Atslēgvārdi:

Tukšāka pasaule 15

Ja Tu vēlies mani sodīt, tad atņem man draugus. Nē, nē, ne pavisam, bet tikai tā, lai viņi man būtu un tajā pašā laikā arī nebūtu. Liec viņiem aizbraukt tālu prom.

Iesaki citiem:

Tik tālu, lai es viņus satiktu pēc iespējas retāk. Tik tālu, lai mēs pamatā varētu sazināties tikai vēstulēs un īsos telefona zvanos vai garākās skaipa sarunās. Bet — tik tālu, lai es viņus ikdienā neredzētu. Lai mēs nevarētu satikties uz īsām priekšpusdienas kafijām un uz garām, garām vakariņām, kuru laikā savām domām ļaut izbrist visbīstamākos purvus un aizlidināties līdz pat tam tālajam padebesim, par kuru mēs vēl nezinām, vai viņš mums atnesīs lietu, pērkonu vai krusu, vai vienkārši mazliet tikai piesegs saulīti. Aizsūti manus draugus tik tālu, lai mēs nevarētu kopā staigāt gar jūras malu vai braukt burties uz Zilo kalnu, vai arī vienkārši sēdēt viens otram blakus un klusēt, un nesajusties neērti. Aizsūti viņus tik tālu, lai mēs nevarētu viens otram piezvanīt ar aicinājumu — man šodien ir sasodīti slikti, lūdzu, satiksimies! Vai arī — man ir tik ļoti liels prieks, kas noteikti tev ir jāizbauda kopā ar mani!

Lielākā daļa no viņiem jau ir prom – Tartu, Briselē, Minhenē, Londonā... Soli pa solītim aizbraukuši no Latvijas, katrs savas vajadzības mudināts. Vairākums darba, mācību un ģimenes dēļ. Kad man savulaik draudzene sacīja — viņa sākot domāt, ko viņai vēl te darīt, jo lielākā daļa draugu prom, es viņas sajūtas īsti neizpratu. Tas bija pirms gadiem diviem. Tagad, kad prom ir arī viņa, kad jau pāris mēnešus Latvijā nedzīvo mans labākais draugs un kad drīzumā projām domā doties vēl kāds cilvēks, kura atbalstu radu ikdienā darbā un arī privātajos pārdzīvojumos, tad arī man jāsāk domāt – kas paliek tad, kad draugi attālināti telpā?

Tukšums? Jā. Mana „taustāmā” pasaule ir kļuvusi tukšāka. Cilvēkam jau ik pa laikam vajag pastiept roku, lai satvertu vēl kāda cita plaukstu. Un ir labi, ja apkārt ir daudz tādu satveramo. Jo vairāk, jo labāk. Vientulība? Jā. Arī tā. Bet ir vēl kāda būtiska lieta – trūkst cilvēku, ar kuriem kopā domāt par to, kas ar mums visiem šajā valstī notiek. Trūkst cilvēku, ar kuriem kopā strādāt, mēģinot mūsu reālo pasauli veidot līdzīgu mūsu ideāliem, mūsu izpratnei par to, kādai būtu jābūt mūsu valstij. Tā vietā šī valsts pati aizdzen prom cilvēkus, kas ar savu prātu un darbu tai varētu palīdzēt. Tā vietā, lai cilvēkiem radītu labvēlīgu vidi, kādā gribas dzīvot, daži īpaši ministri rada neefektīvas programmas, imitējot vēlmi atsaukt no Latvijas izbraukušos. Nekas nesanāks. Kamēr vien šajā zemē politiķi kalpos šauri ekonomiskām interesēm, kamēr cilvēkus baros ar meliem un liekulību, kamēr mēģinās iznīcināt tos, kas šādam diktātam nepakļaujas, un kamēr valsti vedīs pa tiešo krīzē, tikmēr mani draugi aizbrauks. Ne jau tāpēc, ka citās zemēs esot jauki. Nē, apstākļi vienkārši ir tādi, ka viņi vairs te nevar strādāt. Ka viņi vairs te nevar būt. Viņiem ir jādodas projām.

Tāpēc, ja Tu vēlies sodīt ne tikai mani, bet arī manu valsti, tad ļauj cilvēkiem aizbraukt no Latvijas. Jā, jā, es zinu, tā Tu iemāci mani vēl vairāk sajust un novērtēt tos man tuvos, kas nu prom. Jā, jā, es zinu, ka tagad kā milzu dāvanu uztveru katru kaut mazāko satikšanos ar aizbraukušajiem. Jā, jā, es tagad kā milzu dāvanu uztveru arī vēl šeit palikušos draugus un domubiedrus. Un tomēr. Tomēr daudz vairāk es vēlētos, lai man netiktu pasniegtas šīs lielās dāvanas. Daudz vairāk es vēlētos, lai mēs atkal būtu kopā. Rokas stiepiena atstatumā. Bet varbūt tā ir tik milzīga dāvana, kādu es nemaz nedrīkstu iedrošināties vēlēties.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (15) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arāja 23.07.2008 22:11
Manuprāt ļoti labi mūsu valsts sāpīgo punktu savā komentārā ir noraksturojis Juris Kaža - mums trūkst demokrātiskās mentalitātes. To redzam vai uz ik katra soļa, vienalga, vai tā būtu korupcija valsts elites līmenī, valdošo atsvešinātība no tautas un nerēķināšanās ar to, vai arī lietas, kas skar patērētāju un par ko tik plaši vienmēr raksta mana kolēģe Dace - serviss apkalpojošajā sfērā.

Un, manuprāt, ļoti daudzi mani un jūsu draugi, kas ir aizbraukuši, neatgriezīsies tieši tāpēc, ka mums trūkst šīs demokrātiskās mentalitātes, demokrātiskās domāšanas. Tā ir lieta, kas tajā "pasaulē", kur aizbraukušie dzīvo, ir, un kas tomēr tik ļoti ir vajadzīga, lai mēs varētu cienīt citus un sevi un lai justos labi un droši. Kā saka mana draudzene Briselē: "Te tomēr ir kaut kā vieglāk dzīvot."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janeks 23.07.2008 00:51
Autores tekstā jūtams kaut kas mazām un jaunām nācijām tik ļoti tipisks - iekšējo nelaimju unikalizēšana.Bet varbūt es maldos, un patiesībā runa šeit ir par banālu pilsētnieciska sociālā pesimisma (kā pozas) demonstrēšanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita 22.07.2008 11:20
Ja, Dita raksta labi! Atceros vinas spozos rakstus no Vakara Zinam! Zel, ka tads talants tagad strada Sorosiesu majas lapa!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris Kaža 22.07.2008 08:20
Nu ir mazliet vaimanu piegarša. Bet arī starp bijušajiem trimdas/diasporas latviešiem pamanāma "re-emigrācija" jo dažiem vienkārši pietiek, ir redzams, ka viņu mūža laikā nekas nemainīsies, ka šī sabiedrība, neskatoties uz visiem relatīvi latviskas vides u.t.t. priekiem, tomēr ir ar ļoti atšķirīgu mentalitāti no rietumos augušu, arī latviski runājošu cilvēku mentalitātes. Kā izskanēja nesenā bijušo Eiropas latviešu jaunatnes apvienības (ELJA) biedru saietā (ELJA50), Latvijā ir demokrātiskas institūcijas, bet nav demokrātiska mentalitāte. Nu, un tam vēl piemet klāt visu korupciju valsts elites līmenī, valdības un Saeimas atsvešinātību no tautas (kuru tas arī sevišķi neuztrauc), un nav pārsteigums, ka cilvēki -- gan gaišākie šejienieši, gan bijušie trimdinieki aizbrauc.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Dzesija 21.07.2008 14:42
Nu gan raudu gabals! Autorei ir savs rakstīšanas stils, kura iezīmīga pazīme ir caurvijoša emocija, bet te nu redzams, ka autorei IR sāpe. Gara acīm redzu viņu, rakstot šo blogu ar asarām acīs... Varu novēlēt biežākas vai arī retas un kvalitatīvas tikšanās ar aizbraukušajiem draugiem, bet jāsaka, ka mūsdienās ticēt tam, ka Latvijas iedzīvotāji visu savu dzīvi saistīs ar šo valsti un tajā dzīvojošiem cilvēkiem - tas ir respektējami, bet savā ziņā akli. Pasaule mainās, Latvija mainās un pieaugoša mobilitāte ir viena no šīm izmaiņām. Domāju, ka pēc gadiem 10-20 cilvēki pat neiedomāsies, ka kādreiz par normālu tika uzskatīts, ka ir viena pamatdzīvesvieta

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 21.07.2008 14:42
baidos, ka liela daļa pavisam arī brauc. Jo atšķirība apmaksā ir ievērojama. Tomēr problēma ir ne tikai indivīda līmenī (mobilie telefoni, e-mail, skype un galu galā lētie avio reisi)problēmu ir jūtami mazinājuši. Bet problēma ir arī valstiska. Jo aizplūst ne tikai pleci, uz kā paraudāt, bet arī darba rokas un smadzenes. Un pēdējās gan nav pārāk naskas atgriezties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aleksis 21.07.2008 14:38
Mani tuvākie draugi un klases- un studiju biedri pa lielākai daļai aizbrauca jau 90-tajo gadu vidū - studēt ārzemju maģistratūrās vai doktorantūrās - pārsvarā eksaktās zinības. Atgriezušies Latvijā no viņiem ir ļoti nedaudzi.

Piekrītu Ditai, ka ir grūti. Bet vainot valsti tur nav par ko - Latvijā, protams, dzīvot ir grūtāk, bet neviens ar rungu no šejienes projām netiek dzīts. Tāda ir pašu cilvēku brīva izvēle. Godīgākie no aizbraucējiem nemaz nemēģina vainot "nesakārtoto vidi" Latvijā.

Ja domājam par to kā "pasauli veidot līdzīgu mūsu ideāliem, mūsu izpratnei par to, kādai būtu jābūt mūsu valstij", tad jāmeklē domubiedri starp tiem, kuri šobrīd atrodas valsts teritorijā. Zinot, ka D.Arāja ir vadījusi sorosiešu diskusijas par dažādību ar praidistiem - man pat šķiet labi, ka viņa nevar pasauli veidot atbilstoši savai izpratnei.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


DaceA 21.07.2008 13:03
Es labi saprotu Ditas sajūtas, kas arī dažkārt moka, kad tieši vajadzīgs drauga plecs, auss, bet viņi atrodami citās ģeogrāfiskās un laika zonās. Bet tāda ir dzīve un Dita, ir iespējami risinājumi - skype, bieži lidojumi (paldies AirBaltic par to), lielāki telefona rēķini - un arī šeit vēl ir lieliski cilvēki!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ābols 21.07.2008 12:46
jā, es arī piekrītu, ka sliktāk būtu, ja valsts viņiem to neļautu darīt:)
cilvēkus vajag palaist vaļā kā balonus vai kā pūķus, tad ir vieglāka pašiem dzīvošana

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Tartu 21.07.2008 12:30
Oi, tiešām pārāk melnu to bildi Tu mālē :) Šie jau galu galā nav Īrijas braucēji, un ne jau uz neatgriešanos viņi brauc, vai ne? Sliktāk būtu, ja nebrauktu vai valsts viņiem neļautu to darīt. Bet uzrakstīts aizkustinoši, paldies par to :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 21.07.2008 11:40
Emocionāls bet labs raksts. Man ticu, ka spējīgākie, kuri ieraudzīs iespēju kautko Latvijā mainīt un vērst par labu, arī atgriezīsies, kad pienāks laiks.
Es gaidu to dienu un gatavojos tai dienai, kad valstī veco valdošo paaudzi nomainīs jaunāka un dzimteni mīlošāka paaudze ar augstākām prasībām pret sevi un tikai pēc tam pret biedriem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ābols 21.07.2008 11:20
man arī daudzi draugi ir prom. vai nu vienmēr ir bijuši prom, vai aizbraukuši.. bet es domāju, ka tas nav jāuzvter kā atņemšana. vismaz - to var arī citādāk uztvert. retākas sarunas bieži vien ir saturīgākas un koncentrētākas. tu redzi tikai to cilvēku, kuru neesi saticis ilgu laiku un domas neklīst pie darba, kaut kādām ikdienas lietām un darīšanām. varbūt banāli, bet tie ir svētki. un svētki nav ikdienas pasākums, jau pēc definīcijas:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Veiko Spolītis 21.07.2008 11:15
Bilde ir gana drūma, tas tiesa, bet neba "tas kaķis ir tek melns, cik melnu viņu mālē:)

Aizbraukuši ir ļaužu pulki, bet ir arī tādi kuri pendelējas starp RIX un kādu citu Eiropas/pasaules pilsētu!

Mans opis mēdza teikt: "kōik juhtub, kui mitte varem siis hiljem kindlasti" (viss kam jānotiek notiksies, un ja ne agrāk, tad mazliet ar laika nobīdi noteikti)

Ar saulainiem Stambulas sveicieniem!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Piektdienis 21.07.2008 10:31
Saraudināji pirmdienā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ieva 21.07.2008 10:30
valsts pārvaldē valda drausmīgs haoss, nav loģikas, bet ir kautkāds tizls PR un dumji ministri, tāpēc arī rodas tādas bezmērķīgas programmas

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja