Tējas dzērāja bīstamās pārdomas 17

Labrīt, lasītāji!

Šodien Atkarīgajā Rīta Avīzē ir plaša intervija ar juristu un tējas dzērāju Andri Grūtupu, kurā viņš plaši sabar bijušo Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu un nāk ar vairākām visnotaļ bīstamām domām.

Iesaki citiem:

Par visu pēc kārtas. V. Vīķe-Freiberga, grūtupprāt, pārāk daudz domājusi pati par savu karjeru un pārāk maz par latviešu interesēm. Vai katru ceturto dienu amata laikā pavadījusi ārzemēs. "Skrējusi" uz 9. maija svinībām Krievijā, kad kolēģi no Lietuvas un Igaunijas atteicās tā darīt. Neveiksmīgi centusies kļūt par ANO ģenerālsekretāri un Eiropas savienības prezidenti -- tā esot karjeras bīdīšana, nevis izaicinājums, kā to aprakstījusi pati V. Vīķe-Freiberga. Par visu vairāk -- ir sadarbojusies ar Padumjās savienības čeku, lai arī A. Grūtups piebilst, ka par "aģenti" viņš bijušo prezidenti nosaukt nevarot.

Par katru ceturto dienu ārzemēs nevaru spriest, neesmu aplūkojis prezidentes darba grafiku astoņu gadu garumā. Bet par ANO un ES darbu -- ne jau V. Vīķe-Freiberga vienpersoniski šos darbus meklēja, pirmajā gadījumā vairāk, otrā gadījumā mazāk, bet viņai tomēr bija arī pietiekami daudz atbalsta no citu valstu pārstāvjiem, kuri viņā saskatīja inteliģentu un prasmīgu sievieti. Uz Krieviju viņa savukārt brauca, lai pasaulei atgādinātu, ka Krievijas versija par 2. pasaules kara notikumiem maigi sakot nav vienīgā iespējamā, un tas bija pareizi darīts. Un kas attiecas uz Valsts drošības komiteju, okupācijas laikā ārvalstīs bija pietiekami daudz latviešu, kuri bija pārliecināti, ka par Latviju tomēr nevajag aizmirst un, ja sakari ar tur dzīvojošiem tautiešiem nozīmēja sakarus arī ar VDK, tad tā tam bija jābūt. Jāatceras, ka kultūras kolektīvi, kuri okupācijas laikā ceļoja pa ārzemēm, vienmēr nāca komplektā ar čekas pavadoni, lai pārliecinātos, ka neviens netaisās sekot Mihaila Barišnikova piemēram un, tā teikt, lekt pār sētu. Jāatceras arī tas, kas ārvalstīs dzīvojošajiem latviešiem kultūra tomēr bija svarīga. Arī manā dzimtajā Čikāgā tika lauzti pietiekami daudz šķēpi jautājumā par to, vai "kārtīgs" latvietis drīkst vai nedrīkst, piemēram, apmeklēt LPRS veidotas filmas. Mans nelaiķis vectētis bija to cilvēku starpā, kuri bija pārliecināti, ka nedrīkst vis, bet viņš bija arī racionāls cilvēks. Savu jaunāko meitu viņš aizveda uz vienu filmas seansu un pats sēdēja mašīnā un gaidīja, kad seanss būs beidzies un meitu viņš vedīs mājās. Arī es pats gāju uz filmām un nedomāju, ka Blaumaņa "Nāves ēnā" ir iespējams iekodēt gaišo komunisma nākotni. Nu, neticu, ka Vaira Vīķe-Freiberga centās stutēt okupācijas režīmu un nodrošināt latvietības apspiešanu, neticu vis.

