne no abstrakcijām, bet varbūt labi pieprot kādu tehnisku arodu. Tāpat ir arī meitenes - zinātnieces, kas varbūt labi pārzina Hēgeli vai bioloģiju, bet kuras neviens neuzskatīs par sievišķīgām.

Zviedrijā bija tikko pētījums, ka vīrieši neiesaistās bērnudārzu darbos, jo tur maksā maz. Un viņi lieliski tiktu ar šo darbu galā, jā, sievietes tam IR piemērotākas, bet nav tā, ka vīrieši to pavisam nevar darīt, ja pacenšas. Tas pats attiecas uz skolām - tās Latvijā ir bīstami feminizētas. Tur trūkst vīriešu klātbūtnes, kas audzinātu zēnus. Zēniem pēc 7 gadu vecuma ikdienā ir vajadzīga vīrieša klātbūtne, bet tagad sanāk tā, ka šos zēnus audzina sievietes, jo neviens cits šo zemi apmaksāto darbu negrib veikt un zēniem nav ielikts disciplīnas kodols.

Tmp author
latvju feministe

Galvenais ir tas, ka ir liela daļa profesiju, kuras tradicionāli tika rezervētas vīriešiem, bet kurās tagad ir atļauts strādāt arī sievietēm. Varbūt var saprast, kāpēc tās tika liegtas sievietēm - ne jau tikai lai uzturētu vīriešu hegemoniju, bet arī lai šie vīrieši tad varētu tās savas sievas uzturēt. To viņi vairs nedara, tāpēc ir jāstimulē sieviešu arvien lielāka pieejamība ienesīgām profesijām. Ir jālīdzsvaro darbu sadale sabiedrībā, lai nesanāk tā, ka sieviete strādā zemi apmaksāto darbu, atnāk mājās un veic vairumu no mājas darbiem, veic milzīgo bērna iznēsāšanas, dzemdēšanas un auklēšanas darbu, un tad mēneša beigās vēl samaksā pusi rēķina. Tādējādi sieviete izdara sabiedrībā teju vai 80% no visa darba (un tas ir globāli - pasaulē sievietes izdara 80% no darba, bet saņem pavisam nelielu daļu no atalgojuma pretstatā vīriešiem). Tātad vīriešiem ir jāsāk vairāk darīt sieviešu darbi. Es uzskatu, ka ļaudīm jādod iespēja arī izvēlēties - teiksim, ja pāris izvēlas būt tradicionāli, lai notiek - tad lai vīrietis pelna un sieviete auklē bērnus un nestrādā algotu darbu. Ja pāris izvēlas būt "mūsdienīgi", tad lai abi strādā un abi dara mājas darbus. Bet nevar būt tā, kā daudzi vīrieši Latvijā grib - es būšu ārēji joprojām tradicionāls, pirmais dzimums, mājās neko nedarīšu, vecīšus nekopšu, bērnu dārzā nestrādāšu, bet sieva tāpat man strādās un daļu rēķinu maksās. Tā ilgi nevar vilkties, rietumos tā ilgi nevilkās un beidzot arī Latvijai tā stunda ir situsi, kad par to sāk runāt. Tāpēc jau te tā spirināšanās tagad notiek, jo tajā visā ir iesaistīta arī identitāte.

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> Tobrīd deputātus nervozus bija padarījusi grāmatiņa, kur sižets ir aptuveni šāds: vienu dienu meitenīte iejūtas puikas vārdā un saprot, ka futbolu spēlēt ir OK, un puika – meitenītes lomā, un saprot, ka rozā džemperīši arī ir OK.
======
Parastām bērnu grāmatiņām nenāk līdzi Labklājības ministrijas iztulkots pavadteksts (metodiskais materiāls pedagogiem "Pirmsskolas, kurās ir vieta Pepijprinčiem un Pirātprincesēm") - līdz šim vecāki un audzinātājas brīvi izvēlējās pasaku grāmatiņas un neviens neteica, kā tās būtu pareizi jāsaprot. Rodas bažas nevis par bērnu, bet par Labklājības ministrijas veselo saprātu. Latvijā atšķirība no Dānijas ir milzīga sociālā nevienlīdzība, daudz bērnu, kuriem trūkst skolai un pilnvērtīgai dzīvei nepieciešamā.

Ilzes Viņķeles un arī daudzu citu "Vienotības" politiķu problēma ir tā, ka viņi nesajūt to milzīgo atšķirību starp Latviju un, teiksim, ziemeļvalstīm. Un izturas tā, it kā būtu atlicis novērst vien nelielus kosmētiskus defektus perfekti liberālai sabiedrībai - aizspriedumus pret džemperīšiem vai tml. Bet tikmēr ir liels strādājošo nabadzības risks, Uzturlīdzekļu Garantijas Fonds (tiesa gan, pakļauts Tieslietu ministrijai) izmaksā vien 35-40 latus mēnesī par vienu bērnu, kam tēvs atsakās maksāt alimentus. Tas ir dzimumu nelīdztiesības pamatu pamats. Arī Labklājības ministrijai jāatgriežas pie šīs realitātes. Sal. I.Parādnieks par bērnu uzturlīdzekļiem - http://www.youtube.com/watch?v=nv21PGhRIH4&t=1m37s .

Tmp author
jurists

Diemžēl mēs nesaprotam, ka mums jātuvinās ziemeļvalstīm nevis postkomunisma valstīm vai Krievijai.
Katrā valstī ir pustraki margināļi, tie parasti ir kādi 7-10%, diemžēl pie mums saeimā izskatās, ka 1/3 daļa. Tas jau ir ārprāts.

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> Diemžēl mēs nesaprotam, ka mums jātuvinās ziemeļvalstīm nevis postkomunisma valstīm vai Krievijai.
=======
Tieši tā. Bet tad nepietiek burtiski pārkopēt vienu vai otru ziemeļvalstu elementu un cerēt, ka tas "nostrādās" tāpat kā izcelsmes valstī. Katrīnas II laiku Krievijā bija, teiksim, muižnieki, kuri sajūsminājās par Voltēru un apgaismības idejām, bet vienlaikus arī - lika pērt savus zemniekus. Un, protams, šausminājās par visapkārt valdošo tumsonību - akurāt kā Jūs par "pustrakajiem margināļiem".

Arī sabiedrības attīstībā jāievēro kaut kāda dabīga lietu secība. Latvijā liela daļa cilvēku nesaprot, kādēļ mums vajadzīga pašiem sava valsts (IMHOclub.lv publika), otra liela daļa nesaprot, kādēļ nav labi amatpersonām iedzīvoties uz valsts rēķina (sveicieni dažu pašvaldību vadītājiem un viņu uzticamajam elektorātam), trešā daļa vēlas te mežonīgo kapitālismu (kas praksē pataisa Latviju par dažu monopolistu un starptautisko korporāciju rotaļlaukumu) un viņiem netraucē nabadzība strādājošo vidū vai lielais Džini indekss. Visbeidzot te ir arī šokējošas dzimumu nelīdztiesības izpausmes, kādas Dānijā labu laiku nav redzētas.

Arī Dānijā viņi nesāka veidot pilsonisku sabiedrību un pārticīgu valsti ar grāmatiņām par dzimumu identitātes izvēli. Viņi pirms tam atrisināja bezdarbnieku pārkvalificēšanas problēmu. Varbūt nebūsiet pamanījis, bet Dānijā bezdarbniekam nav jāgaida pusgads rindā, lai saņemtu profesionālo apmācību - apmācība ir pieejama uzreiz. Vientuļajai māmiņai ir iespējams piedzīt no bērna tēva uzturlīdzekļus. Un tā tālāk. Daļu no šīm lietām var nodrošināt Labklājības ministrija - bet tas prasa reālu darbu, nevis tikai "pokazuhu" kā iznāca ar tām bērnu grāmatiņām. Vai tās pie mums tik ļoti veicināja izpratni par dzimumu līdztiesību?

Tmp author
latvju feministe

Vispār jau Skandināvijā tīri vēsturiski sieviešu statuss salīdzinājumā ar vīriešiem ir bijis relatīvi daudz augstāks, nekā citviet pasaulē. To apliecina arī nesen veikti antropoloģiski pētījumi (un, nē, ne visi pētījumi mūsdienās ir tendenciozi). Daļēji par Baltiju var teikt to pašu, varbūt ne tik lielā mērā, bet no dainām var secināt, ka pirmskristīgajā Baltijā tomēr bija augstāka dzimumu līdztiesība, nekā vēlāk.

Protams, egalitārisma trūkums Latvijā, kā arī šausminošā sociālekonomiskā nevienlīdzība ir tas, ko mūsu sabiedrība nav spējusi novērst visus šos gadus. Šis fakts ir un paliek ārkārtīgi sāpīgs.

Bet dzimumu jomā Baltijai un Skandināvijai ir daudz līdzību. Ja neņem vērā to, ka Baltija ir nedaudz seksistiskāka, visādi citādi ir nopietnas līdzības - sieviešu iesaiste darba tirgū ir vienlīdz augsta - praktiski visas baltietes un praktiski visas skandināvietes strādā algotu darbu, nevis paļaujas uz to, ka viņas un viņu bērnus uzturēs pelnošs vīrs. To, ka sieviete pelnīs un nebūs jāuztur, sagaida vienlīdz latviešu, tā arī skandināvu vīrieši (atšķirībā no musulmaņu valstīm, vai dažviet ASV un Krievijā). Skandināvijā par randiņiem abi maksā vienlīdz, vīrieši ļoti reti kad "uzsauc", Latvijā ir diezgan līdzīgi - varbūt ne tik izteikti, bet tomēr - ne tā, kā, piemēram, Kaukāza valstīs, kur vīrieši praktiski pilnībā uzņemas finansiālās rūpes par sievieti.

Tā lielā atšķirība starp Baltiju un Skandināviju ir tā, ka tur vīrieši daudz lielākā mērā uzņemas mājas darbus un bērnu audzināšanu. Šeit tomēr sieviete ir spiesta uzņemties abas dzimumu lomas - būt, pirmkārt, par vīrieti (pelnīt naudu ģimenei) un būt arī par sievieti (dzemdēt, kopt māju un bērnus) - visu reizē. Kamēr vīrietis LV to sievišķo lomu neuzņemas tik labprāt, kā vīrietis Skandināvijā. Protams, arī tur nav līdztiesīga darbu sadale pilnā mērā, bet tomēr ir drusku labāk, kā šeit. Tas, ka pie mums cilvēki ir nabadzīgāki, nenozīmē, ka mūsu sievietes neuzņemtos pildīt vīrieša lomu, līdzīgi, kā to dara skandināvietes, vnk pie mums viņas netiek uztvertas kā sociāli tikpat līdzvērtīgas. Es Latvijā neesmu redzējusi nevienu vīrieti bērnu dārza audzinātāju, kamēr Zviedrijā un Dānijā esmu redzējusi vairākus.

Tmp author
latvju feministe

Starp citu, runājot par nabadzības risku, nabadzībai Latvijā ir sievietes seja. Sievietes vairāk strādā zemi apmaksātās profesijas, lielās algas saņem vīrieši - un apstākļos, kad vīrieši vairs neizmaksā un neuztur sievieti un viņas bērnu, šī situācija sievietei kļūst klaji neizdevīga. Tāpēc arī daudzas jaunas sievietes emigrē (emigrējošo sieviešu skaits, ja nemaldos, ir nedaudz lielāks nekā vīriešu).

Tmp author
latvju feministe

"Tas ir dzimumu nelīdztiesības pamatu pamats."

Tas tik tiešām ir pamatu pamats. Un Latvijā (kā arī visā Austrumeiropā) šī situācija diemžēl ir nelabvēlīga, jo trūkst ģimenei atbilstošu vīriešu. Latvijā sievietei ir diezgan sarežģīti labi apprecēties, jo diemžēl tirgus nav viņas pusē. Un tas automātiski atsaucas uz visu dzimstību un tautas nākotni. Mums ir pārāk daudz to, ko sauc par "dead beat dads". Daļēji tas ir saistīts ar sociālo netaisnību, kas neļauj vīriešiem masveidā nostabilizēties, bet daļēji saistīts ar disciplīnas trūkumu vīriešos. Ja tā drosmīgi izsakās, tad šis pats Uzturlīdzekļu garantiju fonds faktiski tikai turpina šo problēmu, jo, lai arī mērķis ir labs, šis fonds noņem atbildību no konkrēto vīriešu pleciem un pārliek uz nodokļu maksātāju, tostarp citu sieviešu, pleciem. Tātad sanāk pat tik absurdi, ka sievietes uztur ne tikai savus bērnus, bet vēl kāda sveša vīrieša bērnus. Tas, ka viņam tur nākotnē ņems nost no pensijas, šodien to vīrieti nemaz neinteresē, jo viņš var līdz tai pensijai arī nenodzīvot. Tādējādi šo sitienu pa maku, ko, pateicoties stabilām sistēmām, sajūt jebkurš vīrietis rietumos, kurš ir atstājis savu bērnu vai nav spējis noturēt laulību, latviešu vīrietis nesajūt un staigā tālāk laimīgs un mierīgs.

Tmp author
Kalvis Apsitis

Manuprāt, mēs esam nonākuši pie konsensa - pasākumi dzimumu nelīdztiesības novēršanai ir vajadzīgi. Un sāpīgākā tēma Latvijas apstākļos ir dažāda veida garantijas ģimenēm ar bērniem - uzturlīdzekļu piedziņa no "deadbeat parents"; bērnudārzu pieejamība; elastīgs darba un mājokļu tirgus ģimenēm ar bērniem (tostarp darbavietas, kas pieļauj strādāt nepilnu darba laiku vai strādāt no mājām); abu vecāku līdzvērtīga iesaistīšanās bērna kopšanā slimības reizēs, palīdzība atgriezties darba tirgū pēc bērnu audzināšanas radītā pārtraukuma (tostarp arī kursi bezdarbniekiem - bez bezjēdzīgas gaidīšanas rindā, lai varētu kaut ko mācīties). Daudzas labas lietas - no kurām ievērojama daļa ir tieši Labklājības ministrijas pārziņā.

Vienīgā nelaime - Labklājības ministrija akcentus ir salikusi savādāk. Mani nenodarbina bažas par to, ka bērnu grāmatiņas par transvestītiem neatgriezeniski samaitās bērnus. (Starp citu, tādas grāmatiņas bija arī padomju gados - sal. Zenta Ērgle "Uno un trīs musketieri", Rīga "Liesma", 1970. - visos laikos tādām bijusi sava vieta.) Vienkārši - ja Labklājības ministre nesaredz visu sociālo problēmu kalnu (no kā liela daļa ir tieši viņas ministrijas pārziņā), bet ar "valstiskiem instrumentiem" ķeras pie amizantiem niekiem un pie metodisku norādījumu tulkošanas par "pepijprinčiem un pirātprincesēm" -- tad viņa parāda savu nekompetenci. Latvijā ir otrais augstākais Džini indekss ES, otrais augstākais nabadzības rādītājs starp strādājošajiem (droši vien arī - pārsvarā sievietēm). Un izrādās, ka risinājums esot - "rozā džemperīši" un gluži nevainīga mazuļu apģērba stilizācija, kas pastāv visā pasaulē - ziemeļvalstis ieskaitot.

Ilze Viņķele te kariķē liberālu politiku. Nemaz nerunājot par viņas pārprotamajiem izteikumiem "Playboy" intervijā, ka pensionāri ar darba stāžu PSRS okupācijas laikā neesot savas pensijas nopelnījuši utml. Politiskie konkurenti šobrīd izmanto iespēju nesodīti atspēlēties par visu šo "miscommunication". Tāda ir dzīve.

Tmp author
latvju feministe

Jā, šeit es pilnībā piekrītu, te nav ko piebilst, vienīgi tas ir ļoti plašs problēmu spektrs. Skandināvijas valstis šīs lietas jau gadu desmitiem ir spējušas sakārtot, bet mums nav bijusi politiskā griba tās lietas kārtot.. ļoti skumji, par Džinī indeksu vispār neizteiksimies, tas jau gadiem ilgi ir ārpus jebkādas kritikas.

Tur jau tā lieta, ka mūsu Saeimai un valdībai vispār ir tāda tendence - vispirms ķerties pie tiem populistiskajiem tematiem, darīt kaut kādas virspusējas lietas, bet pa īstam rakt - tas jau ir grūti. Ielikt pamatus sociāli vienlīdzīgai sabiedrībai un audzēt vietējo kapitālu - tas ir grūts darbs. Ir daudz vieglāk darīt kaut ko dekoratīvu - kaut vai šī grāmatiņa (kura gan mani atstāja vienaldzīgu - tur neko traku nesaskatīju, varbūt vienīgi tie zaļi monstri bija pa traku, turklāt laikā, kad internetā ir viegli pieejams hardcore porno un sadisms, tāda grāmatiņa ir pēdējais, kas mani varētu uztraukt) vai arī visa tā diskusija par abortiem - tā ir tīra zīmēšanās no sērijas "redz, es esmu viskonservatīvākais". Bet patiesībā tā ir mētāšanās ar diezgan nopietnām lietām. Visur, kur ir abortu aizliegums, pastāv vismaz minimāli aizsargmehānismi sievietēm. Bet, redz, Parādnieks sievieti grib ierobežot, bet vietā neko konstruktīvu piedāvāt nevar. Grāmatiņai pārāk liela uzmanība tiek veltīta.. bet tas jau ir tāpēc, ka LV tomēr ir ļoti strikti dzimumu stereotipi... visvairāk tieši vizuālā aspektā.. daudzi nepieņems sievieti, kas neizskatās sievišķīga, vai vīrieti, kurš neizskatās vīrišķīgs (tas nekas, ka ir pilns ar vīrišķīga paskata vīriešiem, kuri nepilda t.d. vīriešu pienākumus). Tāda ļoti austrumeiropeiska paranoja. Nesaku, ka tagad visiem ir jāizskatās kā hipsteriem vai kā modīgiem čaļiem Stokholmas centrā apspīlētās biksēs un spīdīgiem matiem, bet šīs rigidās dzimumu lomas Latvijā tomēr var būt nomācošas.

Bet, jā, Latvijas politikā derētu vairāk pozitīvas prakses, reālo darbu, nevis tikai zīmēšanos, kas ir raksturīga abām pusēm.

Tmp author
Janis

Autore mani sauc par tumsoņu, drīkst es vinu saukšu, piemēram, par mauku?

Tmp author
nav vērts!

jo tas acīmredzami nav iespējams

Tmp author
Ieva Skrebele

Ja Jūs uzskatāt, ka sieviešu vieta ir virtuvē un sievietes nav "pilnvērtīgi" cilvēki ar līdzvērtīgām tiesībām un iespējām darīt visu to pašu, kas iespējams vīriešiem, tad es arī atļaušos Jūs nosaukt par tumsoņu.

Tmp author
anonīmais anonīmiķis

protams, protams, Kažokas kundze. es pieļauju, ka Poriņa un Rībena Jums atbildēs, ka tas viss, ko Jūs uzskaitāt ir nozīmīgi un būtiski (vienīgi neesmu pārliecināts, ka Latvijā būtu problēmas ar sieviešu iesaisti uzņēmējdarbībā).
pavisam cita lieta ir grozīt bērnam galvu, sak, viss kārtībā, Jānīt, šodien uz skolu vari iet kleitā, bet tu, Anniņ, tu jau vari nebūt meitene, nogriezīsim tev īsus matiņus, uzvilksim bikses un krekliņu un varēsi skriet kopā ar puikām un spēlēties kā puika.

Tmp author
jautājums

Parādnieks pirms laika staigāja ar sieviešu matu sasuku. Tad, publiski bļaujot, to nogrieza. Vai ar šādu rīcību viņš ir signalizējis par dzimuma maiņu?

Tmp author
Ieva Skrebele

Uzskatu, ka nav nekā slikta, ja bērnībā meitenes spēlējas kopā ar puikām un "kā puikas".

Man patīk zilā krāsa, bet nepatīk rozā. Esmu nodarbojusies ar paukošanu, trenējusies cīņas mākslā un šāvusi ar pistolēm. Es protu arī labot jumtus, strādāt ar āmuru, naglām, zāģi utt. Vai, Jūsuprāt, tas mani padara par sliktāku cilvēku? Vai Jūsuprāt būtu labāk, ja tiktu dota vara tumsoņām, kuri jau kopš bērnības maziem bērniem gribētu cītīgi skalot smadzenes un viņus nosodīt par to, ka viņiem iepatīkas vaļasprieki vai profesijas, kuras "nav viņu dzimumam atbilstošas"?

Es uzskatu, ka ikvienam bērnam ir jādod iespēja pašam izvēlēties sava apģērba krāsu, jāļauj pašam atrast savu identitāti (nevis to uzspiest), jāļauj pašam izvēlēties, kādas nodarbes viņam sagādā prieku. Un, ja kādai meitenei iepatīkas zēnu rotaļas, TAJĀ NAV NEKĀ SLIKTA VAI NOSODĀMA.

Tmp author
Guntars

Skrebele, ja tev patīk transvestītiska savas kā sievietes sūtības un būtības izmainīšana uz ano, tad dari to, bet nebāz savas slimās fantāzijas citiem virsū, tas arī viss, kas no tevis un tamlīdzīgiem tiek sagaidīts sabiedrībā...

Tmp author
Olga Kononova

Já,pagaidám daljai saimas,deputátos valda tumsoníba.

Tmp author
Olgai

Vai esi iedziļinājusies un izlasījusi šo > http://www.atjaunotne.lv/articles/saeimas-deputati-pret-dzenderisma-ideologiju

Tmp author
Ruta Zilvere

Pēc būtības autorei ir taisnība, ka cīņa ar stereotipiem būtu sākama ar parlamenta deputātu izglītošanu. Un atbalsts dzimumu līdztiesības plānam ir pat ļoti labi pamatots.Tomēr man nešķiet gudri saukt par tumsoņiem tos, kas domā savādāk nekā mēs. Lai kāds arī būtu šīs atšķirīgās domāšanas pamats - nezināšana vai kāda īpaša zināšana.

Tmp author
poriete

Par tumsoņām jau laikam sauc tāpēc, ka šīs deputātes nav lasījušas šo Plānu, kur ir paskaidrotas pastāvošās dzimumu līdztiesības problēmas....palasiet un sapratīsiet, ka nesaprast to - ir vai nu aprobežotība vai kāda smadzeņu slimība, nevis uzskati.

Tmp author
niks

Pirms apsaukāties par tumsonību no autores gan vēlētos dzirdēt, ko nozīmīgu LM ir paveikusi segregēto profesiju mazināšanai, ka veicies ar birokratizētajiem vēža skrīningiem sievietēm, vīriešiem specifisku slimību mirstības novēršanai? Cik sieviešu atgriešanos darba tirgū pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma ir veicinājusi LM? Kāds ir bijis LM nopelns sieviešu iesaistei uzņēmējdarbībā? Kā LM ir popularizējusi elastīgākas darba formas, lai gan sievietēm, gan vīriešiem vieglāk būtu organizēt ģimenes lietas? Kādi ir konkrētie gada laikā paveiktie darbi šim "ūdenslejamajam plānam" vai tikai tā nožēlojāmā grāmatele, kuras mērķtiecīgi kroplo saturu nosoda tūkstošiem cilvēku nebūs vienīgais "veikums"???

Providus sbr small 7 01
Iveta Kažoka

Šis ir plāns 2013.-2014.gadam. Šodien ir 2013.gada pats sākums. Katram uzdevumam ir savi termiņi - es pagaidām neredzu, ka kaut kas netiek pildīts.

Providus sbr small 7 01
Iveta Kažoka

Pārrakstījos: plāns ir 2012.-2014.gadam. Bet nemaina būtību. Manuprāt, ļoti labs plāns. Vietām varēja būt vēl spēcīgāks.

Tmp author
Guntars

Kas tu esi Kažoka?
Un vai tu zini, ka tas ko tu domā, tā arī ir?

Citi autora darbi