Tālāk A. Grūtups stāsta par "mežonīgo kapitālismu" un tajā laikā pastrādātajiem nedarbiem, aicinot beidzot noteikt amnestiju par visu, kas tolaik notika. Nu, labi. Neizdosies attīt lentu un izpētīt, kā īsti pie bagātības tika tie cilvēki, kuri apgalvo, kas tas noticis caur puķu importēšanu un tirgošanu, kā to darījis dažs labs censonis. Taču "mežonīgā kapitālisma" ietvaros notikuši arī pietiekami konkrēti kriminālnoziegumi, tajā skaitā naudas atmazgāšana un Saeimas deputātu un partiju piekukuļošana, un šos grēkus tomēr pilnīgi bez uzmanības atstāt nedrīkst. Varbūt vēl var piekrist jurista domai, ka kārtējo reizi ir atrasts "viens vienīgais" -- kādreiz mums bija "vienīgais čekists" Juris Bojārs un "vienīgais komunists" Alfrēds Rubiks, un tad mums esot "vienīgais mežonīgais kapitālists" Aivars Lembergs. Jā, jā, tā dēvēto "stipendiju" lietā uz apsūdzēto sola būtu jānonāk ne vien tiem, kuri deva, bet arī tiem, kuri ņēma to, ko citādi kā par kukuļiem nevar un nedrīkst nosaukt. Un ne jau Ventspils intereses bijušas vienīgās, kuras savas lietas centušās kārtot ar ārpuskārtas un ārpuslikumīgām attiecībām. Taču jebkura nozieguma gadījumā tas, ka nevar atrast un notiesāt visus, nav arguments, ka nevajag atrast un notiesāt tos, kurus var atrast un notiesāt.

Un šajā sakarā bīstama ir arī cita Andra Grūtupa pausta doma, proti, ka sabiedrībā patlaban veidojas "revolucionāra situācija" un ir vajadzīgs tāds kārtīgs līderis, nevis "tukša vieta," kā viņš atļāvies nodēvēt pašreizējo Valsts prezidentu Valdi Zatleru. Precīzi sakot: "Šobrīd kandidāti, kas spēj ieņemt harismātiskā līdera vietu, ir Aivars Lembergs, Andris Šķēle, Ainārs Šlesers. Viņi var patikt, var nepatikt, taču līderi viņi ir noteikti." Jurists esot daudz ceļojis pa Latviju un dzirdējis ļaudis alkstam pēc "līdera" -- populārākais esot Lembergs, aiz viņa -- Šķēle. Nu, jā. Par visu vairāk mums ir vajadzīgs vai nu ar kriminālapsūdzībām apkrauts prezidents, vai arī prezidents, kuram vajadzētu būt ar kriminālapsūdzībām apkrautam (neaizmirsīsim tomēr to, ka A. Šķēle un A. Šlesers bija divi no galvenajiem "varoņiem" stāstā par Jūrmalgeitu, par "lielākajiem kretiniem" u.tml.). Nav mums jāskrien pakaļ itāļiem un jāmeklē pašiem savs Berluskoni, nav vis. Viņa minētie "harismātiskie līderi" tomēr ir arī hrestomātiski piemēri par to, kas kait "mežonīgajam kapitālismam." Nebūt A. Grūtupam nevar piekrist domā, ka tieši Vaira Vīķe-Freiberga ir vainīga pie tā, kur patlaban atrodamies. Ne jau viņa apstiprināja valsts budžetus, kuri veidoti uz "gāzi grīdā" principa. Ne viņa sabiedrību uzskatīja par "vaukšķiem," kuriem nav tiesību neko teikt (tiesa, izņemot to reizi, kad Valsts prezidente paziņoja, ka ļaudīm nav ko teikt jautājumā par Ingrīdas Ūdres bīdīšanu Eiropas komisāra amatam). Un minētos "harismātiskos līderus" tomēr derētu no varas kloķiem turēt atstatus.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (17) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
R.V

Bulshit Latvija nav liideru!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


FZSS 15.12.2009 20:47
tā prezidentāla valsts ir kā dūcis,ko grūtups grib iegrūst demokrātiskās Latvijas mugurā...un dikti cenšās,i palīgi ir...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


g> o gol 15.12.2009 18:00
Aāža kāja kas jums parādījās, tomēr būs godprātīga demokrātisku vērtību aizstāvība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


o gol 15.12.2009 16:54
Kops atmodas laikiem manljoti kaa zurnaalists patiik K.Streips.Tikai ar mazu piebildi.Kaa ,,aaza kaaja,, lien laukaa K.S.nepatika pret A.Lembergu. Muusu ,,tiesiskajaa valstii,,ar ,,smagaam apsuudziibaam,,var apkraut jebkuru! Arii K.Streipu. Tikai maza juridiska nianse - inkrimineetais noziegums IR JAAPIERAADA likumaa paredzeetaa kaartiibaa,t.i. tiesas celjaa!
Visaadi citaadi,ar K.Streipu viss kaartiibaa! Visu cienju!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


reality 15.12.2009 16:47
''Šajā jautājumā noteicošā bija Latvijas varas elite.'' - MUMS nav jākrīt kompleksos, nav ''jāsajūsminās'' par grieķu, turku, itāļu un krievu problēmām, nav jātērē laiks kašķiem..utt..utml. Bet atkārtot tās kļūdas, ko pieļāva arī n-tie superLetiņi, kas labu gribēdami vēlējās ar 'copy-paste' Latvijā ātri ieviest attīstīto valstu kapitālismu un demokrātiju - nudien nevajadzētu. Bet par ķeršanos pie baņķieriem gan ir vērts padomāt - īpaši jau tiem superLetiņiem, kas joprojām vēl klusībā turās pie visādām tur neo-liberālisma metodēm (lasi - likumīgās nozagšanas).
Pats Obama ti iesaka:''Obama slams 'fat cats' bankers' http://www.cnn.com/video/#/video/politics/2009/12/15/lkl.oba...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

WC 15.12.2009 14:41
Pēc augļiem (darbiem) tev būs pazīt...
Kas gan cienīgmātei K. Streipam kopīgs? LATVIJIEŠI! Caurbiras. Kangariņi! Kā vienu sauc tā otrs izskatās !

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zeta talk 15.12.2009 11:34
nu ir gan ta Vaira liela karjeriste, pilnigi piekrītu Grūtupam, ka tika domats galvenokārt par SAVU karjeru nevis Latviju. Tāda izradīšanas , kādu taisija Vaira, tada pavisam nelatviska izradīšanas un pie tam ar viņas intelektu. Jocīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. 15.12.2009 11:06
VVF nebija tādu pilnvaru,lai viņa varētu izveidot Latvijas ekonomiku.Šajā jautājumā noteicošā bija Latvijas varas elite.
Starp citu mums letiņiem nav jākrīt kompleksos,jo lūk viena no vecākajām kultūrtautām grieķi savārījuši ekonomikā visas tās pašas ziepes,ko mēs.Viņiem neviens negrib aizdot naudu un tāpēc viņi gribot baigo nodokli uzgrūst saviem baņķieriem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ramiress 15.12.2009 10:26
ja sakari ar tur dzīvojošiem tautiešiem nozīmēja sakarus arī ar VDK, tad tā tam bija jābūt.
____

Pilnīgs dubultmorāles un liekulības paraugs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


reality 15.12.2009 00:32
gt:''(..) mees stipri iespejams shodien seedeetu tajaa peleekajaa zonaa uz kuru tik ljoti raujaas dazhi muusu "atraktiivie" politikji.'' - PALŪGŠU bez demagoģijas, palūgšu precizēt - kur mēs pašlaik reāli atrodamies (ņemot arī vērā pelēkās ekonomikas 40%-us)?
Kādu tādu valsts sistēmu izveidot ir sekmējusi VVF u.c. superLetiņi, kas auguši un skolojušies Rietumu valstīs ? Varbūt laiks apjēgt realitāti, arī pieļautās kļūdas - beigt kašķēties, un darīt ko pareizāk ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gt 14.12.2009 21:03
Pilniigi pievienojos Aivara V. teiktajam. Un kas attiecaas uz Latvijas pievienoshanos-uznjemshanu NATO un ES, tad taa lietinja nemaz tik vienkaarsha nebija, kaa te dazhsh labs shodien to izteelojaas. JA nebuut VVF aktiivas darbiibas, kam ljoti, ljoti paliidzeeja vinjas vairaaku valodu perfekta zinaashana un psihologjes pieredze, ar "nothing special" lidzigaam aktivitaateem mees stipri iespejams shodien seedeetu tajaa peleekajaa zonaa uz kuru tik ljoti raujaas dazhi muusu "atraktiivie" politikji.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


MB 14.12.2009 20:58
Kāpēc Kārli tik daudz vārdu un uzmanības Grūtupam? Viņš ir persona, kuru vajadzētu saukt pie atbildības par sazvērestību pret valsti. Ne vairāk un ne mazāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aivars V. 14.12.2009 14:30
Ko visi uz to VVF tā uzēdušies?Samērā veiksmīga rietumnieciska karjeras sieviete,viena no samērā retajām šajā kategorijā,kurai ir vīrs un bērni,respektīvi,normāla ģimene.Ko viņa spēja izdarīt,to laikam jau ir paveikusi.Skauģi lai sūkā...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Daunis 14.12.2009 13:57
Grutups runaa par amnestiju - tas ir interesanti!
Vai tik vinjs nav nobijies pats par savu aadu? Teejas dzersana ar tiesnesiem arii ir korupcija...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 14.12.2009 12:56
".... bīstamās pārdomas"
------------------------------
Izbaudiet, cilvēki, šo demokrātijas paraugstundu, ko jums sniedz šī bloga saimnieks, ietverot šādus vārdus pašā virsrakstā!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 14.12.2009 12:28
Vienmēr interesanti vērot attieksmi pret bijušajiem - politiķiem, pelēkajiem kardināliem. Varētu domāt - nu lai jau dažāda kalibra politiskie līķi nogrimst aizmirstībā, bet nē - sākumā šī slava tiek uzspodrināta (plašas reportāžas par to, ko šai sakarā domā ierindas biedrs Šķēle, bijušie padomnieki Grūtups un Liepnieks utt), kam seko vaimanas par to, ka šie puiši nelaiž varu ārā no rokām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Mārtiņš Štāls 14.12.2009 10:40
Šķiet, ka Latvijas sabiedrība dalās divās daļās tajos, kam simpatizē VVF un tajos, kas ir mūžīgi opozīcijā. Tā laikam ir tāda latviešu īpašība, ja kāds tiek slavēts, tad to vajag nomelnot. Kā lai saglabā objektivitāti?
Kas attiecas par Vadoni: esmu priekš sevis noformulējis savu attieksmi par labu demokrātiju, bet mēdijos ir tik daudz informācijas un pat reklāmas par vadoņiem, ka vakar pieķēru sevi, ka apsveru domu - a kā būtu? Tas nozīmē, ka jau ir daudz ļaužu, kuri daudz vieglāk padodas šādām masu hipnozēm un smadzeņu skalošanām, kas jau ir nosliekušies vadonim, saimniekam un vēl nezin kam par labu. Es jau redzu, ka pēc profesionālas zombēšanas kampaņas Andris kļūst par ministru prezidentu kopā ar draugiem, kas pārāk uz pirkstiem neskatās. Vienīgais kā iespējams saglābt demokrātiju ir rādīt faktus, nevis atkal un atkal apspriest aizdomas par kempayeriem utml, jo tas notrulina sabiedrības uztveri, uz ko kampējiem ir vienkārša atblide, ka dažiem (piemēram, Loskutovam) vienkārši skauž, ka ir cilvēki, kas prot nopelnīt, bet nav cilvēku, kas varētu pierādīt, ka tas ir pretlikumīgi.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips